Які професії будуть затребувані через п'ять років: лайфхак від Антона Грачова

6.08.2017

«Я б в айтішники пішов, хай мене навчать!»: Топ IT-спеціальностей за версією директора казанського IT-парку

У вузах республіки завершується приймальня кампанія. Директор казанського IT-парку Антон Грачов в матеріалі для «БІЗНЕС Online» радить визначитися з тим, який профіль вибрати сьогодні, щоб не прогадати через п'ять-шість років. «Вчіть англійську мову», - в числі іншого радить Грачов. «В IT-компанії, що працює на міжнародні ринки, вам, як новачкові, можуть пробачити відсутність досвіду або незнання будь-якої технології, але не відсутність мовної підготовки», - впевнений наш автор.

Антон Грачов радить визначитися з тим, який профіль вибрати сьогодні, щоб не прогадати через п'ять-шість років Антон Грачов радить визначитися з тим, який профіль вибрати сьогодні, щоб не прогадати через п'ять-шість років

«У Татарстані АКТИВНО З'ЯВЛЯЮТЬСЯ ВСЕ НОВІ І НОВІ IT-компанії»

«Я б в айтішники пішов, хай мене навчать!». Інтернет сьогодні рясніє статтями про те, що бути IT-фахівцем - це круто, модно і перспективно. Але визначитися з тим, який профіль вибрати сьогодні, щоб не прогадати через п'ять-шість років, досить складне завдання.

На сьогоднішній день IT-фахівців в Татарстані готують 12 вузів (близько 1,4 тис. Фахівців на рік) і ссузів (близько 700 в рік). Для того щоб утримати фахівців і забезпечити їх робочими місцями, в Татарстані активно з'являються все нові і нові IT-компанії: якщо п'ять років тому в республіці було зареєстровано близько 1000 IT-компаній, то зараз їх вже близько 1600. Російська компанія інтернет-рекрутменту HeadHunter також в своєму недавньому дослідженні спрогнозувала в Росії приріст кількості вакансій в IT-сфері в 2017 році на 17%. І ці показники, безсумнівно, будуть тільки збільшуватися. Так що студенти можуть бути спокійні: кожен знайде застосування своїм знанням, а таланти і навички зможуть бути конвертовані в грошовий еквівалент.

Світ інформаційних технологій великий і багатогранний, тому розібратися з тим, які спеціальності в майбутньому будуть викликати максимальний попит, можна тільки через призму технологій, за якими стоїть розвиток IT-індустрії.

В цілому драйверами зростання і розвитку будуть наступні інформаційні технології, і, як наслідок, відповідні їм спеціальності:

- Big Data (великі дані) і Data Mining (видобуток даних). Все більше компаній потребують отримання інсайдів з великої кількості корпоративних даних, які при правильному аналізі мають колосальну цінність. Значимість цих напрямків продовжує рости, а вміння працювати з великими даними є запорукою створення систем штучного інтелекту.

Лайфхак. Освітня програма: прикладна математика та інформатика, фундаментальна інформатика та інформаційні технології, інформаційні системи і технології.

Майбутня професія - адміністратор бази даних, аналітик комп'ютерних даних, розробник баз даних, інженер в області великих даних.

- IoT (інтернет речей), мобільні технології і бездротові зв'язку. Тотальна мобілізація і цифровизация вже прийшли абсолютно в усі сфери нашого повсякденного життя. Якщо сьогодні важко уявити сучасну людину без мобільного пристрою з виходом в інтернет, то через кілька років крім телефону у кожного жителя будуть при собі ще кілька носяться пристроїв, пов'язаних між собою: одна оплачує покупки, інше стежить за здоров'ям, третє занурює у віртуальну реальність і так далі. Тому в подальшому будуть потрібні фахівці, які займатимуться не лише розвитком мобільних сервісів і пристроїв, а й збільшенням кількості бездротових точок доступу, швидкості передачі даних і зниженням її собівартості.

Лайфхак. Освітня програма: фундаментальна інформатика та інформаційні технології, програмна інженерія, інфокомунікаційні технології та системи зв'язку.

Майбутня професія - мобільний розробник (iOS, Android, React Native), фахівець з інфокомунікаційних технологій і систем зв'язку, інженер бездротових мереж і SDN, фахівець з інфокомунікаційних технологій і систем зв'язку.

Для того щоб утримати фахівців і забезпечити їх робочими місцями, в Татарстані активно з'являються все нові і нові IT-компанії Для того щоб утримати фахівців і забезпечити їх робочими місцями, в Татарстані активно з'являються все нові і нові IT-компанії

«РОЗВИТОК IT-технологій ВІДКРИВАЄ БЕЗМЕЖНІ МОЖЛИВОСТІ НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ КОРИСТУВАЧІВ, А Й кіберзлочинців»

- Інформаційна безпека. Розвиток IT-технологій відкриває безмежні можливості не тільки користувачам, але і кіберзлочинцям. Вчасно розпізнати загрозу, захистити себе і свою компанію від злому або проникнення вірусу - завдання, яке часом може стати для компанії доленосною. 2017 рік особливо яскраво і переконливо показав, наскільки вразливі бувають навіть самі, здавалося б, захищені системи.

