Як захистити дітей від наркотиків

  1. Шукаємо спайс в Google і «Яндексі»
  2. Купуємо спайс в соціальній мережі
  3. Батьківський контроль проти наркотиків

Хотілося б почати з фрази «Всі знають, що спайс шкідливі для здоров'я, психіки і життя». Але, на жаль, це не так: про цю загрозу, як виявилося, знають не всі.

Не так давно, наткнувшись на чергову телепередачу, присвячену проблемі вживання і розповсюдження спайса, я вирішила почитати коментарі під відео. Найбільше мене здивувало те, що кілька людей в коментарях написали: «А що це?»

»

З одного боку, може здатися, що це добре, якщо людина нічого про це не знає, - значить, ніколи з цим не стикався. Але, з іншого боку, це вкрай небезпечно, так як на пропозицію покурити спайс він може відповісти ствердно, купившись на пояснення, що це, мовляв, «курильна суміш з трав, шавлія там, всі справи, нічого забороненого і небезпечного».

Продавці цього зілля саме так і говорять. Насправді ж все набагато страшніше: в основі цього наркотику - синтетичні речовини, що викликають звикання і заборонені в більшості країн світу. Вони дають абсолютно непередбачуваний ефект - аж до летального результату.

Ми вирішили перевірити, наскільки легко купити спайс і подібні курильні суміші в Інтернеті. Звичайно ж, купувати насправді ми нічого не збиралися - ми хотіли зрозуміти, наскільки доступний цей наркотик.

Шукаємо спайс в Google і «Яндексі»

Що робить людина, коли хоче знайти щось в Інтернеті? Правильно, йде в пошуковик. Ось і ми візьмемо для перевірки два найпопулярніших - Google і «Яндекс». Для чистоти експерименту відключимо в пошукових системах персоналізацію видачі - це означає, що результати пошуку і підказки будуть видаватися без урахування історії пошуку та персональних переваг.

Для чистоти експерименту відключимо в пошукових системах персоналізацію видачі - це означає, що результати пошуку і підказки будуть видаватися без урахування історії пошуку та персональних переваг

Шукати будемо за запитом «Спайс». Позитивним результатом буде вважатися, якщо нам жодного разу не запропонують придбати наркотик і вся надана інформація швидше буде попереджати про небезпеку, наслідки і про шкідливість вживання спайса. Негативним результат буде, якщо у видачі будуть статті про те, як палити спайс або де і як його купити, ну і в цілому розповідь про це наркотик без негативного забарвлення.

«Яндекс» нам підказує, що можна подивитися відео з наслідками:

А Google пропонує подивитися, що таке спайс:

А Google пропонує подивитися, що таке спайс:

Ок, Google! Що таке спайс?

Що таке спайс

Google також пропонує ознайомитися з наслідками від куріння Спайс. У результатах пошуку ми бачимо в основному посилання на корисну інформацію про шкідливість вживання наркотику.

«Яндекс» також показує спайс в негативному світлі:

Поки що картина позитивна. На запит про спайс обидва пошукача розповідають про шкоду, наслідки і залежності. Але ми на цьому не зупинимося і поміняємо запит на «Купити спайс».

«Яндекс» відмовляється підказувати щось, крім покупки спальні.

А ось результати пошуку дуже цікаві. З одного боку, може здатися, що ми знайшли те, що шукали, але на ділі все зовсім не так.

З одного боку, може здатися, що ми знайшли те, що шукали, але на ділі все зовсім не так

Ну треба ж! 109 пропозицій на самому «Яндекс.Маркеті» ?! Але не тут-то було:

Але не тут-то було:

Максимум, що ми зможемо придбати, - це меблі і одяг.

Перевіримо, як себе поведе в цій ситуації Google. На запит «Купити спайс» Google абсолютно правильно робить вигляд, ніби не знає, що це:

А якщо ми будемо наполегливіше, то він просто відмовиться підказувати:

А якщо ми будемо наполегливіше, то він просто відмовиться підказувати:

Але при цьому, на жаль, результати пошуку будуть невтішними:

Але при цьому, на жаль, результати пошуку будуть невтішними:

У пошуковій видачі ми бачимо номер телефону можливого розповсюджувача наркотику. Тому той факт, що більша частина сайтів вже заблокована ФСКН, не поможе. Адже необхідність заходити на сайт в цілому відпадає.

В результаті при бажанні і старанності можна знайти всю необхідну інформацію для покупки «легальних» наркотиків. Але поступово картина змінюється. Зникнення з пошукових систем подібної інформації - лише питання часу.

А ще простіше «купити легалку», або легальні наркотики, вони ж легальні курильні мікси, або легальні нюхальні порошки (солі).

