IT-World: Як зберегти і розгорнути образ ОС

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін Сергій Гріцачук

| 06.05.2011

Коли і для чого намтребуется образ ОС

Як зберегти образ ОС

Як розгорнути образОС

Чому образ ОС варто резервувати

На чому і як хранітьархіви

Коли і для чого нам потрібна образ ОС

З моменту придбання персонального комп'ютера і до повного запуску його в повсякденну експлуатацію будь-якому користувачеві доводиться виконати ряд дій по попередньому налаштуванні. В першу чергу встановлюється операційна система, потім необхідні драйвери пристроїв і обладнання, після чого настає черга призначеного для користувача програмного забезпечення. Нерідко, придбавши персональний комп'ютер або ноутбук, користувачі отримують вже готовий до роботи прилад: ОС і драйвери встановлені, іноді навіть присутній мінімальний комплект офісного ПЗ. Проте роботи по встановленню та налагодженню все одно вистачає - від зовнішнього вигляду інтерфейсу до специфічних програм.

Звичайно, це займає час: навіть самий просунутий користувач витратить на подібну операцію мінімум чотири-п'ять годин, а нерідко процес індивідуалізації може зайняти і кілька днів - справа ця трудомістка, кропітка і вимагає уважності, але, на жаль, назвати його одноразовою операцією неможливо.

Чому? Тому що сучасні комп'ютери, починаючи від апаратної частини і закінчуючи тонкими настройками ПО, схильні до збоїв, аж до виходу з ладу, а програмне забезпечення, крім того, може нестабільно працювати; результатом такої нестабільності можуть бути найрізноманітніші наслідки, від просто неприємних до фатальних.

Ось що пише один з користувачів: «... придбав новий вінчестер з інтерфейсом SATA і підвищеною щільністю запису ... за два роки його експлуатації мені довелося серйозно відновлювати ОС п'ять разів, причому три рази з повною перевстановлення. У кожному з цих випадків я знаходив на логічному диску, зайнятому ОС, кілька бед-блоків ... ».

Цей випадок не поодинокий, крім того, існує небезпека пошкодження системних даних шкідливими програмами - вірусами, троянами та іншими. Нерідко в результаті доводиться повністю видаляти інформацію, форматувати диски і встановлювати заново все ПО.

Але навіть якщо наслідки не фатальні, все одно з часом будь-яка ОС починає працювати повільніше через скопилася надлишкової інформації, що також може служити передумовою до перевстановлення. У будь-якому з таких випадків користувача чекає тривала копітка робота, яку, втім, можна було б виконати за 15-20 хвилин, якщо ... якщо подбати про своєчасне створення резервних копій. Досить створити образ системного диска і при необхідності всього лише розгорнути його.

Як зберегти образ ОС

Завдання виготовлення способу для повністю налаштованої операційної системи вже давно успішно вирішена багатьма розробниками програмного забезпечення. Продукти, за допомогою яких це робиться, існують в різних видах: є комерційні, є і безкоштовні. Втім, при виборі утиліти я б особисто не економив: навіть комерційні програми коштують не дуже дорого. наприклад, Acronis True Image Home 2011 обійдеться в 928 рублів, а Norton Ghost від Symantec - в 1499 рублів. Звичайно, існують і безкоштовні версії подібного ПО, такі як DriveImage XML від Runtime Software або кроссплатформне рішення GParted (До речі, можна завантажити її версію в образі LiveCD ), Але вони мають значно менші можливості. Втім, якщо ставити задачу «тільки робити образи дисків з ОС безкоштовно!», То цей варіант найкращий.

Я ж розгляну процес виготовлення образу на прикладі Acronis True Image Home, благо цією програмою користуюся давно і інтенсивно, і задоволений усіма її можливостями.

Перше, що треба зробити, - створити завантажувальний диск. Він дозволить при фатальному збої (аж до виходу з ладу жорсткого диска) завантажитися з оптичного приводу, а потім з зовнішнього сховища відновити систему з збереженого образу (у тому числі і на новий НЖМД).

