газета Примор'я "АВ" // Політика // Як Путін «дроти перегриз»

ПОЛІТИКА
Марина ЗАВАДСЬКА

Прес-секретар президента може скільки завгодно говорити, що Путін не цікавиться спеціально виборами до Координаційної ради опозиції, та хто ж йому повірить! У нас нічого важливого не відбувається без веління першої особи - хіба що ось сніг з дощем до початку опалювального сезону.

Запутінци дружно кричать, що вибори до Координаційної ради опозиції - абсолютно непотрібні, провальні і абсолютно безглузді Запутінци дружно кричать, що вибори до Координаційної ради опозиції - абсолютно непотрібні, провальні і абсолютно безглузді. Але якщо так, то до чого DDoS-атаки, суєта МММщіков і нашистів, візити ФСБ і поліції? Леонід Волков, голова Центрального виборчого комітету (ЦВК), оптиміст. Він був упевнений, що реєструвати кандидатами можна кого завгодно, навіть нашистів, тому що насправді їх не так багато, розумних людей набагато більше; він був упевнений, що від ддос-атак можна відбитися (перевірка таких можливостей пройшла раніше, ще в процесі реєстрації виборців). Але я, будучи добре поінформованим оптимістом, вирішила проголосувати майже відразу після відкриття голосування, поки Москва ще не прокинулася. І виявилася права.

По всій країні (і за кордоном для знаходяться за кордоном громадян Росії) були відкриті більш 50 Регіональних виборних комітетів (РВК) По всій країні (і за кордоном для знаходяться за кордоном громадян Росії) були відкриті більш 50 Регіональних виборних комітетів (РВК). Наш у Владивостоці - самий східний. Він відкрився перший (в Москві був ще годину ночі) і працював ... поки Москва не прокинулася. О 8 ранку московського часу почалася потужна DDoS-атака, і майданчики для голосування «лягли». По Інтернету пішла гуляти жарт: «Путін перегриз провода!»

Деякі пояснення. Це були перші в історії Росії вибори по Інтернету. Творці правил хотіли, щоб вибори були чесними і прозорими, і придумали спеціальну процедуру реєстрації не тільки кандидатів, а й виборців, керуючись принципом «одна людина - один голос». Тобто виборцю необхідно було не тільки зареєструватися на сайті ЦВК (це займало пару хвилин), але і верифікувати, тобто підтвердити, що він жива людина, а не робот і не клон іншу людину - або через мікроплатежів (не більше 10 рублів) через банк або Яндекс.Деньги, або надіславши в ЦВК своє фото з паспортом, або з'явившись в РВК з паспортом і стільниковим телефоном.

За три тижні роботи нашого РВК зареєструвалися і верифікувати у нас понад 50 осіб, хоча ми сподівалися на пару сотень За три тижні роботи нашого РВК зареєструвалися і верифікувати у нас понад 50 осіб, хоча ми сподівалися на пару сотень.

Спочатку планувалося, що реєстрація та верифікація закінчаться 18 жовтня о 18 годині за московським часом. Але оскільки складну процедуру верифікації пройшли далеко не всі зареєстровані, вирішено було дозволити реєстрацію та верифікацію і під час голосування, 20 і 21 жовтня.


Корисна чума
Це Мавроді так назвав своїх МММщіков.

Хто такий Мавроді Сергій Пантелійович, напевно пам'ятають ті, хто на початку 90-х був уже в свідомому віці Хто такий Мавроді Сергій Пантелійович, напевно пам'ятають ті, хто на початку 90-х був уже в свідомому віці. У двох словах: геніальний шахрай. Він створив фінансову піраміду під назвою «МММ». Люди понесли свої гроші ... Ті, хто вклався першим, отримував гігантські відсотки за рахунок тих, хто вклався після. Супроводжувалося це потужною рекламною кампанією на телебаченні (багато хто пам'ятає «Льоню Голубкова»). Були й послідовники - інші піраміди (включаючи місцеву «Даурию»). Всі вони впали - хто раніше, хто пізніше. Вкладникам просто переставали платити гроші. Але тільки Мавроді вдалося переконати своїх вкладників, що це не він їх грошики поцупив, а ось якщо його оберуть депутатом Держдуми - він все поверне. І його обрали! Але незабаром його наздогнало кримінальну справу, і депутати позбавили його мандата. Нічого: відсидів, вийшов - і створив нову піраміду: «МММ-2011». Вона вже, природно, звалилася. Мавроді створив третю піраміду: «МММ-2012»! І нічого, люди йдуть, вкладаються, впевнені, що вже їх-то не обдурять.

