Як розігнати кулер за допомогою speedfan. Зниження шуму ПК в налаштуваннях BIOS.

 1. Причини перегріву ЦПУ
 2. Як можна охолодити процесор ПК, ноутбука
 3. Чистка системи охолодження
 4. заміна термопасти
 5. Як вибрати хорошу термопасту
 6. Як скасувати розгін процесора
 7. Установка додаткових вентиляторів
 8. Як розігнати кулер
 9. висновок
 10. Відео по темі
 11. програма SpeedFan
 12. BIOS
 13. Збільшуємо швидкість через Біос
 14. використовуємо speedfan
 15. Регулювання швидкості за допомогою AMD OverDrive і Riva Tunes

10 на відносно старих моделях материнських плат. Щоб позбутися від неї, поміняйте материнську плату або просто поверніться до попередньої версії цієї операційної системи.

Будь-який комп'ютер або ноутбук для нормального функціонування потребує хорошої системі охолодження. Під час роботи такі елементи, як процесор (ЦПУ), відеокарта, материнська плата виділяють велику кількість тепла, сильно нагріваються. Чим вище показник продуктивності ЦПУ, тим більше він віддає тепла. Якщо ПК швидко не видаляти повітря, це може призвести до різних системних збоїв, некоректного функціонування техніки, зниження продуктивності, стати причиною виходу з ладу важливих елементів. Чому гріється процесор? Як охолодити ЦПУ в ПК і ноутбуках? Який кулер вибрати для оптимального охолодження ПК? На ці питання постараємося відповісти в цій статті.

Причини перегріву ЦПУ

Якщо комп'ютер починає вимикатися, глючить, зависати, це може бути пов'язано з перегрівом ЦПУ. Причини, за якими починається перегріватися процесор ПК, мають найрізноманітніший характер. Тому розглянемо основні з них, а також наведемо прості способи рішення проблем.

У більшості ПК, ноутбуків основними елементами системи охолодження є кулер (вентилятор) і радіатор, які встановлені на процесорі. Завдяки максимально щільному контакту тепловіддача між поверхнею радіатора і процесора мінімальне, що в свою чергу забезпечує швидкий, ефективний тепловідвід.


Завдяки максимально щільному контакту тепловіддача між поверхнею радіатора і процесора мінімальне, що в свою чергу забезпечує швидкий, ефективний тепловідвід

Радіатор може бути монолітним або складатися з двох частин. У першому випадку він повністю зафіксований на процесорі (бюджетний варіант), у другому випадку на ЦПУ кріпиться тільки невелика його частина, всередині якої розташовані теплові труби, які передають нагріте повітря в основний радіатор.

Первісну роль в системі вентиляції корпусу та охолодження ПК грає вентилятор. Незалежно від його розташування він охолоджує весь радіатор або його основну частину. Чим ефективніше він буде працювати, тим краще буде тепловідвід від ЦП, а відповідно і менше його температура. Кулери на основі теплових труб забезпечують більше охолодження процесора.

Якщо процесор починає грітися, до основних причин можна віднести:

 • погіршення контакту між процесором і радіатором;
 • зменшення швидкості роботи кулера (вентилятора);
 • використання неефективної системи охолодження;
 • відсутність системи вентиляції в корпусі, в блоці живлення ПК;
 • забруднення вентиляційних отворів корпусу пилом;
 • вихід з ладу системи охолодження;
 • неправильна фіксація радіатора.

Підвищення температури процесу також може бути викликано тим, що кулер банально забитий пилом. З цієї причини знижується його швидкість, ефективність роботи. Вентилятор просто не здатний відводити тепло. Щоб збільшити тепловіддачу, після заміни ЦПУ варто придбати і встановити нову модель корпусного кулера.

Ще однією причиною є апгрейд ПК. Наприклад, після заміни старого ЦПУ був встановлений новий, більш потужний, продуктивний. Але при цьому вентилятор в системі охолодження залишився колишнім. Унаслідок збільшення потужності кулер для процесора просто не справляється в повному обсязі зі своїм завданням.

Якщо гріється процесор, розглянемо, що робити в цій ситуації.

