Про що "говорять" плями

Ми живемо в столітті розвитку різних езотеричних практик. Всі прагнуть якнайкраще пізнати себе і знайти своє місце в житті, досягти внутрішньої гармонії. Але ми забуваємо про те, що не завжди те, що модно, підходить нам. "Вчора я був в захваті від йоги, минулого місяця я пробував цигун і начебто досяг результатів, а сьогодні мене" раптом "звільнили з роботи, яка, до слова, не приносила мені ніякого задоволення. Тепер прийшов час шукати іншу. Тільки яку ? " І в такому хаотичному пошуку знаходяться багато з нас. Але щоб досягти хороших результатів і перш, ніж приймати важливі рішення в життя, потрібно з'ясувати, а хто ж я насправді, до чого прагне моє "внутрішнє Я".

Для такої психологічної діагностики існують спеціальні тести, один і яких - плями Роршаха. В руках досвідченого фахівця він може стати рятувальним кругом для потопаючого (читай - для заблукав у пошуках себе). Про те, що являє собою тест, ми поговорили з Леонідом Бурлачук, завкафедрою психодіагностики та клінічної психології Київського Національного університету ім. Тараса Шевченка, доктором психологічних наук, професором, який одним з перших застосував тест Роршаха в СРСР.

ТРІШКИ ІСТОРІЇ. Цей своєрідний тест придумав швейцарський вчений доктор Герман Роршах. Він народився в родині художника і сам володів таким талантом, навіть носив відповідну кличку - "Клякса". Ще в школі він зауважив, що всі люди, яким демонструють свої плями, дивляться на одне і те ж, але оцінюють і сприймають побачене по-різному. Основна думка, на якій побудується придуманий Роршахом тест, проста: щоб ми не оцінювали, навіть плями, ми в усьому так чи інакше розкриваємо себе, свій характер, свою психіку, бажання.

Доктор Герман Роршах

ЯК ПРОХОДИТЬ ТЕСТ. В арсеналі психолога, який працює з тестом Роршаха, є десять чорнильних плям - кольорових і чорних. Вони стандартні. Ви повинні уважно розглянути кожне таке пляма і відповісти на питання, що ви в ньому бачите. Це нагадує дитячу забаву з хмарами. Пам'ятайте, як ви легко в них вгадували різних тварин і міфічні образи. В цей час психодиагност скрупульозно записує ваші відповіді і відзначає вашу реакцію (тривожність, напруженість, іронію і т.д.) на картинки. Одній людині буде потрібно 10 хвилин на все плями, іншому - кілька годин. Обмежень у часі ніяких немає, але це теж важливий показник для фахівця. Не потрібно переживати, що ваша відповідь буде неправильним - в цьому тесті правильних відповідей немає. Вони завжди об'єктивні. Фахівцю важливо, чи розглядаєте ви картинку в цілому або бачите дрібні деталі, колір, форму, рух, людські фігурки або тварин. Зібравши всі ваші відповіді і зазначивши, скільки витрачено часу, психолог аналізує весь отриманий матеріал (існує кілька систем, які дозволяють інтерпретувати результат) і складає висновок про те, що собою являє ваша особистість.

НА ЧОМУ ЗАСНОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ. Чого правди таїти - в побуті ми найчастіше носимо маску: наприклад, уважно слухаємо співрозмовника, посміхаємося йому - навіть якщо людина неприємна, а тема дискусії нецікава. Ми рідко скидаємо цю маску і виявляємо свої справжні почуття. І найкраще розкривається особистість в ситуації, коли нас не обмежують ніякими умовними рамками (наприклад, правилами пристойності). Тому для розшифровки нашого внутрішнього світу найкраще підходить щось зовсім незнайоме і незвичайне, чим, по суті, і є плями. Наша реакція на ці абстракції завжди виявляється мимовільної і дуже показовою для психолога, якій вчасно може запідозрити недобре (наприклад, приховану агресію або початок хвороби). Це для фахівця своєрідний код, який розповідає психологу про людину, яка сидить перед ним. Особливо добре плями сприймаються дітьми, з якими працювати складно через їх сором'язливості й замкнутості: в чорнильних плямах немає нічого загрозливого, що змусило б дитину закритися в собі.

СО ЗДОРОВИМ ДУХОМ - ЗДОРОВЕ ТІЛО. Тест Роршаха не тільки розкриває наше сьогодення "я" і допомагає знайти собі правильне місце в житті, це ще і відмінний "помічник" в лікуванні хвороб. Справа в тому, що всі нездужання починаються "з голови". Ми роками накопичуємо в собі різні образи, переживання, гнів, стрес, ревнощі, і все це "вилазить" через певний час різними хворобами тіла. Тому будь-яку з них треба розглядати і з психологічної точки зору, а крім лікаря, варто відвідати і медичного клінічного психолога. Адже лікар бачить тільки місце, де болить і прописує стандартні схеми лікування. А причини однієї і тієї ж хвороби у всіх різні і переносить хворобу кожен по-різному. Наприклад, банальний нежить у бадьорого і веселого людини може зникнути безслідно за вечір, тоді як сумний людина лікує його тижнями. Ось саме тому, перш ніж лікувати якесь захворювання, важливо з'ясувати психо-емоційний стан хворого і які ситуації зараз для нього життєво важливі. І ця значуща інформація про те, що робить людину щасливою або сумним, що хвилює його, може бути залучена з утримання асоціацій, що викликаються чорнильними плямами. А виявивши і прибравши психологічну складову хвороби, можна легко вилікувати і тіло.

