Як влаштуватися на роботу програмістом? Покрокова інструкція з пошуку роботи

  1. Зміст статті Мало навчитися програмувати - бажано ще й щоб за твої знання і вміння платили. З чого...
  2. Пишемо ефектне резюме
  3. Пошук роботи: що, де, коли
  4. Співбесіда і випробувальний термін
  5. фріланс
  6. Кар'єрні сходи в сфері IT
  7. результат

Зміст статті

Мало навчитися програмувати - бажано ще й щоб за твої знання і вміння платили. З чого почати, як і де шукати роботу, тобі підкаже ця стаття. Отже, приступимо!

Чи потрібне воно тобі?

Таке питання варто було поставити собі на самому початку шляху, коли ти приймав рішення, податися в програмісти. Зараз же, оскільки ти читаєш цю статтю, можна припустити, що програмістом ти вже став і шукаєш роботу. А щоб ця робота приносила певне задоволення, необхідно перетин трьох чинників:

  • тобі подобається програмувати;
  • у тебе виходить програмувати;
  • робота добре оплачується.

Мал. 1. Як правильно вибрати рід діяльності?

Маю велику надію, що тобі подобається програмувати і у тебе це виходить. Справа залишилася за малим - знайти високооплачувану роботу. Приємно, коли за твоє, по суті, хобі платять хороші гроші. Якщо ти ще не впевнений у своїй кваліфікації або ж хочеш проапгрейдить свої знання, вміння та навички, то пройди навчання на GeekBrains .

Пишемо ефектне резюме

Пошуки роботи потрібно почати з створення резюме. На жаль, без нього ніяк, хіба що по знайомству.

Що писати в резюме? Насамперед рекомендується подивитися на наявні вакансії, щоб зрозуміти, що потрібно роботодавцю. Так, на рис. 2 представлені типові вимоги до веб-розробнику.

Мал. 2. Типові вимоги до веб-розробнику

Можливо, ти знаєш кілька мов програмування. Але не потрібно вказувати в резюме все відразу. Це буде означати лише одне: ти до ладу не розбираєшся в жодному з них. Визнач свої сильні сторони і вибери для резюме тільки ті мови і технології, якими ти добре володієш. Уяви, що на співбесіді тебе попросять написати код на C #, а ти додав його в резюме, тому що колись прочитав або просто перегорнув книжку по цій мові. Ти будеш виглядати не кращим чином.

Виділивши свої сильні сторони, ти зрозумієш, як назвати своє резюме, наприклад «Програміст PHP».

Вже добре, початок покладено. З кожним мовою програмування пов'язані свої технології. Приблизний список технологій для вакансії веб-розробника наведено на рис. 2. У резюме потрібно згадувати лише ті, які ти дійсно освоїв, а не просто чув, що вони є. Якщо ти знаєш тільки PHP, HTML, CSS і JavaScript, то їх і вказуй. Не потрібно вписувати фреймворки Zend, Symfony і інші, якщо ти з ними не працював. Все одно це з'ясується.

Далі потрібно визначитися, які відомості про себе ти ще хочеш розмістити в резюме. Крім контактних даних, буде корисна інформація про попередні місця роботи, про досягнуті результати, а також про твоє портфоліо. Потім все це потрібно правильно структурувати і оформити.

Як скласти ефектне резюме, ти можеш дізнатися з курсу GeekBrains « Як влаштуватися на роботу програмістом? », А я просто дозволю собі кілька рекомендацій. До речі, даний курс буде доступний абсолютно безкоштовно по промокодом «Хакер» при покупці будь-якої професії.

Інформацію в резюме не варто подавати хаотично, дотримуйся певної структури.
Оптимальною вважається наступна:

  • Прізвище та ім'я. По батькові вказувати не потрібно, це пережиток минулого.
  • Фото, бажано на білому або сірому тлі, але ніяк не фото з пляжу або сімейного відпочинку.
  • Контакти (тільки номер телефону і email, домашня адреса вказувати не потрібно - ніхто не буде приходити до тебе в гості). Контакти повинні бути особисті, а не компанії, якщо ти в даний момент десь працюєш. Не варто наводити всі номери телефонів, досить одного.
  • Мета - це та посада, на яку ти претендуєш.
  • Основні компетенції - вкажи професійні знання і досягнення.
  • Освіта. Думаю, тут все зрозуміло. Якщо у тебе немає вищого IT-освіти, нічого страшного. Багато хороших програмісти його не мають. І навпаки, багато з IT-освітою зовсім не вміють програмувати. Звичайно, IT-освіта і / або наявність сертифікатів - це добре, але все це мало тобі допоможе, якщо ти не зможеш виконати тестове завдання.
  • Відвідані тренінги (якщо були).
  • Досвід роботи. При цьому останнє місце роботи потрібно вказати вгорі, нижче - більш ранні.
  • Додаткова інформація. Тут все інше, наприклад знання мов, наявність прав, можливість відряджень. Не слід повідомляти занадто багато відомостей, тим більше непотрібних. Наприклад, твоє сімейний стан мало кого цікавить.