Як можна охолодити процесор ПК, ноутбука

Перегрів процесора в ноутбуках, настільних комп'ютерах істотно збільшує навантаження на всі системні елементи. Щоб зменшити тепловиділення, знизити енергоспоживання, необхідно:

 • перевірити стан системи охолодження, виконати очистку;
 • зменшити навантаження на ЦПУ;
 • розігнати кулер процесора;
 • замінити термопасту;
 • встановити додаткові кулери.

Зменшити тепловиділення процесора можна також в налаштуваннях BIOS операційної системи. Це найбільш простий і доступний спосіб, що не вимагає особливих тимчасових витрат, фізичних зусиль.

Існують спеціальні технології, які знижують частоту роботи ЦП при просте. Для AMD процесорів технологія отримала назву Cool'n'Quite, для Intel - Enhanced SpeedStep Technology. Розглянь, як її активувати.

У Windows 7 необхідно перейти в «Панель управління», вибрати розділ «Електроживлення». У вікні, перевірити, який режим активний: «Збалансований», «Висока продуктивність», «Економія енергії». Для активації технології можна вибрати будь-який, за винятком «Висока продуктивність». У Віндовс ХР необхідно вибрати «Диспетчер енергозбереження».

Налаштування енергозбереження повинні бути включені в Біосе, якщо їх немає, то можна завантажити параметри за замовчуванням.

Не менш важливо приділити увагу системі вентиляції корпусу. Якщо система охолодження працює справно, регулярно виконується її очищення, але ЦПУ і раніше гріється, то необхідно подивитися, чи немає на шляху виходу потоків повітря перешкод, наприклад, чи не закриті вони товстими шлейфами проводів.

У системному блоці, корпусі ПК має бути два-три вентилятора. Один - на вдув на передній стінці, другий - на видув на задній панелі, що в свою чергу забезпечує хороший воздухопоток. Додатково можна встановити вентилятор на бічну стінку системного блоку.

Додатково можна встановити вентилятор на бічну стінку системного блоку

Якщо системний блок ПК варто в тумбочці всередині столу, щось не закривайте дверцята, щоб нагріте повітря виходило назовні. Не варто закривати вентиляційні отвори корпусу. Розмістіть комп'ютер у кількох сантиметрах від стіни, меблів.

Для ноутбука можна придбати спеціальну охолоджуючу підставку.

У продажу є великий вибір універсальних моделей підставок, які підлаштовуються під габарити, розмір лептопа. Тепловідвідними поверхню, вбудовані в неї кулери сприятимуть більш ефективному теплоотводу, охолодженню.

Працюючи на ноутбуці, завжди стежте за чистотою робочого місця. Вентиляційні отвори не повинні бути нічим закриті. Що лежать поруч предмети не повинні перешкоджати циркуляції повітря.

Для ноутбуків також можна виконати розгін кулера. Оскільки в ПК встановлено мінімум три вентилятора (на ЦПУ, відеокарти, вбудованому накопичувачі), а в більшості моделей лептопів є тільки один. Другий може бути встановлений, якщо стоїть потужна відеокарта. При цьому розігнати кулери можна:

 • через спеціальні утиліти;
 • через BIOS.

Перед збільшенням швидкості вентилятора в першу чергу потрібно провести чистку кулера, елементів материнської плати від пилу.

Очищення системи охолодження ноутбука, стаціонарного ПК варто проводити хоча б раз в шість-сім місяців.

Чистка системи охолодження

Якщо процесор нагрівається, перевірте стан вентилятора, всієї системи охолодження ПК. Пил - серйозний ворог будь-якої техніки. Забившись між гранями радіатора, пил, ворсинки, шерсть домашніх вихованців погіршують циркуляцію повітря.


Щоб ретельно виконати очистку, необхідно від'єднати кулер від харчування і розібрати його. Знявши вентилятор, можна також почистити пил, що скупчився на радіаторі. Чистку радіатора, лопатей кулера можна виконати спеціальної пластикової лопаткою, жорсткою щіткою. Після усунення пилу протріть радіатор вологою серветкою.


Крім видалення пилу з радіатора, кулера протріть від пилу дроти, що знаходять в корпусі. Продуйте або протріть вентиляційні отвори на корпусі.

