Краудфандінг: бізнес чи благодійність?

Нещодавно в стартаповской середовищі пішли розмови про те, що у Kickstarter, загальновизнаного лідера світового краудфандінгом, ось-ось з'явиться серйозний конкурент Нещодавно в стартаповской середовищі пішли розмови про те, що у Kickstarter, загальновизнаного лідера світового краудфандінгом, ось-ось з'явиться серйозний конкурент. це FwdForce , Чиє закрите бета-тестування завершилося тільки на днях.

Хоча ідеологи названого проекту на презентаціях нової платформи всіляко уникають терміна краудфандінг, вважаючи за краще говорити, що FwdForce - це не краудфандінговая, а «підживлюється натовпом» інноваційна платформа (crowd-powered innovation platform). Вони постійно підкреслюють, що замахнулися на щось значно більше, ніж колективне фінансування ідей, а тому, мовляв, ніяк не можна говорити про пряму конкуренцію двох ресурсів, як, наприклад, недавно заявив автор статті в Techcruch .

Стаття досить критична по відношенню до новонародженої платформі. Визнаючи, що розробники FwdForce дуже чітко формулюють всі недоліки Kickstarter і аналогічних йому інших краудфандінгових ресурсів, автор зазначеної статті в той же час заявляє, що самі вони не розуміють, що таке краудфандінг, а тому і не знають відповідей на ними ж поставлені запитання до існуючого краудфандінгом як такого.

Мені як колишньому стартаповцу захотілося розібратися, хто ж із сторін більше прав, що таке краудфандінг в розумінні Kickstarter і чим займається FwdForce, якщо не тим же краудфандінгом? Благо, команда FwdForce працює в Бостоні, і мені вдалося домовитися з ними про зустріч. За результатами нашої бесіди я хочу підготувати статтю, в якій детально опишу новий ресурс, постараюся показати, в чому полягають принципові відмінності між ним і його знаменитим конкурентом і дати свою оцінку перспективам бостонської команди. Думаю, що це буде перша російськомовна стаття про FwdForce. Тому пропоную розглядати цей матеріал, який зараз перед вами в якості вступного розділу до планованої статті.

А для того, щоб не втрачати даремно час, коротко позначу основні характеристики (в наступних розділах статті все це буде належним чином розшифровано) того простору, в якому, як мені поки бачиться, проходить концептуальний вододіл між Kickstarter і FwdForce:

  1. Що таке краудфандінг: благодійність чи бізнес? У Kickstarter краудфандінг - це, перш за все, благодійність. Тут ми фінансуємо той чи інший проект просто тоді, коли нам подобається закладена в нього ідея. Це не більше ніж пожертвування, і ми, як правило, не очікуємо від своїх інвестицій ніякої матеріальної віддачі. Хіба що сподіваємося першими або на пільгових умовах отримати доступ до кінцевої продукції (товару або сервісу), передбаченої заявленої ідеєю. У FwdForce нам пропонують взяти участь в інвестування не ідеї, а, по суті справи, стартаповского проекту і в обов'язковому порядку обіцяють за це певну заздалегідь обумовлену матеріальну віддачу. Нехай це ще не зовсім бізнес в розумінні класичних інвесторів, але, тим не менш, матеріальна вигода тут явно лежить на поверхні. Така відмінність у підходах до краудфандінгом з боку двох розглянутих проектів є вихідною передумовою всіх інших відмінностей, які будуть названі нижче.
  2. Kickstarter обмежує участь користувачів, що підтримують деяку заявлену ідею (в термінах FwdForce - challenge), тільки її фінансуванням. У FwdForce передбачається значно ширша залученість підтримують користувачів (b ackers) в реалізацію ідеї (проекту). На різних стадіях життєвого циклу ідеї користувачі, крім безпосереднього фінансування, можуть оцінювати рівень її актуальності, можливості команд, які претендують на її реалізацію, вартість виконання робіт тощо (докладніше див. Нижче)
  3. У Kickstarter «натовп» починає інвестувати нову ідею (проект) практично з моменту її оголошення. Єдине, що попередньо робить Kickstarter (його штат), так це перевіряє, а чи не суперечить законодавству заявлена ​​ідея. FwdForce пропонує «натовпі» (backers) почати фінансувати заявлену ідею тільки після отримання її позитивної оцінки як з боку самої «натовпу», так і експертів.
  4. Kickstarter не тільки не дає інвесторам з «натовпу» ніяких гарантій того, що заявлена ідея буде реалізована, але навіть не перевіряє реальні можливості самих її «реалізаторів», в якості яких там зазвичай виступають ті ж заявники ідеї. FwdForce розрізняє заявників (challenger) і змагаються між собою «реалізаторів» - претендентів на реалізацію (contender). При цьому заявником може виявитися просто той, хто шукає щось нове, але й гадки не має, як шукане реалізувати. Однак навіть якщо самі заявники беруться за реалізацію своєї ідеї (проекту, challenge), тут цілком можлива ситуація, коли на реалізацію претендують сторонні команди. У будь-якому випадку знову-таки сама «натовп» і експерти здійснюють перевірку можливостей команди і, якщо таких команд кілька, то здійснюють конкурсний відбір виконавців ( «реалізаторів», contenders). Як і в разі будь-якого стартапу повної гарантії успішної реалізації тут, звичайно, теж немає, але ймовірність успіху все-таки значно вище. Адже відбір йде за класичними критеріями, що передбачає наявність гармонійно поєднаною між собою стартаповской «золотий трійці» - ідея, яка реалізує її команди і досвідчений керівник цієї команди. Тут залишається питання, який мені хотілося б окремо обговорити з ідеологами FwdForce. Чи можуть бути серед претендентів на реалізацію проекту віртуальні (онлайновскіе) команди, і, якщо так, то за якими критеріями оцінюються їх можливості?
  5. Kickstarter ніяк не оцінює запитувану заявником суму, нібито необхідну для реалізації заявленої ідеї. FwdForce при виборі команди враховує і запитувану нею суму (goal). Підкреслюю, тут основний запит на фінансування йде не від заявника (challenger), а від команди (contender), що претендує на реалізацію ідеї. В цьому плані FwdForce - це не тільки (а його ідеологи кажуть, що і не стільки) платформа, що підтримує краудфандінг, а й одночасно тендерна платформа для відбору виконавців (contenders).
  6. Kickstarter, кажучи на «індустріальному» мовою, має справу тільки з ідеями, які далі Нера нікуди не йдуть. У всякому разі, не йдуть в рамках цієї платформи. FwdForce передбачає певного роду підтримку повного життєвого циклу реалізації ідеї - від самої її формулювання через НДР з експериментальними зразками і до ОКР з промисловим випуском дослідної партій товару або з експлуатацією сервісу в реальних ринкових умовах. При цьому окремо фінансується кожна стадія життєвого циклу. Ця особливість, як мені бачиться, є найскладнішою в реалізації даного нового проекту, і про це я хочу окремо поговорити з ідеологами FwdForce.

Готовий, не чекаючи завершення статті, відразу ж почати обговорення (тут і / або в Фейсбук) зазначеного «вододілу». При цьому думаю, що представляти Kickstarter тут не має ніякого сенсу - про нього все добре все знають. А ось, щоб читач був готовий обговорювати концепцію FwdForce, крім вищенаведених посилань, пропоную попередньо перегорнути ці матеріали:

Перші проекти, що розглядаються в FwdForce

Деякі матеріалу з блогу FwdForce, що виконує поки роль новинного агрегатора в області інновацій, винахідництва і стартапів (ідеї, культура, методи, поради, в тому числі пов'язані з заявляються ідеями / проектами):

Далі буде…

дискусій, синхронізованих з Фейсбук, і (за ними) «внутрішня» дискусія, якщо вона є

Мені як колишньому стартаповцу захотілося розібратися, хто ж із сторін більше прав, що таке краудфандінг в розумінні Kickstarter і чим займається FwdForce, якщо не тим же краудфандінгом?
Чи можуть бути серед претендентів на реалізацію проекту віртуальні (онлайновскіе) команди, і, якщо так, то за якими критеріями оцінюються їх можливості?

Дополнительная информация

rss
Карта