Блог про онлайн-медіа | MediaToolbox | Аналітична компанія Mediatoolbox: Інструменти ефективності онлайн-медіа

 1. Хто такі «боти»? Це «тролі на зарплати», які в Ольгине сидять?
 2. Чим бот краще «реального користувача»?
 3. Добре, а в Telegram-то вони що роблять?
 4. Навіщо ці боти потрібні? Яка від них користь?
 5. Як спілкуватися з ботом? Як він працює?
 6. Чи є у ботів застосування в побуті або це чергова іграшка для гиків?
 7. Що можуть дати боти журналістам і видавцям?
 8. Це не небезпечно? Може, вони крадуть персональні дані або містять віруси?
 9. Де мені знайти бота?
 10. Як зробити свого бота? Чи потрібні спеціальні навички?
 11. Хочу зробити бота для свого медіа? Є варіанти, як це зробити без спеціальних навичок?
 12. П'ять медіа, у яких вже є свої боти:
 13. Сподобалася стаття? Підписуйся на нас в соціальних мережах:

Ро  ссійскій месенджер Telegram  в червні 2015 року відкрив платформу для створення ботів, які відгукуються на команди користувачів і взаємодіють із зовнішніми сервісами
Ро ссійскій месенджер Telegram в червні 2015 року відкрив платформу для створення ботів, які відгукуються на команди користувачів і взаємодіють із зовнішніми сервісами. З тих пір багато ЗМІ вже створили своїх ботів і з їх допомогою активно залучають мобільну аудиторію на свої сайти. Ми спробуємо відповісти на найочевидніші питання про ботів: що це, як з ними бути, що вони можуть і як зробити бота для свого ЗМІ. Отже, / start.

Максим Корнєв, доцент кафедри тритію факультету журналістики, Інститут мас-медіа РДГУ Максим Корнєв, доцент кафедри тритію факультету журналістики, Інститут мас-медіа РДГУ

Матеріал вперше опублікований в журналі «Журналіст» №11 / 2015

Хто такі «боти»? Це «тролі на зарплати», які в Ольгине сидять?

Ні. У слова «бот» зараз кілька значень. І «Ольгинське тролі» або «Кремлеботи» тут ні при чому.

Спочатку «бот» (скорочення від «робот») - програма, яка автоматично, по команді або розкладом виконує різні дії. Простіше кажучи, програма для здійснення рутинних операцій. Причому робить це через ті ж інтерфейси , Що і звичайний користувач, як би імітуючи реального користувача.

Чим бот краще «реального користувача»?

Бот, виконуючи одноманітну роботу, не тільки економить сили і час людини, але робить роботу на більш високих швидкостях.

У ботів краще реакція і точність дій в порівнянні з людиною - це знаходить застосування в комп'ютерних іграх, інтернет-аукціонах, рекламі, електронної біржової торгівлі і так далі. Боти застосовуються для імітації людської діяльності, зокрема, в чатах. Це так звані «чат-боти».

Чат-бота можна налаштувати на видачу адекватних відповідей на людській мові. Звичайно, за умови, що він розпізнає і підтримує такого роду команди.

Добре, а в Telegram-то вони що роблять?

Боти в Telegram - це різновид чат-ботів. За правилами всі їх імена повинні закінчуватися словом «bot». За своєю суттю - це ті ж призначені для користувача аккаунти, якими замість людей керують програми.

Вони допомагають виконувати різні дії: переводити і коментувати, навчати і тестувати, шукати і знаходити, питати і відповідати, грати і розважати, транслювати і агрегувати, вбудовуватися в інші сервіси і платформи, взаємодіяти з датчиками і речами, підключеними до інтернету. Ботів Telegram можна «Додати в групу» (Add To Group), або ними «Поділитися» (Share). І це далеко не всі можливості, які представляє платформа для їх створення.

Так, все боти, як і сам телеграм, безкоштовні. Однак можливість стягувати плату з користувачів у вересні 2015 року анонсував творець месенджера Павло Дуров .

