Арахісове масло: користь і шкода, поради щодо застосування

  1. Як робиться арахісове масло
  2. Склад арахісового масла
  3. Вітаміни та мінерали в арахісове олії
  4. Інші важливі компоненти арахісового масла
  5. Арахіс, діабет і рак
  6. Чи є у арахісового масла шкідливі властивості?
  7. Варіанти застосування арахісового масла

Кожен з нас якщо і не їв арахісове масло, то обов'язково бачив його на полицях в магазині. Зазвичай воно продається в невеликих пластикових баночках, які вщерть заповнені темно-жовтої пастою. Буває просте арахісове масло і хрустке. Вся відмінність в тому, що в хрусткому присутні шматочки неперемолотих горіхів. На смак арахісове масло (або паста, як свідчать вітчизняні цінники) солодке, жирне і трохи в'язке. І хоча можна було б подумати, що цей продукт на дуже великого любителя, арахісове масло завоювало серця мільйонів споживачів.

Як робиться арахісове масло

Кожен з нас якщо і не їв арахісове масло, то обов'язково бачив його на полицях в магазині

Арахісова олія популярно у американців.

Насправді арахісове масло робиться просто. Арахіс обсмажується, а потім перетирається до стану пасти. І все, ніяких барвників і консервантів, тільки натуральний продукт. Правда, деякі недобросовісні виробники примудряються додати цукор і різноманітні компоненти в пасту, тому при покупці уважно читайте етикетку на баночці.

Ми ж будемо обговорювати корисні властивості і ймовірні негативні ефекти справжньою арахісової пасти.

Склад арахісового масла

На жаль, незважаючи на свою популярність і гарний смак, арахісова паста - один з найбільш незбалансованих по нутрієнтів продуктів.

100 г арахісового масла містять:

  • Вуглеводи: 20 г (13% калорій), з них 6 г доводиться на клітковину.
  • Білки: 25 г (15% калорій), білки за складом схожі з протеїнами з інших рослинних продуктів.
  • Жири: 50 м І це становить цілих 72% всіх калорій.
  • Всього калорій 588

Хоча в арахісове олії досить багато білків (чверть порції), вони не містять всі незамінні амінокислоти. Так, наприклад, в пасті немає амінокислоти лізин, який необхідний для росту, розвитку і регенеративних процесів в організмі. Щоб заповнити її недолік, необхідно шукати інші джерела білка, бажано тваринного походження (м'ясо, сир).

Жири в арахісової пасти мають наступні склад:

  • Мононенасичені - 50%;
  • Насичені - 20%;
  • Омега-6 поліненасичені - 30%.

Саме омега-6 поліненасичені кислоти компрометують арахісове масло, але про це трохи пізніше.

Вітаміни та мінерали в арахісове олії

Арахісова паста дуже живильна. 100 г продукту містять величезну кількість необхідних нутрієнтів:

  • Вітамін Е: 45% добової потреби;
  • Вітамін В3 (ніацин): 67% добової потреби;
  • Вітамін В6: 27% від добової потреби;
  • Фолати: 18% від добової потреби;
  • магній : 39% від добової потреби;
  • Мідь: 24% від добової потреби;
  • Марганець: 73% від добової потреби;
  • Також в невеликій кількості в арахісове олії містяться вітамін В5, залізо, калій, цинк і селен.

Однак не спокушайтеся таким високим вмістом вітамінів і мінералів. Ви ж пам'ятаєте, що всього 100 г продукту містять майже 600 калорій, причому більша частина з них припадає на жири? Випливає простий висновок, що арахісове масло по корисності програє будь-якому іншому рослинному продукту, наприклад капусті брокколі.

Інші важливі компоненти арахісового масла

Як і багато інших продуктів, арахісова паста містить не тільки стандартний набір класичних вітамінів і мінералів. У арахісове олії є біологічно активні речовини, які позитивно впливають на здоров'я людини.

