10 фактів про Fender Stratocaster, яких ви не знали

 1. Стартова ціна на Strat
 2. Перший Strat з серійним номером
 3. Найдорожчі моделі
 4. Секрет "Blackie" Еріка Клептона
 5. Найвідоміші екземпляри Stratocaster
 6. Найбільш популярні Stratocaster
 7. Найвідоміші мелодії Stratocaster: імпровізація
 8. Невеликі пружини для стабілізації тремоло
 9. Трюк для поліпшення звучання великих пружин тремоло
 10. Матеріалом не завжди має бути дерево - Strat з картону

перший Stratocaster (Сокращ. Strat) побачив світ у 1954-му, його розробили Лео Фендер, Джордж Фаллертон і Фредді Таварес. Вони створювали гітару в тісній співпраці з деякими гітаристами (в числі яких був Білл Карсон). Їх дітище стало першою електричної гітарою з трьома звукоснимателями і контурним корпусом з круглими обрисами, який швидко адаптувався до будови тіла музиканта. Припускають, що Білл Карсон був незадоволений формою інструменту, адже той своїми вигинами завжди «впивався» йому в ребра.

Стартова ціна на Strat

Гітара з самого початку не була бестселером, в перші два роки продали всього 720 примірників. Ціни становили 249.50 $ за версію з важелем тремоло і 229.50 $ за модель без нього. За чохол потрібно було доплатити ще 39 $. Гітара була доступним товаром в середині 50-х, адже середній дохід американця тоді становив близько 300 $.

Перший Strat з серійним номером

Девід Гілмор є володарем Strat з серійним номером 0001 у але ця гітара була першим примірником моделі, виготовленим на заводі Fender.

Найперший Stratocaster був зроблений в квітні 1954 року і має номер 0100 - так стверджує знавець ретро-інструментів Джордж Грун. Можна бути впевненим, що саме ця модель дала початок лінійці. Їй передувало кілька прототипів, але вона отримала перший в історії серійний номер.

Найдорожчі моделі

За Strat з 50-х колекціонери пропонують нереальні суми. Гітари, які були в руках іменитих музикантів, також коштують шалені гроші. Для прикладу, ось ТОП-3 подібних угод:

 • "Blackie" Еріка Клептона - 959 500 $ Контакти
 • Білий Strat Джиммі Хендрікса з фестивалю Woodstock - 2 млн. Доларів
 • "Reach Out To Asia" з підписами багатьох гітарістов- легенд - 2,7 млн ​​доларів

Секрет "Blackie" Еріка Клептона

Відома гітара "Blackie" Еріка Клептона насправді була зібрана із запчастин від відразу декількох інструментів. Ерік купив кілька вже не нових Strat, взяв корпус від моделі 56-го року, гриф від гітари 57-го і звукознімачі з ще одного Stratocaster. Fender Custom Shop виготовив репліку цього інструменту.

Найвідоміші екземпляри Stratocaster

Найл Роджерс ( «Chic») назвав свій Strat досить просто - «The Hitmaker» (з англ «той, хто створює хіти»), тому що разом з гітарою він записав багато найпопулярніших пісень (включаючи Good Times від «Chic» і Let's Dance Девіда Боуї).

На додаток до "Blackie" і "Brownie" Еріка Клептона, інструментам Рорі Галлагера і Стіві Рей Вона, а також червоному Stratocaster, з якими Марк Нопфлер записав роботу "Sultans Of Swing", цей екземпляр є культовим серед фанів Strat. Модель з підписом Стіві Рей Вогана зараз доступна для покупки в магазинах Fender.

Модель з підписом Стіві Рей Вогана зараз доступна для покупки в магазинах Fender

Найбільш популярні Stratocaster

У 1965 Лео Фендер продав свою компанію CBS Group, яка перевела бізнес на стадію масового виробництва. Тому моделі, зроблені в період з 1954 по 1965 роки, є найпопулярнішими у колекціонерів (і серйозних гітаристів). Їх також називають «pre-CBS» моделі.

Найвідоміші мелодії Stratocaster: імпровізація

Лео Фендер обладнав перші гітари трьохканальним перемикачем, з яким можна було вибрати кожен звукознімач окремо. Однак деякі гітаристи швидко зрозуміли, що скоригований звук в проміжній позиції унікальний - і швидко почали використовувати цю мелодію, подібну дзвінку.

Таке звучання стало характерним для Strat і внесло великий внесок в популярність моделі. З 1977 року Fender встановлював в моделях П'ятиканальні перемикачі.

Невеликі пружини для стабілізації тремоло

У багатьох моделях ви можете знайти невелику пружину в гнізді для важеля тремоло. Так звані тремоло-пружини поміщаються в гніздо перед важелем і служать для стабілізації ручки тремоло. Ось чому гніздо для нових гітар також запечатано круглої наклейкою. Багато гітаристів не звертають уваги на цей маленький, але корисний аксесуар.

Трюк для поліпшення звучання великих пружин тремоло

Великі пружини на задній панелі системи важеля тремоло схильні до вібрації при грі і викликають дратівливі шуми (особливо коли струни навантажені) а потім швидко зупиняються. Хороший трюк - взяти шматочок піни і підштовхнути його під пружини викруткою - це заглушить шум.

Матеріалом не завжди має бути дерево - Strat з картону

Співробітники майстерні Fender взялися за амбітний проект і побудували Stratocaster з гофрованого картону. Так, це не помилка. Насправді, «Papercaster» повністю відтворює мелодії і звучить не так уже й погано. Дивно, правда?

Дивно, правда?