Побори процвітають: Чому в дитячих садах до сих пір живе корупція

Depo.ua вирішив розібратися в ситуації поборів, їх обгрунтованості та необхідності.

Більше ніяких "здайте", або як насправді виглядає система поборів в садках Києва

Поговоримо саме про садах Києва, так як найкраще ситуацію з системою забезпечення ГОУ можна побачити в столиці України. До речі, найбільше грошей на ДОУ і школи виділяють в столиці. Однак це не гарантує "малини" всім киянам і жителям столиці.

Почнемо з головного: міністр освіти Лілія Гриневич підписала наказ №1649, який скасовує положення про батьківські комітети в школах з 21 грудня 2017 року.

Згідно з підписаним міністром наказом, розпорядження від 2 червня 2004 року №440 "Про затвердження примірного положення про батьківські комітети (радах)" втрачає свою силу. Таким чином, з цього закону слід, що добровільні внески не можуть бути примусовими і не можуть вимірюватися фіксованими сумами. Вимагання коштів адміністрацією загальноосвітньої установи, педагогічними працівниками, батьківськими комітетами є незаконним і підлягає кримінальній відповідальності.

Здавалося б, перемога і можна видихнути, однак, нічого не змінилося. Практично. І виною не керівництво шкіл і ГОУ, які звикли до корупційних схем, а батьки, які не хочуть і не можуть контролювати дотримання законів України.

Щоб переконатися в цьому, не потрібно самому мати дитини і бути учасником складних відносин: батьки-батьківський комітет-завідувач, директор закладу. Необхідно мати вуха, знайомих з дітьми або доступ до соцмереж.

На сьогодні однією з рушійних сил по боротьбі з корупцією є спільнота "БАТЬКИ SOS" в мережі Facebook. В якому кожен день, ось вдумайтеся про масштаб того, що відбувається, можна наштовхнутися на такі ось повідомлення.

Для тих, хто говорить "це ж для ваших дітей, а ну давайте швиденько 50, 100, 200 грн або" ктосколькоможет ", варто прочитати цю публікацію.

А тепер до головного: батьківські комітети (далі в статті РК, - ред.) Фактично заборонили, проте вони продовжують своє життя.

Схема виглядає наступним чином: щомісячно батьки здають загальноприйняту і узгоджену суму на своїх дітей. Наприклад, 100 грн. Як то кажуть, на канцелярію, серветки, туалетний папір і миючі засоби. Здавалося б, ці статті витрат дійсно необхідні і корисні, але є одне але.

Наприклад, в Києві щорічно проводять тендери із закупівлі миючих засобів і серветок на значні суми.

Теж саме відбувається і щодо ремонту, закупівлі дитячих майданчиків, ліжок, шафок і постільної білизни з рушниками.

Однак виходить, якщо батьки такі ініціативні і не хочуть користуватися державним, за яке заплатили зі своєї кишені податками (нагадаємо, податки є не тільки в зарплаті, вони закладені в акцизи, які всюди: від алкоголю до взуття, - ред.), Тоді керівник ГОУ або школи економить державні кошти. За що під кінець року отримує премію. Кажуть, що ті вихователі, які просять у РК кошти на серветки, миючі засоби і таким чином економлять гроші, виділені на ГОУ, також отримують трохи преміальних. Однак в наказах премії вихователям і няням, які займаються вашими дітьми, ви практично не побачите. Все йде директору. Батьки економлять гроші державі, за що премію отримує керівник ГОУ або школи. Хороша схема?

Наприклад, в Дарницькому районі премії виглядали таким чином:

Важливо, що сьогодні будь-який громадянин має доступ до цієї інформації, яка в більшості цивілізованих країн є публічною.

Однак батьки краще здадуть на мило або серветки, не поцікавившись, в якій кількості їх виділяють на рівні міського бюджету, ніж здогадаються, наприклад, подумати про те, що зарплата вихователя і няні значно менше, ніж у директора. І краще б здавали ці 100 грн не на те, що і так є, надаючи керівництву привід для премії "за економію", а доплачували тим, хто проводить час з вашими дітьми. Повірте, 1000 грн зробить погоду для тих, хто вибрав цю непросту професію.

Тобто, виходить, якщо керівники ГОУ і шкіл не лінуватися і стануть писати запити в РУО з приводу всього, що необхідно їх закладам і вони це отримають. Безкоштовно. Без поборів і корупції. Батькам доведеться платити тільки за їжу і, за бажанням, наприклад, скидатися на подарунки на дні народження дітей.

Але заклинаємо всіх любителів "вам що шкода для своєї дитини здати кілька копійок?", Враховувати хоча б той факт, що людей із середніми доходами в державних садках і школах трохи, і пільговиків і багатодітні сім'ї, ну ніяким чином, взагалі краще не чіпати, особливо, коли необхідно здати гроші на телевізор (так-так, в київських школах є і такі "збирачі", або на ноутбук для ГОУ, щоб демонструвати дітям "розвиваючі" мультики).

Темі про подарунки на кожне свято календаря для всіх працівників ГОУ і шкіл варто присвятити окрему статтю. Оскільки ця "совдепія" заслуговує на окрему увагу. Або може ви не чули, що зараз українські школярі дарують вчителям путівки і сертифікати ювелірних магазинів? Питання, чому кожен сам не може вирішувати, чи варто обдаровувати педагогів, якщо стоїть, як саме, самостійно, залишається риторичним ...

Хоча про чималій поліпшенні свідчить і той факт, що в багатьох закладах дошкільної освіти та в школах, завдяки розкриттю корупційних схем і кумівства завідувачів та директорів з педагогами РУО, змінилося керівництво. Хочеш правди - телефонуй в РУО, на 1 551 до Кличка, складай запити. Головне - дій. Крім іншого - безліч інструкцій є в співтоваристві "Батьки СОС".

