АТБ, Сільпо, Таврія В і інші: топ мобільних додатків українських рітейлерів

  1. Хто в грі
  2. тест функціоналу
  3. спосіб комунікації
  4. спосіб навігації
  5. спосіб автовідповідача

Асоціація рітейлерів України проаналізувала: хто з продуктових мереж перейнявся створенням мобільного додатка, який функціонал і можливості в нього вклав, а також провела тест-драйв всіх існуючих додатків компаній сегмента FMCG.

Як виявилося, купити продукти через додаток можна тільки в мобільному додатку Таврія В. Решта, та й то не всі, тільки просувають акції, дозволяють скласти списки покупок або знайти найближчий магазин. Хто перший пішов в смартфон, як використовують додатки рітейлери, які з них найбільш популярні і чим їх можна замінити - про це йдеться в матеріалі RAU .

Хто в грі

Всього лише дев'ять з топ-20 продуктових мереж України розробили власні мобільні додатки: АТБ, Велика Кишеня, Велмарт, Metro Cash & Cary Ukraine, Таврія В, Varus, Ашан. У тестовому варіанті працює додаток Наш край і додаток з обмеженим функціоналом - дізнатися про заходи мережі - є у Сільпо. Але взагалі відсутній додаток у таких великих гравців як Фора, Billa, Барвінок, Фуршет, Spar, Novus, Брусничка, Thrash !, ЕКО маркет.

Першопрохідцем стала торгова мережа АТБ: в травні 2012 року вона випустила свій додаток. На даний момент ATB market є лідером по завантаженню: додаток встановило понад мільйон користувачів.

Рітейлер використовує додаток і як окрему програму лояльності - з минулого року за допомогою АТБ-Wonderland продає книги з доповненою реальністю «Аліса в країні чудес», пропонуючи знижку на книгу при покупці конкретних товарів в магазинах.

Тільки через рік - в листопаді 2013 року - Retail Group запустила додаток для Велика Кишеня, а в серпні 2014 го - і для Велмарт. Причому ритейлер оновив додаток Велмарт через три місяці і закинув.

Два роки жоден з рітейлерів не витрачався на цю статтю витрат. Таврія В і Metro Cash & Cary Ukraine практично одночасно - в березні 2016- го - запустили свої сервіси. До слова, додаток Metro скачало понад 100 000 користувачів. Крім них, в 2016 році з'явився додаток для клієнтів мережі Varus.

Серйозно підійшов до розробки сервісу Ашан Україна: додаток, яке можна завантажити з лютого 2017 року, використовувало технологію beacon, відстежував місцезнаходження покупців і пропонувало їм при наближенні до супермаркету і переміщенні всередині торгового залу релевантні акції. Кількість скачувань за минулий з запуску сервісу час так само перевалило за 100 000.

У листопаді минулого року цю технологію вирішили протестувати і в компанії Наш Край, вибравши для цього два супермаркети. Але процес цей досить млявий - його скачало всього 500 користувачів. Одним з останніх запустила свій додаток Сільпо - та й то, Сільпо Fest зовсім не просуває товари мережі, а просто інформує користувачів про заходи рітейлера.

тест функціоналу

Такий низький інтерес можна пояснити тим, що через додатки торгові мережі не продають, а лише інформують клієнтів про акції, місцезнаходження магазинів, новинах. Правда, деякі рітейлери все ж запропонували користувачам певний сервіс - списки покупок, якими можна ділитися з рідними і друзями. Це корисна функція є в додатках АТБ і Metro. Мій Ашан пропонує користувачеві "планер покупок".

Але не всі програми реалізовані user friendly.

В АТБ, наприклад, при створенні списку покупок, продукт зручно шукати через пошук, але неможливо дізнатися ціну і бренд товарів. Можна тільки створити список, скажімо: молоко, яйця, сир, ковбаса etc. Рітейлер також інформує про акції і дублює інформацію з сайту про відкриття нових дискаунтерів і пропонує рецепти. Незважаючи на обмежений функціонал, АТБ market лідирує за кількістю скачувань серед українських рітейлерів. Також за допомогою програми можна зв'язатися з рітейлером по гарячій лінії або написати лист на пошту.