заміна термопасти

Знизити тепловиділення процесора допоможе оновлення, заміна термопасти на процесорі. Термопаста - не що інше, як мастило для охолодження процесора. Вона є теплопровідником між ЦПУ і радіатором, усуває мікроскопічні нерівності дотичних поверхонь, видаляє між ними повітря, який перешкоджає теплоотводу. Гарна, якісна термопаста знизить температуру на 5-10 градусів.

Згодом паста висихає, втрачає всі свої властивості, не охолоджує процесор. Тому її заміну потрібно проводити раз на півроку. Якщо на ПК встановлено більш сучасний ЦПУ, теплопровідних пасту можна міняти рідше. Придбати її можна в будь-якому магазині комп'ютерної техніки . Термопаста повинна бути якісною, хорошою.

Перед тим, як буде нанесена термопаста, яка охолоджує ЦПУ, потрібно дістатися до самого процесора. Для цього:


Для цього:

Як вибрати хорошу термопасту

З огляду на великий вибір термопаст, багатьох цікавить питання, яка термопаста краще. Відзначимо, що різниця між пастами різних виробників може становити від десяти до двадцяти градусів. Все залежить від якісних характеристик, теплових властивостей термоінтерфейсом. Хороша теплопроводящая паста повинна мати низький тепловий опір, високу теплопровідність.

На думку експертів для охолодження процесора можна придбати:

 • Arctic Cooling MX-4.
 • Arctic Silver Ceramique.
 • Noctua NT-H1.
 • Prolimatech PK-1.
 • Thermalright Chill Factor III.
 • Zalman ZM-STG2.
 • Glacialtech IceTherm II.
 • Coollaboratory Liquid Pro.


Coollaboratory Liquid Pro

Деякі пасти можна використовувати також для розгону процесора. Наприклад, Arctic Cooling MX-4, Glacialtech IceTherm II, Thermalright Chill Factor III, Coollaboratory Liquid Pro. Знаючи, яка термопаста краще, як часто і як правильно виконувати її заміну, можна істотно знизити температуру ЦП, тим самим продовживши його експлуатаційний ресурс.

Як скасувати розгін процесора

Багато користувачів з метою поліпшення продуктивності, прискорення роботи ЦПУ виконують розгін процесора (оверклокинг). Але в деяких випадках ця процедура істотно збільшує навантаження на ЦП, що негативно може позначитися на його функціонуванні, привести до зниження експлуатаційного ресурсу.

Щоб перевірити працездатність ЦП після розгону, необхідно виконати прогрів процесора, використовуючи спеціальні утиліти.

Якщо вас цікавить, як прибрати розгін процесора, перейдіть в CMOS і BIOS. Скасуйте всі настройки напруги материнської плати, поверніть їх до нормального конфігурації.

Дії виконуються в наступній послідовності:

 1. Заходимо в БІОС, натиснувши потрібну кнопку при запуску комп'ютера.
 2. Вибираємо пункт «Set BIOS Default / Use Default Settings», наживаємо Enter.
 3. Висвітиться віконце, в якому потрібно натиснути клавішу Y.
 4. Після цього будуть повернуті до початкового значення, які були встановлені до проведення розгону ЦП.
 5. Тепер зберігаємо всі внесені зміни, виходимо з налаштувань.
 6. Перезавантажуємо комп'ютер.

Також це можна зробити, вибравши опцію «Restore Fail Safe Defaults», попередньо дізнавшись в Інтернеті точні специфікації встановленої материнської плати, ЦПУ. Це необхідно для того, щоб внести зміни, встановивши базові настройки частоти, напруги.

Крім цього до базового значення можна поміняти налаштування частоти системної шини, множника, повернувши назад всі параметри, які були змінені під час розгону.

Можна також видалити додаткове обладнання охолодження, яке встановили для запобігання перегріву ЦП.

Управляти, контролювати роботу процесора можна за допомогою спеціальної утиліти - CPU Core, де потрібно вказати, встановити потрібні значення множника, частоти шини.

Установка додаткових вентиляторів

Якщо ЦПУ після чистки, скасування розгону продовжує нагріватися, то, щоб підвищити ефективність охолодження, рекомендуємо встановити додаткові вентилятори на корпус для посилення повітряної циркуляції. Це необхідно в тому випадку, якщо всередині системного блоку є безліч елементів, що нагріваються або ж всередині нього досить маленький обсяг вільного простору.