Висновок: на сьогодні кожна група ГОУ, кожен клас школи самостійно вирішує бути чи не бути РК. Найідеальніший варіант, коли РК дійсно займається потребами дітей, а не директора закладу. Прозора бухгалтерія, до якої мають доступ усі причетні, ніяких відкатів завідувачем. Таке можливо при повній довірі між батьками і розуміння, на що витрачаються гроші. Здавати чи не здавати гроші - рішення індивідуальне. Не повинно бути ніякого тиску. Але менталітет українців влаштований таким чином, хочеться вірити, що це спадок "совка", що вам завжди це пригадають, принизять цим, а також дістанеться і дитині, який жодним чином не може відповідати за рішення батьків. Однак відомо безліч випадків буллінг, саме через те, що "А у Васі батьки жлоби, чого ми повинні за нього гроші здавати".

Щоб переконатися, що світ матеріальний і деякі українці готові вибивати гроші в буквальному сенсі, варто перечитати новини: тут і цькування дітей в школі з фізичним насильством, і бійки між главами РК і тими, хто "сильно розумний" і не здає гроші.

Якби всі батьки були заодно і шанували закони, все б садки і школи країни виглядали гідно. Однак, незнання законів, бездіяльність і потурання директорам ГОУ і шкіл зводять нанівець всі старання активної і обізнаною громади. І в підсумку, маємо те, що маємо. Замкнуте коло.

Корупційна схема "фонд садка", яка працює тільки в одному напрямку

Якщо питання про РК хоч якось можна врегулювати самостійно, всередині колективу, то побори на рівні керівника ГОУ або директора школи не можна залишати без уваги.

Існує кілька схем такої корупції: перший вид - благодійний внесок при вступі до ГОУ або школу. Вам озвучать суму і попросять здати ці кошти. Нормальні керівники, звичайно, таким займатися не будуть. Ті, хто дійсно турбується про свій заклад і його, а в підсумку і свою репутацію, просто скажуть про можливість здійснити благодійний внесок (сума на ваш розсуд) на розрахунковий рахунок установи. Як правило, на наприклад, в садах, в яких просять про таку послугу, протягом усього перебування дитини в закладі грошей на "фонд садка" не збирають. Знаємо реальні випадки, при котолрого батьки, які здавали 1000 грн і більше, були позбавлені головного болю "здайте на фонд". Однак нагадуємо, НІЯКОЇ готівку. Готівка це тупик і підгодовування корупції. Коли кожен українець це зрозуміє, зникнуть не тільки побори, а й хабарі.

Другий вид - щомісячний платіж до фонду садка. Збирають глави РК і передають безпосередньо керівництву. Чому ніхто з батьків, з огляду на відсутність скарг на досвіді багатьох знайомих і друзів, не розуміє того, що цей щомісячний побори є нічим іншим, як хабарем, яка наповнює чиюсь кишеню. Хочете підтримати садок, а не його керівництво, робіть такі пожертвування на розрахунковий рахунок. Тоді ці кошти будуть дійсно йти на потреби садочка, а може і саме вашої дитини. Простий і нескладний шлях, але цей крок викличе бунт у керівництва, можна навіть і до ворожки не ходити. І зрозуміло чому.

Зрештою дуже цікаво, чому батьки готові самостійно купувати фарбу, бути будівельниками, садівниками, але ніхто не здогадується поцікавитися, куди йдуть гроші "в фонд садка, школи". За найскромнішими підрахунками, це від 4-10 тисяч щомісяця, дивлячись на суму і на кількість дітей в групах, класах. Уявляєте? Це тисячі квітів, це зарплата для садівника або прибиральниці, це хороша і якісна пісочниця.

Третій вид - відкати. Хто б міг подумати, що в школах і ГОУ використовують древній метод заробативанія, відмивання грошей. Ось кілька з прикладів: виїзні вистави, за які батьки здають гроші, фотоальбоми, фотосесії (від 100-200 грн за пару фото сумнівної якості), централізована закупівля форми для фізичного виховання, ціна якої вдвічі більша за ціну від виробника, якщо купувати самостійно, щоденники - якщо ви не знали, то зараз в більшості українських шкіл існує прибутковий бізнес: видають щоденник з фотографіями школи, і вимагають від 18-70 грн. Ціна залежить від нахабства керівництва. Собівартість щоденника - 4-6 грн. У магазині спокійно можна знайти даний атавізм радянської системи і по 6, і по 8 грн. Однак для більшості батьків питання не в ціні, а в тому, чому дитина повинна бути як всі і не має права вибору хоча б в такій справі.

Висновок: якби батьки не несли гроші, їх би ніхто не збирав. Страх батьків за дітей, які будуть в садку нещасними через брак всього - необгрунтований. Зрозуміло, що для більшості легше здати гроші і забути про проблему. Чи не писати запити в РУО, не дзвонити на гарячу лінію, не прийти, наприклад, з добрим наміром на розмову до керівника ГОУ або школи. Однак вдумайтеся, ви жили в бюрократично-корупційної країні і своєю поведінкою штовхаєте на цей шлях і своїх дітей. А потім дивуєтеся, як так сталося, що протягом декількох років Україна не стала Європою і чому живемо ми так погано. Звичайно, винен Путін з Порошенком, і сусід зверху, які несуть готівку, незважаючи на заборону, в кишеню керівників державних установ.

Хороша схема?
Але заклинаємо всіх любителів "вам що шкода для своєї дитини здати кілька копійок?
Або може ви не чули, що зараз українські школярі дарують вчителям путівки і сертифікати ювелірних магазинів?
Уявляєте?

Дополнительная информация

rss
Карта