Історія Джеффа Безоса і Amazon - Блог проекту Essenly

Зніму гараж   «У Сіетлі з'явився новий книжковий магазин, але ось в чому хитрість - ви не знайдете його на карті


Зніму гараж

«У Сіетлі з'явився новий книжковий магазин, але ось в чому хитрість - ви не знайдете його на карті. Якщо хочете зайти і оцінити його асортимент, підключайтеся до інтернету »- з цих слів починається одна з перших статей про Amazon , Що вийшла в номері The Seattle Times від 19 вересня 1995 року.

На той час сайт Amazon.com продавав книги в інтернеті вже близько трьох місяців. Щоб зробити замовлення, досить було вибрати потрібне видання в каталозі, ввести номер кредитної картки (або продиктувати його оператору по телефону) і оплатити доставку. Посилка з книгою приходила протягом декількох днів. У штаті Amazon значилося 12 осіб.

У штаті Amazon значилося 12 осіб


За рік до цього, навесні 94-го, майбутній засновник книгарні, інвестор з Уолл-стріт Джефф Безос, вирішив, що після кількох років роботи на ринку цінних паперів йому пора б повернутися ... в гараж. Безос звільнився з посади віце-президента інвестиційної компанії DE Shaw & Co. і переїхав з Нью-Йорка в Сіетл, де в той час починався справжній інтернет-бум.

Інтерес до всього, що пов'язано з інтернетом, в Безос пробудила газетна стаття, в якій передбачалося - до кінця 90-х ринок інтернет-продажів буде щороку зростати на 2300 відсотків. Інвестор вирішив не упускати свій шанс.

Освоївшись в Сіетлі, Безос почав з того, що склав список товарів, які, на його думку, могли б стати найбільш продаваними в мережі. Спочатку список складався з 20 пунктів. Незабаром Безос урізав його до п'яти: софт, комп'ютери, компакт диски, відео та книги. У підсумку екс-інвестор вирішив зупинитися на книгах.

Він зняв гараж в невеликому містечку Белвью, неподалік від Сіетла, запустив сайт і почав приймати замовлення. Першою купленої через Amazon книгою стала монографія американського фізика Дугласа Хофштадтера (Douglas Hofstadter) «Текучі концепції і творчі аналогії».

До вересня 95-го, через три місяці після запуску, Amazon.com щотижня продавав книг на 20 тисяч доларів. Власників звичайних книгарень Сіетла така статистика не вражала. Вони відмовлялися вважати сайт Безоса загрозою своєму бізнесу, підкреслюючи, що «ніщо і ніколи не замінить ритуал походу в справжній магазин і можливості побродити між його полиць в пошуках гарної книги».


Кому потрібна прибуток

У 1997 році Amazon вже доставляла книги по всім 50 штатам США і ще в 160 країн світу. Обсяг річних продажів перевищував 147 мільйонів доларів. Уклавши партнерські рекламні угоди з найпопулярнішими в той час сайтами і сервісами - Yahoo, AltaVista, Netscape, AOL і GeoCities - Безос вивів свою зростаючу, але все ще досить збиткову компанію на IPO.

Уклавши партнерські рекламні угоди з найпопулярнішими в той час сайтами і сервісами - Yahoo, AltaVista, Netscape, AOL і GeoCities - Безос вивів свою зростаючу, але все ще досить збиткову компанію на IPO


Через кілька місяців після початку торгів, в інтерв'ю журналу Inc. у вересні 97-го, підприємець шокував інвесторів, заявивши, що ще довго не планує виплачувати їм дивіденди і виходити на прибуток.

"Ми не приносимо прибутку. Ми навіть не окупаються. І це факт не зміниться в найближчому майбутньому. Я відкрито говорю про це, тому що ми будемо в мінусі ще дуже довго. У цьому наша головна стратегія. "

Незабаром стало зрозуміло, що мав на увазі Безос, кажучи про збитковість. У 1998 році Amazon витратила весь свій прибуток на розширення і розвиток бізнесу.

У квітні компанія купила сайт IMDb, що зібрав в мережі базу даних по сотням тисяч фільмів. У червні відкрила розділ з музикою і компакт-дисками. У жовтні запустила два сайти в Європі - у Великобританії і Німеччині, а через місяць почала продажі DVD.

