Куди повідомляти про небезпечні веб-сайтах

  1. зміст
  2. 1. Повідомляйте про шахрайство в FBI або про дитячу порнографію належним органам
  3. 2. Як повідомити про сайт, зберігаючи повну анонімність
  4. 3. Насамперед проаналізуйте URL в онлайн-сканерах
  5. 4. Куди повідомити про сайт
  6. 4.1 Веб-служби, мають список більшості типів небезпечних сайтів
  7. 4.2 Веб-служби, мають список шкідливих або фішингових сайтів
  8. 4.3 Веб-служби, мають список тільки для шкідливих сайтів
  9. 4.4 Служби, які мають список тільки фішингових сайтів
  10. 4.5 Служби, в які повідомляти тільки про помилкові аптеках

Ви виявили підозрілий веб-сайт і хочете поділитися інформацією - скористайтеся представленої інструкцією, куди повідомляти про шкідливі, небажаних і / або фішингових веб-сайтах та інтернет-ресурсах

Ви виявили підозрілий веб-сайт і хочете поділитися інформацією - скористайтеся представленої інструкцією, куди повідомляти про шкідливі, небажаних і / або фішингових веб-сайтах та інтернет-ресурсах

Автор: Chiron
оригінал статті
Переклад: Олександр Рябов

У наші дні стає все важче уникати контактів з небезпечними веб-сайтами. Один з найважливіших питань - що робити після такої зустрічі. Перша річ, яку ми порадили б зробити, це переконатися, що ваш комп'ютер не був заражений, що може іноді відбуватися, навіть якщо ви на ньому ніде не клацали. Щоб переконатися в цьому, ми радимо додатково перевірити систему за допомогою Malwarebytes Anti-Malware (MBAM) і HitmanPro .

Однак, як щодо самого сайту? Чому б не зробити що-небудь з приводу того, що такий сайт існує і інші люди можуть теж наштовхнутися на нього? У цій ситуації ми пропонуємо вам повідомити про сайт в численні веб-служби, які вносять небезпечні сайти в чорні списки. Ваше повідомлення може навіть привести до того, що сайт буде закритий.

У даній статті ці служби поділені на ті, які мають справу з небезпечними сайтами будь-якого типу, з шкідливими або фішинговими сайтами, тільки з шкідливими і тільки з фішингові. Крім того, в рамках кожної категорії виділені ті служби, в які ми безумовно радили б повідомляти. Вони позначені як "Пріоритетні". Інші служби, які позначені як "Другорядні", це веб-служби, яким ви можете надіслати URL-адресу, якщо ви не поспішайте і у вас є вільна хвилинка. Повідомлення якомога більшої кількості служб дасть найкращі результати, але якщо ви поспішаєте, то, по крайней мере, переконайтеся, що ви повідомили про сайт в пріоритетні служби. Це зажадає дуже німого зусиль, але буде дуже ефективно.

зміст

1. Повідомляйте про шахрайство в FBI або про дитячу порнографію належним органам

2. Як повідомити про сайт, зберігаючи повну анонімність

3. Проаналізуйте URL в онлайн-сканерах

4. Куди повідомляти про небезпечні веб-сайтах

4.1 Веб-служби, мають список більшості типів небезпечних сайтів

4.2 Веб-служби, мають список шкідливих або фішингових сайтів

4.3 Веб-служби, мають список тільки для шкідливих сайтів

4.4 Служби, які мають список тільки фішингових сайтів

4.5 Служби, в які повідомляти тільки про помилкові аптеках

1. Повідомляйте про шахрайство в FBI або про дитячу порнографію належним органам

Якщо ви постраждали від кіберзлочини будь-якого виду і перебуваєте в Сполучених Штатах, перш ніж що-небудь робити, спершу вам потрібно подати скаргу в Центр скарг FBI і NW3C . Зверніть увагу на те, що вся інформація, що надається їм, повинна бути максимально точною. Як тільки це зроблено, ви можете повідомити про розглянутому сайті служби, описувані нижче, але повідомлення про нього в FBI є найважливішим, що ви можете зробити, щоб допомогти протистояння злочинцям.

Крім того, якщо ви зіткнулися з будь-якою формою дитячої порнографії, ви можете повідомити про це, перейшовши ось на цю сторінку і заповнивши поля стільком кількістю інформації, скільком ви володієте. Якщо ви хвилюєтеся з приводу вашої анонімності, ідіть за порадою, даним в наступному розділі, коли будете повідомляти про сайті.