Віддавайте перевагу кулерам великого діаметра, які забезпечать більший потік повітря при менших оборотах. Такі моделі працюють ефективно, але шумно. При установці враховуйте напрям їх роботи.

Кулери для процесорів класифікують на:

 • Боксові, без теплових трубок. Самі звичайні моделі. Складаються з алюмінієвої пластинки з ребрами. Можуть мати мідну основу з прикріпленим до нього вентилятором.
 • Системи охолодження на теплових алюмінієвих, мідних трубках. Функціонують за рахунок відведення тепла, який здійснюється за рахунок циркулюючої в них рідини. Мають високі показники ефективності.

При виборі вентиляторів для системи охолодження, ознайомтеся з інструкцією по установці, уточніть його сумісність з сокетом, материнською платою , Який роз'єм є під процесор. Враховуйте вага, розмір вентилятора, тип радіатора.


Занадто великі, високопотужні вентилятори будуть створювати додаткове навантаження на материнську плату, можуть спровокувати її деформацію. Що стосується розміру, підбирайте під шину корпусу, враховуйте розташування інших комплектуючих. Вибирайте продукцію відомих, перевірених виробників.

Якщо встановлено велику кількість жорстких дисків, то додатково можна встановити вентилятор на передню панель корпусу, а також на задній верхній частині системного блоку для видалення теплого повітря назовні. Сучасні корпуси дозволяють встановити мінімум два вентилятора: знизу, якщо немає перфорації на передній панелі, і навпаки розташування жорстких дисків.

Якщо ПК має сильно просунуте «залізо», процесор нагрівається, то можна зняти бічну кришку системного блоку. В цьому випадку ефективність охолодження буде підвищена в рази.

Як розігнати кулер

Розігнати кулер, як вже було зазначено, можна через БІОС або за допомогою спеціальних безкоштовних утиліт, які дозволять контролювати, управляти швидкістю роботи вентиляторів. Програми призначені для різних типів процесорів.

Розглянемо, як виконати розгін кольорів через БІОС:


Для процесорів Intel зменшити або збільшити швидкість обертання кулера дозволять програми Riva Tuner, SpeedFan. Мають великий функціонал, вибір налаштувань, зрозумілий інтерфейс, не займають багато місця, автоматично контролюють роботу кольорів.

Якщо сторонній на ПК софт не дозволяє проводити регулювання швидкості обертів вентиляторів, кулер для процесора можна контролювати за допомогою оригінальних утиліт від виробників. Наприклад, в Лептотена НР є програма Notebook Fan Control, в Acer - Smart Fan, ACFanControl. У Леново - Fan Control.

До сучасних «просунутим» системам охолодження, які найчастіше використовують в оверклокінгу, можна віднести: радіаторні, фреон, жідкоазотние, жідкогелевие. Принцип дії їх заснований на циркуляції теплоносія. Сильно нагріваються елементи гріють воду, яка охолоджується в радіаторі. Він може знаходитися зовні корпусу або бути пасивним, працюючи без вентилятора.

висновок

У цій статті були розглянуті різноманітні причини перегріву процесора і варіанти вирішення даної проблеми. Іноді приводом її виникнення можуть стати звичайна пил, яку періодично потрібно прибирати, або наслідки недосвідченого розгону обладнання, а також його апгрейд. При заміні термопасти необхідно бути уважним і акуратним, щоб уникнути пошкодження устаткування.

Відео по темі

Для підтримки потрібного температурного режиму комп'ютера і його основних вузлів використовується кулер. Кулер - невеликий пристрій-вентилятор, поєднане з температурними датчиками, інтенсивність обертання якого залежить від того, наскільки сильно завантажений центральний процесор або відеокарта.

Для того щоб збільшити швидкість вентилятора на ноутбуці, зазвичай потрібно змінити відповідний параметр в базовій системі комп'ютера - BIOS. Такий спосіб зазвичай передбачає наявність у користувача спеціальних знань і розуміння технічних термінів на англійській мові , А також дає більше можливостей по налаштуванню комп'ютера і його компонентів, ніж аналогічні дії, виконані за допомогою спеціальних програм в робітничому середовищі Windows. Однак зміна параметрів через операційну систему Windows набагато безпечніше і виключає ризик нашкодити комп'ютеру через установки неправильних параметрів.