Що стосується оформлення резюме, тут теж є кілька нюансів:

  • Використовуй один шрифт для всього резюме. Назви розділів допускається оформляти збільшеним на 2 пункти шрифтом.
  • Не використовуй застарілі шрифти. Раніше шрифтом за замовчуванням вважався Times New Roman. Але зараз «в тренді» шрифти Calibri і Arial, використовуй їх. Резюме з Times New Roman виглядає динозавром.
  • Ідеальний розмір шрифту - 10 або 12 пунктів, одинарний інтервал між рядками.
  • Список обов'язків оформлюй у вигляді нумерованих списків.
  • Посилання на твої роботи вказуй в скороченому вигляді (скоротити посилання можна за допомогою сервісів на зразок bitly.com). Якщо у тебе немає портфоліо, бажано його створити. Напиши простеньку CMS або інтернет-магазин (якщо ти шукаєш роботу веб-програмістом).

Звичайно, це далеко не всі рекомендації, але нам багато про що ще потрібно поговорити, тому переходимо до наступного етапу.

Пошук роботи: що, де, коли

Отже, резюме у нас є. Залишилося знайти роботу. Але колись потрібно визначитися, чого тобі хочеться. Яким повинен бути твій ідеальний робочий день? Наприклад, у скільки ти прокидаєшся, у скільки їдеш на роботу. Або, можливо, взагалі нікуди не їдеш - мрієш працювати вдома. Волів би ти сидіти в окремому кабінеті або в загальному? Над якими проектами хочеш працювати? Влаштуватися в якусь компанію або створити власну?

Постав мету, але не зациклюватися на способах її досягнення. Цілком ймовірно, що ти знайдеш роботу не за допомогою механізму «резюме - вакансія - співбесіда», а зовсім випадково.

Резюме потрібно опублікувати. Зробити це можна на безлічі ресурсів. Почни, наприклад, з https://hh.ru/ . Там же ти зможеш переглянути список доступних вакансії і скористатися сервісом поліпшення резюме - інформація зайвою не буває.

Якщо ти не з Росії, то не завадить зареєструватися в «забороненої на території РФ» LinkedIn і максимально заповнити свій профіль. Це не просто соціальна мережа, це місце проживання рекрутерів - їх там хоч греблю гати. Хай вибачать мене рекрутери :).

Співбесіда і випробувальний термін

Ти знайшов підходящу вакансію і відгукнувся на неї - відправив роботодавцю або рекрутеру своє резюме. Але відповіді чомусь немає. Чи не переймайся, якщо тебе не запросили на співбесіду, - це не означає, що у тебе щось не так. Швидше за все, роботодавець вже знайшов програміста, а вакансію забув зняти. Таке буває, і досить часто. Справа в тому, що розміщення вакансій на сервісах на зразок hh.ru платне, вакансії розміщуються на певний строк, після чого автоматично знімаються.

Не потрібно зупинятися (рис. 3). Шукай інші вакансії. Якщо тобі подобається певна компанія і ти хотів би в ній працювати, але на співбесіду тебе не запрошують, спробуй зв'язатися з ким-то звідти безпосередньо. Знайди на сайті компанії альтернативні контактні дані - email або номер телефону. Зв'яжися, поясни ситуацію: мовляв, резюме відправив, а відповіді немає, розкажи про себе.

Мал. 3. Залишилося зовсім небагато

Поки твоя задача полягатиме в наступному: відгукуватися на багато вакансій (а не на одну-дві) і вирішувати багато тестових завдань. Швидше за все, перед співбесідою, щоб не витрачати даремно свій час, роботодавець попросить тебе виконати нескладне тестове завдання. За його результатами тебе можуть запросити або не запросити на співбесіду. Тестові завдання виконувати обов'язково - це ж перший фільтр. Кандидатів на вакансію може бути багато, а тих, хто впорається із завданням, - одиниці. Навіть якщо тебе не запросять на співбесіду, ти отримаєш деякий досвід, вирішуючи різноманітні тестові завдання.

Вирушаючи на співбесіду, пам'ятай, що не тільки тебе вибирають, але і ти вибираєш. Подивися, приємно тобі буде працювати в цьому колективі, перебувати в цьому приміщенні, чи зручно добиратися в офіс. Зверни увагу також на надані плюшки начебто соцпакета. Не бійся задавати питання роботодавцю - краще відразу все уточнити, чим потім виявиться, що тебе багато чого не влаштовує, і ти будеш змушений знову шукати роботу.

Приготуйся, що роботодавець на співбесіді буде перевіряти кожен пункт з твого резюме. Якщо ти написав, наприклад, що знайомий з набором компонентів DevExpress, у тебе обов'язково з'ясують, наскільки добре знайомий.

Після успішного проходження співбесіди тебе візьмуть на випробувальний термін, якщо, звичайно, ти цього захочеш, - раптом тобі не сподобається начальство або кави в офісі буде поганим :).

