Переваги та недоліки платної електронної пошти

Нова послуга. Замість покупки ПО пропонують його орендувати

Електронна пошта сьогодні є таким же необхідним інструментом для роботи, як і телефон. І точно так само, як сучасній діловій людині необхідно завжди бути на зв'язку, щоб не пропустити важливий дзвінок, в нинішніх реаліях вкрай важливо оперативно відповісти на email. Але використання безкоштовних інтернет-сервісів виправдовує себе далеко не завжди: часто вже через 2-3 місяці безкоштовну поштову скриньку переповнюється від немислимого кількості спаму, через якого легко пропустити важливі листи.

Нерідко разом зі спамом на поштову скриньку приходять віруси, здатні паралізувати роботу і знищити цінну інформацію. Додамо також, що поштовий спам при прийомі пошти на мобільних пристроях буквально "з'їдає" дорогий інтернет-трафік.

Саме тому великі компанії наймають штат IT-фахівців, які налаштовують корпоративну електронну пошту, захищають її від атак комп'ютерних вірусів і всіляких спам-розсилок. Але задоволення це далеко не дешеве - потрібно найняти фахівців (айтішники сьогодні просять високі зарплати), придбати сервер (або орендувати його), купити ліцензію на антивірус і встановити недешеве програмне забезпечення (ПО). Звичайно, без особливих витрат питання вирішує установка піратського ПЗ. Однак, по-перше, ніхто не гарантує працездатність неліцензійних програм, по-друге, це незаконно (порушення авторських прав може бути розцінено як кримінальний злочин ), По-третє, розробники софта останнім часом стали дуже добре його захищати. Чи є альтернативний варіант?

Виявляється, так. В Україні нещодавно з'явилася нова послуга - "хмарна" електронна пошта, яку пропонують протягом декількох місяців випробувати безкоштовно, ніж журналісти "Сегодня" і скористалися з метою з'ясувати переваги і недоліки такої послуги.

Забігаючи наперед, відзначимо, що в результаті знайомства з'ясувалося, що це не електронна пошта в традиційному уявленні, а інструмент для бізнесу, що дозволяє більш ефективно організувати робочий процес.

А перше помітне відміну платного email від безкоштовного - адреса, який закінчується особистим доменним ім'ям, наприклад, [email protected], а не [email protected]. В очах колег це, безперечно, виглядає набагато солідніше.

"Хмарних" СЕРВІСИ: ОРЕНДА ЗАМІСТЬ КУПІВЛІ

Однією з головних світових тенденцій в IT-галузі останніх 2-3 роки називають все більшого поширення так званих "хмарних" технологій. Суть цього модерного терміна досить проста: користувачі комп'ютерів можуть не купувати дорогі обладнання і програмне забезпечення, а брати його в оренду, оплачуючи лише за час реальної роботи з ним. Але при цьому програмне забезпечення і обчислювальні потужності знаходяться у користувача не в офісі або в будинку, а "десь в хмарах" - на віддаленому сервері. Щоб працювати за такою системою, достатньо лише мати доступ до інтернету.

Відзначимо, що характеристики приладу, який забезпечує вхід в інтернет, не мають значення. Комп'ютери дата-центру швидко, дешево і якісно проведуть роботу, яка раніше покладалася на персональні комп'ютери. Все, що потрібно користувачеві: підключення до інтернету, комп'ютер будь-якої потужності і порівняно невелика сума для оплати послуг.

[Technique1]

Пов'язаний розвиток таких технологій з необхідністю зниження витрат на дорогі IT-послуги. Наприклад, для автоматизації бізнес-процесів на великому підприємстві, необхідно закупити комп'ютери, програмне забезпечення та найняти команду з IT-фахівців - це десятки тисяч доларів. Підраховано, що витрати на "хмарні" послуги нижче в 5-10 разів, а головне, роботу офісу можна організувати протягом декількох робочих днів.

Також вирішується проблема синхронізації різноманітних платформ: якщо ви час від часу працюєте вдома, а також часто їздите у відрядження, вам, відповідно, доведеться використовувати кілька різних комп'ютерів (стаціонарний, ноутбук, нетбук, комунікатор тощо). Тобто потрібно постійно копіювати робочі файли. А загубитися в різних версіях на різних накопичувачах дуже легко. У випадку з хмарами, документ зберігається на віддаленому сервері, де завжди доступна для редагування його актуальна версія.

ОСОБЛИВІСТЬ: СПІЛЬНІ КАЛЕНДАРІ


Інтерфейс. Через браузер доступний повноцінний поштовий клієнт

Пропоноване провайдером тримісячне тестування виявилося не зовсім безкоштовним - потрібно заплатити близько 100 грн. за доменне ім'я (адреса сайту без www). Втім, у мене вже був зареєстрований свій сайт - поштові скриньки "прикрутили" до нього.

