Навіщо фрілансеру реєструвати ІП і як це зробити

  1. податки
  2. Навіщо потрібно юридична особа або ІП
  3. ТОВ та ВП
  4. Як реєструють ІП
  5. Рахунок і система управління справами
  6. Податки і збори
  7. Договір і акт
  8. перевірки
  9. резюме

Скоро два роки, як я індивідуальний підприємець. За цей час підписав десятки договорів і актів і виставив більше сотні рахунків. Робота «іпешніком» здається мені звичним життям і дуже зручною.

Розповім про те, навіщо я зареєструвався як індивідуальний підприємець, як працювати через ІП і як мені спиться по ночам.

податки

Держава живе на податки і збори. Податків є ціла купа, це складна галузь, в якій я майже не розбираюся. Але якщо спростити, то їх два типи:

  • Податок з доходів (прямий). Ви віддаєте державі частину свого прибутку кожного разу, коли її отримуєте.
  • Податок з витрат (непрямий). Він закладений в ціну товару - ви платите його, коли купуєте товар або послугу.

Податок з витрат - невидимий. На ціннику в магазині написано «100 рублів». Мало хто розуміє, що 18 рублів з них підуть державі в якості ПДВ - податку на додану вартість. Від такого податку не відкрутишся. Чи не підеш же до продавця домовлятися, щоб він тобі дешевше продав, а податок не заплатив.

З податками від доходів інакше. Вони збираються добровільно-примусово. Якщо громадянин полагодив сусідці комп'ютер, а вона йому заплатила за це 1000 рублів, - слід заплатити податок на дохід фізичної особи, 13% або 130 рублів. Податки від доходів платять завжди, коли цей дохід отриманий. Неважливо, виграв ти в лотерею, надав дружню послугу або відвантажив вагон товару.

Ілля Бірман про те , Чому люди платять податки.

Зрозуміло, що більшість людей податки від доходів не платять. За них це робить роботодавець: він забирає шматочок зарплати і перераховує державі. А між собою люди вкрай рідко замислюються про податки. Справа житейська, нічого тут державі сунутися в наші гаманці. Спробуйте запитати у батьків, скільки податків вони платять і будь. І скільки заплатили в минулому році.

Це формує збиткове уявлення про податки. Всім здається, що це дивна фігня, якою займаються бухгалтери в компаніях. А якщо ти не працюєш на заводі, а фріланс, то і податок платити не треба: це ж ніби як не робота, а шабашка.

Треба зізнатися, багато в чому це проблема самої держави. Податкова система - складний, недружній інтерфейс, який накладає штрафи і пені за кожну помилку. Який-небудь репетитор англійської запрацює 50-70 тисяч рублів на рік, а потім витратить кілька днів, щоб донести пару тисяч рублів податків до держави.

Навіщо потрібно юридична особа або ІП

Поки ти заробляєш трохи і отримуєш гроші в руки від довірених людей, держава не турбує своїми податками. Все змінюється, коли починаєш працювати серйозно.

З'являються замовники - великі компанії і фірми. Їм незручно працювати з фізичною особою. А ще це дорого: доводиться переплачувати податками до 30% від вартості робіт.

З'являється контроль. На твоїх рахунках утворюються суми в десятки, а то і сотні тисяч рублів. У податковій інспекції є інструменти контролю, і одного разу можуть прийти з перевіркою. В результаті заплатиш солідний штраф або взагалі опинишся в тюрмі.

І, найголовніше, з'являється відповідальність. Розумієш, що не можна ховатися від податків, а потім писати в Facebook, що Путін з'їв велодоріжку. Щоб боротися за свої права і бути громадянином - потрібно, крім бажань, мати відповідальність. Платиш податки - йди на мітинг сміливо.

Щоб зручно сплачувати податки і вести бізнес, потрібно зареєструватися - відкрити суспільство або стати індивідуальним підприємцем.

Я п'ять років працював вряди-годи: укладав договори як фізична особа, отримував гроші в конверті. Помітив, як з отриманням ІП змінилося ставлення замовників. Було так: «Ох, ми подумаємо, як вам заплатити». Стало: «Ви ІП? Ідіть я вас обійму ».

Статус ІП не заважає працювати в компанії за звичайним трудовим договором або відкривати, наприклад, ТОВ. Якщо ви раптом передумаєте бути індивідуальним підприємцем, то податки платити не потрібно, але потрібно платити страхові внески - близько 25 тисяч рублів на рік.

