Історія NOKIA

Ряд технологічних гігантів, міцно сидять на олімпі лідерів прогресу інформаційних технологій, ще кілька років тому був би немислимий без одного імені. Nokia. Ні, і зараз це ім'я все ще на слуху і не стерлося з пам'яті так швидко, як Siemens Mobile після продажу активів Benq, наприклад. Але все ж до колишньої величі оновленої фінської компанії ще дуже і дуже далеко, і тим цікавіше поглянути на те, як же все для фінів починалося.

Але все ж до колишньої величі оновленої фінської компанії ще дуже і дуже далеко, і тим цікавіше поглянути на те, як же все для фінів починалося

А починалося все досить прозаїчно, хоча для свого часу і вельми технологічно. В середині XIX століття в містечку Нокіа в фінської глушині не було практично нічого, крім дрібних хутрових звірів сімейства куницевих, від місцевої назви виду яких і з'явилося саме російське ім'я містечка, річки і поселення. У 1865 році, надивившись на успіх ряду компаній з виробництва паперу в Фінляндії і Німеччини, інженер і винахідник Фредрік Ідестам і його товариш Леопольд Мехелін взяли в банку позику і побудували на річці Нокіа свій власний деревообробний завод.


Ну а після впровадження ряду передових рішень у виробництві заводик почав рости, якість теж, і поступово навколо виробництва вишикувалося значне поселення.

Коли на початку XX століття Ідестам відійшов від справ і кермо влади Nokia перейшли до Мехеліну, почався новий, бурхливий етап освоєння бізнесів. Крім виробництва паперу Nokia стала займатися виробленням електроенергії - якщо вже все одно використовується сила річки.


Продавати електроенергію стали сусідам - ​​фабриці Finnish Rubber Works, та так успішно продавали, що вона в 1922 році стала належати компанії Nokia. Можна спробувати провести паралель з днем ​​сьогоднішнім і те, що з Nokia зробила Microsoft, вважати маленькою історичної помстою за гумовотехнічну компанію столітньої давності. Втім, виготовлення виробів з гуми під крилом Nokia цвіло протягом восьми десятків років, за цей час випускалася і взуття, і медичні вироби, і протигази, і автомобільні шини.

У той же час Nokia почала поставляти свої вже продукти з гуми компанії Finnish Cable Works. Для виробництва телеграфних та інших проводів швидкозростаючою сфері були потрібні поставки значної кількості гуми для оплёток та інших потреб, і Nokia з цим успішно справлялася. Навіть більше ніж успішно - Finnish Cable Works також перейшла під крило колись містечкового виробника паперу. Втім, до 1967 року ці компанії перебували юридично в розрізнених стані, ставши єдиним цілим. У тих же шістдесятих роках XX століття підрозділ Nokia по роботі з електронікою, виділене з Finnish Cable Works, початок науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи в області вже більш високих технологій - час диктувало свої умови, і зайнятися довелося напівпровідниками і суміжними областями. Така швидка і смілива зміна орієнтації в бізнесі ще не раз послужить компанії добру службу. І до 1969 року компанії вдалося виявити світу перше 30-канальний обладнання імпульсно-кодової модуляції, або PCM, що стало міжнародним стандартом. Саме це технологічне рішення пропонує метод перекладу зі звичайним аудіо в цифровий вигляд. Практично всі види аналогових даних використовують для оцифровки сигналів PCM. Так що перша заслуга «Nokia нового часу» - революція на ринку, в першу чергу звуковому. Nokia випустила і першу цифрову АТС, DX 200. Розміри Nokia DX 200 були, звичайно, значними, але судячи з великої кількості фанатських сайтів і інструкцій в Мережі - так-так, у цій АТС є фанати по всьому світу - гідно воно уваги і до цього день.

До кінця сімдесятих Карі Каирамо, черговий директор Nokia, приймає рішення практично всі сили кинути на завоювання західних ринків, де вирував бум споживчої електроніки, комп'ютерів і мультимедійних розваг. Nokia надійшла звичним для себе способом: купила ще пару фірм, які спеціалізувалися на складанні комп'ютерів і телевізорів. Втім, проіснувала ця частина бізнесу не дуже довго - вже в 1988 році почався відмова від застарілих профілів компанії, і шини з телевізорами канули в небуття в складі компанії, хоча монітори ще років 6-7 користувалися досить високою популярністю, а додаток Nokia Monitor Test - і того довше. Високі фінські стандарти ...