Одночасно значні суми грошей йшли на судові витрати. На зростаючу фірму Безоса подали в суд відразу два гіганти - видавництво та мережу книгарень Barnes & Noble і мережу супермаркетів Walmart.

Суперечка з Barnes & Noble походив скоріше на комедійне розгляд, ніж на серйозну юридичну битву між двома конкурентами. Видавництво зажадало заборонити Безос називати свій сайт «найбільшим книжковим магазином в світі», заявивши, що насправді Amazon.com - це «книжковий брокер», перепродати людям товар, куплений у інших постачальників. До теперішнього суду справа так і не дійшла - розбіжності вдалося врегулювати мирним шляхом. Сума, в яку обійшлося врегулювання, не розголошувалася.


Aха-ха-ха-ха-ха

До початку 2000-х Джефф Безос і Amazon вже продавали практично все, що тільки можна було собі уявити - від книг і відео до фотоапаратів, іграшок і листівок. Компанія продовжувала щороку звітувати про мільярдні збитки, однак інвестори Уолл-стріт вважали це ознакою здорового росту і вкладали в акції Amazon все більше і більше. У той же час американські медіа ліпили з Безоса об'єкт всенародного культу.

Показане по всіх каналах годинне інтерв'ю засновника Amazon зробило його гучний сміх, на який мало хто раніше звертав увагу, «фірмовим сміхом Джеффа Безоса». Журналісти знаходили жителів Нью-Йорка, які розповідали про те, як колись давно чули сміх Безоса на вулиці. Один з підзаголовків в матеріалі The Dallas Morning News про Безос звучав як «AHA HA HA HA HA HA !!!».

»


У той же час газета The Florida Times-Union в 99-м писала, що Безос вдалося слідом за Гейтсом стати людиною, про яку всі говорять, використовуючи лише його перше ім'я: Джефф - і відразу зрозуміло, про кого йде мова. Одночасно серед молодих початківців інтернет-підприємців увійшло в моду прагнути відкрити «новий Amazon» і стати «новим Джефом Безос».

Які звички і особливості біографії зробили Безоса успішним? Сколько спит Джефф Безос? Що їсть на сніданок засновник Amazon? Що кажуть про нього його вчителя? Які відносини у Безоса з матір'ю? Дрібні провінційні газети і великі і поважні видання на кшталт Wired і The Wall Street Journal задавалися одними і тими ж питаннями, стрімко перетворюючи 35-річного гендиректора Amazon з розважливого і талановитого підприємця в зразок для наслідування і культурний феномен сучасності.


Kindle-революція

Переживши крах «міхура доткомів» і пройшовши через низку скорочень, компанія Джеффа Безоса до середини 2000-х виявилася в унікальному становищі. Жоден сайт світу, який продавав товари через інтернет, не міг зрівнятися з Amazon ні за обсягами замовлень, ні за кількістю покупців.

На той час революційна ідея продавати через інтернет надруковані на папері книги вже не вигладять настільки вже революційно. І Безос задумує зробити ще один «переворот» - випустити власну «читалку» і зробити так, щоб покупці Amazon читали замовлені на сайті книги на пристрої Amazon.

«Читалка», яка отримала назву Kindle, вперше була презентована в середині листопаді 2007 року. Преса тут же охрестила Безоса «найбільшим реформатором з часів Гутенберга» і людиною, «що визначив майбутнє цифрової книги».

Журнал Bloomberg Businessweek називав Kindle «айподом для книг», і відзначав, що пристрій не просто «круте», а й одне з небагатьох, що відрізняються справжньою орієнтованістю на користувача.

"23 жовтня 2001 Стів Джобс показав нам iPod. На ринку вже було безліч музичних плеєрів, і все говорили, що 99 доларів за пристрій - це занадто дорого. У ньому немає FM-радіо, немає мікрофона, а існуючі у конкурентів моделі «досить хороші». Думаю, не треба розповідати, як йдуть справи зараз. З Kindle приблизно те ж саме. Це наступне після iPod пристрій, який потрібно купити обов'язково. "Bloomberg Businessweek

New York Magazine, в свою чергу, проводив історичні паралелі, підкреслюючи «вікторіанський» характер Kindle і відзначаючи, що його мінуси одночасно є його головними плюсами.