2. Як повідомити про сайт, зберігаючи повну анонімність

Якщо ви стривожились того, щоб повідомити про сайт, можливо це тому, що ви вважаєте, що цей матеріал не повинні були переглядати насамперед; існують способи приховати, хто ви такий. Не дозволяйте цього страху перешкоджати тому, щоб допомагати іншим.

Хотілося б відзначити, що, наскільки мені відомо, жодна із служб, обговорюваних нижче, не цікавиться розслідуванням вашого відвідування сайтів з матеріалом будь-якого типу. Вони орієнтовані на перетворення інтернету в більш безпечне місце для всіх. Однак, якщо ви все ще хвилюєтеся, що не впевнені щодо своєї приватності, використовуйте VPN-сервіс при відправці даних, наприклад CyberGhost VPN .

3. Насамперед проаналізуйте URL в онлайн-сканерах

Ви можете перевірити, чи не є сайт шкідливим, використовуючи поради в статті Як з'ясувати, чи не небезпечний веб-сайт .

4. Куди повідомити про сайт

Повідомте про небезпечний URL-адресу в служби, згадані нижче. Вони розподілені за категоріями, що має полегшити вибір, в які служби ви повинні повідомити про сайті. Зверніть увагу, що незалежно від причин, за якими ви допускаєте, що сайт небезпечний, ви завжди повинні повідомляти про нього в веб-служби з категорії "Служби, які мають список більшості типів небезпечних сайтів" .

Крім іншого, якщо це сайт, що містить шкідливий контент, ви повинні повідомити про нього в служби з розділів "Служби, які мають список шкідливих або фішингових сайтів" і "Служби, які мають список тільки шкідливих сайтів" . Якщо це фішингових сайтів, вам потрібно повідомити про нього в служби з розділів "Служби, які мають список шкідливих або фішингових сайтів" і "Служби, які мають список тільки фішингових сайтів" . Якщо це підроблена аптека, ви повинні повідомити про неї в службу розділу "Служби, в які повідомляти тільки про помилкові аптеках" .

4.1 Веб-служби, мають список більшості типів небезпечних сайтів

Пріоритетні

Повідомте про сайт в Web of Trust : Зверніть увагу, що оцінювати веб-сайти можуть тільки користувачі, які обзавелися безкоштовної обліковим записом Web of Trust. Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати сканування на URLVoid. Користувачі Web of Trust можуть також допомогти іншим уникнути зустрічей з якимось сайтом, оцінивши його і залишивши коментар допомогою програми Web of Trust Toolbar. Зверніть увагу на те, що ви можете оцінювати сайт і як надійний теж.

другорядні

Повідомте про сайт в Trustwave : Ви можете перевірити, чи не був уже відзначений сайт як небезпечний, вставивши URL-адресу ось на цій сторінці . Якщо він не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про нього ось на цій сторінці . Увімкніть URL-адресу та опис того, чому ви вважаєте цей веб-сайт небезпечним. Зверніть увагу, що ви можете також повідомити про хибну тривогу через ту ж форму.

Повідомте про сайт в BrightCloud : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, вставивши його адресу на цій сторінці . Якщо він не відзначений як небезпечний, виберіть опцію "Request a new URL category" ( "Запитати нову категорію для URL"), щоб привласнити йому більш відповідну категорію. Ви можете також вибрати "Request URL Reputation Change" ( "Запитати зміна репутації URL") і повідомити, щоб дали йому низьку репутацію.

Повідомте про сайт в BitDefender : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати тесту URLVoid. Якщо він не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про сайт їм, залишивши повідомлення на їх форумах . Включіть в повідомлення адресу URL і опис того, чому ви вважаєте, що він небезпечний. Зверніть увагу на те, що вам буде потрібно безкоштовна обліковий запис на форумі, щоб зробити це. Відзначте також, що ви ще можете повідомити про "хибних тривогах" ось в цьому розділі . Якщо сайт через 5 робочих днів після того, як він був представлений, все ще не поміщений в чорний список, ви можете створити нову тему і попросити про це.

Повідомте про сайт в Norton : ви можете перевірити, чи не був веб-сайт вже відзначений як небезпечний, вставивши URL ось на цьому сайті . Якщо він не відзначений як небезпечний і є сайтом фішингу, будь-який відвідувач може повідомити про нього на цій сторінці . Про будь-якому іншому типі сайтів повідомити можуть тільки користувачі з безкоштовною обліковим записом Norton Safe Web. Це можна зробити, перевіривши сайт на цій сторінці і потім додавши власний відгук. Якщо сайт все ще не поміщений в чорний список після закінчення 5 робочих днів після того, як він був представлений, ви можете створити нову тему ось в цьому розділі форумів Norton і попросити про це.

