Експерти про протести на Сході: "У мусульман з'явився привід висловити гнів"

Єгипет. У Каїрі демонстрантів розганяють сльозогінним газом. фото AFP

Експерти про протести на Сході: "У мусульман з'явився привід висловити гнів" Дмитро Гомон https://cdn.segodnya.ua/img/article/3840/43_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/3840 /43_tn.jpg 2012-09-14T17: 40: 07 + 03: 00 Світ Сходознавці кажуть, що протести викликані нерозумінням Сходу і Заходу один одного

Уже в 12 мусульманських країнах проходять бурхливі антиамериканські демонстрації. Їх, нагадаємо, спровокувало появу в інтернеті фрагментів знятого в Америці фільму "Невинність мусульман", що пародіює життя пророка Мухаммеда. Найагресивніші протести - в Єгипті. Поліції доводиться відганяти розлючений натовп від будівлі посольства США сльозогінним газом і гумовими кулями. У Лівії, де атака на консульство закінчилася загибеллю посла Крістофера Стівенса, заарештовані четверо чоловіків, яких підозрюють в підбурюванні до штурму.

КОРІННЯ КОНФЛІКТУ. Влада США впевнені, що атака в Лівії була спланована. Сенатор Білл Нельсон сказав CNN, що люди, які штурмували посольство, можуть бути пов'язані з "Аль-Каїдою". Але експерти впевнені, що вкидання інформації про фільм, що ображає іслам, ні акцією будь-яких спецслужб.

"У США деякі щиро вважають, що всі проблеми, які тягнуться ще з 11 вересня, - пряме наслідок того, що іслам - якась неправильна релігія. Ці люди можуть вільно висловлювати ці думки, адже США нетоталітарних держава . А ось жителі арабського світу не звикли до того, що існує різноманітність думок, їм здається, що, як і у них, президент повністю контролює країну. Вони вважають, що в появі фільму є політичне підґрунтя, що це державна політика. Хоча зрозуміло, що США не зацікавлені в тому, щоб дратувати мусульман ", - говорить президент українського Центру близькосхідних досліджень Олександр Богомолов.

"Які сили підігрівають натовпу розлючених мусульман, поки неясно. Поява фільму - збіг, але вельми симптоматичне. Це конфлікт цивілізацій, який розпочався 11 вересня 2001 року", - говорить старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки ІСЕМВ Володимир Сотников. "Мало хто серед протестуючих розуміє, що ролик не показують по телебаченню в США і що мова йде не про офіційну позицію Штатів, а про завантаження в Мережу, де і так багато сміття, і це - ще один. Хоча американські спецслужби могли б і запобігти його поява ", - додає ізраїльський політолог Максим Йоссефі.

БУДЕ ПСАЛОМ ФІЛЬМ

Єгипетські ісламісти вирішили відповісти авторам фільму "Невинність мусульман» не протестом, а мистецтвом. "Керівництво руху" салафітского заклик "і партії" Ан-Нур "прийняли рішення про зйомку документальної стрічки про пророка Мухаммеда, яка буде достовірно розповідати про його життя і діяльності з розповсюдження ісламу", - заявив в п'ятницю представник салафітского партії "Ан-Нур" Мухаммед Нур. Салафіти, нагадаємо, - одне з найбільш консервативних течій ісламу. На парламентських виборах в Єгипті вони хоча і не набрали більшість голосів, але отримали несподівано велику підтримку.

Фільм буде, швидше за все, півгодинним, його робоча назва - "Що було б зі світом без пророка Мухаммеда?" Сценарій обіцяють написати вже через місяць, за цей же час буде сформована знімальна група. Його обіцяють відразу ж перевести з арабської на англійську і французьку мови.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Фільм буде, швидше за все, півгодинним, його робоча назва - "Що було б зі світом без пророка Мухаммеда?