Додаток Metro З & C вимагає тривалої реєстрації, із зазначенням ПІБ, телефону, пошти - начебто все чотири кроки, але пройти їх не вийшло, а підказок і контактів, щоб уточнити, що саме не так, в додатку не знайшлося. Плюсом є можливість онлайн-реєстрації, використання цифрової картки на касі. Решта розділів стандартні: список покупок, акції, адреси магазинів і навігація. Акційні товари можна додати в корзину, інформація про них знаходиться в форматі журналу і Pdf картинок.

Мій Ашан відразу вимагає включити bluetooth. З приємного - в додатку є сканер штрих-кодів товарів, розклад безкоштовних маршруток, схема торгового залу, де можна дізнатися місцезнаходження будь-якого товару, і можливість замовити таксі. Планер покупок передбачає створення списку з товарів - без цін і назв брендів. Акції побачити не можна при вимкненому bluetooth. Акційні товари зі списку можна додати в корзину, але не йдуть пошуки, і покупець швидше за все втомиться гортати список вниз, намагаючись зрозуміти, чи є серед них цікавить його товар. Є можливість залишити пропозицію або поскаржитися, вказавши супермаркет і навіть конкретний відділ.

Скріни додатки Мій Ашан: розділи, акції, сканер штрихкодів, список товарів, виклик таксі

Онлайн-реєстрацію пропонує і Велика Кишеня, але для цього необхідно йти в магазин. У кабінеті ритейлер шле повідомлення користувачам про зміну умов нарахування бонусів. Також можна побачити скільки нараховано бонусів, і "самостійно вибрати товари, на які їх можна витратити", стандартну інформацію про відкриття, знайти найближчий магазин і подзвонити на гарячу лінію з програми. Навіть незважаючи на те, що Retail Group був другим рітейлером, який зважився на розробку мобільного додатку, неактуальна інформація, невелика кількість знижкових пропозицій, відсутність навіть простого сервісу формування списку покупок, і інші недоліки грають свою роль: за п'ять років додаток скачало 500 000 користувачів . Стільки ж набралося у Varus за два роки.

Користувачі Varus не можуть зареєструватися в додатку без відвідування роздрібного магазину. Надалі на касах можна використовувати цифрову карту з програми. У додатку можна глянути історію покупок, кількість балів, купони, знайти найближчий магазин і оцінити сервіс в ньому, але не можна побачити асортимент і вартість товарів і сформувати список покупок.

Всього 10 000 завантажень у мобільного додатка Таврія В. Невелика кількість пояснюється тим, що скористатися сервісом можуть тільки одесити. Це єдиний рітейлер, в додатку якого реалізована можливість покупки і доставки товару. В особистому кабінеті можна побачити накопичені бали і подивитися історію замовлень. При замовленні додаток вимагає адреса, час доставки, уточнює спосіб оплати. Дуже дивно, але додаток не акцентує увагу на знижки - цього розділу там немає взагалі. Воно пропонує або вхід в особистий кабінет, або в розділ, де можна вибрати цікавлять товари за категоріями із зазначенням всіх цін.

10 000 користувачів завантажили додаток Велмарт, його функціонал схожий з Велика Кишеня з тією лише відмінністю, що оновлювалося воно в останній раз в 2016 році. Дивно, що категорія у обох додатків Retail Group обрана як "їжа і напої". Втім, трохи нелогічно вказані категорії і у Ашан - як «заходи», Varus - «стиль життя», Сільпо Fest - «бізнес». У решти вона вказана як "покупки".