Повідомте про сайт в Trend Micro : ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати тесту URLVoid. Якщо він не був названий небезпечним, то перевірте його ось на цій сторінці і потім виберіть опцію "Reclassify Request" ( "перекваліфікували запит"). Потім ви можете пояснити, що небезпечного в цьому сайті і доповісти про нього як про небезпечне.

Повідомте про сайт в Sophos : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати VirusTotal. Якщо він не відзначений як небезпечний, то для того, щоб повідомити їм про нього, ви можете надіслати електронного листа ось за цією адресою . У текст собщения включите URL і опис того, чому ви вважаєте, що сайт небезпечний.

Повідомте про сайт в Fortinet : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, вставивши URL-адресу в поле пошуку ось на цій сторінці і клацнувши Lookup. Якщо сайт не був відзначений як небезпечний, ви можете заявити про нього як про небезпечне, заповнивши поля під заголовком "Classification / Rating Request" ( "Прохання прийняти класифікацію або оцінку") і вибравши відповідну категорію.

Повідомте про сайт в Web Security Guard : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати тесту URLVoid. Якщо сайт не був відзначений як небезпечний, ви можете заявити про нього на цій сторінці . Повідомте URL і опишіть, чому ви вважаєте, що сайт небезпечний.

4.2 Веб-служби, мають список шкідливих або фішингових сайтів

Пріоритетні

Повідомте про сайт в Google Safe Browsing : ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо він не відзначений як небезпечний і несе шкідливий контент, ви можете повідомити про це сайті ось на цій сторінці . Якщо це фішингових сайтів, ви повинні повідомити про нього на цій сторінці . Чорний список Google Safe Browsing використовується для браузерів Chromium, Safari і Firefox. Якщо на поточний момент Google відзначила сайт як фішингову сторінку, але ви вважаєте, що це неправильно, ви можете повідомити на цій сторінці , Що це помилкова тривога.

Повідомте про сайт на Яндекс : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо сайт не зазначено як небезпечний, ви можете повідомити про нього, заповнивши форму ось на цій сторінці . Переконайтеся, що правильно вибрали тип небезпечного сайту. Чорний список Яндекса використовується для браузера Opera.

Повідомте про сайт на hpHosts : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати тесту URLVoid. Якщо сайт не зазначено як небезпечний, ви можете повідомте про нього, відправивши електронного листа ось за цією адресою . У тексті повідомлення вкажіть URL-адресу сайту і опишіть, чому ви вважаєте, що він небезпечний.

другорядні

Повідомте про сайті на сторінці Internet Explorer : Щоб повідомити про небезпечне сайті будь-якого типу, який ще не блокується IE, переконайтеся, що ви запустили IE і перебуваєте на згаданому веб-сайті. Тепер клацніть по значку "Безпека" ( "Safety"), який знаходиться на панелі інструментів, виберіть "Фільтр SmartScreen" ( "SmartScreen Filter"), потім "Повідомити про небезпечному веб-сайті" ( "Report unsafe website").

Повідомте про сайт в «Лабораторію Касперського» : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal, де використовуються дані Kaspersky URL Advisor . Щоб повідомити їм про сайт, ви повинні зробити запит в вірусну лабораторію . Виберіть тип запиту "Запит на дослідження веб-ресурсу" і надайте детальний опис ситуації.

Повідомте про сайт в McAfee : Ви можете перевірити, чи не відзначений чи вже сайт як небезпечний, перейшовши ось на цю сторінку , Вибравши McAfee SiteAdvisor і ввівши URL-адресу. Якщо він не був вже відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про нього, порекомендувавши для нього нову категорію URL і надавши коментарі у відповідному полі.

Повідомте про сайт в AVG : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши звіт на URLVoid. Якщо він не відзначений як небезпечний, то для того, щоб повідомити про нього, ви можете перейти на цю сторінку . Виберіть "Шкідливе ПО для аналізу", вкажіть URL посилання і опишіть в поле "Докладні відомості про проблему", чому ви вважаєте, що цей сайт небезпечний. Якщо сайт все ще не поміщений в чорний список після закінчення 5 робочих днів після того, як він був представлений, ви можете створити нову тему ось на цій сторінці і повідомити про нього. Однак зверніть увагу, що створення теми на тій сторінці вимагає, щоб ви безкоштовно зареєструвалися. Відзначте також, що про хибну тривогу можна повідомити ось на цій сторінці .

Повідомте про сайт на Comodo SiteInspector : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Щоб повідомити про сайт як про небезпечне, вставте URL ось на цій сторінці і клацніть кнопку "Start The Scan" ( "Почати сканування"). Після цього натисніть "Report as Malicious" ( "Повідомити як про шкідливий") і поясніть, що на вашу думку було небезпечного в цьому сайті.