Навіщо ці боти потрібні? Яка від них користь?

Боти - це маленькі розумні помічники. Їх краса в тому, що вам не потрібно залишати екосистему месенджера, щоб вирішити елементарну задачу: запитати, уточнити, дізнатися, порахувати. Кожен бот сам по собі, але разом вони утворюють вашу особисту армію асистентів, кожному з яких ви даєте доручення, а вони покірно і чітко виконають ваші побажання.

Боти - це невеликі шестерінки і приводні ремені до вашим завданням, які можуть діяти злагоджено, якщо з розумом підігнати їх один до одного. Скажімо, на якісь конкретні дії ви можете налаштувати ботів до певного часу. Наприклад, доставляти вам з ранку свіжі новини, прогноз погоди, ситуацію по пробкам. А ввечері - рекомендацію по фільму, смішні анекдоти і рецепт дня.

В умілих руках боти можуть стати дуже потужним ресурсом для організації свого часу і автоматизації повторюваних дій.

Як спілкуватися з ботом? Як він працює?

Почати роботу з ботом просто: досить вибрати його з каталогу, перейти за посиланням або знайти по імені через пошук і вступити з ним в переписку. Найчастіше, для запуску бота вводиться команда / start або пропонується натиснути кнопку старту на віртуальній клавіатурі. Для роботи можуть використовуватися програмовані кнопки віртуальної клавіатури, за рахунок яких бот перетворюється в міні-додаток з інтуїтивно зрозумілим інтерфейсом.

Далі бот надішле вам інформацію про себе, інструкції, а також список команд або виведе доступні команди-кнопки на екран.

Чи є у ботів застосування в побуті або це чергова іграшка для гиків?

Боти можуть бути вкрай корисні у всіх сферах жізні.С допомогою ботів можна пов'язувати об'єкти матеріального світу з користувачем. Особливо великі перспективи малюються в зв'язку з розвитком інтернету речей (Internet of Things).

З'єднання і датчиками дозволяє реалізувати концепцію «розумного будинку» навіть без великих фінансових витрат. Наприклад, російські розробники навчили домашні лічильники води спілкуватися з власником квартири через месенджер Telegram. Тобто людині досить запросити у бота дані по лічильникам і отримати телеметричні дані прямо до себе на смартфон. Систему планують прив'язати до Google Speech API, що дозволить використовувати голосове управління.

А хтось використовує ботів Telegram для організації взаємодії людей, наприклад, дозволяючи замовнику бачити хід робіт і контролювати робочий процес .

Що можуть дати боти журналістам і видавцям?

Застосування ботів обмежена тільки фантазією видавця. Саме просто, що можна зробити - створити міні-представництво своєї редакції або проекту. У ньому, наприклад, можна дати опис свого видання і контакти, а також налаштувати оновлення по виходу всіх або вибіркових матеріалів.

За допомогою ботів можна проводити опитування , встановити нагадування або залучити бота в дискусію, поставивши йому попередньо параметри для відповідей.

Для пожвавлення бесіди в груповий чат можна покликати ботів, розповідають непристойні «Анекдоти категорії Б» або перевіряючих граматику і вказують на помилки .

Боти допоможуть також вести статистику і спостерігати за активністю в ваших чатах . Співробітниками Яндекса на базі сервісу статистики Яндекс.Метрика вже створена система аналітики для Telegram-ботів - Botan .

Нові корисні боти для ділових людей з'являються регулярно, як і огляди таких ботів .

Це не небезпечно? Може, вони крадуть персональні дані або містять віруси?

Боти безпечні. Теоретично боти можуть запропонувати вийти на зовнішні ресурси за посиланням, де вас буде чекати небезпечний контент або віруси. І це не буде відрізнятися від того, що вам випадково або спеціально можуть надіслати в повідомленні інші користувачі.

