Доповіді про заходи щодо охорони лісів від пожеж

На сайті Рослесхоза розміщено два змістовних доповіді про заходи щодо охорони лісів від пожеж. Розміщуємо тексти доповідей та презентації для скачування.

Доповідь начальника відділу захисту лісів Управління охорони і захисту лісів Н.В. Дороніної «Про заходи щодо закупівлі лісопожежній техніки в 2011 році суб'єктами Російської Федерації»

3 лютого 2011 року
Тези доповіді начальника відділу захисту лісів
Управління охорони і захисту лісів
Н.В. Дороніної

«Про заходи щодо закупівлі лісопожежній техніки в 2011 році суб'єктами Російської Федерації»

Шановний Вікторе Миколайовичу!
Шановні колеги!

Останні роки ознаменувалися низкою масових лісових пожеж, які забрали людські життя і якими завдано величезних матеріальних збитків, Рослесхозом вживаються заходи по створенню системи організації профілактики та гасіння лісових пожеж в Російській Федерації, яка в тому числі передбачає створення в суб'єктах Російської Федерації спеціалізованих державних установ об'єднують наземні і авіаційні сили і засоби пожежогасіння.

Аналіз стану лісопожежній техніки в регіонах показав, що є в наявності 3200 одиниць важкої техніки (трактори, бульдозери, всюдиходи). Необхідно відзначити, що знос 70% наявної техніки становить понад 80%.

З метою підтримки регіонів з питань забезпечення сучасної протипожежною технікою та обладнанням Урядом Російської Федерації прийнято рішення від 23.09.2010 № ВП-П9-6592 про додаткове виділення коштів федерального бюджету у вигляді субсидій 5 млрд. Рублів на придбання лісопожежній техніки. На виконання прийнятого Урядом Російської Федерації рішення Рослесхозом опрацьовує питання щодо оснащення пожежно-хімічних станцій суб'єктів Російської Федерації, що найбільше потребують оновлення парку техніки.

слайд 2-13

слайд 2-13

Типовий склад пожежно-хімічної станції включає в себе:

  • пожежну машину в кількості 4-х штук
  • лісопожежний трактор в кількості 3-х одиниць
  • бульдозер в кількості 2-х одиниць
  • сідельний тягач з напівпричепом в кількості 1-ої одиниці

У 2011 році за рахунок коштів федерального бюджету передбачено оснащення 135 ПХС-3 типу, для яких необхідна закупівля 540 пожежних машин, 270 бульдозерів, 405 важких лесопожарних тракторів, 135 сідельних тягачів з причепом).

Крім того, при виділенні субсидій передбачається співфінансування з бюджетів суб'єктів Російської Федерації, в рамках якого суб'єкт Російської Федерації може додатково купувати техніку і обладнання, що входять до переліку комплектації ПХС - 3 типу (малі лісопатрульний комплекси, мотопомпи тощо).

На наступних слайдах ми бачимо приклади закуповуваної техніки.

слайд 14

слайд 14

Закупівлю техніки Рослесхоз передбачає провести шляхом розміщення замовлення органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації у єдиного постачальника за договорами з виробниками лісопожежній техніки.

З цією метою спільно з Мінпромторгу Росії підготовлений проект розпорядження Уряду Російської Федерації про затвердження переліку постачальників лісопожежній і лісогосподарської техніки, у яких держзамовники здійснюють у 2011 році закупівлю шляхом розміщення замовлення у єдиного постачальника. До переліку включено 41 виробник. В даний час зазначений проект розпорядження знаходиться на розгляді в Апараті Уряду Російської Федерації.

слайд 15

На виконання прийнятого Урядом Російської Федерації рішення Рослесхозом підготовлені:

  • проект Угоди про співпрацю з виробниками спеціалізованої лісопожежній техніки з метою підвищення ефективності забезпечення системи лісового господарства. В даний час угода підписана з чотирма виробниками (ВАТ КАМАЗ, ВАТ ЧТЗ-Уралтрак, ВАТ ЗІЛ і ТОВ Рубцовский агрегатний завод).
  • проект Угоди про взаємодію з вищими посадовими особами суб'єктів Російської Федерації (керівниками вищого виконавчого органу державної влади суб'єкта) у сфері лісового господарства, спрямований на забезпечення багатоцільового, раціонального і невиснажливого використання лісів.
  • проект Угоди про надання в 2011 році з федерального бюджету субсидій бюджетам суб'єктів Російської Федерації на закупівлю спеціалізованої протипожежної техніки і обладнання, за умови співфінансування з бюджетів суб'єктів Російської Федерації зазначених заходів.

