Як створити сайт без допомоги CMS

  1. Мій досвід вебмастера
  2. альтернатива CMS
  3. Переваги статичних сайтів
  4. недоліки
  5. резюме

Якщо ви збираєтеся завести свій сайт, то напевно йдете по второваною стежкою - ви зараз в муках вибору гідної системи управління контентом (CMS). Ви борозните інтернет, читаючи порівняльні огляди Drupal і WordPress, Typo3 і Joomla. Ви намагаєтеся зрозуміти, яка функціональність вам потрібна, з якими проблемами зіткнетеся в реальних умовах, чи потягне ваш хостинг ту чи іншу CMS.

Можливо, ви збираєтеся найняти фрілансера або веб-студію, щоб делегувати цю діяльність ім.

В обох випадках скажу, що ваші зусилля, швидше за все, марні - вам не потрібна ніяка система управлінням контентом.

Мій досвід вебмастера

Одному з моїх тематичних сайтів стукнуло 10 років. За цей час сайт встиг попрацювати на декількох двигунах, але ще більш CMS я перещупали в якості потенційних варіантів. Завжди хочеться більшого.

Будучи технічно досить підкованим, обожнюючи возитися з лінуксом, командним рядком і кодом, я, тим не менш, завжди сприймав з великим опором будь-які технічні складності з моїми сайтами. Як приклад, оновлення на стороні хостера, через якого перестав нормально працювати PHP. Або сайт відкривається через раз, тому що вже не вистачає оперативної пам'яті на сервері. У кожному разі слідувала довга листування зі службою технічної підтримки в спробах зрозуміти, що робити: міняти щось в своєму коді або ж переходити на більш дорогий план хостингу. Звучить знайомо?

Звучить знайомо

Є таке поняття - ціна можливості. Поки ви б'єтеся над технічними проблемами, ви не займаєтеся розвитком свого сайту. Час, витрачений на метушню з PHP, можна було б витратити, наприклад, на написання цікавої статті, маркетинг і поліпшення інтерфейсу.

альтернатива CMS

В останні роки набрали популярність так звані генератори статичних сайтів. Їх суть в тому, що ви створюєте контент у форматі Markdown або RsT. Потім запускаєте генератор і отримуєте на виході папку з файлами HTML, які потім заливаєте на сервер. Вуаля, ваш сайт онлайн!

Фішка в тому, що вам, по суті, не потрібен LAMP стек. Адже HTML-файли можна опублікувати на тому ж Amazon S3 або Github Pages. Отже, відмовостійкість ваших сайтів значно підвищується.

Отже, відмовостійкість ваших сайтів значно підвищується

Є величезна кількість цих генераторів, на будь-який смак. Просто пройдіть по цих посиланнях з рейтингами, щоб ознайомитися з кращими:

staticgen.com
staticsitegenerators.net

Особисто я використовую Pelican , Тому що Python, на якому той написаний, мені близький і зрозумілий.

Переваги статичних сайтів

Пропоную розглянути головні переваги статичних сайтів перед динамічними CMS.

Швидкість роботи
Статичні сторінки - це те, з чого починався інтернет. На сервері знаходяться HTML файли, які той віддає без зайвих рухів тіла за запитом клієнта. Настільки швидко, наскільки це тільки можливо.

У разі динамічних сайтів, які генерують той же самий HTML на льоту, на стороні сервера відбудеться наступний ланцюжок дій. Веб-сервер отримає запит, виконає відповідний шматок коду (PHP, Python, Perl, Ruby, etc.), який в свою чергу звернеться до бази даних і сформує гіпертекстову сторінку, щоб веб-сервер повернув її клієнту. Якщо щось зламається в цьому ланцюзі, то користувач не отримає довгоочікувану сторінку. Так ми переходимо до наступного перевазі.

надійність
Чим простіше система, тим вона надійніше. У випадку зі статичними сайтами не потрібні якісь додаткові компонентах, таких як горезвісні PHP і MySQL. Якщо ваш сайт виросте в майбутньому, вам не потрібно буде турбуватися про зміну тарифного плану через розрослася бази даних. І сайт не почне відкриватися через раз, тому що PHP почав від'їдатися багато пам'яті. Вам не потрібно буде боятися кожного поновлення на стороні хостера і неприємних сюрпризів.

Безпека
Як наслідок простоти рішення, воно також практично вільно від проблем з безпекою. У той час як інтернет буквально кишить новинами про знайдені вразливості динамічних CMS. На хвилиночку, 79% всіх сайтів на основі WordPress уразливі для відомих «іксплоітов». Статичні сайти, навпаки, не бояться різного роду SQL-ін'єкцій і спроб хакерів знайти уразливості в коді веб-додатків. Вам не потрібно турбуватися про встановлення патчів безпеки.

дешевизна хостингу
Щоб хостити статичні сайти вам не потрібний дорогий хостинг. Github Pages, наприклад, дає можливість безкоштовно розміщувати статичні сторінки. Amazon S3 буде коштувати від 30 центів до кількох доларів в місяць в залежності від трафіку. Якщо ви клієнт DigitalOcean, то вам вистачить і мінімального тарифного плану вартістю $ 5 в місяць.

Легке резервне копіювання
Вихідні файли (текст, картинки, шаблон) статичного сайту вельми зручно зберігати в якому-небудь git-репозиторії, де відслідковуються всі коли-небудь зроблені зміни. Якщо доведеться поміняти хостинг - а таке не раз трапляється в житті кожної вембастера - перенесення сайту не складе труднощів. Досить залити папки з HTML-файлами на новий сервер. Ніяких вам дампа бази даних і подальшого відтворення, настройки PHP і MySQL.

недоліки

Було б нечесно виспівувати дифірамби в сторону статичних сайтів, не повідомляючи про недоліки подібних рішень.

В першу чергу, статичні сайти - не для всіх. Якщо у вас сайт оновлюється кожну хвилину, то, швидше за все, вам краще скористатися динамічним рішенням. Генерація статичних сторінок стоятиме на заваді на шляху до швидкості оновлення.

Або, скажімо, електронний магазин, в якому вам потрібен бекенд зі статистикою замовлень, масовим оновленням товарів та інформацією про залишки на складі. Реалізувати такий за допомогою генераторів статичних сайтів, звичайно, можна, але гра не буде коштувати свічок через навороченій складності, яка нівелює вищеназвані переваги.

Нарешті, на мою думку, найбільша перешкода, що заважає широкому поширенню статичних сайтів, це нетривіальні вимоги до технічного бекграунд вебмастера. Робота з командного рядка, редагування в маркдауне і копіювання файлів на сервер вимагають наявності певних навичок. У той час як старт в тому ж Вордпресі, який можна поставити автоматично майже на будь-якому хостингу, освоїть і користувач, що не бачив нічого крім ВКонтакте.

резюме

Нинішня ситуація з засиллям CMS, використовуваних з приводу і без, виражається в негативному досвіді як користувачів, так і веб-майстрів. Тому чим більше в інтернеті з'явиться сайтів, створених за допомогою генераторів статичних сайтів, тим надійніше, швидше і різноманітніше він буде.

Успіхів!

Звучить знайомо?

Дополнительная информация

rss
Карта