І ось Мавроді на своєму сайті розмістив оголошення такого змісту:

«1. Після припинення виплат по «МММ-2011» влади усвідомили, що ми невинні. Соціального вибуху ніякого від нас чекати не доводиться. А саме це-то їх найбільше і напружувало. Соціальні потрясіння можливі. ( «Якщо піраміда завалиться!» :-)) А тепер вони зрозуміли, що не буде ніяких потрясінь. Всі все розуміють. У чому саме вони беруть участь. А раз так, то чого з нами боротися? Люди просто обмінюються між собою грошима. На свій страх і ризик. Та й нехай! Нехай обмінюються. Добре навіть, до нас (владі) не лізуть. Самі свої проблеми вирішують. Ми бюджет пиляємо, вони в «МММ» грають - все при справі. :-))

2. А зараз ми їм покажемо, що ми і корисні навіть для них можемо бути. Опозицію розвалимо. Що нас можна - використовувати. (Тобто це вони так думають. І нехай. А у нас своя думка. На цей рахунок. Хто тут кого використовує. :-)) Тобто нас не гнобити, а навпаки - зберігати і плекати треба! Ми взагалі для них знахідка! :-))

Ну? Чого незрозумілого-то? Все нам в масть. Такого випадку, як з цими виборами, більше взагалі може не бути! Треба його використовувати на всі сто! На двісті !! Все, що від вас вимагається зараз: масовість, масовість і масовість. Щоб усі бачили, що нас багато, що ми сила, що з нами слід рахуватися. Всі на вибори! Все реєструємося! ВСІМ! УСЕ! Плата! :-)) »

Цілком відверто. І якщо підходити до цього тексту неупереджено - нічого втішного власне про які вірять в «МММ» і Пантелеіч. Але ж питання віри - складна справа ...

МММщікі ломанулись в кандидати. Заплатили 10-тисячний вступні внески. Але ЦВК здалося підозрілим, що у всіх 64 людей однакова нічого не говорить біографія: «звичайна людина». В Інтернеті можна знайти все - і МММщіков швидко вирахували. І зажадали біографію розширити: це ж вибори опозиції, чи поділяєте ви вимоги опозиції, в чому і коли брали участь ... Жоден зробити цього не зміг - і їм всім відмовили в реєстрації (а єдиному зареєстрованому скасували реєстрацію). Попросили їх надіслати реквізити - куди повернути внески. Кілька людей прислали - і отримали назад свої 10 тисяч. Решта ж почали кричати: Волков - шахрай, він вкрав наші гроші! Ох, хто б говорив про шахрайстві ...

Неможливо зайти з цього боку - спробували з іншого. Мавроді заблокував всім МММщікам їх особисті кабінети і велів реєструватися виборцями. А чи не проголосуєте - не отримаєте грошей! Голосовать за списком, який склав Мавроді - за маловідомих.

До нас в РВК теж приходили МММщікі і голосували за кандидатів зі списку Мавроді. Була присутня і жінка- «десятник», стежила, щоб голосування було.

Так нехай голосують. Від опозиції не убуде.

І тут сайт звалився.

Що там Мавроді казав про того, хто кого використовує? Типу, влада думає, що вона нас, а на самом деле-то ... Відомо, що смерть від скромності - найжахливіша, але Пантелеіч вона не загрожує.

Виявилося, що влада абсолютно не повірила Мавроді, що він розвалить опозицію, і стала діяти звичними способами. «Сайт безбожно ДДОС, - писала Ольга Фейгіна з групи ЦВК, - причому не платформи, а основний, який майже неможливо завалити, значить, Кремль не скупиться. На кошти ».

Годин з 15 владивостокського часу ніхто вже не міг ні зареєструватися, ні верифікувати, ні проголосувати. У тому числі і «развальщік опозиції» МММщікі.


продовження голосування
Ми закрили РВК завчасно - а чого ж сидіти, якщо працювати неможливо? ЦВК відновило сайт, коли у Владивостоці була глибока ніч. Потім пережили ще одну потужну атаку - і відновили до ранку суботи (за московським часом).

Але голосування продовжили до вечора понеділка через те, що практично цілий день сайт був недоступний. А оскільки більшість РВК знаходилися в орендованих приміщеннях, в чужих офісах, в які в понеділок мали прийти співробітники цих офісів на роботу, вирішено було РВК в понеділок не відкривати, нових виборців не реєструвати, а верифікувати тільки онлайн на сайті ЦВК через фотографії. В результаті верифікувати змогли не всі ... і в першу чергу МММщікі.