Так, наприклад, в пасті міститься великий обсяг антиоксидантів, включаючи p-кумаровую кислоту, яка знижує ризик розвитку раку шлунка . Також в арахісове олії був виявлений ресвератрол, який володіє потенційним протективного дією для серцево-судинної системи. І не можна не сказати про популярному Ензим Q10, який крім виражених косметичних властивостей необхідний для метаболізму.

Арахіс, діабет і рак

Було проведено кілька великих досліджень (до 85 000 пацієнтів в кожному), які показали наступне:

  1. У людей, що включають в раціон арахісову пасту, ризик розвитку колоректального раку був на 27% нижче.
  2. Регулярне вживання арахісового масла в помірних кількостях знижує ризик розвитку діабету другого типу на 21%.

Чи є у арахісового масла шкідливі властивості?

Арахісове масло має високу калорійність.

Хоча у арахісової пасти багато переваг, вона все-таки може бути небезпечною.

Найбільше шкоди можуть завдати афлатоксини. Ці речовини можуть бути пов'язані з розвитком раку печінки, затримкою росту і інтелектуального розвитку у дітей. Як афлатоксини формуються в арахісове олії? Арахіс росте на кущах досить близько до землі (висота куща не більше 75 см) і може бути колонізований грибком Аспергилл, який якраз і є джерелом афлатоксинов, що володіють потенційним канцерогенну дію. Зазвичай здорові люди легко переносять короткочасне вплив афлатоксинов без всяких наслідків. Але невідомо, чи зможе організм боротися з цією небезпечною речовиною, якщо є арахісове масло кожен день протягом багатьох років, як це роблять, наприклад, багато американців.

Омега-6 поліненасичені жирні кислоти складають до 30% всіх жирів пасти. Вважається, що надлишок цих кислот в раціоні може спровокувати розвиток запалення і підвищити ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Крім того, при регулярному споживанні арахісового олії в організмі порушується баланс омега-3 і омега-6 кислот.

І останнім шкідливим властивістю арахісового масла можна вважати його високу калорійність. Тому арахісову пасту їсти можна, але не кожен день і в невеликих кількостях.


Варіанти застосування арахісового масла

Ознайомтеся з нашим списком серйозних і жартівливих порад щодо застосування арахісової пасти в побуті.

  • Якщо у вас є кішка або собака, яка категорично відмовляється приймати ліки, а силу застосовувати ви не хочете, спробуйте замаскувати таблетку або краплі в невеликій кількості арахісового масла. Переважна більшість тварин любить таке лікування.
  • Спробуйте замість звичайного вершкового масла використовувати арахісове. Воно підійде і для бутербродів, і для випічки, і навіть для деяких соусів.
  • Якщо у вас в будинку завелися миші, то чому б не ловити їх на арахісове масло, а не на сир? Незвичайний, але дуже правдивий факт: гризунів не обов'язково приманювати хорошим сиром, миші з таким же інтересом залізуть в мишоловку з маслом.
  • Всі знають, що після смаження риби по всій квартирі відчувається сильний рибний запах. Щоб позбутися від нього, досить на ту ж сковороду покласти чайну ложку арахісового масла і як слід прогріти. Рибний запах швидко заміниться смачним горіховим.
  • Ну і якщо у вас закінчилася піна для гоління, то замість неї можна скористатися арахісової пастою. Високий вміст масел зробить гоління легким, а шкіру гладкою. Єдине але: верстат, напевно, доведеться викинути.

Discovery Channel, сюжет про арахісове олії:


Ви ж пам'ятаєте, що всього 100 г продукту містять майже 600 калорій, причому більша частина з них припадає на жири?
Чи є у арахісового масла шкідливі властивості?
Як афлатоксини формуються в арахісове олії?
Якщо у вас в будинку завелися миші, то чому б не ловити їх на арахісове масло, а не на сир?

Дополнительная информация

rss
Карта