слайд 16

Для забезпечення суб'єктів Російської Федерації лісопожежній технікою в повному обсязі, перед заводами виробниками стоять наступні завдання:

  • направити в регіони комерційні пропозиції із зазначенням можливих модифікацій і комплектацій техніки, що випускається;
  • спільно з регіонами узгодити технічні умови на лесопожарного техніку, що закуповується для оснащення пожежно-хімічних станцій третього типу;
  • зафіксувати ціни на продукцію, що випускається техніку або не допускати перевищення цін більш ніж на 5-10%;
  • надати збільшені терміни гарантії на техніку, що поставляється;
  • провести роботу з регіонами щодо створення нових зразків машин і устаткування для запобігання, гасіння та ліквідації наслідків лісових пожеж;
  • при підписанні державних контрактів з регіонами на поставку техніки передбачити укладання договорів на сервісне обслуговування і максимальні гарантійні терміни.

Лісопожежна техніка повинна відповідати всім вимогам роботи у важких гірських і лісорослинних умовах.

Для підвищення прохідності при русі по бездоріжжю, виключення аварійних ситуацій повинна бути встановлена ​​додаткова захист двигуна, трансмісії і гальмівної системи.

З метою підвищення безпеки при гасінні лісових пожеж кабіни повинні бути оснащені установкою пристрою захисту, в тому числі від гілок, сучків і падаючих дерев. Для підвищення оперативності роботи автомобілі необхідно обладнати, системою радіозв'язку і супутникової навігації, підкачки шин, а також спареними кабінами для доставки пожежних до місць загорянь. Для подолання важкопрохідних ділянок доріг на автомобільній техніці повинні бути встановлені лебідки. Для підвищення ефективності роботи вся техніка має ємності для забору води повинна бути укомплектована насосами високого тиску для збільшення терміну розпилу вогнегасної рідини з ліквідації лісових пожеж, а також продумана технологія виключає розриви ємностей від рам, для виключення протікання. Інструмент пожежогасіння (ранцеві лісові вогнегасники, повітродувки і ін.) Повинен бути розміщений в спеціальних відсіках і мати жорстке кріплення.
Перевагу буде приділятися дизельних двигунів як найбільш економічним і безпечним.

В даний час ціни на техніку у деяких постачальників зросли до 30% (УСПТК Уралосібірская пожежно-технічна компанія, Сибір-Техніка), проте, в таких заводах як Великолукский завод Лесхозмаш, ВАТ ЧТЗ- уралтрак зростання цін не перевищив 5%.

слайд 17

Хотілося б відзначити, що Рослесхоз намір строго контролювати:

  • перелік техніки, закупівля якої здійснюється з використанням субсидій;
  • терміни перерахування субсидій федерального бюджету і коштів бюджетів суб'єктів Російської Федерації на реалізацію заходів, по оснащенню пожежно-хімічних станцій лісопожежній технікою;
  • цільове використання субсидій федерального бюджету.

За підсумками роботи регіонів і виробників техніки Рослесхозом буде проведено детальний аналіз виконаних заходів щодо оснащення пожежно-хімічних станцій лісопожежній технікою, і за результатами будуть відібрані виробники, позитивно зарекомендували себе в 2011 році, з якими в 2012, 2013 році суб'єктам буде рекомендовано продовжити співпрацю в пріоритетному порядку.

слайд 18

слайд 18

Крім того, Рослесхозом розроблений Типовий план заходів щодо введення в експлуатацію ПХС-3 типу в суб'єктах Російської Федерації, який включає такі основні заходи.

