Кредит по копії паспорта: чи можна оформити

 1. Чи можна взяти кредит за ксерокопією паспорта
 2. Як можна оформити кредит за чужим паспортом
 3. Кредит по копії паспорта третьої особи: хто несе кримінальну відповідальність
 4. Що робити, якщо за вас оформили кредит за ксерокопією паспорта

Для отримання кредиту в будь-якому банку Росії від позичальника буде потрібно надати певний пакет документів (він в кожному банку затверджується індивідуально) Для отримання кредиту в будь-якому банку Росії від позичальника буде потрібно надати певний пакет документів (він в кожному банку затверджується індивідуально). З цього переліку основних, що посвідчує особу клієнта, є паспорт, тому його наявність обов'язково завжди. Причому даний документ повинен бути в оригіналі, ксерокопія паспорта не підійде.

Чи можна взяти кредит за ксерокопією паспорта

Ксерокопія паспорта (як і будь-якого іншого документа) не має сама по собі юридичної сили. У фінансовій установі необхідно пред'явити оригінал паспорта для того, щоб отримати кредит. Навіть якщо ви принесете нотаріально завірену копію, у вас все одно попросять показати оригінал документа.

Звичайно, якщо розглянути окрему ситуацію, коли співробітник банку вступає в змову з шахраєм або самостійно здійснює протиправні дії, теоретично оформити кредит за ксерокопією паспорта можливо. Але це буде, по-перше, незаконно (що можна підтвердити в судовому порядку за наявності доказів). По-друге, такі дії тягнуть за собою кримінальну відповідальність всіх задіяних в махінації осіб.

Тим не менш, не варто «роздавати» копії свого паспорта. Тоді у зловмисників не буде ніякої можливості зробити у вашому ставленні протиправні дії.

Як можна оформити кредит за чужим паспортомЗаконними способами оформити кредит за ксерокопією паспорта або за оригіналом чужого паспорта не можна. Але шахраї всюди знаходять лазівки і придумують різні варіанти, як обійти закон.

 1. Найпоширеніша схема оформлення кредиту за чужим паспортом - видати себе за іншу людину. Це можна зробити, якщо власник документа втратив його і не встиг заявити в поліцію. Люди не завжди виглядають так само, як на фото в паспорті, тому досить легкою схожості: зачіска, колір волосся, форма обличчя. Єдине, доведеться відповідати на питання співробітника банку про роботу, склад сім'ї, адресу проживання. Але досвідчені шахраї вміють знайти вихід з будь-якої ситуації. Така схема підійде в тому випадку, якщо кредит оформляється за спрощеною програмою, тобто немає необхідності надавати інші документи, крім паспорта. Якщо ж потрібно копія трудової для кредиту або водійського посвідчення, довідка про доходи - отримати кредит по чужим даними стає досить складно.
 2. Друга схема, яка теоретично може бути реалізована - змова шахрая і співробітників банку. В такому випадку підставну особу видає себе за власника паспорта, щоб на камерах все виглядало як годиться (прийшов клієнт, підписав документи, отримав гроші). Оригінал паспорта може і не знадобитися - достатньо тільки ксерокопії, яка підкладається в кредитну справу. Всі задіяні особи (менеджер, касир та ін.) Отримують певну винагороду з виданої суми. Треба відзначити, що подібні махінації зустрічаються досить рідко, адже ризикувати своєю посадою, свободою, репутацією наважуються одиниці. А довести в суді обман при здійсненні угоди цілком доступно.
 3. Третім варіантом оформлення кредиту за чужими документами (за ксерокопією паспорта) можна назвати незаконне отримання позики співробітником банку без залучення третіх осіб з боку. Клієнт як такої зовсім не відвідує банк, всі дії відбуваються менеджером по чиїмось документам. Дана схема досить складно реалізується і може легко виявитися службою безпеки. Справа в тому, що часто банки роблять фотографії клієнта в момент оформлення заявки. Потім фото звіряється з фотографією в паспорті. Та й камери можуть підтвердити, що клієнта не було зовсім, і начальник може захотіти поспілкуватися з новим позичальником, якого у відділенні немає.

