Ласкаво просимо, або Кредитним авто в'їзд заборонений. Естонці та фіни відмовляються від поїздок до Росії через нові митні правила.

Російська влада вирішила припинити нелегальні поставки б / у машин, але страждають від нововведень звичайні мандрівники. Поки туристи шукають способи домовитися з митницею і банками, комерсанти вже знайшли, як обійти закон. Російська влада вирішила припинити нелегальні поставки б / у машин, але страждають від нововведень звичайні мандрівники

Олександр Дроздов / Інтерпресс

Проблеми на російсько-фінському і російсько-естонському кордоні спровокували поправки в закон про митне регулювання, які вступили в силу з 4 вересня 2018 року. Відповідно до них, якщо у фізичної або юридичної особи є кілька машин, зареєстрованих за межами Росії, то в'їхати на територію Євразійського економічного союзу безперешкодно може лише одна з них. Друга і наступні - тільки після внесення забезпечення.

Нововведення стало повним сюрпризом для мандрівників. Так, естонський портал postimees.ee повідомив про десятки автомобілів, які не могли перетнути російський кордон в кінці минулого тижня . За даними видання, машини з неросійськими номерами перевіряли на в'їзді. І якщо з'ясовувалося, що інший транспортний засіб власника вже знаходиться в ЄАЕС, водієві пропонували сплатити мито або повернутися назад.

Аналогічна ситуація склалася в Фінляндії. Видання Yle повідомило про те, що на пункті пропуску «Ваалімаа» в суботу вдень утворилася кілометрова черга з автомобілів, що бажають потрапити в Росію. За даними фінської митниці, рух встало саме через нові правил - російська митниця нібито пропускала по 8 - 10 машин на годину.

З проблемами зіткнулися в першу чергу власники лізингових і кредитних автомобілів (їх власником вважається банк), а також родини, де кілька машин оформлено на одну особу. Багато з них були змушені відмовитися від поїздки, оскільки не мали необхідної для застави сумою. Розмір забезпечення залежить від року випуску і об'єму двигуна машини. Але в середньому це 800 - 900 тисяч рублів, або близько 10 тисяч євро.

У соціальних мережах мандрівники скаржилися, що про зміни не було оголошено заздалегідь, а також що на кордоні їм не змогли виразно пояснити, де і як внести заставу.

Зараз черги на кордоні зникли, розповіли «Фонтанці» в фінської митниці. Але, за словами представника відомства Мікі Паркконена, це не означає, що правила були пом'якшені або мандрівники почали їм слідувати. «Люди відмовляються від подорожей до Росії, чекаючи, поки ситуація проясниться», - сказав він. Митниця Фінляндії направила 10 вересня лист російським колегам, де просить вирішити проблему. Однак на 12 вересня відповіді не послідувало, відзначили в прес-службі Фінської митниці.

В Естонському податково-митний департамент повідомили, що зараз на кордоні з Росією теж немає черг. "Люди знають, що вони не можуть в'їжджати в Росію за взятими в кредит або лізинг машин", - сказала його представник. Відомство не отримувало від російських колег будь-яких пропозицій щодо врегулювання ситуації.

У СЗТВ і Податково-митному департаменті Естонії на момент публікації на запит «Фонтанки" не відповіли. Однак кореспондент видання, який перетинав в понеділок естонсько-російський кордон, також не помітив черг.

Втім, учасники туристичних форумів вказують, що деяких власників кредитних машин все-таки пропускають, нехай по базі банк вже і числиться як «засвітився».

Туризм завмре ...

Кредитні та лізингові автомобілі стали жертвами боротьби російської митниці з нелегальним ввезенням б / у автомобілів на територію РФ. Йдеться про схему, коли машини перегоняются з-за кордону і продаються в Росії на розпил, а потім в країні реєстрації подається заява на відшкодування по викраденню.

«Поправки в закон були введені на підставі аналізу ризиків, які показали, що випадків шахрайства з автомобілями відбувається занадто багато і причетними до них, в тому числі, виявляються саме власники автомобілів. Ми не говоримо конкретно про банках, але такий захід нам довелося все ж застосувати », - пояснила виданню Sputnik заступник начальника митних процедур і митного контролю Північно-Західного митного управління Дар'я Кирилова. За її словами, розмір застави еквівалентний тієї суми, яку довелося б заплатити при розмитненні автомобіля.

Однак, на думку фінської влади, такі заходи можуть загрожувати туризму. За оцінками керуючого директора Асоціації імпортерів автомобілів і промисловості Фінляндії Теро Калліо, кількість автомобілів, які перебувають в лізинг у громадян Фінляндії, перевищує 500 000 штук. Навряд чи саме такої кількості туристів може недорахуватися російська туристична галузь, якщо поправки до законів продовжать діяти. Але, наприклад, в Естонії споживчий лізинг (коли банк викуповує машину або устаткування і надає особі у тимчасове користування) популярнішими інших видів автокредитування. В середньому в ЄС частка придбаних таким чином транспортних засобів становить 30%.

Всього за перше півріччя Росію відвідало 483 тисячі фінів і 222 тисячі естонців. Втім, з аналогічними проблемами можуть зіткнутися і жителі інших країн, які перетинають російський кордон на машині. Виняток в нових правилах тільки для громадян країн Євразійського економічного союзу - Вірменії, Республіки Білорусь, Казахстану, Киргизії.

Уже страждає бізнес. Так, магазини будівельних матеріалів в Виборзі, куди фіни приїжджають за покупками, вже відчули падіння виручки, повідомляє портал ivbg.ru.

«Якщо ми хочемо розвивати туризм і торгівлю між країнами, то такі правила виглядають досить дивними. Вони створюють додаткові складності на кордоні », - цитує Yle міністра зовнішньої торгівлі і економічного розвитку Анне-Марі Віролайнен. За її словами, якщо російської і фінської митниці не вдасться знайти компроміс, питання може бути винесено на розгляд Міжурядової російсько-фінської комісії з економічного співробітництва.

... Нелегальний імпорт залишиться

Тим часом автомобілісти самі шукають способи ухилитися від внесення забезпечення. Один з варіантів - достроково погасити кредит. Інший - домовитися з банком про зміну відомостей в техпаспорті. За словами користувачів форуму порталу www.russian.fi, для кредитного автомобіля можна вказувати в якості власника як банк, так і того, на кого взята машина. Але зазвичай у другому випадку умови позики будуть менш вигідними.

Також можна додати до назви банку в паспорті номер машини або будь-яке випадкове число, наприклад Nordea 75YES. В цьому випадку для російської митниці назва кредитної організації буде «Не засвіченим». Але це питання переговорів з кредитною організацією.

А ось підприємці, що заробляють на сірому ввезенні б / у машин, вже знайшли вихід. Як розповів порталу postimees.ee на умовах анонімності один з комерсантів, він має намір завести другу фірму в Естонії і щотижня міняти її назва - це обійдеться всього в 100 євро. «У техпаспортах, що в РФ, що в Естонії, не вказуються ні ІПН, ні реєстраційний код, а тільки назва фірми-власника. І для російської митниці машина буде кожен раз на нову юридичну особу. Фініта ля комедія! Машинка поїхала в РФ! »- підсумовує він.

Галина Бояркова,
«Фонтанка.ру»