  • Підписання Угод Рослесхоза з суб'єктами Російської Федерації по оновленню лісопожежній техніки.
  • Створення спеціалізованої установи з охорони лісів від пожеж.
  • Підготовка та узгодження техзавдання на закупівлю лісопожежній техніки.
  • Розміщення держзамовлень і висновок держконтрактів на придбання лісопожежній техніки.
  • Визначення термінів поставки лісопожежній техніки.
  • Поставка придбаної техніки.
  • Своєчасна постановка на облік в ГИБДД і страхування.
  • Складання і затвердження кошторису витрат на утримання ПХС.
  • Створення запасу ПММ і засобів пожежогасіння.

Хочу відзначити в цілому позитивний досвід роботи Рослесхоза з ВАТ «ЧТЗ-Уралтрак», ВАТ «Онежский тракторний завод», ВАТ «КАМАЗ», ВАТ «Урал», ТОВ «ГАЗ», ВАТ «Соллерс» в 2010 році при формуванні резерву коштів пожежогасіння на території Московської області. Однак виникали питання з погодження технічних умов на поставляються машини.

Для лісової галузі має велике значення можливість суміщення наших технічних вимог до техніки і надійної установки сучасного додаткового обладнання на базові моделі машин.
З огляду на викладене, конструкторським відділам виробників необхідно приділяти особливу увагу зазначеним вимогам при їх розгляді та погодженні.

Дякую за увагу!

Файли для завантаження:

Доповідь начальника відділу захисту лісів Управління охорони і захисту лісів Н Доповідь начальника відділу захисту лісів Управління охорони і захисту лісів Н.В. Дороніної «Про заходи щодо закупівлі лісопожежній техніки в 2011 році суб'єктами Російської Федерації» (237 Кб)

Презентація «Про заходи щодо закупівлі лісопожежній техніки в 2011 році суб'єктами Російської Федерації»   (1 Презентація «Про заходи щодо закупівлі лісопожежній техніки в 2011 році суб'єктами Російської Федерації» (1.38 Мб)

Доповідь заступника керівника Рослесхоза Е.С. Трунова «Про організацію охорони лісів від пожеж у Російській Федерації в 2011 році»

1 лютого 2011 року
г. Москва, ул. П'ятницька, 59/19
Трунов Е.С.,
Заступник Керівника Федерального агентства
лісового господарства

Доповідь на розширеній нараді
Федерального агентства лісового господарства

ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ОХОРОНИ ЛІСІВ ВІД ПОЖЕЖ
У РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ В 2011 РОЦІ

Шановний Вікторе Миколайовичу!
Шановні колеги!

Минулий рік виявився найскладнішим для лісового господарства країни з нової історії, не всі регіони змогли впоратися з вогняною стихією. Виникло 32 тисячі лісових пожеж, якими пройдено 2,1 млн. Га. Від верхових пожеж загинуло 193,2 тис. Га лісів, що значно перевищило не тільки дані минулого року, але і середні багаторічні показники.

Аналіз причин і наслідків показав, що по ряду законодавчих і організаційних причин в країні не сформована ефективна система охорони лісів від пожеж. В окремо взятих суб'єктів Російської Федерації навіть в умовах аномальної спеки керівники органів управління лісами впоралися з ситуацією, проте вони швидше виняток з правил.

Перші кроки вже прийняті. Рослесхоз безпосередньо підпорядкований Уряду Російської Федерації. Федеральним законом від 29 грудня 2010 року № 442-ФЗ внесені істотні поправки до Лісового кодексу. Обсяг субвенцій на охорону лісів від пожеж збільшений на 1,5 млрд.рублей, передбачено виділення субсидій бюджетам суб'єктів Російської Федерації на придбання протипожежної техніки в сумі 5 млрд.рублей, а з урахуванням співфінансування регіонів ця сума повинна скласти не менше 6 млрд.рублей.

Безсумнівно, щоб уникнути подібної ситуації надалі необхідно сформувати систему управління охороною лісів від пожеж на всіх рівнях влади - від федерального центру до конкретного лісової пожежі.

Слайди 2, 3, 4

Слайди 2, 3, 4

Вашій увазі пропонується наступна система управління лісопожежній обстановкою в Російській Федерації з урахуванням рівнів складності ситуацій. Алгоритм управління побудований на основі складових частин управління: суб'єкт управління, об'єкти управління, механізми та інструменти управління.

