форумні движки

  1. phpBB 3 - локомотив прогресу
  2. Simple Machines Forum (SMF) - полум'яний мотор
  3. PunBB - все геніальне просто
  4. ExBB - зроблено в Росії
  5. Invision Power Board - смерть гальмах
  6. vBulletin - ударна сила
  7. * * *

У січневому номері «Игромании» ми розглянули найпопулярніші системи управління контентом, на основі яких можна створювати сайти майже будь-якого рівня складності. Але практично жоден сучасний портал не може обійтися без форуму. Саме на форумі постійно вирішуються якісь проблеми, проводяться конкурси та інші заходи, народжуються цікаві думки, матеріалізуються корисні поради, пишуться критичні замітки - словом, кипить життя.

Сьогодні ми розглянемо найпопулярніші форумні движки. Причому мова піде не тільки про безкоштовні системах, а й про деякі комерційних розробках. Зверніть увагу, ми не стали виводити для кожного движка фінальний бал: в деяких випадках це зробити дуже складно, а іноді просто неможливо.

phpBB 3 - локомотив прогресу

Демо версія: www.phpbb.condor01.ru (Третя ітерація форуму), www.phpbb2.condor01.ru (Друга версія phpBB)

Офіційний сайт: www.phpbb.com

Сайт російської підтримки: www.phpbbguru.net

net

phpBB 3 - універсальне рішення для тих, хто не хоче витрачати гроші. На основі даного скрипта працюють тисячі форумів по всьому світу.

phpBB 3 (PhpBoard 3) - один з кращих безкоштовних форумних движків. Спритний, красивий, зручний, легко модифікується і гранично простий в освоєнні. На його основі функціонують тисячі онлайнових «говорилень». Крім типових відкритих форумів (доступні для перегляду всім користувачам), phpBB 3 дозволяє створювати закриті зони для спілкування (запаролених), захищені розділи (тільки для зареєстрованих користувачів), а також спеціальні форуми (для вузького кола осіб - учасників системи зі спеціальними правами).

У третій версії з'явилася можливість організувати платний доступ до певних гілках і розділів форуму. На відміну від аналогічних розробок, в phpBB 3 немає обмежень на кількість створюваних категорій і розділів. Ще один безперечний козир phpBB 3 - прекрасна захищеність. У движку реалізовані надійні алгоритми шифрування даних, можна створювати резервні копії інформації, система всебічної авторизації (і на стороні сервера, і на стороні клієнта).

Важлива відмінність phpBB 3 від інших форумів - підтримка декількох типів баз даних. Крім MySQL, phpBB 3 дозволяє працювати з PostgreSQL 7.x, Microsoft SQL Server 7/2000 і Microsoft Access. Установка системи проводиться за допомогою зручного веб-інсталятора.

Адмін-центр phpBB 3 - окрема тема для розмови. Перейшовши в панель управління, ви зможете модифікувати будь-яку складову, будь-який параметр системи. Створити нові категорії і розділи? Легко. Змінити інформацію про певний учаснику, наділити правами обраного користувача? І це не проблема. Надіслати в бан буйних користувачів і преміювати найбільш активних? Завжди будь ласка. Сформувати список нецензурних виразів, які повинна відсікати система? Справа п'яти хвилин. Всі параметри не просто розкидані по формі панелі управління, а розподілені по вкладках. Так, основні настройки phpBB 3 зосередилися на закладці Загальні, інструменти для створення нових форумів і категорій (а також редагування вже існуючих позицій) прописалися у вкладці Форуми, а утиліти для управління стилями оформлення - в стилі. Справжній рай для адміністратора ресурсу.

З інших особливостей движка - потужна пошукова система, модуль для обміну особистими повідомленнями, можливість прикріплювати до постів на форумі різні вкладення (картинки, архіви), підтримка користувацьких аватарів, інтеграція з більшістю сучасних систем управління контентом, набір оригінальних смайликів, багатомовний інтерфейс, простота локалізації движка і підключення нових мовних модулів.