А ще простіше «купити легалку», або легальні наркотики, вони ж легальні курильні мікси, або легальні нюхальні порошки (солі)

На жаль, у Google ситуація схожа.

На жаль, у Google ситуація схожа

У процесі дослідження ми помітили, що на деякі запити Google дає кілька небезпечні підказки, наприклад, такі:

У процесі дослідження ми помітили, що на деякі запити Google дає кілька небезпечні підказки, наприклад, такі:

Після цього ми зв'язалися з Google і «Яндексом» і повідомили про проблему. На наш запит відреагували досить швидко, і багато з того, що ми їм передали, вже виправлено або в процесі виправлення, за що обом пошуковим системам окреме спасибі!

Купуємо спайс в соціальній мережі

Що нам розкажуть про наркотик соціальні мережі? Спробуємо розібратися на прикладі найпопулярнішої в Росії мережі «ВКонтакте».

За результатами пошуку за словом «Спайс» в соціальній мережі ми бачимо ось що:

Більш того, тема «обкурений спайсом» і самого наркотику в цілому сильно популяризується і описується як щось не особливо страшне, що применшує його небезпека, нібито «смикнути спайсухі» для багатьох - це вже само собою зрозуміле.

Але не будемо забувати, що точно таке ж відношення у людей і до інших всім відомим наркотиків, наприклад до марихуани. Якщо раніше часто використовувалися фрази «Ти що, обкурений?» Або «Накурився, чи що?», То зараз до цього додається ще й «під спайсом» і «спайсухі прийняв»:

Соціальними мережами активно користуються діти, які можуть не усвідомлювати, наскільки шкідливим і небезпечним є вживання спайса. Відповідно, краще б їм всього цього не бачити.

Батьківський контроль проти наркотиків

Як же захистити дітей від цієї реклами? Наприклад, за допомогою «Батьківського контролю» Kaspersky Internet Security . Категорія «Наркотики» в цьому компоненті включена за замовчуванням.

Категорія «Наркотики» в цьому компоненті включена за замовчуванням

Також існує спеціальний продукт, створений для повноцінного захисту вашої дитини, - Kaspersky Safe Kids . В налаштуваннях можна не тільки вказати категорії, за якими Safe Kids блокуватиме доступ до сайтів, але і активувати функції безпечного пошуку в пошукових системах, а також включити повідомлення про те, що шукає ваша дитина в Інтернеті.

Налаштувати все можна в особистому кабінеті за адресою: my.kaspersky.com.

Для цього необхідно в налаштуваннях правил для дитини в розділі «Інтернет» активувати функції «Безпечний пошук» і «Повідомлення про пошук на заборонені теми»:

Для цього необхідно в налаштуваннях правил для дитини в розділі «Інтернет» активувати функції «Безпечний пошук» і «Повідомлення про пошук на заборонені теми»:

І не забути перевірити, чи категорія «Алкоголь, тютюн, наркотики» для обмеження доступу до веб-сайтів цієї тематики.

І не забути перевірити, чи категорія «Алкоголь, тютюн, наркотики» для обмеження доступу до веб-сайтів цієї тематики

В результаті, якщо дитина буде цікавитися спайсом, то ви будете бачити такі оповіщення:

В результаті, якщо дитина буде цікавитися спайсом, то ви будете бачити такі оповіщення:

Можна подивитися детальний звіт:

Можна подивитися детальний звіт:

Резюмуємо. Багато дорослих можуть навіть і не підозрювати про існування і популярності тих чи інших видів наркотичних засобів. Діти в свою чергу рідко розуміють ту шкоду, яку може їм завдати вживання такого роду речовин.

При цьому знайти наркотики в Інтернеті набагато простіше, ніж це може здатися. Пошукові системи роблять чимало для того, щоб перешкодити продавцям наркотиків, але, на жаль, останні часто знаходять масу лазівок - і продовжують поширювати свої зілля в Мережі.

Тому боротися з цим можна і треба в індивідуальному порядку. Наприклад, «Батьківський контроль» в Kaspersky Internet Security допоможе заблокувати доступ до небезпечних сайтів. А інший наш продукт, Kaspersky Safe Kids , Надішле вам повідомлення, якщо ваша дитина шукає наркотики в Інтернеті.

Зрозуміло, самі по собі технічні засоби не є вирішенням проблеми. Але це ефективні інструменти, які допоможуть вчасно помітити небезпеку і провести бесіду з дитиною про шкоду наркотиків.

Найбільше мене здивувало те, що кілька людей в коментарях написали: «А що це?
Що таке спайс?
Маркеті» ?
Якщо раніше часто використовувалися фрази «Ти що, обкурений?
» Або «Накурився, чи що?