ПРО ЩО "КАЖУТЬ" Клякса. Багато відповідей типові для всіх (наприклад, на деяких картинках чітко проглядаються метелик і летюча миша) і фахівець, який провів багато досліджень на підставі цього тесту, зауважує цю типовість (це означає, що людина себе почуває досить гармонійно). Але іноді зустрічаються люди, які дають відповіді, жоден з яких абсолютно не схожий на ті, які дали вже тисячі інших обстежених людей.

1. БАЧИТЕ ВИ ЛЮДЕЙ?

Деякі тестовані абсолютно не бачать фігурок людей. Для психолога це привід припустити, що у таких клієнтів не складаються стосунки з іншими людьми і що людина самотня. А ті, чиї асоціації тісно пов'язані з людьми, зазвичай комфортно почувають себе в будь-якому суспільстві і легко вливаються в колектив.

2. рухався ФИГУРКИ?

Часто люди бачать в плямах різні фігурки в русі (дівчатка танцюють, краб повзе) - це свідчить про те, що ця особистість прагне до зростання і розвитку. А ті, в чиїх асоціаціях рух відсутній, стоять перед проблемою вибору або взагалі не готові рухатися вперед.

3. Чи дотримуються СИММЕТРИЯ?

Люди, які бачать правильну симетричну фігуру в безформною чорнильною ляпки, зазвичай адекватно сприймають реальну ситуацію, здатні до самокритики і самоконтролю.

4. одушевлений ЧИ ПРЕДМЕТИ?

Ті, хто бачить різні конструкції, споруди, частини тіла і т. Д., Тобто предмети, абсолютно позбавлені емоцій і "душі", - це, як правило, ті, хто під маскою інтелігента приховує свої справжні почуття і глибоко пригнічує емоції. Такій людині психолог може порекомендувати різні психологічні практики, які дозволяють дати волю емоціям.

5. ЗАЛЕЖИТЬ ЧИ ВІД ЧАСУ?

Людина може вирішити, що сприйняття їм картинок залежить від настрою в даний час: мовляв, якщо я сьогодні сумний, то і буду бачити тільки похмурі картинки, а якщо весел - всюди пурхають метеликів. Така людина боїться сказати собі правду, адже наша психіка дає тільки об'єктивні відповіді, незалежно від часу.

6. ГЕНІЙ АБО ХВОРИЙ?

Якщо ваші відповіді зовсім не схожі на ті, які дали психолога вже тисячі інших обстежених людей, це дає йому привід припустити, що перед ним або дуже оригінальний мислитель з винятковими творчими здібностями, або людина, що страждає психічним розладом.

Коментар фахівця:

Королик Ольга, психолог, гештальт-терапевт, керівник психологічного центру особистісного і професійного розвитку ALTERA

"Тест Роршаха - відмінне підмога для абітурієнтів, безробітних і людей, які себе некомфортно почувають на робочому місці, і всіх, хто стоїть перед проблемою складного вибору: він дозволяє з'ясувати, який рід діяльності людини підходить найкраще. Але іноді одних плям буває мало ( коли людина боїться зізнатися в своїх асоціаціях, комплексує, намагається вигадувати) або його проблеми дуже глибокі (неврологічні хвороби, що починаються розлади психіки). Тоді фахівець може рекомендувати проходження інших тестів і метод ик, які зможуть допомогти краще розкрити людини. Крім цього, щоб отримати достовірну інформацію про особу випробуваного, не варто довіряти комп'ютерної інтерпретації тесту (а такі зараз вже є і багато сайтів примудряються брати за це гроші), а варто проходити тестування з фахівцем - психологом один на один. тому що крім "живий" інтерпретації, є можливість отримати зворотній зв'язок від психолога: почути розповідь про те, що відбувається зараз з вами і отримати поради, що ж з цим робити. Психолог, який проводить тест, повинен бути фахівцем в психодіагностики і пользоватьcя оригінальними плямами, а не їх піратськими копіями (на оригіналі стоїть знак охорони авторського права - знак копірайту ©) ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Тільки яку ?
1. БАЧИТЕ ВИ ЛЮДЕЙ?
Ався ФИГУРКИ?
3. Чи дотримуються СИММЕТРИЯ?
4. одушевлений ЧИ ПРЕДМЕТИ?
5. ЗАЛЕЖИТЬ ЧИ ВІД ЧАСУ?
6. ГЕНІЙ АБО ХВОРИЙ?

Дополнительная информация

rss
Карта