У Мережі можна знайти море довідкової інформації по движку (наприклад, на сайті російської підтримки або на тематичних форумах і порталах), сотні першокласних тим оформлення (змінюють зовнішній вигляд, а в деяких випадках і структуру движка), плагінів (галереї, гостьові книги, чати , портали, пакети локалізації), модифікацій всіх сортів і калібрів.

Серйозних недоліків при тестуванні движка нам виявити не вдалося. Форуми на phpBB 3 завантажуються досить швидко (в середньому за 1-4 секунди) і зовсім не глючать. Звертаємо вашу увагу, що на нашому DVD вас чекає не тільки дистрибутив третьої версії системи, але і фінальний білд другий ітерації форуму. Відмінності між другою і третьою версією системи мінімальні: оновлений інтерфейс форуму і панелі управління, підтримка деяких нових технологій.

ОЦІНКИ «манії»:

- Легкість установки: 4/5

- Простота використання: 5/5

- Зручність роботи: 5/5

- Функціонал: 5/5

- Надійність: 4/5

тестування онлайн

Щоб вам було простіше оцінити і розібратися в описаних нами двигунах, ми додали на свій тестовий сайт www.condor01.ru (На ньому ми тестували все безкоштовні форуми та найпоширеніші системи управління контентом) дистрибутиви розглянутих в статті движків і різні доповнення до них (стилі оформлення, плагіни, модифікації), які на наш диск не вмістилися.

Нагадуємо, що на даному сайті, крім двигунів форумів, є ще і дистрибутиви всіх CMS, про які ми писали в січневому номері «Игромании» в статті «CMS-калейдоскоп»: e107, PHP-Fusion, Sedittio, PHP-Nuke і ін. там же ви знайдете доповнення для всіх згаданих систем управління контентом і зможете завантажити популярні безкоштовні серверні пакети.

Simple Machines Forum (SMF) - полум'яний мотор

Демо версія: www.smf.condor01.ru

Офіційний сайт: www.simplemachines.org

Сайт російської підтримки: www.simplemachines.ru

ru

Приклад форуму, зробленого на SMF. Для безкоштовного движка - дуже навіть непогано.

Simple Machines Forum (SMF) - нащадок YaBB, гідна альтернатива форумних движку phpBB третього покоління. Розробка SMF ведеться з 2003 року, за п'ять років існування він встиг обрости численними доповненнями і завоювати популярність серед користувачів Інтернету. Функціонально система практично не відрізняється від phpBB - зручний веб-інсталятор, масові розсилки, вбудований редактор повідомлень, система обміну особистими посланнями, підтримка аватарів ...

Головна родзинка SMF, яка виділяє движок на тлі загальної маси, - низька навантаження на сервер і бази даних. Як наслідок - практично миттєва генерація сторінок (середній час завантаження форуму - від 0,039 до 0,12 секунд). Таким чином, Simple Machines Forum можна порекомендувати тим, хто волею долі змушений використовувати сильно завантажені безкоштовні хостинги.

З дрібних відмінностей: RSS-стрічка, рейтинг-система користувачів (карма, репутація), архівація даних, перевірка орфографії, можливість використовувати HTML-коди поряд з BB-конструкціями, підтримка мобільних протоколів передачі даних WAP, WAP2 і I-mode, календар ( відображає дні народження користувачів, події, свята). До недоліків SMF можна віднести хіба що не дуже зручну панель адміністрування.

Ну і на закінчення варто відзначити, що Simple Machines Forum вельми популярний в російськомовному секторі Мережі. У рунеті є безліч порталів, баз знань рівня «Вікіпедія» та просто аматорських сайтів, де зібрана вичерпна довідкова інформація по движку, а також різні доповнення - моди, стилі оформлення.

ОЦІНКИ «манії»:

- Легкість установки: 4/5

- Простота використання: 3/5

- Зручність роботи: 4/5

- Функціонал: 4/5

- Надійність: 4/5

PunBB - все геніальне просто

C одного боку, PunBB відлякує зайвої простотою, з іншого - це чудовий майданчик для творчих експериментів.