  1. У звичайному режимі, за умов малої і середньої горимо, коли органи управління лісами справляються з лісовими та торф'яними пожежами управління системою охорони лісів від пожеж здійснюється в штатному режимі. «Зелена зона». Поводиться відеоселектор, здійснюється моніторинг ситуації, при необхідності втручання ШТАБУ Рослесхоза.
  2. На наступному етапі, коли органи управління лісами не справляються з пожежної обстановкою в лісах, а керівники (голови) регіонів не приділяють належної уваги питанням охорони лісів від пожеж повинен включатися другий рівень управління: «Жовтий сигнал». Складна і предкрітіческая обстановка:
    - задіюються представники Президента Російської Федерації у федеральних округах, дії яких мають бути спрямовані на її запобігання і стабілізацію. У зв'язку з чим Рослесхозом на їхню адресу направляються шифрограми в залежності від рівня лісопожежній обстановки:
    а) «шифрограма 3» - ситуація в регіоні вимагає щоденного контролю Повноважного представника або його заступника;
    б) «шифрограма 2» - ситуація предкрітіческая, потрібне проведення нарад і відеселекторов з главою регіону;
    в) «шифрограма 1» - ситуація вийшла з-під контролю, необхідно направляти подання і вводити режим НС.
    - також задіюється Генеральна прокуратура Російської Федерації і Слідчий комітет, виявляють факти порушення лісового законодавства, забезпечують розслідування причин виникнення лісових пожеж, залучають до кримінальної відповідальності винних, а також по кожному великому пожежі порушують кримінальну справу.
  3. Режим надзвичайної ситуації, при якій до вже наявних силам підключається МНС Росії, яке здійснює загальне керівництво з ліквідації Надзвичайної ситуації.

слайд 5

У загальному вигляді структурна схема організації охорони лісів від пожеж за рівнями влади виглядає наступним чином:

На федеральному рівні - Рослесхоз управляє охороною лісів від пожеж через Центральний диспетчерський пункт управління ФДМ «Авіалесоохрана» і Департаменти лісового господарства по Федеральним округах. У випадках, коли органи управління лісами і глави суб'єктів Російської Федерації не виконують передані повноваження по здійсненню заходів пожежної безпеки і гасіння лісових пожеж, для виправлення ситуації передбачено включення адміністративних і наглядових заходів впливу через Апарати Повноважних представників Президента Російської Федерації і Генеральну прокуратуру Російської Федерації.

На регіональному рівні структурна схема охорони лісів від пожеж повинна будуватися в єдиній логіці для всіх суб'єктів Російської Федерації. Орган управління лісами, перебуваючи в прямому підпорядкуванні адміністрації суб'єкта РФ повинен створити спеціалізовану бюджетну або автономне установа «лесопожарного центр». Структуру установи визначає орган управління лісами, проте в ньому обов'язково повинен бути присутнім регіональний пункт диспетчерського управління (з режимом роботи 24 години на добу, 365 днів у році). Крім того, рекомендації регіонах наступні: лісопожежний центр повинен мати в своєму складі філії за кількістю лісництв, структурні підрозділи Пожежно-хімічні станції I, II, III типів, а також ПСПІ і МГП (мобільні групи пожежогасіння).

Типова структурна схема організації спеціалізованого лесопожарного установи представлена ​​на

слайді 6

слайді 6

На муніципальному рівні структурна схема охорони лісів від пожеж також повинна будуватися в єдиній логіці. Лісництво - будучи одиницею управління, відповідає за охорону лісів від пожеж, в його завдання входить організація протипожежного облаштування лісів, забезпечення заходів пожежної безпеки, організація виявлення, локалізації та гасіння лісових пожеж. Лісничий (керівник лісництва, його заступники та дільничні лісничі) повинні здійснювати керівництво гасінням пожеж, і відповідно всі вони до початку пожежонебезпечного періоду повинні пройти підготовку і навчання за програмами: «керівник гасіння пожежі» і «керівник гасіння великої лісової пожежі».

Управляти охороною лісів від пожеж на різних рівнях необхідно з позиції системного підходу.