Однак в рамках самого Telegram боти не можуть зробити нічого поганого, тому що по своїй суті це ті ж акаунти користувачів, тільки управляються алгоритмічно. Як і звичайного користувача, обридлого бота можна видалити і заблокувати.

Важливо, що бот не виступає ініціатором бесіди - це ви перший відправляєте йому запит, тому без вашого дозволу бот не може вас потурбувати. Крім того, навіть бот, доданий до вас в групу, за замовчуванням налаштований так, щоб не «бачити» ваших переговорів. Тобто його творець не зможе шпигувати і перехоплювати повідомлення з чату, куди доданий бот.

Де мені знайти бота?

Огляди ботів з'являються регулярно в різних медіа. Однак набагато зручніше використовувати каталоги спамерських пошукових роботів. наприклад, Telegram Bot Store . Там боти ранжовані за популярністю і свіжості, розібрані по мовам і категоріям (ігри, розваги, фото і відео, навчання, новини, утиліти, для дорослих і так далі).

Такого роду бот-сторі впорядковують і роблять більш зрозумілою і доступною екосистему телеграм-ботів. Можна також підписатися на одне з спільнот в соцмережах.

Як зробити свого бота? Чи потрібні спеціальні навички?

Щоб зробити бота з персональними налаштуваннями, очевидно, знадобляться спеціальні знання. Перш за все, знання англійської мови, щоб розібратися в описі можливостей ботів і інтерфейсі взаємодії з ботами ( Bot API ).

В Інтернеті з кожним днем ​​стає все більше рад, інструкцій і мінлива по створенню та налагодженню ботів навіть без спеціальних знань.

Наприклад, за допомогою ботів Telegram ви можете налаштувати за 15 хвилин чат-помічника на власний сайт.

Або в освітніх цілях створити свого першого луна-бота .

Хочу зробити бота для свого медіа? Є варіанти, як це зробити без спеціальних навичок?

Для створення нового бота потрібно піти до «батька ботів» в акаунт @BotFather, створити нового бота, дати йому ім'я і отримати унікальний ключ-ідентифікатор. Далі, якщо у вас немає знань в програмуванні, йдете до іншого боту @Paquebot. Він запропонувати прив'язати вашого бота до себе, а далі ви зможете розсилати повідомлення всім, хто встановив і запустив вашого бота, в тому числі і в групових чатах.

Також є можливість налаштувати автоматичну розсилку ваших повідомлень за допомогою RSS, через зв'язку @Paquebot і програми Zapier .

П'ять медіа, у яких вже є свої боти:

1. Інфія ( @LifeHackerRuBot ) - Попереджає про вихід нових матеріалів, а також доставить вам в стрічку картинки котиків і комікси xkcd.

2. National Geographic ( @nationalgeographic_bot ) - традиційно гарні фотографії з усього світу. Можна налаштувати щоденні розсилки в форматі дайджесту або вибрати знімки по жанрам чи тваринам.

3. Блогер Ілля Варламов ( @varlamovbot ) - бот надсилає нові публікації відомого блогера, фотографії його кішки Марти, а також пропонує зіграти в гру «вгадай місто по фотографії».

4. Meduza ( @meduzaprobot ) - бот новинного проекту Meduza. Підтримує безліч команд, в тому числі, висновок трьох топ-новин та пошук за матеріалами.

5. Vc.ru ( @smmrussiabot ) - Офіційний бот видання, надсилає посилання на свіжі матеріали.

Читайте наші найпопулярніші матеріали:
Читайте наші найпопулярніші матеріали:

Сподобалася стаття? Підписуйся на нас в соціальних мережах:

MediaToolbox на Facebook

Хто такі «боти»?
Це «тролі на зарплати», які в Ольгине сидять?
Чим бот краще «реального користувача»?
Добре, а в Telegram-то вони що роблять?
Навіщо ці боти потрібні?
Яка від них користь?
Як спілкуватися з ботом?
Як він працює?
Чи є у ботів застосування в побуті або це чергова іграшка для гиків?
Що можуть дати боти журналістам і видавцям?