Демо версія: www.punbb.condor01.ru

Офіційний сайт: www.punbb.org

Сайт російської підтримки: www.punbb.ru

Мінімум прикрас і наворотів, максимум функціональності. Такими принципами керувалися творці компактного форуму PunBB. Система відмінно підходить для невеликих конференцій. По можливостях цей движок не поступається таким монстрам, як phpBB 3 і vBulletin. Користувачі можуть брати активну участь в обговореннях на форумі, надсилати приватні повідомлення, підписуватися / відписуватися від масових розсилок.

Не забули автори движка і про таких приємних дрібницях, як система рангів користувачів і підтримка аватар. Адміністратор ресурсу має право створювати нові і редагувати вже існуючі розділи і категорії, відправляти в бан шкідників і флудеров, формувати закриті локації для спілкування, визначати ранги користувачів. Модераторам ресурсу дозволяється редагувати / закривати / видаляти теми і окремо взяті повідомлення.

Але не це головне. PunBB - ідеальна платформа для творчих експериментів. Автори пропонують вам побудувати форум своєї мрії на її основі - розробити унікальний дизайн, підключити до движку необхідні модулі (календарі, галереї, файлові архіви, чати), підправити вихідні коди движка. Основні переваги PunBB - невеликий розмір дистрибутива, висока швидкість завантаження сторінок, оригінальність, легкість модифікування форуму, потужна система захисту (зламати движок практично неможливо), легкість резервного копіювання інформації. Щоб встановити PunBB, достатньо скопіювати файли движка на сервер і виконати конфігурацію системи за допомогою досить простого веб-інсталятора.

З іншого боку, мінімалістичний підхід може відлякати багатьох користувачів. Найчастіше початківці веб-будівельники хочуть одержати не напівфабрикат, а готовий продукт, який потрібно тільки проинсталлировать на сервер. Але ми-то з вами знаємо, що головне - структура, ядро ​​движка. А тут PunBB показав себе виключно з хорошого боку.

ОЦІНКИ «манії»:

- Легкість установки: 4/5

- Простота використання: 4/5

- Зручність роботи: 4/5

- Функціонал: 4/5

- Надійність: 4/5

На нашому DVD

Дистрибутиви всіх двигунів (останні версії на момент написання статті), згаданих в статті, а також деякі доповнення до них (моди і плагіни) ви знайдете на нашому DVD в розділі «По журналу». Звертаємо вашу увагу, що в статті зі зрозумілих причин (місця-то мало) ми розмістили скріншоти далеко не всіх форумів. Тому, якщо вас зацікавила певна система і в цьому огляді ви не знайшли жодного зображення за обраним движку, прямуйте на диск - там у нас припасено по кілька картинок на кожен движок.

ExBB - зроблено в Росії

Демо версія: www.exbb.condor01.ru

Офіційний сайт (він же сайт російської підтримки): www.exbb.net

За допомогою сервісу ForumMatrix можна порівняти кілька движків форумів між собою.

ExBB (розшифровується як Exclusive Bulletin Board) - далеко не найдосконаліший і при цьому вкрай нестандартний формений движок. Ставиться в один клік, не вимагає наявності бази даних MySQL (для роботи системи підійде будь-який безкоштовний хостинг з підтримкою мови PHP), гранично простий у використанні. Як наслідок, движок дуже зручно використовувати для побудови локального форуму (доступний тільки для користувачів локальної мережі), а також створення міні-онлайн-конференцій на хостингах, де відсутня підтримка MySQL. Не більше того.

Для розгортання великих альтанок рівня игроманские форуму (який, до слова, функціонує на основі vBulletin) система не годиться. Ще одна дуже важлива відмінність движка від аналогів - повна російськомовність. ExBB розроблений і активно просувається нашими з вами співвітчизниками. Як наслідок, всі настройки, меню, кнопочки, вкладки та інші компоненти представлені чистою російською мовою. Ніяких сумнівних еквівалентів, які зустрічаються в народних локалізаціях інших движків. На офіційному форумі ExBB ви знайдете безліч довідкової інформації по установці, конфігурації і адмініструванню движка.