Випробувальний термін потрібен для того, щоб роботодавець міг безболісно тебе звільнити, якщо ти їм не підійдеш. Помилки допускають все, в тому числі і роботодавці. Після твого офіційного оформлення звільнити тебе буде набагато складніше. З іншого боку, якщо тебе не оформляють раніше, ніж закінчиться випробувальний термін - не турбуйся: це звичайна практика. Якщо ти справляєшся зі своїми обов'язками, тебе обов'язково візьмуть у штат, коли випробувальний термін закінчиться.

Тобі не потрібно хвилюватися про відсутність досвіду - після навчання на GeekBrains ти проходиш гарантовану стажування. Так що досвід роботи у тебе вже буде!

фріланс

Бунтарям за своєю природою підійде інший вид діяльності - фріланс. Що таке фріланс, думаю, розповідати нікому не потрібно: робота з будь-якої точки земної кулі,
зручний тобі графік, немає стоїть над душею начальства, свобода переміщення. Словом, ідеальна робота.

Але у фрілансу є один недолік: якщо у випадку з звичайною роботою є «дядько», який тобі щомісяця платить гроші, то тут тобі самому доведеться шукати джерело доходу, тобто замовників.

У цьому тобі допоможуть всілякі біржі фрілансу. Простий запит - і Гугл видасть безліч статей на тему вибору біржі. Кращими в Рунеті вважаються наступні:

  • fl.ru,
  • weblancer.net,
  • 1clancer.ru,
  • devhuman.com,
  • modber.ru,
  • freelansim.ru.

Якщо тобі цікаво, то компанія GeekBrains зробила підбірку кращих фріланс-бірж, в якій описані особливості кожної. підбірка доступна тут .

На закордонні біржі поки не дивись. Оскільки ти програміст, спробуй освоїтися на вітчизняних. Так тобі буде простіше.

Звичайно, фрілансер повинен враховувати ще деякі нюанси, а саме:

  • тип розрахунку - готівковий або безготівковий;
  • передоплата (якщо так, то який розмір) або постоплата (за фактом виконання поставленого завдання).

Ці, а також деякі інші нюанси обговорюються в уже згаданому курсі від компанії GeekBrains.

Кар'єрні сходи в сфері IT

Програміст працює над програмним продуктом не поодинці. Є винятки, звичайно, але якщо мова йде про великому продукті, то це саме так. На рис. 4 зображені різні спеціальності в сфері IT. Зауваж, на першому місці йде менеджер з продажу, а на другому бізнес-аналітик. Програмісту відводиться лише сьоме місце. Адже мало програмний продукт створити, його потрібно ще й продати.

Адже мало програмний продукт створити, його потрібно ще й продати

Мал. 4. Спеціальності в сфері IT

У кожної цієї спеціальності є своя роль в процесі розробки програмного продукту. Що ж стосується саме програмістів, то кар'єрна драбина програміста виглядає так:

  • Junior developer,
  • Middle developer,
  • Senior developer.

Але після досягнення рівня Senior developer кар'єра не закінчується. Ти можеш стати або архітектором, якщо підеш в технічну частину, або Team Lead, якщо тобі більше подобається керувати командою. По суті Team Lead - це менеджер, і від його умінь і навичок залежить ефективність всієї команди.

Team Lead може вирости в менеджера проекту (Project Manager) - це теж менеджер, але він управляє не тільки програмістами, а й усіма іншими фахівцями (дизайнерами, маркетологами та іншими), які беруть участь в проекті. Вершина еволюції - CTO (Chief Technical Officer), тобто IT-директор.

Мал. 5. Кар'єрні сходи програміста

Паралельно йдуть дві гілки - аналітик і тестувальник. У кожної з них є свої проміжні рівні, що дозволяють в кінцевому підсумку стати менеджером проекту.

результат

Що ж, ми розглянули всі аспекти пошуку роботи програмістом. Додаткову інформацію ти зможеш отримати в курсі « Як влаштуватися на роботу програмістом? »Від компанії GeekBrains, після закінчення якого, до речі, ти отримаєш відповідний сертифікат (рис. 6). Ще раз нагадую, що цей курс доступний зовсім безкоштовно по промокодом «Хакер» при покупці будь-якої професії.

Всі сертифікати відображаються на сторінці профілю (рис. 7), і ти можеш в будь-який момент отримати свій сертифікат, щоб прикріпити його до резюме.

Мал. 6. Сертифікат від компанії GeekBrains

Мал Мал. 7. Профіль користувача на сайті GeekBrains

Компанія GeekBrains не пускає своїх випускників - вона пропонує стажування і допомагає у працевлаштуванні, а для тих, хто хоче спробувати знайти роботу сам, якраз і призначений курс, описаний в цій статті.

Чи потрібне воно тобі?
1. Як правильно вибрати рід діяльності?
Що писати в резюме?
Яким повинен бути твій ідеальний робочий день?
Волів би ти сидіти в окремому кабінеті або в загальному?
Над якими проектами хочеш працювати?
Влаштуватися в якусь компанію або створити власну?

Дополнительная информация

rss
Карта