"Kindle хороший, тому що дає вам відчуття старовини. Під його екраном ви знайдете ряди білих кнопок, настільки схожих на кнопки з 87-го, що часом ви перегортуєте відразу три-чотири сторінки, через їх поганий реакції. Сам екран при цьому начисто знищує все інстинкти, щеплені нам XXI століттям. Навіть сама прімівная газета на ньому читається, як щось давнє, відксерокопіювати або відскановане. Примітивний і веб-інтерфейс. Сайти таких видань, як Slate або The New York Times він перетворює в колонки тексту, знайомі тим, хто застав світ без інтернету. "New York Magazine


«Ретро-дизайн» пристрою помічав і TechCrunch. Як в той же час писало видання, ця особливість «читалки» навряд чи завадить їй стати успішною.

"Kindle не самий елегантний гаджет всіх часів і народів. По правді сказати, він виглядає, як щось з 70-х. Але ось «фічі», вбудовані в нього, кажуть самі за себе. Чому Sony спробувала зробити «читалку» і зазнала провалу? Тому що їх гаджет потрібно було підключати до комп'ютера. Kindle «уб'є» ринок тим, що завантажувати книги на ньому можна без будь-яких проводів. "TechCrunch

26 грудня 2009 року, через добу після завершення традиційної різдвяної шопінг-лихоманки, Amazon оголосила, що розпочата в 2007-му «революція Kindle» остаточно відбулася. Продажі електронних книг для «читалки» вперше перевищили обсяги продажів паперових книг на сайті.


трохи вогню

Як сказав на презентації смартфона Fire Phone Джефф Безос, Amazon в 2014 році - це не просто компанія, а ціла екосистема продуктів і сервісів, якими користуються мільйони людей по всьому світу. Amazon продає книги, відео, ігри, одяг, товари для саду, ювелірні прикраси і ще сотні категорій найрізноманітніших речей. Сервіс Amazon Fresh дозволяє замовляти доставку продуктів додому, а до кінця року очікується запуск окремої площадки, на якій представники сторонніх компаній зможуть за допомогою Amazon залишати оголошення про свої послуги. Тепер, як вважає Безос, настала пора позмагатися з конкурентами в області виробництва смартфонів.

Найбільш обговорюваними елементами Amazon Fire Phone стали його 3D-інтерфейс і здатність сканувати і розпізнавати практично будь-які навколишнього його предмети. Однак основна ідея, закладена в телефон, в іншому - Fire Phone це самий простий і зручний спосіб купувати.

Поки преса витрачає десятки тисяч знаків на те, щоб порівняти гаджет Amazon з iPhone або телефонами на Android, Джефф Безос пояснює, що подібні порівняння марні.

"Ми запитали себе: якщо ми створили б телефон, ніж він міг би відрізнятися від всіх інших? У чому була б його унікальність? І тоді ми придумали дві речі - динамічну 3D-перспективу для інтерфейсу і функцію Firefly, що розпізнає предмети, товари, речі і взагалі все навколо. Не варто постійно думати про конкуренцію з Apple або Google, або що ринок смартфонів вже насичений і ми запізнилися. У всьому потрібно бачити можливості, а не перешкоди. "Джефф Безос

Рецепт успіху, пропонований Безос, простий: потрібно зробити хороший продукт і терпляче чекати. Можливо, в 2014 році Джефф Безос вже далеко не найяскравіша зірка інтернет-галузі, але з тим, що його принципи до сих пір працюють і приносять прибуток, сперечатися важко.

Які звички і особливості біографії зробили Безоса успішним?
Сколько спит Джефф Безос?
Що їсть на сніданок засновник Amazon?
Що кажуть про нього його вчителя?
Які відносини у Безоса з матір'ю?
Чому Sony спробувала зробити «читалку» і зазнала провалу?
Ми запитали себе: якщо ми створили б телефон, ніж він міг би відрізнятися від всіх інших?
У чому була б його унікальність?