Повідомте про сайт в Dr. Web : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо він не відзначений як небезпечний, але є або шкідливої ​​сторінкою або сторінкою фішингу, ви можете повідомити про нього ось на цій сторінці . Якщо це сторінка фішингу, ви повинні вибрати фільтр "Objectionable websites" ( "Нерекомендовані сайти"). Крім того, незалежно від типу сайту, не забудьте додати в поле для коментарів опис того, чому ви вважаєте сайт небезпечним.

Повідомте про сайт в Malwarebytes : Якщо ви не користуєтеся їх фірмовим програмним забезпеченням, в даний час немає ніякого способу дізнатися, поміщений чи сайт в чорний список Malwarebytes. Таким чином, моя порада в тому, щоб виходити з того, що вони не знають про сайті і повідомити їм про нього. Щоб повідомити їм про сайт, ви повинні представити його на їх форумі . Надайте адресу URL і опис того, чому ви вважаєте, що він небезпечний. Відзначте, що вам буде потрібно безкоштовна реєстрація на форумі, щоб зробити це.

Повідомте про сайт в K7 : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати тесту на VirusTotal. Якщо він не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити їм про сайт по електронній пошті ось на цю адресу . У тексті повідомлення надайте URL сайту і опис того, чому ви вважаєте його небезпечним.

Повідомте про сайт в ESET : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати тесту на VirusTotal. Щоб повідомити про шкідливий ресурсі, ви можете надіслати електронного листа по цій адресі . У текст листа включите URL і опис того, чому ви вважаєте, що сайт небезпечний. Повідомити про фішинговому веб-сайті можна використовуючи дану форму .

Повідомте про сайт в Panda : Якщо ви не користуєтеся їхніми програмами, для вас в даний момент немає ніякого способу дізнатися, помістила чи Panda сайт в чорний список. Таким чином моя порада - виходити з того, що вони не знають про сайті, і повідомити їм про нього. Щоб повідомити їх про сайт, вам потрібно надіслати електронного листа ось за цією адресою . У тексті повідомлення вкажіть URL і опишіть, чому ви вважаєте, що він небезпечний.

4.3 Веб-служби, мають список тільки для шкідливих сайтів

Пріоритетні

Повідомте про сайт в Wepawet : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо сайт ще не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про нього, вставивши URL ось на цій сторінці і, якщо ви не володієте детальною інформацією про можливу загрозу, вибравши "Submit for analysis" ( "Відправити на аналіз").

Повідомте про сайт на MalwareURL : Ви можете перевірити, чи не відзначений чи сайт вже як небезпечний, вставивши URL-адресу на цій сторінці . Якщо він ще не був відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про нього ось на цій сторінці . Повідомте URL і опишіть, чому ви вважаєте, що він небезпечний.

Повідомте про сайт на MalwareDomains / DNS-BH : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на URLVoid. У списку цей сервіс буде значитися як "DNS-BH". Якщо сайт не зазначено як небезпечний, ви можете повідомити про нього в електронному листі по цій адресі . Переконайтеся, що в лист був включений результат аналізу Wepawet. Перевірте, щоб цей аналіз Wepawet був якомога більш свіжим.

Повідомте про сайт на Malware Patrol : Ви можете перевірити, чи не відзначений чи вже сайт як небезпечний, переглянувши результати URLVoid. Якщо сайт не зазначено як небезпечний, ви можете повідомити про нього, заповнивши форму на цій сторінці . Уважно читайте інструкції.

Повідомте про сайт на Badwarebusters : Незважаючи на те, що ця служба фактично не тримає чорного списку для сайтів, я додав її сюди, тому що тут інформація про сайт робиться широко доступною і тому може сприяти тому, що сайт буде поміщений в чорні списки або зовсім видалений з інтернету. Таким чином, незалежно від того, розпізнається сайт службами чи ні, ви можете повідомити про нього "Мисливцям за поганим софтом" (Badwarebusters), заповнивши форму на цій сторінці . Не забудьте надати якомога більше наочне пояснення, чому сайт небезпечний.

другорядні

Повідомте про сайт на urlQuery : ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо там він не названий небезпечним, то для того, щоб повідомити про нього, ви просто вставляєте URL ось на цій сторінці і вибираєте "GO!".

Повідомте про сайт в Anubis : І з метою перевірки, чи не був уже сайт розпізнано як небезпечний, і з метою повідомлення про нього, якщо це необхідно, вам потрібно лише вставити URL на цій сторінці і натиснути "Submit for Analysis" ( "Відправити на аналіз").

