Округляй і володарюй: чому трафік закінчується швидше, ніж ви думаєте

Багато користувачів смартфонів, планшетів і модемів дивуються: начебто ти полугігабайтние апдейти не качав, 4К-відео з YouTube не дивився, папка «XXX Movies» теж порожня - а Інтернет не працює, вимагаючи доплати за опції «продовж трафік» або знущально повзаючи на швидкості 64 Кбіт / сек. Дзвінок в службу підтримки зазвичай нічого не дає: там вам ввічливо пояснюють, що за сьогодні ви витратили стільки-то мегабайт, вчора стільки-то, позавчора ще ось стільки, сумарно вийшло 5 гігабайт (або скільки там у вас ліміт по тарифному плану) - все чесно, а ручки-то: ось вони! Спробуйте відключити автообновления, і бла-бла-бла.

Спробуйте відключити автообновления, і бла-бла-бла

Досвідчений користувач розуміє, що щось тут все-таки не те, і починає дивитися на вбудований лічильник трафіку, а найрозумніші встановлюють додаткові програми типу Download Meter, Threshold і іже з ними, які вміють попереджати про наближення ліміту і навіть допомагають розподіляти трафік по днях, щоб його рівномірно вистачило до кінця розрахункового періоду. Але ось невдача - і тут нестиковки! Начебто все враховано, залишається ще багато Інтернету, аж ні - оператор вважає, що ви весь ліміт «виюзалі». І, на жаль, звернення в техпідтримку знову нічого не дасть: вам ввічливо скажуть, що ваша програма вважає трафік зовсім не так, як биллинговая система оператора.

І ось тут важливо запам'ятати дві речі. По-перше, мобільні оператори, на відміну від провайдерів домашнього Інтернету, вважають не тільки входить, але і вихідний трафік. І він на мобільному пристрої часто може бути досить істотним: якщо вдома він в середньому становить 1/10 від вхідного, то на смартфоні легко може досягати третини: останнім часом оператори якраз серйозно перейнялися збільшенням швидкостей зворотного каналу, адже користувачі все активніше викладають фотографії , відео та інший контент, створений безпосередньо на мобільному пристрої. При цьому багато програм для обліку трафіку це чомусь ігнорують.

При цьому багато програм для обліку трафіку це чомусь ігнорують

Друга особливість - це округлення. Так само, як розмови можуть округлятися до цілих хвилин в більшу сторону (про посекундну тарифікацію все вже давно забули), так і трафік округляється в більшу сторону до тих чи інших значень. Колись так відбувалося просто через особливості білінгових систем: щоб менше їх завантажувати розрахунками і зайвими записами, придумали блоки - по 10 або, наприклад, як в «Мегафоні», 100 кілобайт. У «Білайні» округляли до 1 цента, оскільки це була мінімальна одиниця тарифікації. Однак поступово оператори зрозуміли, що точно так само, як за рахунок поминутного округлення голосових дзвінків, виручка зростає на 30% при тих же обсягах розмов, так і при передачі даних вона дозволить її цілком непогано підняти. Особливо актуально це було тоді, коли трафік коштував шалено дорого (типу 300 р. За 1 МБ GPRS-WAP і 7-9 за GPRS-Інтернет, якщо ви ще пам'ятаєте такий поділ) і користувачі витрачали його дуже економно, перекидаючись текстовими повідомленнями по ICQ да сидячи в WAP-чатах. Оператори вирішили, що це неправильно, тому почали примусово округляти трафік щогодини. Витратив 15 кілобайт? Але ж ні тобі, заплати-ка за 100. Виліз перевірити пошту і тут же відключився? Скільки там кілобайт на запит POP3-сервера? Неважливо. Плати за 100. Важливо це пам'ятати і тим власникам смартфонів, які використовують режими енергозбереження. У багатьох з них мобільний Інтернет підключається тоді, коли ви розблоковуєте екран, і відключається, коли апарат знову йде в режим очікування. Скільки разів на день ви дістаєте смартфон з кишені? Статистика говорить, що близько 100 в середньому. Значить, ви генеруєте 100 коротких сесій, під час яких витрачається зовсім небагато трафіку, але пакет ваш спустошується за рахунок заокруглень дуже помітно.

Зараз, коли більшість абонентів, свідомо користуються Інтернетом, підключають хоч якісь тарифні опції, ці округлення не тільки «з'їдають» ліміти, але і знижують швидкість передачі даних: на LTE-швидкостях облік трафіку в режимі реального часу часто буває «вузьким місцем» . А для тих, хто опції чомусь не підключив, придумали інший спосіб заробітку: автоматичне підключення пакетів. Сенс такий: раніше абонент, свідомо не користується Інтернетом, але випадково вийшов в мережу (або спеціально, але дуже короткочасно) оплачував свої 100-200 кілобайт по помегабайтно тарифу і відключався. Тепер же «добрі» оператори підключають опції, які при виході в Інтернет відразу ж надають пакет обсягом мегабайт 10 і списують за нього відразу ж 30-50 рублів. Звичайно, питома вартість мегабайта тут дешевше. Але в цілому за свої дії абонент заплатить дорожче, а свідомий користувач все одно підключить вигіднішу опцію. Але і його цей сюрприз напевно наздожене в роумінгу: ті ж «Білайн» і МТС відразу ж спишуть кілька сотень рублів за скромний пакет мегабайт.

Але і його цей сюрприз напевно наздожене в роумінгу: ті ж «Білайн» і МТС відразу ж спишуть кілька сотень рублів за скромний пакет мегабайт

Ще один свинський сюрприз, який підкладають оператори - це тарифікація при натисканні і преміум-тарифікація. Першу любить «Мегафон», другу - МТС. Суть проста: вас заманюють на якийсь ресурс (банери, посилання, реклама в додатках, та й навіть просто нахабний редирект на нешкідливою на вигляд сторінці - способів тьма). У першому випадку буде велика кнопка «Дивитися» або «Завантажити», а через 100500 екранів внизу - попередження світло-сірим по темно-сірому про те, що ви підписуєтеся на платні контент-послуги. Натиснули - все, рублів по 20-30 в день з вас тепер будуть списувати. У другому випадку ви взагалі нічого не натискаєте, а просто трафік до певного ресурсу тарифікується окремо, що не списуючи з пакету - рублів так по 50 за мегабайт. В основному, звичайно, мова йде про ресурси типу «скачати все безкоштовно без смс без реєстрації», але МТС була замішана і в скандалах з платним трафіком на сервера з подкастами і навіть «ВКонтакте».

Витратив 15 кілобайт?
100. Виліз перевірити пошту і тут же відключився?
Скільки там кілобайт на запит POP3-сервера?
Скільки разів на день ви дістаєте смартфон з кишені?

Дополнительная информация

rss
Карта