слайд 7

На федеральному рівні система управління складається з 4-х основних підсистем:

попередження

  • наукових досліджень
  • ліцензування
  • диспетчеризації
  • контролю

слайд 8

Підсистема попередження складається з 3-х основних блоків:

  1. Розробка нормативних правових актів: мережеві графіки розробки НПА (сформовані), розподіл НПА по відповідальним виконавцям, здійснення щотижневого контролю розробки. У підсумку, необхідно сформувати типовий комплект нормативних, правових, розпорядчих та інструктивних документів для органів управління лісами регіонів.
  2. Профілактика, яка на федеральному рівні будується на медіа-плануванні, що включає в себе: інформаційну компанію в мережі Інтернет, бліц-сюжети на телебаченні, розміщення банерів і білбордів, публікації в друкованій пресі.
  3. Фінансове планування, сутність якого полягає у формуванні зведеного плану обсягів протипожежних заходів, розподіл субсидій на придбання техніки, встановлення нового порядку використання субвенцій та коштів резервного фонду, встановлення механізму фінансування протипожежних заходів і гасіння (без проведення торгів).

слайд 9

Підсистема диспетчеризації. Цією підсистемі має бути приділена особлива увага на всіх рівнях управління (від федерального до лісництва). Підсистема складається з 4-х основних блоків:

Блок формування пунктів диспетчерського управління, для забезпечення роботи якого необхідно виконати наступні заходи: внести зміни в Статутні документи, розробити нормативно-правові та розпорядчі документи, здійснити набір персоналу і провести його підготовку (навчання), а також забезпечити відповідним фінансуванням.

Блок організації зв'язку передбачає реалізацію заходів по встановленню виділеного каналу закритою відеозв'язку «Рослесхоз-НЦУКС» ( «Орган управління лісами-ЦУКС»), включення ЦПДУ (ФДМ «Авіалесоохрана») в щоденний доповідь НЦУКС (РПДУ в доповідь ЦУКС), забезпечення роботи телефону довіри , забезпечення радіозв'язку з бортами повітряних суден, організації закритою відеозв'язку за схемою: «Рослесхоз-Орган управління лісами» ( «ЦПДУ-РПДУ», «РПДУ-ПДУ»).

Блок автоматизованого збору інформації передбачає обов'язок пунктів диспетчерського управління забезпечити передачу в автоматичному режимі за схемами «ПДУ-РПДУ», РПДУ-ЦПДУ »: оперативні зведення:

  • виконання заходів з підготовки до сезону (наявність і підготовка техніки, наявність людських ресурсів і їх навчання, створення запасів ПММ),
  • виконання протипожежних і лісогосподарських робіт (мінполоси, дороги, тощо.),
  • розробки і затвердження планів гасіння пожеж (оперативного, мобілізаційного, зведеного),
  • виявлення, гасіння та ліквідації пожеж,
  • ліквідації великих пожеж.

Для наочності структурна схема оперативно - диспетчерського управління охороною лісів від пожеж представлена ​​на

слайді 10

слайді 10

З верхнього рівня на нижній рівень здійснюється управління процесами і контроль за допомогою різних видів зв'язку (відеоселектор, телефон, радіо і супутниковий зв'язок). З нижнього рівня на верхній здійснюється передача інформації та звіти про вжиті заходи (інтернет, ПО «Ясень»).

Прошу повернути Слайд 7

Блок управління силами і засобами повинен реалізовуватися із застосуванням сучасних технологій управління базами даних і геоінформаційних систем. Для цього, на всіх рівнях влади необхідно сформувати електронні цифрові карти і створити атрибутивні бази даних пожежно-хімічних станцій, інших сил і засобів і об'єднати їх в єдину систему «ГІС-ПХС», а також відпрацювати залучення сил і засобів, їх оперативне розгортання.
У загальних рисах цей блок повинен працювати наступним чином:

слайд 11

слайд 11

У кожному федеральному окрузі по регіонах сформована база даних ПХС і залучених за планами гасіння пожеж сил і засобів.

Більш крупно приклад представлений на

слайді 12

по Центральному федеральному округу.