ТОВ та ВП

Невеликі компанії і студії зазвичай реєструють товариство з обмеженою відповідальністю. «Обмежена відповідальність» означає те, що компанія відповідає тільки своїм статутним капіталом. Якщо статутний капітал - 10 тисяч рублів, то більше з компанії вимагати не можна, навіть якщо у неї накопичаться борги на мільйон. Часто маленькі компанії закладають в статутний капітал офісний стіл та стілець.

За таку фінансову недоторканність компанія розплачується бухгалтерськими складнощами. Товариству з обмеженою відповідальністю непросто вести облік доходів і витрат. Не можна просто взяти і витратити зароблені гроші - можна тільки видати себе фіксовану зарплату або раз в квартал виплатити дивіденди. Є багато інших тонкощів, я в них не розбираюся.

Фрілансери і підприємці-одинаки реєструються як індивідуальні підприємці. ІП - це юридична надбудова над фізичною особою. Ти вже не звичайний громадянин, але ще не компанія. Індивідуальний підприємець відповідає перед партнерами всім своїм майном. Тому, якщо фрілансер заборгував за контрактом, у нього можуть забрати і MacBook, і квартиру.

Зате індивідуальному підприємцю легко працювати з бухгалтерією. Все, що заробив, - все твоє. Отримав передоплату - виводь її на картку. Тільки не забувай платити 25 тисяч рублів страхових внесків в рік і 6% від доходів.

Як реєструють ІП

На щастя, держава трохи навчилося електронних послуг, тому зареєструвати ІП можна через інтернет - ну, або майже. Є тонкощі:

  • Індивідуальний підприємець прив'язаний до прописки фізичної особи. Зареєструвати ІП в Москві не вийде, навіть якщо ви п'ять років живете в столиці і у вас є тимчасова реєстрація. Втім, тут іноді бувають несподівані бонуси. Наприклад, деякі регіони знижують податки, або банк пропонує пільговий тариф на обслуговування рахунку.
  • Два роки тому мені довелося їхати в Череповець, щоб забрати своє свідоцтво про реєстрацію. Зараз, здається, все можна оформити повністю віддалено.
  • Закрити ІП складніше, ніж відкрити. І віддалено зробити це можна.

Для реєстрації ІП попросять заповнити нескладну анкету. Ще попросять оригінал паспорта, ІПН, страхове свідоцтво (СНІЛС) і 800 рублів мита.

У фрілансерів-айтішників чимало суперечок про те, які коди правильно вибирати. Раджу почитати якісь форуми і подивитися онлайн-класифікатор .

При реєстрації попросять вибрати коди економічної діяльності - вони описують, ніж ви будете займатися. Можна вибирати скільки завгодно: і рибальство, і видання книг, і видалення стічних вод. Правда, деякі види діяльності мають на увазі реєстрацію: наприклад, не можна просто торгувати алкоголем або регулювати повітряні перевезення. Уточніть цей момент.

Я набрав кодів 20 або 30 - в рекламі, створення програмних продуктів, навчанні. Краще взяти більше кодів, ніж потрібно зараз. Якщо ви потім надумаєте викладати в онлайн-курсах, а такого коду у ІП немає - доведеться вносити зміни. Інакше можуть бути проблеми з податковою.

Інакше можуть бути проблеми з податковою

Коли зареєструєтесь, вам видадуть свідоцтво про реєстрацію фізичної особи як індивідуального підприємця - ІН. Разом з ним видадуть повідомлення про взяття на облік. Це важливі документи, зберігайте їх і не втрачайте.

Рахунок і система управління справами

Індивідуальному підприємцю потрібен розрахунковий рахунок. Звичайний не підійде, потрібен спеціальний: в ньому є віконце, через яке податкова буде спостерігати, що ви її не обманював.

Рахунок для ІП відкривають багато банків. Є два хороших: «Модульбанк» і «Точка». «Модульбанк» менше й дешевше, зате «Точка» інтегрується з «Рокетбанком». У «Точці» я плачу 450 рублів на місяць (у мене знижка за те, що ІП зареєстрований в регіоні), а в «Модульбанке» - 50 рублів за кожну операцію.

ІП може мати кілька рахунків. Банк сам попередить податкову і зробить для неї віконце.

У рахунку ІП є інтерфейс, він не складніше будь-якого іншого банківського. Однак з ним майже не доводиться стикатися.

Всі справи ведуть через спеціальні бухгалтерські системи Всі справи ведуть через спеціальні бухгалтерські системи. Я користуюся «Ельбою»: створюю в ній рахунки, щоб відправити їх замовникам, і стежу за доходами і видатками. Система сама вважає всі податки і підказує, коли і скільки заплатити державі. Вона навіть інтегрується з «Модульбанком» і «Точкою».