Для входу в пошту потрібно набрати доменне ім'я з приставкою mail і ввести свій логін і пароль - як і в разі безкоштовним сервісом. Відразу після входу в пошту, відкрився повноцінний клієнт айтлук експрес - він входить в послугу (за ліцензію платити не потрібно).

Перше враження - позитивне. Якщо раніше на ящик приходило в добу по 10-20 листів спаму, то у випадку з платною поштою число "лівих" листів скоротилося до 2-3. На жаль, навіть найкращий спам-фільтр не справляється з хитрощами сучасних спамерів - перший знайдений недолік.

Зате сподобалася інтеграція з календарем. Наприклад, мій колега з допомогою пошти запросив мене на збори на 16.00. Відразу прийшло запрошення, яке потрібно прийняти, або відмовитися від зустрічі. У випадку з вибором "прийняти", зустріч додається у вбудований календар, а за певний час до зустрічі) "вискакує" автоматичне нагадування - засіб від склерозу.

ЕКОНОМІКА: "ХМАРНИЙ" СЕРВІС ДЕШЕВШЕ

Один з головних аргументів на користь платного поштової скриньки - "гарний" адреса. Але його можна собі зробити і дешевше. Так, "Сегодня" під виглядом клієнтів зателефонувала кілька компаній, що надають хостинг-послуги - мінімальна ціна за місце на жорсткому диску аналогічного обсягу близько 30 грн. в місяць, а пошту при цьому потрібно налаштовувати самостійно і ніяких додаткових послуг немає. З іншого боку, так можна налаштувати кілька ящиків.

Але потрібно самому встановлювати спам-фільтр, антивірус і зручний поштовий клієнт, а це - витрати (див. Таблицю). А якщо самостійно налаштувати пошту не виходить і потрібно викликати фахівця, то економічний сенс відразу стає зрозумілим.

СВОЯ МЕРЕЖА. Великі компанії витрачають на організацію власної корпоративної пошти серйозні суми - закуповують обладнання, програми, тягнуть канали зв'язку і так далі. Плюс IT інфраструктуру потрібно підтримувати - тільки на старті витрати для підприємства з 200 осіб становлять близько $ 60 тис.

ВАРІАНТ: "МИЛО" ЗАМІСТЬ есемесок

Одна з головних функцій, яка нам сподобалася в випадку з платною електронною поштою, - синхронізація мобільних пристроїв з поштовим сервером Exchange за допомогою технології ActiveSync.

Ця технологія дозволяє синхронізувати пошту, контакти, календарі, завдання, замітки з мобільними пристроями під управлінням Symbian OS, Android, Bada, Windows Mobile, Apple (IOS), BlackBerry - в більшості смартфонів і телефонів бізнес-класу така можливість або є за замовчуванням, або можна безкоштовно завантажити програму для інтеграції телефону та пошти (наприклад, з Android market).

Мобільність поштових рішень Exchange дозволяє підвищити ефективність і продуктивність робочого процесу за рахунок постійного доступу до корпоративної пошти - завдяки тому, що робота реалізована за принципом Push email - сервер доставляє пошту відразу ж після її появи (як би виштовхує), не чекаючи поки поштовий клієнт зробить процедуру синхронізації.


Імейл приходить за секунду. Фото: В. Бовсуновський

На практиці це виглядає наступним чином. Ви купуєте собі пакет мобільного інтернету - зараз це коштує близько 30 грн. в місяць (за 3 гігабайти трафіку), і до вас прямо на телефон доставляється пошта з такою ж швидкістю, як приходять есемески, або швидше. Відразу ж можна написати відповідь або підтвердити свою участь в зборах (або відмовитися від нього). Місяць випробувань показав, що на СМС-листування економиться близько 10 грн. в місяць (ціна 30-35 есемесок). Особливо зручна ця функція при використанні смартфона або інтернет-планшета.

Як і в разі роботи за комп'ютером, перед запланованою подією виникає нагадування, наприклад, система сама повідомляє про те, що потрібно зателефонувати партнеру по бізнесу, або про те, що пора виїжджати на важливу зустріч, - наче в кишені оселився електронний секретар, а ви залишаєтеся на зв'язку в незалежності від місця знаходження.

[Technique2]

БЕЗПЕКА: ГАРАНТОВАНО?

Логічне запитання, який виникає при згадці про "хмарних" сервісах - наскільки безпечно "десь там" зберігати інформацію. Наприклад, в березні минулого року в одному з найбільших в Україні дата-центрів виникла пожежа, результатом якого була втрата частини інформації користувачів. З чуток, причиною пожежі послужив людський фактор: в дата-центрі була встановлена ​​одна з найбільш сучасних систем пожежогасіння, але вона не спрацювала (була відключена вручну охоронцями через те, що дратувала сильним шумом і частими спрацьовуваннями). Інших подібних випадків в Україні не було, але цей прецедент сильно підірвала довіру до "хмарам".