За всіма 17 суб'єктах Російської Федерації сформована база даних сил і засобів (ПХС I, II, III типів, ПНВ, ПСПІ, кошти орендарів, інших установ та організацій, муніципалітетів).

Далі на прикладі Московської області

слайді 13

Необхідно здійснити територіальний розподіл зазначених сил і засобів по лісництвам, а також вказати напрямки перекидання сил і засобів та їх конкретне кількість.

Далі на прикладі Шатурського лісництва

Слайди 14, 15

Слайди 14, 15

Необхідно здійснити територіальний розподіл зазначених сил і засобів по дільничним лісництвам і конкретним населеним пунктам, з закріпленням кожного підрозділу від ПХС III типу до ПСПІ і МГП конкретних географічних координат (для забезпечення прив'язки до системи координат WGS-84), провести закріплення території лісового фонду, а також вказати напрямки перекидання сил і засобів та їх конкретне кількість при можливих варіантах розвитку лісопожежній обстановки і введення відповідного плану гасіння лісових пожеж (оперативно вний, мобілізаційний, зведений).

До початку пожежонебезпечного сезону всі суб'єкти федерації повинні розробити таку систему управління силами і засобами, для забезпечення високої ефективності управління ними.

Внесеними змінами до Лісового кодексу встановлено обов'язок ліцензування діяльності з гасіння лісових пожеж. Слід зазначити, що роботу необхідно починати вже зараз, оскільки відсутність ліцензії буде свідчити про невиконання регіоном переданих повноважень.

слайд 16

слайд 16

Шановні колеги, Рослесхозом передані повноваження з вироблення державної політики, в тому числі і з питань охорони лісів від пожеж. Реалізація цього повноваження не можлива без руху вперед, необхідно проводити наукові розробки, необхідно відновити Науково-дослідну діяльність, яку раніше здійснював Красноярський НДІ.

Тому підсистема НДДКР повинна зайняти своє місце в системі управління охороною лісів на федеральному рівні. Зазначена підсистема повинна складатися з трьох основних блоків:

Блок розробки нової техніки і обладнання для виявлення лісових пожеж
Блок розробки нових кошти і обладнання для гасіння
Блок розробки нових технологій пожежогасіння

Приклад нових, або удосконалених методів, технологій і устаткування представлений на

слайді 17

  • Мотопомпа високого тиску для подачі води високо в гори, використовується спеціальна рукавна лінія і штуцерних з'єднанням. Перепад висоти для подачі води до 450 метрів.
  • Набір лісового пожежного (рюкзак): сокира, сокира, ножівка, ніж, граблі, лопата, хлопалка. Держак збірний - кругла труба діаметром ¾ дюйма з нержавіючої сталі.
  • Система естафетної подачі води з використанням легких безкаркасних басейнів з армованого полівінілхлориду, наприклад INTEX.

слайд 18

У зв'язку з цим, важливе місце відводиться підсистемі ліцензування, яка подається у вигляді 3-х основних блоків:

Блок нормативних правових актів передбачає: внесення змін до положення про Рослесхозом, розробку Положення про ліцензування, твердження «Адміністративного регламенту» і внесення відповідних змін до статуту ФГУ «Авіалесоохрана».
Блок організації ліцензування видається в складі алгоритму ліцензування і певного переліку вимог до претендента ліцензії.
Блок органів, що беруть участь в організації процесу ліцензування повинен складатися з наступних організацій: Рослесхоз, Департаменти лісового господарства по федеральних округах, ФДМ «Авіалесоохрана», здобувачі ліцензії (лесопожарного установи органів управління лісами суб'єктів РФ і інші організації).

слайд 19

слайд 19

У загальному вигляді процедура отримання ліцензії представлена ​​у вигляді алгоритму ліцензування діяльності з гасіння лісових пожеж.

Процедура стандартна і цілком зрозуміла, проте, для її проходження та отримання ліцензії потрібно рішення не менше 2-х основних завдань: наявність техніки та обладнання в кількості не менше встановленого нормативами, а також укомплектування професійними і навченими кадрами. Для укомплектування лесопожарних служб регіонів передбачені бюджетні субсидії, тому механізм реалізації зрозумілий.