На жаль, Exclusive Bulletin Board програє аналогам за можливостями, але разом з тим містить базовий комплект модулів для нормального функціонування системи. Тобто в ньому є зручний редактор повідомлень, вбудована система пошуку, гнучка система шаблонів, модуль статистики та інші життєво важливі складові.

До недавнього часу ExBB лаяли за обнуління файлів з темами (система автоматично вичищала весь вміст текстовиков), наявність граматичних помилок, можливість реєстрації «лжемодераторов» (зареєструвавшись під певним ніком, користувач міг почати вершити правосуддя над собі подібними), відсутність вбудованого файлового архіву, некоректну роботу модуля «Карма» і слабку систему захисту. Так ось, поспішаємо вас порадувати. У новому білді майже всі ці недоліки усунуті. Проте переходити на даний движок ще рано: творцям ExBB є над чим попрацювати. Наприклад, велике число постів на форумі може не кращим чином позначитися на швидкості завантаження сторінок - всі дані-то зберігаються в звичайних текстових файлах, а не в єдиній базі.

ОЦІНКИ «манії»:

- Легкість установки: 4/5

- Простота використання: 4/5

- Зручність роботи: 3/5

- Функціонал: 3/5

- Надійність: 3/5

Invision Power Board - смерть гальмах

Демо версія: www.ibdemo.ru

Офіційний сайт: www.invisionpower.com

Російське представництво: www.ibresource.ru

ru

Invision Power Board прекрасно підходить для створення красивих і багатофункціональних форумів.

Від огляду безкоштовних систем переходимо до розгляду комерційних движків, на основі яких працює більшість великих форумів. Ми розповімо вам про двох найбільш досконалих і закінчених, на наш погляд, системах для побудови форумів - Invision Power Board і vBulletin.

Invision Power Board (IPB) - досить популярний, потужний і простий в експлуатації форум. На його основі можна всього за кілька годин створити відмінну майданчик для спілкування. Набір базових функцій IPB мало чим відрізняється від можливостей phpBB 3 - стандартний редактор повідомлень, «личка», призначені для користувача анкети, можливість мультицитування повідомлень, модуль розширеної статистики, підтримка декількох видів баз даних (драйвера для MSSQL, Oracle, PostgreSQL купуються окремо), планувальник завдань , автообновление даних, унікальна система авторизації IP.Converge, легкість підключення додаткових модулів (стилів, модів, плагінів).

Як бачите, нічого особливого. Виникає цілком резонне питання: а за що гроші-то тоді платити? Відповідаємо. По-перше, за надійний захист системи. Зламати або видалити IPB з сервера вкрай складно. Не останню роль в цьому зіграли закриті вихідні коди деяких модулів, наприклад панелі адміністрування. По-друге, за якісну технічну підтримку. Біда безкоштовних скриптів полягає в тому, що вони практично ніким не підтримуються. Так, є документація. Так, є призначені для користувача співтовариства. Але немає головного - централізованих сервісів, які б надавали цілодобову підтримку користувачів по e-mail та по телефону. Ніхто не несе відповідальності за вміст безкоштовних проектів.

Автори ж Invision Power Board допомагають користувачам встановлювати форум на сервер, конфігурувати скрипти, усувати неполадки, досить оперативно реагують на листи (на наші запитання відповіли протягом доби). За окрему плату, до речі, можна замовити технічну модернізацію форуму і розробку ексклюзивного дизайну для спільноти. По-третє, до IPB випущено багато якісних безкоштовних тем оформлення, плагінів і різного роду модифікацій.

Кілька слів про цінову політику компанії. Річна ліцензія на Invision Power Board коштує рівно 2000 рублів. Примітно те, що після закінчення терміну дії ліцензії ви зможете спокійно продовжити використання системи - блокувати ваш сайт ніхто не стане. Правда, є тут два маленьких «але» - вас позбавлять доступу до розділу технічної підтримки і блоку оновлень.