Інші питання на ту ж тему: чи не будуть співробітники сервіс-провайдера, який надає хостинг-послуги, продавати інформацію конкурентам, що буде, якщо в дата-центр увірвуться співробітники податкової і, нарешті, чи можуть сервер зламати хакери і отримати доступ до конфіденційної листуванні .

В офісах компаній, що надають такі послуги нас запевнили, що ймовірність втрати даних у разі зберігання їх в дата-центрах набагато нижче, ніж коли листування зберігається в комп'ютері під столом. Та й доступу у системних адміністраторів сервіс-провайдерів, як і у будь-яких інших сторонніх осіб, до чужої інформації немає - без введення пароля користувача вона вдає із себе просто набір символів (шифрування відбувається з використанням протоколу SSL - Secure Sockets Layer).

А якщо хочеться посилити захист, то можна зашифрувати пошту за допомогою електронного цифрового підпису. Користувачеві потрібно не тільки ввести свій пароль, але і вставити в комп'ютер спецфлешку - на випадок, якщо хтось зуміє отримати будь-яким чином пароль (часто це роблять за допомогою програми, що запам'ятовує, які клавіші натискали на клавіатурі або, наприклад, записавши руху пальців на відеокамеру).

Аналогічно і в випадку з атакою хакерів - висококласним фахівцям отримати доступ до інформації на домашньому комп'ютері набагато простіше (наприклад, відправивши поштою програму-троян), ніж намагатися зламати системи захисту дата-центру, де вони зустрінуться з протидією досвідчених системних адміністраторів. А на випадок втрати даних через пожежі або стихійного лиха в сучасних дата-центрах проводиться резервне копіювання інформації на сервера, які фізично знаходяться в іншому місці (в тому числі можуть бути розміщені і за кордоном).

Правда, стовідсоткової гарантії не може дати жоден з опитаних "Сегодня" фахівців.

5 ПЛЮСІВ І 5 мінус "хмарних" ПОШТИ

Автоматизує бізнес-процеси, але є ризик втрати даних

Відсутність реклами, мінімум спаму і захист від злому

Легальний поштовий клієнт з вбудованим антивірусом Вбудований бізнес-функціонал: загальні календарі, завдання, пошта Інформація дублюється на віддаленому сервері - її завжди можна відновити Синхронізація з усіма інтернет-пристроями (комп'ютер, планшет, телефон)

Потрібно купувати доменне ім'я

Щомісяця потрібно вносити абонплату Зафіксовано один випадок, коли дата-центр згорів Немає повної довіри до "чужому" системного адміністратора У зв'язку з поширенням піратського ПО економічна вигода сумнівна

ПІДСУМОК: підійде стартапів


Підприємцям. Використовувати "хмарну" пошту зручно

Підводячи підсумок, відзначимо, що ця послуга зацікавить, перш за все, малий і середній бізнес, особливо тих, хто тільки-тільки почав роботу, - стартапів. Наприклад, якщо ви приватний підприємець і в штаті працює лише 5 осіб, витрати на систему корпоративної пошти складуть лише 75 грн. Плюс співробітникам для спільної роботи не потрібно сидіти в офісі - доступ до електронної пошти завжди "під рукою" (в прямому сенсі цього слова). Особливо важливо, що є можливість виробляти групові розсилки.

А ось особливого сенсу замовляти цю послугу для домашніх потреб немає - просто листуватися листами можна і з безкоштовного ящика.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Олександр Каріченський, директор IT-компанії SL Global Service:

Замовляючи "хмарні" сервіси, підприємці можуть самостійно регулювати щомісячні витрати на IT. Припустимо, якщо мова йде про сезонний бізнесі і, наприклад, в червні-серпні в компанії працює 50 чоловік, а до вересня їх число знижується до 20, в будь-який момент можна зменшити обсяг послуги і платити вдвічі менше, а потім, при збільшенні штату , знову збільшити обсяги. Це дає можливість чітко планувати свої витрати - непередбачені витрати виключені.

КОМЕНТАР КОРИСТУВАЧА

Ігор Дзюбенко, Керівник IT-відділу, ТОВ "Ергопак":

Перехід на "хмарну" бізнес-пошту замість організації власної інфраструктури позбавив нас від величезних початкових інвестицій - за нашими підрахунками, довелося б витратити близько 500 тис. Грн. Окупає себе таке обладнання протягом 50 місяців, а досвід показує, що раз в 3 роки сервера потрібно оновлювати - вони швидко застарівають. Плюс, є ризик поломки.

Ми відразу визначили для себе, що потрібно зосередитися на бізнесі, а не на пов'язаних з його організацією витратах: набагато вигідніше користуватися готовими сторонніми сервісами, ніж створювати власні. Я бачу в "хмарах" майбутнє IT-технологій - все до цього йде.

Читайте найважливіші новини в Telegram , А також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі .

Чи є альтернативний варіант?

Дополнительная информация

rss
Карта