Для цього необхідно в розділі «Інструменти і утиліти» вибрати пункт «Створення завантажувального носія». До речі, якщо ви вперше запустили Acronis True Image Home, виконати цю процедуру вам буде запропоновано Майстром.

До речі, якщо ви вперше запустили Acronis True Image Home, виконати цю процедуру вам буде запропоновано Майстром

Створюваний образ диска може бути збережений у форматі ISO, він невеликий розміром - близько 60 Мбайт, що дозволяє записати його навіть на флешку або маленький CD. У процесі створення диска вам доведеться вибрати тільки пристрій для запису (або шлях для збереження образу ISO).

У процесі створення диска вам доведеться вибрати тільки пристрій для запису (або шлях для збереження образу ISO)

Після натискання кнопки «Приступити» у вас виявиться або готовий CD, або образ, який доведеться записати вашої улюбленої програмою на оптичний носій. Я вважаю за краще зберігати завантажувальний диск в сумці з ноутбуком, а копію образу - на флеш-накопичувачі. Для надійності.

Отже, завантажувальний диск готовий, приступаємо до процедури створення образу системного диска.

Ідеальним випадком я вважаю створення образу саме з завантажувального диска: відсутній ризик втрати критично важливих даних через відкритих файлів і т. Д. Втім, те ж саме можна зробити і з-під запущеної ОС: як показали експерименти, проблем з таким ніяк не відзначено.

На закладці «Стартова сторінка» вибираємо опцію-посилання «Диски» в рубриці «Створення резервної копії»,

На закладці «Стартова сторінка» вибираємо опцію-посилання «Диски» в рубриці «Створення резервної копії»,

відзначаємо системний диск галочкою, (я ще й відзначаю «Посекторноє копіювання», але це не обов'язково, а розмір архіву збільшується).

відзначаємо системний диск галочкою, (я ще й відзначаю «Посекторноє копіювання», але це не обов'язково, а розмір архіву збільшується)

На наступній вкладці вибираємо шлях для збереження образу. Важливо, щоб він ні в якому разі не перебував на системному диску; найкраще, якщо він розташований на зовнішньому носії та вбудованому «другому» диску. Для страховки. Що стосується вибору архіву - якщо ви створюєте перший образ, то вибрати доведеться перший пункт. Другий пункт, як випливає з назви, стане в нагоді для додавання даних в раніше створений архів.

Другий пункт, як випливає з назви, стане в нагоді для додавання даних в раніше створений архів

Залишилося натиснути клавішу «Приступити», щоб через час, залежне від обсягу вашого системного розділу, отримати точну копію диска - той самий образ системи.

Для надійності цю операцію слід виконати один раз для нової, встановленої і настроєної ОС, а потім кожні три місяці створювати архів поточного стану. Зрозуміло, перший з них необхідно зберегти в цілості і без змін, а оновлюваних можна зберігати не більше двох: поточний і попередній.

Як розгорнути образ ОС

Якщо необхідно відновити образ з резервної копії, процедура однакова: завантажується з створеного компакт-диска, вибираємо опцію «Відновити з резервної копії», вказуємо розташування останнього архіву (або самого першого, в залежності від ситуації), очікуємо 15-20 хвилин і отримуємо повністю працездатну систему.

Можливо відновити копію і з операційної системи, правда, такий режим може використовуватися тільки для відновлення деяких файлів або папок, не зайнятих системними операціями або службами. Таким чином можна повернути в робочий стан випадково видалені або пошкоджені вірусами додатки.

Для цього треба вибрати вкладку «Відновлення» - «Відновлення дисків з резервної копії» і після вибору актуального образу в вікні «Виберіть метод відновлення» вказати, куди і які об'єкти розгортати. Необхідну інформацію можна помістити як в той же самий місце, так і в окремий розділ: це може знадобитися для порівняння змінених файлів.

