Як визначається офіційний курс валют Центральним Банком.

Подробиці Створено 30.01.2015 16:12

30 січня 2015 року Центральна банк Російської Федерації знизив ключову ставку з 17% до 15%. Рішення для багатьох виявилося несподіваним - більшість економістів припускали, з урахуванням попередніх заяв керівників ЦБ, що ключова ставка залишиться без змін. Рубль на цьому рішенні подешевшав по відношенню до долара.

При цьому практично непомітним залишилося ще одна важлива подія - офіційний курс рубля по відношенню до долара знаходиться на історичному максимумі, впритул підібравшись до позначки 69 рублів за долар. Звичайно ж, біржові котирування долара по відношенню до рубля в моменті набагато перевищували ці значення - ми бачили цифри і в 80 рублів за долар в грудні минулого року. Але офіційний курс рубля в той момент часу був нижче поточних значень.

Так яким же чином визначається офіційний валютний курс рубля?

Подробиці Створено 30

Порядок визначення офіційних курсів валют по відношенню до рубля

Відповідно до статті 53 Федерального закону № 86-ФЗ від 10 липня 2002 року «Про Центральний банк Російської Федерації (Банці Росії)» функції установки і публікації офіційного курсу іноземних валют покладені на ЦБ РФ.

Положенням Банку Росії № 286-П від 18 квітня 2006 року визначено порядок, відповідно до якого встановлюють офіційні валютні курси. Так, спочатку визначають офіційний курс долара США по відношенню до рубля за спеціальною методикою: курс долара США дорівнює середньозваженому значенню біржових котирувань в рамках Єдиної торгової сесії з розрахунком «завтра», станом на 11 годину 30 хвилин. Тобто, курс долара США по суті біржовий курс покупки продажу валюти (контракт USDRUB_TOM, поставка «завтра»), але при цьому в розрахунок офіційного курсу беруться торги з відкриття біржі до 11-30.

Офіційні курси інших валют по відношенню до рубля розраховуються на основі офіційного курсу долара, і котирувань даних валют по відношенню до долара США на міжнародних валютних ринках (іншими словами, на основі крос-курсів). Іншими словами, для установки курсу євро по відношенню до рубля не дивляться, як торгується євро до рубля на московській біржі, а дивляться на курс євро по відношенню до долара на міжнародному валютному ринку.

Офіційні курси валют встановлюються на щоденній або щомісячній основі. При цьому якщо курси встановлюються щодня, то тільки по робочих днях

Що таке середньозважена ціна?

При розрахунку середньозваженої ціни важлива не тільки ціна покупки активу, а й обсяг угоди з вказаною ціною. Щоб було зрозуміліше, розглянемо наступний простий приклад. Припустимо, ми купили один долар за ціною 70 рублів, і ще один долар за ціною 72 рубля. Середня ціна покупки долара в даному випадку дорівнюватиме середньоарифметичної і складе 71 рублів за долар. Але якщо за ціною 72 рубля ми купимо 2 долари (при цьому перший долар також куплений за 71 рубль), то середньозважена ціна буде дорівнює (71 * 1 + 72 * 2) / 3 = 71,67 керма.

Ми вже говорили про те, що після підвищення ключової ставки в грудні 2014 року ціна долара на біржових торгах в моменті досягала 80 рублів. Але обсяги, укладені за цією ціною, були відносно невеликими по відношенню до обсягу торгів за цілий день, основні обсяги в той день проходили за нижчими цінами. Тому середньозважена ціна долара США по відношенню до рубля в той день була істотно нижче максимальних. На даний момент часу середньозважена ціна угод на біржі, а отже і офіційний курс долара, вище офіційного курсу в момент «валютної паніки» грудня минулого року.

На даний момент часу середньозважена ціна угод на біржі, а отже і офіційний курс долара, вище офіційного курсу в момент «валютної паніки» грудня минулого року

Важливо відзначити ще один момент - встановлюючи офіційний курс валюти, Центральний банк не бере на себе зобов'язання по покупці валюти за цією ціною. Купити і продати іноземну валюту можна в комерційних банках. Ціна купівлі та продажу валюти (спред) розрізняються між собою, в періоди нестабільності досить істотно. Офіційний курс в даному випадку виступає більше в ролі "індикативної" величини. Але деякі банки в ряді операцій, наприклад, покупок з пластикових карт, розрахунок виробляють на основі офіційного курсу, що, в свою чергу, в ряді випадків дозволяє заощадити. На цих продуктах ми будемо зупинятися окремо в рамках нашої рубрики. Щоб нічого не пропустити - підпишіться на наші новини. До зустрічі.


Підписка на наші новини дуже важлива - вона дозволить не пропустити жодної теми нашого сайту. Можливо, Вам також будуть цікаві послуги в сфері фінансів, які ми готові запропонувати Вам. Для більш детальної інформації перейдіть, будь ласка, по засланні .

Також не забуваємо ділитися з друзями за допомогою кнопок соціальних мереж

Додати коментар

Так яким же чином визначається офіційний валютний курс рубля?