Правда, Nokia було куди йти. Помітною віхою на цьому «шляхи відступу» варто вважати 1979 рік: Nokia об'єднала зачатки свого телекомунікаційного підрозділу з Salora, компанією, з якою вони разом протягом десятка років працювали над технологіями високочастотного радіомовлення і створили стільникову мережу ARP для автомобільних телефонів. Спільне підприємство назвали Mobira. З середини вісімдесятих компанія успішно займалася створенням телефонів популярного стандарту NMT, і одним з перших став Nokia Talkman, відомий також як Mobira Talkman. Вид він мав значний, важив близько 5 кілограмів, але і призначався в першу чергу для установки в автомобіль. Для свого часу він був досить прогресивним.

А ось через три роки вийшов вже Nokia Cityman, вагою під 750 грамів, цілком собі персональний телефон, який можна було без зайвих мук носити з собою. Ні, звичайно, він більше скидався на зброю самооборони, але від форм-фактора ядерної валізки пішов вже досить далеко.


Але в компанії вже світився світло нового технологічного маяка: в 1990 році був розроблений і прийнятий міжнародний стандарт для мобільного цифрової телефонії, GSM. Nokia, яка зовні могла здатися неквапливим гігантом, вже в 1991 році створила і представила перший телефон з GSM. Перший дзвінок з нього, до речі, був проведений у власній мережі компанії. До 1992 року було відрізано і реструктуризовано все, що можна було відсікти і реструктуризувати. Вийшов Nokia 1011, перший у світі цифровий мобільний телефон для мереж GSM. Перший ЦОД для роботи з SMS в Європі - це теж Nokia. А далі все пішло по накатаній, і по світу пішла поширюватися знаменита і понині Nokia Tune укупі зі слоганом Connecting People.

Представник Nokia 2100 1994 модельного року був проданий загальним тиражем в 20 мільйонів штук, хоча успіхом для Nokia ставили тираж в півмільйона. Телефон був створений в версіях для всіх з'явилися до цього часу стандартів зв'язку - так почалося підкорення ринків Китаю, Японії, США (втім, там зайняти Найважливіше Місце На Ринку компанії не вдалося, оскільки була в фаворі Motorola). Ну а перший китайський завод компанії з'явився в 1995 році.

«Лихі» для компанії 1996-1999 роки запам'яталися світу виходом ряду культових пристроїв, з яких осібно стоїть Nokia 9000 Communicator. Відмінною його рисою стали значний на ті часи монохромний екран, QWERTY-клавіатура і операційна система GEOS. Працював Communicator на базі процесора Intel х86 з частотою 24 МГц і мав і 8 мегабайт пам'яті. Пристрій породило цілу лінійку розумних пристроїв з однойменною індексом Communicator.

Також не можна не згадати і ще один телефон цих часів - культовий «банан» Nokia 8110. Обидва цих пристрою в історії Nokia відзначилися ще й ролями в кіно: з комунікатором глядачі широких екранів могли познайомитися в фільмі «Святий», а з псевдослайдером - в « матриці ». Правда, бистрооткідним фліпом оснастили тільки телефон Нео, користувачам ж довелося зрушувати кришку вручну.

На кінець дев'яностих ж довелося і повноцінне становлення серії 3, в якій самим культовим пристроєм, мабуть, стала 3310, яка розійшлася по планеті в десятці модифікацій тиражем під 130 мільйонів екземплярів і поминається теплим словом до сих пір. Її попередник, 3210, отримав, як не дивно, ще більшу популярність і населив планету 160 мільйонами своїх клонів. Змінні панельки і агресивна реклама з позиціонуванням для молодіжного середовища зробили свою справу. До слова, змінні панельки - це теж дітище Nokia.