слайд 20

Для вирішення кадрової проблеми пропонується наступна структура, основу якої повинні скласти лісгоспи-технікуми, ФАУ «ВІПКЛХ» і АУЦ ФДМ «Авіалесоохрана».

слайд 21

Підсумкової складової системи управління охороною лісів від пожеж є підсистема контролю, що складається з 4-х блоків:

Блок ІСДМ-Рослесхоз передбачає реалізацію заходів щодо забезпечення захисту інформації, відпрацювання взаємодії з Російськими космічними системами та організаціями, подальшого вдосконалення обладнання і програмного забезпечення та розробці прогнозів розвитку пожежної обстановки від конкретного пожежі до території федерального округу.

Блок автоматизованої обробки і аналізу інформації, з урахуванням раніше сказаної обов'язки органів управління лісами встановити програмний продукт «Ясень», повинен забезпечувати автоматизований облік і аналіз виконання протипожежних заходів і лісогосподарських робіт, здійснювати оцінку готовності регіонів до пожежонебезпечного сезону і відповідно, виконання повноважень з охорони лісів від пожеж.

На слайді 22

Представлений приклад оцінки виконання переданих повноважень з охорони лісів від пожеж, що працює в режимі on-line.

Прошу повернути слайд 21

Блок здійснення перевірок передбачає організацію і проведення:

  • «Жорстких» (в повному розумінні цього слова) перевірок виконання переданих повноважень комісіями Федерального агентства лісового господарства;
  • здійснення перевірок Департаментами лісового господарства по Федеральним округах і особисту відповідальність начальників департаментів за готовність регіонів до пожежонебезпечного сезону;
  • забезпечення приймання ПХС III типу Департаментами лісового господарства по Федеральним округах до початку пожежонебезпечного сезону;
  • здійснення контролю за притягненням до відповідальності посадових осіб (кожен велика лісова пожежа повинен закінчитися кримінальною справою або службовим розслідуванням і притягненням винних осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності).

Блок обліку пожеж покликаний забезпечити реєстрацію всіх лісових пожеж, в тому числі:

  • обов'язкове оформлення первинних документів;
  • облік пожеж, їх площ в Державному лісовому реєстрі;
  • проведення оцінки збитку лісовим насадженням та вжиття заходів щодо його відшкодування в бюджет;
  • прогнозування загибелі лісових насаджень.

Таким чином, повинна будуватися система управління охороною лісів від пожеж на федеральному рівні. Слід зазначити, що всі 4 підсистеми повинні бути присутніми в регіональних системах управління лісовими пожежами.

слайд 23

слайд 23

Організація системи управління охороною лісів від пожеж на регіональному рівні повинна будуватися таким чином. На відміну від системи федерального рівня, на рівні суб'єкта Російської Федерації додатково присутні 2 підсистеми: виявлення і гасіння.

Організація функціонування цих підсистем досить вивчена, тому проблеми їх застосування завжди виникають тільки від невиконання заходів підсистем в повному обсязі.

Федеральним законом від 29 грудня 2010 року № 442-ФЗ до Лісового кодексу внесені поправки, що передбачають обов'язок розробки планів гасіння лісових пожеж та зведеного плану по гасінню лісових пожеж суб'єкта Російської Федерації. Зазначені документи покликані забезпечити управління силами і засобами пожежогасіння в будь-якій ситуації (від поточної до надзвичайної).

слайд 24

слайд 24

На початку пояснення алгоритму розгортання сил, засобів і рівнів введення планів гасіння лісових пожеж, хочу відразу зазначити, розрахунки умовні і підлягають обов'язковій коректуванню, в залежності від класу пожежної небезпеки, особливостей регіону і багатьох інших факторів.

У випадках, коли виникає 1 пожежа на території дільничного лісництва і його площа не перевищує 5 га, а за умовами погоди, з прогнозом поширення вогню і наявності сил і засобів ПХС (закріпленої за даною територією), пожежа ліквідується в добу виявлення - його гасіння здійснюється в поточному режимі. Керівництво гасінням здійснюється працівником лісництва.

