«Яндекс» запустив голосового помічника з почуттям гумору

  1. запуск Аліси
  2. Сфера використання
  3. розпізнавання мови
  4. Розмова з Президентом Росії
  5. технологія SpeechKit

10.10.2017, Вт, 12:11 мск, Текст: Валерія Шмирова

«Яндекс» запустив голосового помічника Алісу, якого компанія вважає найкращим в світі по розпізнаванню російської мови, а також першої в світі програмою такого роду, з якої можна просто «поговорити». При створенні Аліси упор робився на розуміння природної розмовної мови, помічник навіть вміє жартувати.

запуск Аліси

Компанія «Яндекс» запустила власного голосового помічника, який отримав ім'я Аліса. Як стверджують розробники, це перший в світі голосовий помічник, відповіді якого на питання користувача не зводяться до заздалегідь заданому набору. В основі програми лежить нейросеть, що пройшла навчання на великому текстовому масиві. Це дозволяє Алісі підтримувати звичайний повсякденний розмова - тобто, з нею можна просто «поговорити», повідомляє «Яндекс».

Аліса отримала голос актриси Тетяни Шитова, яка озвучує Скарлетт Йоханссон (Scarlett Johansson) в російськомовному дубляжі. Щоб оволодіти цим голосом, нейросеть Аліси пройшла навчання на записах Шитов. Нейросеть відповідає за складання слів з окремих звуків і підбір підходящої інтонації. За словами розробників, це надає промови Аліси природність. Голос Шитова вже використовувався для озвучування комп'ютерної програми - їм каже операційна система Саманта з фільму «Вона» Спайка Джонза (Spike Jonze).

Сфера використання

На даний момент Аліса може працювати з такими сервісами «Яндекса» як «Пошук», «Карти», «Музика» і «Погода» для iOS і для Android . Вона здатна запустити стороннє додаток - наприклад, Instagram або «Вконтакте». «Яндекс» планує розширити список сервісів, як своїх так і чужих, до яких може звертатися Аліса, включивши в коло її завдань виклик таксі, допомога у виборі фільму і т. Д.

Поспілкуватися з Алісою користувачі можуть в додатку «Яндекс» і бета-версії Голосового помічника для Windows . Незабаром очікується поява Аліси в «яндекс.браузер» та інших продуктах компанії.

10

«Яндекс» запустив голосового помічника на ім'я Аліса

Нагадаємо, що у компанії Google також є голосовий помічник Google Assistant, вбудований в месенджер Google Allo, розумну колонку Google Home, розумні годинник Android Wear і смартфони Google Pixel. Запущений в 2016 р, Google Assistant став логічним продовженням сервісу персоналізованого пошуку Google Now. Також на ринку голосових помічників користуються популярністю Apple Siri і Amazon Alexa.

розпізнавання мови

За словами розробників, для Аліси не уявляють труднощі неповні речення користувача або такі висловлювання, де необхідно враховувати контекст. Особливістю помічника є те, що з ним можна говорити в вільної маненре - наприклад, використовувати формулювання «Де поблизу випити кави?» Замість «кав'ярня вулиця космонавтів». Скориставшись «Яндекс.Довіднику», помічник підбере відповідне заклад. Потім користувач може поцікавитися «А як туди пройти?» І отримає у відповідь посилання на маршрут в «Яндекс.Карти».

За словами Дениса Філіппова, керівника напряму мовних технологій «Яндекса», при створенні Аліси розробники прагнули до того, щоб вона «говорила з людьми їхньою мовою, а не привчала до свого, як це робили комп'ютерні інтерфейси в минулому». На даний момент Аліса є найкращим голосовим помічником з точки зору розпізнавання російської мови, якщо оцінювати Послівний ймовірність помилки (WER), відзначає Філіппов.

Розмова з Президентом Росії

Аліса вперше була запущена в травні, на той момент тільки в тестовій версії додатка «Яндекс» для Android. У вересні з голосовим помічником поспілкувався Володимир Путін, який відвідав офіс компанії. На питання президента «Тебе тут не ображають?» Аліса дала відповідь «Окей, врахую», що з'явився йому ухильну. На питання «Як ти себе почуваєш?» Голосовий помічник відповів, що зайнятий розгляданням фотографій котиків.

Розробники пояснили Путіну, що Аліса була створена для підтримки живої розмови, тому вона видає несподівані відповіді і вміє жартувати. Манера розмови залежить від матеріалу, на якому навчається нейросеть. Після знайомства з російською літературою вона почала видавати похмурі сентенції, а після підключення до соцмережі Twitter перейшла на підлітковий стиль.

технологія SpeechKit

При створенні Аліси була використана власна розробка «Яндекса» - технологія синтезу і розпізнавання мови SpeechKit, представлена ​​в 2013 р SpeechKit також лежить в основі голосового пошуку в сервісах «Яндекса». Технологія вміє розпізнавати російську і турецьку мову. Точність розпізнавання мови при здійсненні запитів на загальні теми становить 84%, при запитах за адресою і назвою об'єкта - 94%.

У 2014 р «Яндекс» випустив хмарний комплект розробника SpeechKit Cloud SDK, який дозволяє вбудовувати технологію в сторонні сервіси. Синтезом мови SpeechKit користується віртуальний центр обслуговування дзвінків «Мегафона», а також системи голосового управління автомобілем «Камаза», «Тойоти» та «Хонди».



Особливістю помічника є те, що з ним можна говорити в вільної маненре - наприклад, використовувати формулювання «Де поблизу випити кави?
Потім користувач може поцікавитися «А як туди пройти?
На питання президента «Тебе тут не ображають?
На питання «Як ти себе почуваєш?

Дополнительная информация

rss
Карта