Лайфхак. Освітня програма: комп'ютерна безпека.

Майбутня професія - інженер по захисту інформації, фахівець організаційно-правового захисту інформації, фахівець з технічного захисту інформації, фахівець програмно-апаратного захисту інформації, фахівець з комп'ютерної безпеки.

- Проектування віртуальних просторів. Сьогодні ми оточені не тільки реальним, але і цифровим світом, в який можемо зануритися завдяки пристроям віртуальної і доповненої реальності. Все частіше такі технології використовують не тільки в ігровій індустрії в якості дозвілля, а й для роботи і освіти. Занурюючи людину в віртуальну реальність, можна наочно показати різні процеси, об'єкти, цілі вулиці або навіть спроектовані міста. Ця сфера відносно нова і не наповнена кваліфікованими фахівцями, але обсяг інвестицій в неї вже значний. Мало хто в світі навчає VR-розробці, але якщо це вас не зупиняє, ви можете освоїти дизайн і для початку вивчити C ++ або C #, потім Unity або Unreal, так як це найбільш поширені SDK (від англ. Software development kit), які використовують при розробці додатків віртуальної реальності.

Лайфхак. Освітня програма: програмна інженерія, програмне забезпечення інтелектуальних систем і технологій + дизайн, інформаційні системи і технології в архітектурі, будівництві та геотехніці.

Майбутня професія - архітектор віртуальних просторів.

Головне для майбутнього айтішника - це безперервне саморозвиток: постійна практика, вивчення спеціалізованих ресурсів, форумів, спільнот, для того щоб завжди бути в курсі останніх подій в IT-індустрії

"ВЧІТЬ АНГЛІЙСЬКУ. В IT-компанії МОЖУТЬ ПРОСТИТЬ ВІДСУТНІСТЬ ДОСВІДУ, АЛЕ НЕ ВІДСУТНІСТЬ МОВНИЙ ПІДГОТОВКИ »

Однак не варто сподіватися, що IT-індустрія потребуватиме тільки в вузькоспеціалізованих IT-фахівцях. Все частіше будуть шукати фахівців-універсалів, зокрема для розробки кроссплатформенних продуктів або для роботи в невеликих регіонах, компаніях або навіть стартапи. Деякі з таких спеціальностей ви можете вже зараз дізнатися в «Атласі нових професій».

І ще кілька порад для тих, хто вирішив пов'язати своє життя з IT: вчіть англійську мову. І справа тут не тільки в англомовному контенті і інтерфейсі всіх програм. В IT-компанії, що працює на міжнародні ринки, вам, як новачкові, можуть пробачити відсутність досвіду або незнання будь-якої технології, але не відсутність мовної підготовки: досвід приходить на практиці, а незнання мови просто перекриє вам доступ до роботи мрії. Знання іншої іноземної мови завжди буде плюсом, але все-таки навряд чи стане повною заміною англійської.

Було б непогано, якщо ще до надходження на IT-факультет ви вивчили б не тільки теорію зі шкільної програми, а й на практиці добре б розбиралися в операційних системах, розуміли принцип роботи командного рядка, вивчили теорію графів і алгоритмів, мали досвід роботи з базами даних.

Головне для майбутнього айтішника - це безперервне саморозвиток: постійна практика, вивчення спеціалізованих ресурсів, форумів, спільнот, для того щоб завжди бути в курсі останніх подій в IT-індустрії. Я б, до речі, порадив такі ресурси, як habrahabr.ru , cnews.ru , techcrunch.com , hightech.fm і так далі.

Дуже важливо мати на увазі, що з кожним роком швидкість зміни в технологіях все зростає. Зараз вже не можна навчитися одному навику і пропрацювати все життя в компанії, його НЕ розвиваючи (як це робилося кілька десятиліть назад). Сучасний світ вимагає умінь адаптуватися під зміни, що відбуваються (soft skills) і займатися постійним самоосвітою.

На завершення хотілося б відзначити, що багато випускників IT-спеціальностей йдуть в IT-бізнес через високу стартову зарплати. Це цілком зрозумілий і чесний аргумент. Але якщо все-таки це єдине, що рухає вами при виборі IT-напрямку, то краще ще раз подумати: якщо у вас не буде «підживлення» у вигляді любові і інтересу до професії, не буде, власне, і мотивації.

Антон Грачов

Дополнительная информация

rss
Карта