У разі, коли виникає 2 пожежі на території дільничного лісництва та їх площа становить від 5 до 25 га, а за умовами погоди, з прогнозом поширення вогню і наявності сил і засобів ПХС (закріпленої за даною територією), пожежі не можуть бути ліквідовані в добу виявлення - для їх локалізації, гасіння та ліквідації вводиться «оперативний план», за яким залучаються сили і засоби сусідніх ПХС і орендарів (при наявності). Керівництво гасінням кожного конкретного пожежі здійснюється начальником дільничного лісництва (дільничним лісничим) і його заступником.

У разі, коли виникає 4 пожежі на території лісництва і їх площа становить від 25 до 200 га, а за умовами погоди, з прогнозом поширення вогню, наявності сил і засобів «оперативного плану», пожежі не можуть бути локалізовані в добу виявлення і більш - для їх локалізації, гасіння та ліквідації, рішенням Комісії з питань попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій та забезпечення пожежної безпеки Муніципального району вводиться «мобілізаційний план», за яким залучаються сили і засоби сусідніх ПХС і орендарів (при налич ії). Керівництво гасінням пожеж здійснюється начальником лісництва (лісничим).

У разі, коли виникає 6 і більше пожеж на території лісництва і їх площа становить від 200 до 1000 га, а за умовами погоди, з прогнозом поширення вогню, наявності сил і засобів «мобілізаційного плану», пожежі не можуть бути локалізовані в добу виявлення і більш - для їх локалізації, гасіння та ліквідації, рішенням Комісії з питань попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій та забезпечення пожежної безпеки суб'єкта Російської Федерації оголошується режим НС, вводиться «Зведений план», за яким залучаються сили і засоби в ех ПХС, орендарів (при наявності), підприємств і організацій, формувань МВС, Міноборони, МНС. Керівництво гасінням пожеж здійснюється керівником органу управління лісами (або особою уповноваженою Рішенням КЧС і ПБ СРФ).

слайд 25

слайд 25

Аналіз проведення перевірок про хід підготовки органів управління лісами до пожежонебезпечного сезону виявив ряд недоліків в організаційному рівні, багатьма суб'єктами Російської Федерації не в повній мірі виконувалися організаційні, розпорядчі, планові і технічні заходи.

слайд 26

слайд 26

У зв'язку з цим, пропонуються на розгляд типові склади організаційно-розпорядчих та планово-технічних документів, які повинні бути в кожному регіоні належним чином оформлені і у встановлені терміни виконані.

слайд 27

слайд 27

Для забезпечення управління охороною лісів від пожеж пропонується наступна процедура контролю на федеральному і регіональному рівні.

Наприклад, для контролю за своєчасною розробкою і затвердженням нормативних правових актів в якості інструменту контролю використовуються мережеві графіки, органом контролю є Управління охорони і захисту лісів (відповідальний Еріці А.М.).

На регіональному рівні, Федеральним законом від 29 грудня 2010 року № 442-ФЗ передбачено створення суб'єктами Російської Федерації спеціалізованого лесопожарного установи та регіонального пункту диспетчерського управління (РПДУ). Для контролю його створення розроблена процедура контролю (проект готовий). Контроль за створенням органами управління лісами спеціалізованих лесопожарних установ має здійснюватися Департаментами лісового господарства по федеральних округах (за уніфікованою процедурою).

Створення та забезпечення функціонування, представлених в доповіді підсистем, а також реалізація перерахованих заходів у встановлені терміни, дозволить сформувати основи системи управління охороною лісів від пожеж на 2011 рік. Зазначені пропозиції далекі від досконалості і вимагають більш детального доопрацювання з урахуванням умов конкретних регіонів, обставин і погодно-кліматичних умов.

Дякую за увагу, доповідь закінчено!

Файли для завантаження:

Презентація «Про організацію охорони лісів від пожеж у Російській Федерації в 2011 році»   (1 Презентація «Про організацію охорони лісів від пожеж у Російській Федерації в 2011 році» (1.45 Мб)

Доповідь заступника керівника Рослесхоза Е Доповідь заступника керівника Рослесхоза Е.С. Трунова «Про організацію охорони лісів від пожеж у Російській Федерації в 2011 році» (196 Кб)

Дополнительная информация

rss
Карта