І - знову 1999 рік: Nokia починає впровадження протоколу WAP. Нові технології - нові телефони. Двигуном нового протоколу стала Nokia 7110. Втім, «чистий» WAP довго не протягнув - здався під напором GPRS, який Nokia, втім, впроваджувала теж дуже активно. Всі ці дії призвели до того, що у фінській компанії в руках було зосереджено 40 відсотків ринку персональних стільникових терміналів. У 2001 році Nokia з успіхом починає просування MMS. Фото, відео та аудіо по GPRS-каналах літали дуже активно і принесли різним контент-провайдерам не одну сотню мільйонів прибутку. У 2002 році вийшов перший смартфон Nokia - слайдер 7650 під управлінням Symbian OS. Також цього смартфону варто приписати і звання першого камерофон компанії. Залізний N91 з жорстким диском для фанатів музики, N90 з поворотною камерою - для початківців тоді ще мобілографії і посередній за всіма цими пунктами N70 переродилися в безліч ставали відразу ж популярними пристроїв. При досить високій ціні в своєму класі кожне з цих пристроїв ставало хітом, і так тривало кілька років. Благо інженери Nokia хліб свій їли не дарма і створювали, наприклад, такі пристрої, як двосторонній мультимедійний слайдер N95.

Про бюджетний сегмент фіни не забували ніколи, і це позначилося на тому, що найбільш продаваним телефоном у світі до сих пір залишається 1100 - понад 250 мільйонів штук з 2003 по 2009 рік осіли в кишенях користувачів, та так у ряду людей там і залишилися. Нехай і не такий запаморочливий, але все ж помітний успіх отримали і моделі 1280 і 1105 - при максимально низькій ціні вони давали користувачеві все найнеобхідніше. А ось якщо хотілося витратити гроші на імідж - тут до послуг вимогливого споживача були сьома і восьма. У ній бал правили слайдери. Та які ... Титанові корпусу, сталеві корпусу, дорога упаковка. Нехай вони і були сусідами з не завжди передовим залізом, але це для покупців титанової 8910 не мало жодного значення. І для шанувальника культу 8800 у всіх її проявах було абсолютно все одно, що там за камера в апараті, коли він робить такий соковитий «клац-клац» цим самим слайдером ... Аж до 8800 Arte / Carbon Arte ці телефони стабільно зміталися з полиць при ціні , захід за півтори-дві тисячі доларів в залежності від версії.

Якщо грошей було більше, помітно більше, то тут вже дочірня Vertu готова була надати варіанти зі шкірою, дорогоцінними металами і різного роду сапфірами-топазами. Благо Франк Нуово - дизайнер від бога (принаймні для тієї ніші, в якій були популярні ті самі Vertu). На жаль, епоха потрясінь змусила материнську компанію від люксової дочки відмовитися, але сама Vertu жива й понині ...

Чи не боялася Nokia експериментувати і з дизайном, і з функціональної стороною форм-факторів смартфонів. Різноманітні слайдери, ротейтори, що обертаються в різних напрямках розкладачки, цифрові кнопки з боків екрану - все це в достатку сходило зі стапелів безлічі лабораторій, а потім і заводів компанії. Запас міцності здавався величезним, а призначений для користувача кредит довіри - нескінченним. Багато в чому цьому сприяла чітка розмежована лінійки і сувора прихильність індексації модельного ряду. З початку дев'яностих користувачі знали, що одинички і двійки - бюджетний сегмент, трійки - молодіжно-бюджетний, п'ятірки - або захищені, або просунуті апарати (Nokia 5510). Шість - розумні, сім - красиві, вісім - якщо грошей було більше, ніж можна було купити в серії на 7. дев'ятитисячний - комунікатори.
N- і E-серії стали настільки ж зрозумілими - медіа і бізнес відповідно. Далі компанії залишалося тільки дотримуватися цього неймингу, хоча згодом серію E скасували, перевівши «професійні рішення» в дев'яносту серію N-лінійки. Користувач завжди знав, що йому купити, і не губився в іменах і інших індексах, якщо вони не збігалися зі звичною парадигмою індексації Nokia.

Symbian для сенсорних пристроїв - якщо не брати до уваги гальмівний 7710 - втілилася в моделі Nokia 5800. Але було вже пізно: не дивлячись на найактивніший піар, пристрій не змогло змагатися з увійшли в фавор Android і iPhone, хоча з точки зору технологій було цікавим. Усі наступні спроби створити модний сенсорний смартфон, по суті, ні до чого не привели. Так, і зараз можна зустріти людей з спрощеними 5800, але це були скоріше інерційні покупки, звичка до імені, яка поступово сходила нанівець.

2010 рік у компанії багатьма фанатами Nokia вважається чорним: на посаду виконавчого директора фінської компанії був призначений Стівен Елоп, виходець з компанії Microsoft. Правда, тоді ж на ринок надійшов Nokia N8 з оновленою Symbian 3, але це була вже лебедина пісня Symbian.