Кредит по копії паспорта третьої особи: хто несе кримінальну відповідальність

Якщо оформлення кредиту було проведено з порушенням чинного законодавства, а саме був виданий кредит за ксерокопією паспорта третьої особи, всі задіяні учасники даного процесу несуть кримінальну відповідальність. Такі дії трактуються як шахрайство. «Позичальник», тобто власник паспорта, на якого оформили кредит, має повне право звернутися до суду і вимагати визнання договору недійсним. Паралельно з діями суду служба безпеки банку буде проводити власне розслідування, адже порушена репутація установи.

Якщо розглянути ситуацію, коли кредит був оформлений на підставну особу, причому працівник банку був в курсі цього, то до відповідальності можуть притягнути таких працівників:

 • кредитного фахівця (він спілкується безпосередньо з клієнтом, на нього лягає основна відповідальність);
 • касира (гроші в касі повинні видаватися особисто позичальнику за оригіналом паспорта);
 • керівника відділу або директора - підписанта при укладенні договору (він несе солідарну відповідальність, адже підтверджує законність операції під особистий розпис);
 • співробітників служби безпеки (перед видачею кредиту служба безпеки повинна перевірити позичальника на предмет шахрайства, здзвонитися з родичами, роботодавцем, іншими контактними особами при необхідності, упевнитися, що паспорт належить саме тій людині, який його подав).

Всі особи, так чи інакше задіяні в процесі видачі кредиту, несуть відповідальність за законність здійснюваної операції. Причому, якщо рядовий співробітник і касир можуть спокуситися на незаконний заробіток за явне порушення, то особи, що займають більш значимі посади - навряд чи. Зазвичай їх рівень латки і премій в рази більше, ніж може запропонувати за надання сумнівних послуг шахрай.

Що робити, якщо за вас оформили кредит за ксерокопією паспорта

 1. Якщо ви втратили документи - як можна швидше заявите про це в поліцію. Але бували випадки, що кредит оформлявся заднім числом, коли паспорт ще не був оголошений недійсним.
 2. Не панікуйте і ні в якому разі нічого не платите по кредиту, який ви не оформляли.
 3. Як тільки ви дізнаєтеся, що у якогось банку є до вас претензії, відвідайте відділення особисто і поясніть, що ви кредит не оформляли.
 4. Уточніть, коли і яка сума була взята з вашим документам. Пам'ятайте, як «позичальник» ви маєте повне право дізнатися всю інформацію по «своєму» кредиту: суму, дату і час оформлення, поточну заборгованість, пр.
 5. Поспілкуйтеся зі службою безпеки установи - вони також зацікавлені знайти шахрая і покарати винних.
 6. Знаючи момент оформлення кредиту, постарайтеся пригадати, де ви були в цей час і чим займалися. Можливо, ви були у відрядженні і у вас збереглися квитки або чеки за проживання. Бути може, ви були на зборах, і ваш начальник зможе це підтвердити. Або у вас зламалася машина, і ви як раз були в сервісі. Дуже важливо дізнатися точний час видачі грошей (це було визначено на квитанції в касі), тоді вам буде простіше довести свою непричетність.
 7. Зазвичай в банку встановлюють відеокамери біля кас і в робочому залі, де обслуговують клієнтів. Попросіть службу безпеки підняти записи в день оформлення кредиту і подивитися, хто зображений на відео.
 8. Не варто сподіватися тільки на службу безпеки банку. Зібравши всі важливі докази і заручившись підтримкою свідків, негайно йдіть до суду з позовом про визнання кредитного договору недійсним.
 9. Якщо співробітники банку будуть звинувачувати вас у відмові від оплати, не вступайте з ними в суперечку. Відразу йдіть до суду. Паралельно можна відправити в банк офіційний лист (або принести його особисто, отримавши на другому екземплярі відмітку про прийняття), в якому ви заявите, що кредит не оформляли.
 10. Якщо у вас немає юридичної освіти, краще звернутися за допомогою до адвоката, який розбирається в цих питаннях і допоможе вам виграти справу.

Читайте також