Якщо ви думали, що буде пекло з податковими, деклараціями і таке інше, - розслабтеся. Працювати з невеликим бізнесом не складніше, ніж платити в ЖЕК за квартиру.

Податки і збори

У ІП є дві спрощені системи оподаткування: «Доходи» і «Дохід мінус витрата». Друга підходить для бізнесу, який закуповує товар. Фрілансерам вигідна «спрощенка по доходах».

Я плачу 6% від усіх доходів, які отримую. Крім того, плачу страхові внески - близько 25 тисяч рублів на рік плюс 1% від усіх доходів понад 300 тисяч рублів.

Зі страховими внесками є крута штука: якщо ваші податки більше страхових внесків, то внески відраховуються із них. Коротше кажучи, якщо ви заробляєте більше 400 тисяч рублів на рік, то заплатите 7% податків, а страхові внески будуть для вас безкоштовними.

Страхові внески сплачують чотири рази на рік, приблизно по 5 тисяч рублів. Податки платять двічі на рік, влітку і навесні. «Ельба» сама стежить за тим, щоб все нараховувалося правильно, щоб вичитати податки зі страхових виплат, враховує зміна законодавства.

Все, що потрібно робити з податками і зборами, - залишати трохи грошей з кожної угоди, щоб потім не дивуватися рахунках в 50 тисяч рублів.

Договір і акт

Перед початком роботи індивідуальний підприємець укладає із замовником договір - в ньому прописуються умови роботи, права, обов'язки, ось це все. До договору прикладають рахунок на оплату послуг. По ньому гроші потраплять на рахунок індивідуального підприємця, їх можна вивести звідти на картку або витратити на податки.

Я використовую стандартний договір, ось такий . Він досить звичайний, не хіпстерскій. Проблема мого договору в тому, що його потрібно підписувати і відправляти поштою. Щоб не чекати тиждень, ми обмінюємося підписаними сканами - з юридичної точки зору це фігня. А потім, коли робота зроблена, потрібно підписати і відправити акт.

Це купа паперу! Це конверти, марки, втрачені листи, помилки в договорах, забуті акти. За два роки у мене утворилася ціла стопка документів. Але вона повинна бути в два рази більше: половину я так і не отримав назад.

Є різні способи цього уникнути. Є системи електронного документообігу, є cчёт-договір-акт Володі Бєляєва. Артур Пайкин, наприклад, включає в договір пункт про те, що останній платіж підтверджує факт виконання роботи і акт не потрібен. Я в усьому цьому тільки розбираюся і поки працюю по-старому.

перевірки

Підприємців часто лякають перевірками. Мовляв, прийде зла податкова і буде «кошмарити» бізнес.

«Ельба» вміє попереджати про більш серйозних перевірках. Виявляється, інформація про них публікується на сайті прокуратури.

Я про це знаю більше багатьох інших «іпешніков»: у мене камеральна перевірка проходила вже двічі. Не знаю, чому так. У мене є припущення, що це особливість податкової інспекції у Вологодській області.

Під час перевірки на адресу прописки приходить лист з проханням надати документи. Зазвичай просять книгу обліків і витрат - це роздруківка всіх ваших платежів за рік. Ще просять документ про те, що ви заплатили всі податки і збори. «Ельба» готує і те, і інше, після я їх друкую і відправляю листом.

Пам'ятаю, коли відправляв перший раз, то страшно перехвилювався, впустив документ на пошті і наступив на нього ногою. Вклав у конверт маленьку записочку з вибаченнями і подзвонив податковому інспектору по телефону. Ще одного разу прийшло пені в 40 рублів - я заплатив і навіть не став розбиратися, звідки воно утворилося.

Якщо вчасно не платити податки, то податкова може почати серйозну перевірку, виписати штраф і заблокувати банківські рахунки. Але це не мій випадок.

резюме

  1. Хочеш жити в нормальній країні - спочатку плати податки, потім добивайся справедливості.
  2. Фрилансеру корисно зареєструвати індивідуального підприємця. Клієнти будуть економити і більш охоче погодяться працювати.
  3. ІП реєструють в мережі, це займає кілька днів.
  4. Для індивідуального підприємця потрібен спеціальний рахунок.
  5. Корисно тримати систему управління доходами, витратами і податками.
  6. Доведеться розібратися в тому, що таке договір, рахунок, акт. Це не складно.
  7. Важливо платити податки вчасно.

Якщо ви фріланс «вчёрную» і роздумуєте про ІП - не переживайте, йдіть і зробіть.

Стало: «Ви ІП?

Дополнительная информация

rss
Карта