ОЦІНКИ «манії»:

- Легкість установки: 4/5

- Простота використання: 4/5

- Зручність роботи: 5/5

- Надійність: 5/5

- Функціонал: 5/5

Корисні посилання

www.topserver.ru - домашня сторінка безкоштовного серверного пакету TopServer для трансформації домашнього комп'ютера в повноцінний веб-сервер, а також для налагодження скриптів і тестування готових програмних продуктів.

www.forummatrix.org - порівняння движків форумів. Працює за наступною схемою: відзначаєте галочками движки, які хочете порівняти між собою, клацає по кнопці Compare і отримуєте докладний звіт, який заноситься в зручну порівняльну таблицю. Найбільш часто порівнювані форуми занесені в незалежний блок статистики (панель Statistics).

vBulletin - ударна сила

Демо версія: www.vbulletin.com/admindemo.php

Офіційний сайт: www.vbulletin.com

Форум «Игромании» працює на основі движка vBulletin 3.6.3.

У далекому 1999 році ентузіасти Джеймс Лімм і Джон Персіваль створили свій власний форум, присвячений програмуванню в цілому і мови Visual Basic ( www.vbforums.com ) зокрема. Спільнота постійно зростало і розвивалося. Використовуваний на форумі движок UBB.classic ледве справлявся з навантаженням: охочих взяти участь в бурхливих дискусіях і задати своє питання знавцям було не просто багато, а дуже багато.

Коли Лімм і Персіваль побачили, що форум не справляється з навантаженням і ось-ось завалиться, вони взялися за написання власного форумного движка - аналога UBB, який би працював в зв'язці PHP + MySQL. На дворі був 2000 рік. Через кілька місяців форум по Visual Basic був переведений на нові рейки - побачила світ перша версія vBulletin 1.

Много Користувачів зацікавіліся розробка. Тоді Джеймс и Джон вірішілі продати свой продукт корпорації Groupee. У відповідь отримай відмову. Впадаті у Відчай не стали - создали свою Власний Компанію Jelsoft и начали пошірюваті скрипт форуму на комерційній Основі. Випустивши кілька проміжних версій vBulletin (виду 1.x), Jelsoft приступила до створення нової ітерації - vBulletin 2.

Джеймс зайняв пост фінансового директора, а Джон - провідного розробника. Незабаром до них приєдналося ще кілька досвідчених девелоперів. Спільними зусиллями вони зробили vBulletin 2. Движок виявився дуже вдалим, сотні тисяч компаній і окремих користувачів прикупили його для своїх форумів. Відсутність багів, зручна структура, високий ступінь захисту - люди були готові платити за це гроші.

У 2002 році стартувала розробка vBulletin 3. Джон пішов з поста провідного розробника і передав естафетну паличку Кайер Дербі, з цього моменту компанія повністю поміняла курс. Код форуму переписали з чистого аркуша, в vBulletin були додані нові модулі, інтерфейс системи став більш дружелюбним. І ось перед нами практично закінчений програмний продукт. Після ретельної шліфовки і косметичної доведення на сцені з'явився vBulletin 3.6

У чому незвичайність движка? vBulletin 3.6 - майже еталонний продукт, містер Досконалість, система, на яку повинні рівнятися всі аналогічні розробки. Форуми на базі цього движка майже ніколи не глючать, витримують будь-який наплив користувачів, які не перевантажують сервер і бази даних, не падають під натиском хакерських атак (навіть якщо діють справжні професіонали), прекрасно виглядають, а головне - дуже зручні. В цілому ж по набору наданих функцій система майже не відрізняється від Invision Power Board - зручний текстовий редактор, потужна пошукова система, підтримка BB-кодів і HTML-конструкцій в повідомленнях, смайли, аватари, голосування, система рейтингу і репутації користувачів, календар, особисті повідомлення, підписи, масові розсилки учасникам, зміна шаблонів. Все на місці.