Швидка навігація по статті

програма SpeedFan

Щоб змінити швидкість обертання кулерів в ноутбуці за допомогою стороннього програмного забезпечення , Буде потрібно:

 • Запустити інтернет-браузер.
 • Перейти на офіційний сайт програми SpeedFan (almico.com/speedfan.php).
 • За допомогою відповідних кнопок на сайті скачати програму і встановити її.
 • Перезавантажити комп'ютер.
 • Запустити програму.
 • на головній сторінці програми відрегулювати значення параметрів «pwm1» і «pwm2», що буде відповідати першому і другому кулеру. Якщо в комп'ютері встановлено більше охолоджувальних пристроїв, користувачеві будуть доступні для налаштування і вони.
 • Зберегти зміни та закрити вікно програми.

Якщо для параметрів «pwmX» встановити значення «0» - відповідний вентилятор буде зупинений, а при значенні «100» він буде завжди крутиться на повну потужність. Обидва значення не рекомендуються до установки, так як можуть привести до перегріву або вивести сам кулер з ладу.

BIOS

Для того щоб збільшити інтенсивність обертання кулерів в ноутбуці через базову систему введення-виведення, необхідно:

 • Вимкнути комп'ютер.
 • Знову включити його.
 • Прочитати написи, що з'явилися відразу після включення і натиснути кнопку, зазначену в одному з пропозицій (зазвичай це «F2», «Del», або «F12»). Відкриється меню BIOS.
 • В одній з вкладок BIOS, переміщаючись стрілками на клавіатурі, знайти параметр «Fan Control» або «CPU Q-Fan Function»
 • Вибрати параметр і активувати його.
 • Вибрати один з режимів роботи кулерів (найінтенсивніший, зазвичай - «Performance»).
 • Вийти з в головне меню BIOS за допомогою клавіші «Esc».
 • Вийти з BIOS, підтвердивши зміни натисканням клавіші «Y».
 • Дочекатися включення комп'ютера в звичайному режимі.
Поділіться цією статтею

з друзями в соц. мережах:

Основні причини для розгону вентилятора дві. Перша - занадто висока температура компонентів всередині системного блоку, не пов'язана із забрудненням пилом комп'ютера або несправністю систем охолодження. В цьому випадку логічно підняти швидкість вентиляторів охолодження в межах допустимої можливості.

Друга ж причина навпаки вимагає зменшення цієї самої швидкості - підвищений шум. Важливо знайти в цьому всім розумний компроміс - максимально тиха робота при достатньому охолодженні елементів комплектуючих. Отже, потрібно якимось чином змінювати частоту обертання вентиляторів. Про те, як це зробити йтиметься далі.

Спочатку швидкість обертів вказується в налаштуваннях BI O S, виходячи з яких материнська плата комп'ютера встановлює задані параметри, зокрема змінюючи напругу, що подається на вентилятори, контролюючи таким чином число обертів. Однак, керувати цією швидкістю можна не на всіх кулерах, а тільки на трьох вивідних, двохвивідною працюватимуть завжди на максимальній швидкості.

Також регулювати можна обертів вентиляторів, встановлених на відеоадаптер і центральний процесор.



Це можна зробити за допомогою BIOS (UEFI) або використовуючи сторонні програми , А деякі виробники випускають свої фірмові утиліти для контролю охолоджуючих систем для ноутбуків.

Збільшуємо швидкість через Біос

Для того, щоб при ініціалізації під час запуску системи натисніть Del або F 2 (або інший варіант, дивлячись який біос). Знаходимо там опції, пов'язані зі швидкістю кулера, зазвичай це CPU Fan Speed і міняємо значення.
Для того, щоб при ініціалізації під час запуску системи натисніть Del або F 2 (або інший варіант, дивлячись який біос)

Якщо ж там немає такого пункту або неможливо провести зміни, то це можна зробити, використовуючи спеціальний софт.