Повідомте про сайт в MalwareDomainList : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо він ще не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про нього, повідомивши на їх форумі ось на цій сторінці . Зверніть увагу, що вам для цього буде потрібно безкоштовна реєстрація.

Повідомте про сайт на Scumware.org : Ви можете перевіріті, чи не БУВ сайт Вже відзначеній як небезпечний, переглянувшись результати Перевірки на VirusTotal. Якщо сайт не зазначено як небезпечний, ви можете повідомити про нього на Цій странице . Прикладіть адреса URL і опис того, чому ви вважаєте, що він небезпечний. Зверніть увагу, що про хибну тривогу можна повідомити через форму для контактів на Цій странице .

Повідомте про сайт в Minotaur Malware Analysis : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо там він не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про це сайті ось на цій сторінці . Зверніть увагу, що ви можете лише відправляти посилання, що ведуть безпосередньо до виконуваних файлів або до PDF-файлів. Крім того, в поле вписуйте тільки URL-адресу. Не пишіть коментарі, що пояснюють, чому сайт небезпечний.

Повідомте про сайт на MalwareBlackList : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на URLVoid. Якщо він ще не відзначений як небезпечний, ви можете вставити його адресу ось на цій сторінці і вибрати опцію "Submit URL (s)" ( "Уявити URL-адресу (-а)"). Однак, зверніть увагу, що потрібно безкоштовна реєстрація. Відзначте, що про хибну тривогу можна повідомити ось на цій сторінці .

Повідомте про сайт в Avast : Наскільки я знаю, в даний час у тих, хто не використовує продукти Avast, немає можливості дізнатися, чи був уже сайт пізнаний як небезпечний. Тому, для тих, хто не користується їх продуктами, моя порада - припустити, що там ще не відзначали його небезпечним, і повідомити про нього. Щоб зробити це, ви можете надіслати листа електронною поштою за цією адресою . У текст листа включите URL і опис того, чому ви вважаєте, що сайт небезпечний.

Повідомте про сайт на GData : Ви можете перевірити, чи не відзначений чи вже сайт як небезпечний, переглянувши результати G-Data на VirusTotal. Якщо він ще не відзначений як небезпечний, ви можете вставити його адресу на Цій странице . Також, додайте опис того, чому ви вважаєте, що сайт небезпечний.

4.4 Служби, які мають список тільки фішингових сайтів

Пріоритетні

Повідомте про сайт в US-CERT : Вам потрібно завжди повідомляти про сайт US-CERT, відправляючи електронного листа ось за цією адресою , Незалежно від того, розпізнала служба веб-сайт чи ні. Включіть в текст URL-адресу сайту і опис того, чому ви вважаєте, що він небезпечний. Однак, якщо ви вже посилали електронного листа про фішинговому сайті в US-CERT, немає потреби повідомляти їм про нього знову.

Повідомте про сайт на Phishtank : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на VirusTotal. Якщо він не відзначений як небезпечний і є фішингових сайтом, ви можете повідомити про сайт на Цій странице . Крім того, якщо ви потрапили на веб-сайт не через електронну пошту, згадайте про це в поле. Майте на увазі, що потрібно безкоштовна реєстрація.

другорядні

Повідомте про сайт в NetCraft : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як небезпечний, переглянувши результати перевірки на URLVoid. Якщо він не відзначений як небезпечний, ви можете повідомити про сайт ось на цій сторінці . Увімкніть URL і опис того, чому ви вважаєте, що він небезпечний. Зверніть увагу, що ім'я, яке ви повідомите, може бути оприлюднено, отже ви, можливо, хотіли б утриматися від надання їм такого роду інформації.

4.5 Служби, в які повідомляти тільки про помилкові аптеках

Повідомте про сайт в LegitScript : Ви можете перевірити, чи не був сайт вже відзначений як шахрайський, вставивши URL-адресу аптеки в поле на Цій странице , Позначене "Check Online Pharmacy Legitimacy" ( "Перевірка законності інтернет-аптеки") і клацнувши Verify (Перевірити). Якщо виявиться, що сайт ще не був відзначений як шахрайський, то вам буде надана можливість повідомити про нього. Обов'язково надайте будь-яку інформацію, яка на вашу думку має відношення до справи.

Знайшли друкарська помилку? Віділіть и натісніть Ctrl + Enter

Однак, як щодо самого сайту?
Чому б не зробити що-небудь з приводу того, що такий сайт існує і інші люди можуть теж наштовхнутися на нього?
Знайшли друкарська помилку?