Важко повірити, що все може бути так добре? Що ж, можете особисто випробувати систему в дії. Ви можете подивитись на сторінку www.vbulletin.com/admindemo.php , Пропишіть своє ім'я та e-mail в поля Full Name і Email Address і клацніть на кнопці Create vBulletin Demo в нижній частині форми Create vBulletin Demo. Система автоматично згенерує демофорум і відправить дані для доступу до нього на вказану поштову адресу.

Що стосується оплати скрипта, то тут існує два варіанти. Перший - ви купуєте річну ліцензію за $ 85. Після закінчення терміну дії ви зобов'язані або припинити використання скрипта і негайно видалити його з сервера, або заплатити ще $ 85 за продовження договору на рік. Другий варіант - ви платите $ 160 за перший рік користування системою і по $ 30 за всі наступні роки.

ОЦІНКИ «манії»:

- Легкість установки: 5/5

- Простота використання: 4/5

- Зручність роботи: 5/5

- Надійність: 5/5

- Функціонал: 5/5

Сервіси безкоштовних форумів

www.fastbb.ru - цікавий сервіс, що дозволяє створити форум на основі швидкого і зручного движка FastBB. Нове співтовариство буде зареєстровано за адресою імя.fastbb.ru.

www.mybb.ru - ще один безкоштовний хостинг форумів, не гірше FastBB.

www.flybb.ru - веб-служба для швидкого створення конференцій на основі phpBB 2. Після реєстрації в системі ви отримаєте домен третього рівня виду что-то.flybb.ru з попередньо встановленою конференцією PhpBoard. Ви можете припаркувати свій власний домен другого або третього рівня до аккаунту на flybb.ru. У цьому випадку на сайті не буде банерної реклами.

www.getbb.ru - один з небагатьох онлайн-сервісів, що надають можливість створити свій власний співтовариство на основі phpBB третього покоління - спритною, багатофункціональної, а найголовніше - надійної форумного системи. Необмежений дисковий простір, десятки встановлених тем оформлення, автоматична реєстрація форуму в пошукових системах «Яндекс», Google, Rambler - ось далеко не всі можливості GetBB.Ru. Витрати халяви - невиразне ім'я виду что-то.getbb.ru або що-то.iboards.ru, примусовий показ реклами на форумі.

www.ipborda.ru - хочете створити форум на основі професійного скрипта Invision Power Board (IPB) 1.3? Тоді вам сюди. Зареєструвавшись в даній системі, ви отримаєте домен третього рівня виду імя.ipborda.ru, необмежений дисковий простір під бази даних, а також всі файли форуму (включаючи призначені для користувача аватари, вкладення, картинки і інший контент) і портал на основі IPB-форуму. Плюс до всього перерахованого ви можете прив'язати до аккаунту свій власний домен другого або третього рівня.

* * *

Якщо вам потрібен швидкий, зручний, багатофункціональний, а головне, безглючная форум, але при цьому ви не бажаєте витрачатися на покупку платних движків, зверніть увагу на phpBB 3. Чи любите експериментувати, почитаєте простоту і мінімалізм? Спробуйте PunBB - швидкісний движок без жодного зайвого жиру. Вітчизняна розробка ExBB послужить відмінною стартовим майданчиком для новачків і користувачів з безкоштовним хостингом, що не підтримують бази даних. Нарешті, vBulletin і Invision Power Board можна порекомендувати досвідченим веб-майстрам, які хочуть створити по-справжньому потужний, надійний і красивий форум.

Створити нові категорії і розділи?
Змінити інформацію про певний учаснику, наділити правами обраного користувача?
Надіслати в бан буйних користувачів і преміювати найбільш активних?
Сформувати список нецензурних виразів, які повинна відсікати система?
Виникає цілком резонне питання: а за що гроші-то тоді платити?
У чому незвичайність движка?
Важко повірити, що все може бути так добре?
3. Чи любите експериментувати, почитаєте простоту і мінімалізм?

Дополнительная информация

rss
Карта