У деяких Биос існують такі опції як Smart CPU Fan Temperature, CPU Smart Fan Control або Noise Control, включення яких дозволить Вам знизити шум при включенні і авторегулювання оборотів під час роботи, тобто якщо підвищена навантаження, то обороти підвищуються, в іншому випадку - знижуються , аж до повного відключення.
У деяких Биос існують такі опції як Smart CPU Fan Temperature, CPU Smart Fan Control або Noise Control, включення яких дозволить Вам знизити шум при включенні і авторегулювання оборотів під час роботи, тобто якщо підвищена навантаження, то обороти підвищуються, в іншому випадку - знижуються , аж до повного відключення

Тобто настройка таким чином полягає у встановленні обмежує температури або в простому включенні цієї функції в биосе.

використовуємо speedfan

Найпопулярнішою програмою для настройки швидкості обертання кулерів є SpeedFan. Стара і дуже відома утиліта, безкоштовна і проста у використанні. Знайти та завантажити її не складе проблем.

Процес установки показаний нижче. Все інтуїтивно зрозуміло.


Все інтуїтивно зрозуміло


Встановивши програму побачимо наступне вікно. Встановивши програму побачимо наступне вікно

Принцип роботи всіх версій схожий.

Побачити завантаження процесора на даний момент можна в поле Cpu Usage. Щоб включити автоматичне регулювання обертання поставте галочку Automatic Fan speed.

Нижче показаний набір швидкостей і температур, встановлених у вас вентиляторів, де:

 • RPM - кількість оборотів в хвилину;
 • Fan1 - кулер, підключеного до гнізда біля чіпсета;
 • Fan2 - кулер на процесорі ще називають CPUFan,
 • Fan 4 - другий процесорний вентилятор, якщо він є;
 • Fan3 - пропелер, підкинути до висновків AUX0;
 • Fan5 - AUX1;
 • PWRFan - кулер в блоці живлення;
 • GPUFan - вентилятор відеокарти.

Нижче в процентах Ви можете змінювати діапазон найменших і найбільших обертів, регулюючи їх, натискаючи стрілочки. Це відразу позначиться на гучності їх роботи, що Ви відразу відчуєте. Тільки не відключайте вентилятори повністю, є ризик спалити що-небудь з компонентів.

Регулювання швидкості за допомогою AMD OverDrive і Riva Tunes

Фірмова утиліта AMD OverDrive дозволить змінювати налаштування платформ AMD.
Фірмова утиліта AMD OverDrive дозволить змінювати налаштування платформ AMD

Серед безлічі інших можливостей, також тут можна програмно керувати частотою обертання кулерів.

Запустити цю програму Ви зможете тільки на чіпсетах, її підтримуваних AMD 770, 780G, 785G, 790FX / 790GX / 790X, 890FX / 890G // 890GX, 970, 990FX / 990X, A75, A85X.
Запустити цю програму Ви зможете тільки на чіпсетах, її підтримуваних AMD 770, 780G, 785G, 790FX / 790GX / 790X, 890FX / 890G // 890GX, 970, 990FX / 990X, A75, A85X

Запустивши програму натисніть розділ Fan control і виберете необхідні характеристики швидкостей вентиляторів.

Ще однією цікавою програмою з функцією регулювання швидкості кулерів є Riva Tuner. В першу чергу їй краще користуватися власники сільногреющіхся відеокарт.

Завантажуємо і інсталюємо програму. У нашому випадку це версія 2.21.
Завантажуємо і інсталюємо програму

Запустивши, знаходимо низькорівневі системні налаштування, після чого відкриваємо закладку Кулер. Перед нами відкривається наступне вікно. Запустивши, знаходимо низькорівневі системні налаштування, після чого відкриваємо закладку Кулер

Галочку на Включити низькорівневе управління кулером. Створюємо пресет швидкості вентилятора, в процентах вказуючи потрібне значення. Створюємо кілька пресетів. Галочку на Включити низькорівневе управління кулером

Створюємо завдання в залежності від того, коли Ви хочете отримати зниження швидкості обертання вентиляторів, тобто налаштовуючи розклад, діапазон температур і інші характеристики.

Таким чином можна домогтися тонкої настройки швидкостей кольорів в залежності від зміни температури комплектуючих системного блоку.


Чому гріється процесор?
Як охолодити ЦПУ в ПК і ноутбуках?
Який кулер вибрати для оптимального охолодження ПК?