Зовсім мало завантажень у додатків Наш край і Сільпо Fest - по 500. Наш край не розкручувалася додаток, яке працює з використанням beakon, а поки тестує його на двох магазинах, а Сільпо Fest виглядає як малоінформативна афіша заходів, яких в базі два - Beermaster Day і Silpo Wine Fest. Клікнувши на іконки, можна побачити короткий опис, місцезнаходження та "приєднатися" до заходу, ввівши дані для реєстрації.

Низьку популярність додатків можна пояснити тим, що це не канал збуту, а додатковий сервіс, комунікація та зворотний зв'язок.

Каналом онлайн-продажів для рітейлерів є або власний сайт, як у Fozzy, або zakaz.ua - сервіс обслуговує онлайн-замовлення Novus, Ашан, Metro і Fozzy. Тестували цей сервіс і інші рітейлери, такі як ЕКО маркет, але зараз їх в списку партнерів немає.

RAU запитала фахівців: наскільки актуальні мобільні додатки і що приходить їм на зміну.

спосіб комунікації

Анна Зотова, сustomer Experience Strategist Good Wine, Bad Boy:

- Розробка дуже простого додатка коштує від $ 10 000. Ми створюємо їх для ідентифікації користувачів, тому що хочемо відстежувати їх дії у всіх наших каналах: в магазинах, ресторанах, інтернет-магазинах, на фестивалях. Там розміщуємо персональні пропозиції, формуючи їх, виходячи з історії покупок і переваг.

Поки мобільні додатки виконують більш комунікативну функцію, але зараз ми працюємо над тим, щоб через них можна було і купувати товар.

Але є кілька нюансів: "дешеві" розробники дуже ненадійні, дорогі розробники не просто дорогі, а дуже дорогі. Щоб продавати через мобільний додаток, нам треба перебудовувати весь back-end, а це не швидко, оскільки потрібно створити контент під всі групи товарів і перебудувати багато внутрішніх процесів.

спосіб навігації

Олег Пузанов, засновник Leantegra, розробника додатків для Мій Ашан і Наш Край:

- Ми розробили кілька додатків - Leantegra Pilot App, Leantegra Track App, Leantegra Sandbox App, які брендіруем і допрацьовуємо під клієнтів. Вартість такого брендування - $ 2000, час реалізації - менше тижня. Через наші програми транзакції не проводяться.

Якщо говорити в цілому про цінності такого рішення для рітейлерів, то дуже хороший приклад - Ашан. У рітейлера є детальна статистика, яка показує позитивний вплив на їх продажу.

Наш проект для Ашана дуже успішний - є довгостроковий договір з ними на покриття всіх супермаркетів в Україні. Так що інтерес у рітейлу є. Навігація всередині ТРЦ і гіпермаркетів, крос-маркетинг і локаційна аналітика - вже роками перевірені рішення. Але для розкрутки програми та залучення користувачів необхідна додаткова маркетингова активність.

спосіб автовідповідача

Кирило Руднєв, операційний директор SMART business:

Мобільний додаток зараз майже нікому не потрібно. Від додатків хочуть практичного застосування - виконати завдання, отримати швидко інформацію, а не робити покупки. Для спілкування з покупцем і здійснення покупки тепер є месенджери і вбудовані боти.

Звичайно, додатки продовжують вирішувати завдання позиціонування в великих торгових центрах або великих магазинах. Наприклад, навігація, пошук товару або зворотний зв'язок. А доступні технології виводять можливості FMCG на абсолютно новий рівень.

На недавній конференції NRF в Нью-Йорку компанія Apple анонсувала інтеграцію системи ApplePay в iMessenger. Тепер для здійснення покупки досить написати, що ти хочеш купити, куди привезти і відразу проходить оплата.

Навіщо створювати те, що було актуально 5-8 років тому? Час вставати на шлях цифрової трансформації і створювати розумних ботів, використовувати технології на основі штучного інтелекту, які будуть спілкуватися з покупцем і допомагати вести бізнес.

джерело - All Retail
Роздрукувати

Навіщо створювати те, що було актуально 5-8 років тому?