Вибравши архів, ми можемо відновити як диски (розділи) повністю, в тому числі і посекторного, так і встановити тільки вибрані папки.

Після вибору режиму відновлення, можна вказати, чи відновлювати головний завантажувальний запис. До речі, її можна відновити і саму по собі, що стане в нагоді в разі відмови системи завантажуватися через пошкоджений розділу MBR (через вірус, наприклад).

Тут доведеться вказати на який з дисків ми розгортаємо архів,

Тут доведеться вказати на який з дисків ми розгортаємо архів,

Аналогічно створити резервну копію, для початку дій досить натиснути кнопку "Приступити".

Чому образ ОС варто резервувати

Я вже говорив про те, що найкраще мати в архівах кілька копій - і це не випадково. Незважаючи на розмір архівного файлу (а навіть у разі «голої ОС» він займе не менше 4,5 Гбайт), економити місце для нього - остання справа. Тому в ідеалі на зберігання слід помістити п'ять архівів: повністю встановлену і налагоджену ОС з драйверами; повністю підготовлену до роботи систему з встановленим ПО; щорічну копію робочої конфігурації і дві оновлювані щоквартальні копії, останню і попередню.

Такий режим зберігання гарантовано дозволить уникнути будь-яких проблем з можливим пошкодженням як ПО, так і обладнання. У будь-який момент можна буде повернутися до працездатною конфігурації, навіть якщо останні два архіву містять вірус в латентному стані - можна відновити щорічний бекап. А якщо необхідно повністю переробити конфігурацію, позбувшись від непотрібної (застарілої) інформації, або просто повернутися до «чистої» ОС (така ситуація може виникнути при продажу комп'ютера або передачі його іншій особі) - використовується перший з архівів.

Якщо ж зберігати таку кількість неможливо, кількість архівних файлів слід звести до трьох: «чистової» копії і двом квартальним. Якщо ви не часто змінюєте конфігурацію ПК або він не використовується для активної роботи, кількість архівних файлів можна зменшити до двох. В цьому випадку регулярну копію вмісту системного диска досить зберігати раз на рік або півроку.

На чому і як зберігати архіви

Важливою умовою для безпеки і надійного захисту вашої резервної інформації є правильний вибір місця її зберігання. Перша заповідь - ніколи не зберігати всі резервні копії на робочому жорсткому диску, і вже тим більше ні в якому разі не розташовувати їх в системному розділі.

Першу копію системи можна розмістити на оптичному носії або флеш-накопичувачі: DVD або BR мають досить ємності для такого архіву. Наступні образи зазвичай мають розмір від 20 до 80 Гбайт (а можуть і більше), тому для їх зберігання можна використовувати тільки зовнішні жорсткі диски. Найкращим рішенням буде розмістити резервні копії в декількох місцях: наприклад, на різних зовнішніх дисках або на сусідніх комп'ютерах. Навіть в разі виходу з ладу і ПК, і зовнішнього сховища (таке можливо, наприклад, при значних перепадах харчування в електромережі) залишиться мінімум одна доступна копія на оптичному диску, або резервному НЖМД, використовуваному тільки для ведення архівів, в решту часу зберігається в вимкненому стані.

В якості окремого засоби захисту можна рекомендувати зберігання одного архіву в будь-якому інтернет-сховище. Звичайно, завантажити кілька десятків гігабайт - завдання не всім доступна (потрібно високошвидкісний канал), але якщо обсяг невеликий (10-20 Гбайт), то це цілком можливий варіант. Для відновлення системи (наприклад, після виходу з ладу жорсткого диска) доведеться спочатку підняти мінімальну конфігурацію (з флеш-пристрої або оптичного диска), отримати доступ в Інтернет, завантажити потрібний файл і провести повторне відновлення - вже в «бойовій» конфігурації.

Ключові слова: новини Windows

Чому?

Дополнительная информация

rss
Карта