З приходом Елоп Nokia жорстко змінила напрямок смартфоностроітельного сегмента в бік Windows Phone - Symbian і MeeGo були по суті оголошені поза законом. Останнім смартфоном на Symbian Belle стала Nokia 808 - смартфон з камерою в 41 мегапікселів. Це дозволяло або отримувати можливість обрізати кадр без особливих втрат в якості, або значно підвищувати якість знімка за рахунок програмного «об'єднання» сусідніх пікселів. Пізніше в Nokia Lumia 1020 повторили досвід застосування такого ж сенсора, який носив ім'я PureView. У підсумку цим ім'ям охрестили всі сучасні камери в смартфонах Lumia старшого класу.

Частка Nokia на ринку смартфонів впала з 30 відсотків до 3 за три роки, що, само собою, упустив ціну на компанію в багато-багато разів, зробивши її вигідною метою для поглинання ... З одного боку, не можна сказати, що в усьому винен Стівен « руйнівник »Елоп - Symbian свій вік відживає, і триматися за нього було рівносильно самогубству. Але ось те, що перспективні напрацювання в галузі MeeGo були поховані (хоча і не без успіху переродилися під прапорами Samsung в Tizen), а в бік Android не було зроблено жодного кроку (Nokia X не береться до уваги - це вже дивні вироби часів Microsoft) - в цьому є вина ставленика Microsoft, як не крути.

У підсумку в перших числах вересня 2013 року Microsoft викупила структурний підрозділ Nokia, яке займалося виробництвом стільникових телефонів і інших мобільних пристроїв. Варто, мабуть, лише зазначити, що, крім Lumia 1020 значущих пристроїв, на жаль, за цей час так і не вийшло на операційній системі з Редмонда, хоча ідей і шансів було дійсно багато. Втім, частка компанії на ринку смартфонів нижчої цінової категорії була вельми непоганий за рахунок дотацій з боку редмондского гіганта.

Microsoft зараз вже відмовилася від бренду Nokia і випускає смартфони під маркою Microsoft Lumia . Але в 2016 році закінчується виключне право Microsoft на використання бренду Nokia для смартфонів. І це може дати старт нової епохи.

Зараз та Nokia, що залишилася в Фінляндії, продовжує шукати свої шляхи розвитку. Першим з них стало, по суті, ліцензування «свого доброго імені» тієї ж компанії Foxconn. Плодом цього союзу стала поява планшета Nokia N1, з яким ви можете ознайомитися в огляді наших колег з AndroidInsider.ru. Нехай і запізнілий, але вихід на Android-ринок повинен повернути компанії колишню славу.

Другим напрямком підрозділу Nokia Technologies дня сьогоднішнього стала віртуальна реальність, свіжа ніша - то, що завжди виручало компанію у важкі часи. Першою ластівкою стала (або повинна стати) камера Nokia OZO, вельми цікавий продукт, створений для творців тривимірного контенту для новомодних Oculus Rift, Samsung Gear VR, HTC Re Vive, Google CardBoard і маси інших пристосувань, якими зараз так цікавляться всі адепти високих технологій. Ну а раптом?

Другий же структурний сегмент корпорації зосереджений на сфері B2B: Nokia придбала Alcatel-Lucent за 15,6 млрд євро і стала одноосібним власником підрозділу Networks. По суті, на європейському ринку конкурентом компанії в цій ніші залишається лише інший історично вельми цікавий гравець - Ericsson. Сподіваємося, і до нього в нашому циклі дійдуть руки.

А ось від картографічного сервісу Nokia Here компанія вважала за краще позбутися. Так, свого часу на придбання Navteq і створення якісної навігаційної екосистеми було витрачено понад 10 мільярдів доларів (включаючи 8 мільярдів за сам Navteq), але групі німецьких автоконцернів все це картографічне пишність дістанеться за 2,5 мільярда. Важкі часи позначилися і на цьому.

На щастя, історія Nokia на цьому не закінчена, але закінчений наш історичний екскурс в неї. Дякую за увагу, діліться з нами своїми спогадами, думками і, само собою, своїми пропозиціями: яку компанію з історичної точки зору слід нам розглянути в наступних випусках.

Ну а раптом?

Дополнительная информация

rss
Карта