Я і до цієї історії була вкрай невисокої думки про розумові здібності тих, хто вірить в «МММ», а під час голосування переконалася.

Ось сідає переді мною МММщік: верифікувати. Я забиваю в комп'ютер його дані, йому приходить SMSка з одноразовим паролем, забиваю його, з'являється напис: «Ви успішно верифікувати виборця». Я йому повідомляю: все, верифицирован, голосувати краще вдома, щоб час не позичати: у нас чергу.

- Ні, я не верифицирован! - каже МММщік.

- Але я ж тільки що Вас верифікувати!

- Ні, верифікація - це третій етап!

Ніякі пояснення його не переконують. Ну що ж, немає так немає. Вільний. На вихід!

Так він, напевно, і не проголосував, переконаний, що ні верифицирован.

У Москві МММщікі атакували офіс ЦВК: дайте нам папірці, поставте урни - і ми проголосуємо! І мені одна тітонька дзвонила: хочу в урну проголосувати, я бачив фото, є урни, чому у вас немає! Де вона бачила? 14 жовтня на виборах в міськдуми? Голосування тільки онлайн!

Ні вже, якщо мізків немає - не треба шукати винних на стороні.

Отже 170 012 чоловік було зареєстровано на сайті ЦВК, верифікацію пройшли 97 727 осіб, проголосували 81 801 особа.

Вибори відбулися. Подивіться на список: всі гідні люди. Впливу МММщіцкого голосування непомітно.


проколи
Був у нас один прокол. Ще до голосування приходив до нас в РВК дід з онуком. Дід - реєструватися, онук - як технічно грамотний консультант діда. Все нормально пройшло, дід зареєстрований, верифицирован. У неділю дзвінок по телефону: дід не може проголосувати як неверифікованим. Пояснюю йому, потім онукові. Не виходить! Дід приїжджає в РВК. Намагаємося - нічого не виходить (на той час кабінети членів РВК не працювали, тобто ні зареєструватися. Ні верифікувати неможливо, але голосовалка для верифікованих працювала). Нічого не розумію.

Тільки на наступний день згадала: коли дід з онуком сиділи у нас, SMS-ки від ЦВК приймав онук на свій телефон, а голосувати дід приходив з іншим, своїм телефоном. Зрозуміло, що у онука телефон наворочений, чого там тільки немає, яких функцій. А у діда - простий телефон, без викрутасів, щоб розмовляти - ну і як будильник використовувати. Тобто напевно вони самі щось наплутали ...


телебачення
У перший день, поки сайт не завалився, приходили місцеві телевізійники - 1-й канал. Знімали процес голосування, брали інтерв'ю у мене і двох виборців. Судячи з усього, владивостоцькі телевізійники були єдиними, хто на РВК приходив, так що ввечері в неділю на нас і показали по 1-му каналу в новинах. Звичайно, з безглуздими коментарями - але іншого ми і не чекали.

Але власне до наших телевізійникам у мене, наприклад, претензій немає. Вони і знімали нормально, і питання нормальні задавали. А вже що з їх репортажу для телика нарізали - на це вони не впливають. Вони не господарі каналу.


знялися
Кілька кандидатів спочатку заявилися, а потім знялися. Згадки вони не варті, крім двох. Людмила Улицька, письменник, і Ірина Ясина, економіст, пояснили свій вчинок так. Вони заявилися кандидатами для того, щоб на вибори звернули увагу (і взяли участь) якомога більше людей. Потім вони подивилися на інших кандидатів, на дебати - і побачили, що гідних молодих людей - багато. Улицька і Ясина порахували свою місію виконаною: треба давати дорогу молодим, активним, перспективним. І зняли свої кандидатури, побажавши успіху кандидатам і майбутнього Координаційній раді.

Тепер КС обрано. Подивимося, чи варто було це стількох праць.

Марина ЗАВАДСЬКА


Інші статті номера в рубриці політика :
Але якщо так, то до чого DDoS-атаки, суєта МММщіков і нашистів, візити ФСБ і поліції?
А раз так, то чого з нами боротися?
Ну?
Чого незрозумілого-то?
Що там Мавроді казав про того, хто кого використовує?
Де вона бачила?
Жовтня на виборах в міськдуми?