Путівник по програмам для зміни інтерфейсу Windows


зміст

Крім альтернативних оболонок , Розглянутих в попередній статті, існує інший, менш радикальний спосіб зміни інтерфейсу Windows. Ви можете встановлювати спеціальні програмні продукти, які ламають звичні стереотипи в області вашого взаємодії з системою, при цьому запускаючи їх як стандартні програми. Якщо раптом щось пішло не так, програма не подобається - її можна швидко і безболісно закрити, повернувшись в рамки стандартного інтерфейсу Windows. У цьому полягає головна перевага оболонок, що працюють поверх модуля explorer.exe.

У статті розглянуто п'ять програм, кардинально змінюють інтерфейс Windows. Скромні продукти, додають будь-які локальні функції системі, регулярно розглядаються в рамках щомісячних путівників по невеликих утілітам.DesktopX 3.2

Офіційний сайт: www.desktopx.net
Розмір: 25359 КБ
Ціна: 14.95 $
Призначення: новий робочий стіл, заснований на віджети.

DesktopX

Стандартний робочий стіл являє собою фіксований набір інструментів. Панель завдань, головне меню, можливість розміщення ярликів на робочому столі і кілька інших елементів мають жорстко певні властивості, будучи причиною одноманітності більшості робочих столів користувачів операційної системи Windows. DesktopX пропонує інший підхід до організації інтерфейсу користувача.

Робочі столи DesktopX складаються з набору незалежних додатків - віджетів. Під час першого старту вам пропонується вибрати один із заздалегідь підготовлених підтримки програмних комплексів з унікальними елементами оформлення, що становлять єдине ціле - тему. Втім, ви можете відмовитися від завантаження готових рішень і створити власний робочий стіл, просто завантаживши необхідний набір віджетів зі списку, що входить в дистрибутив продукту.

Всі основні елементи стандартного інтерфейсу можуть бути продубльовані за допомогою DesktopX. До складу продукту входять віджети, що організують роботу Головного меню, панелі завдань, системного лотка і інших звичних інструментів взаємодії системи і користувача. Зрозуміло, багато властивостей будуть відрізнятися, тому не варто очікувати від продукту повторення стандартного інтерфейсу.

Під час першого старту DesktopX пропонує або завантажити певний набір віджетів, або повністю перейти на новий робочий стіл. Розглянемо спочатку першу ситуацію. Припустимо, ви не хочете поки відмовлятися від стандартного інтерфейсу Windows, але не проти здійснити якісь поліпшення. В цьому випадку ви можете відкрити папку з віджетами і просто завантажити необхідні додатки. Ядро DesktopX, яка здійснює управління всіма маленькими програмами, буде постійно знаходиться в пам'яті, видаючи свою присутність лише в системному лотку. Клацаючи по значку правою кнопкою миші, ви викликаєте меню, з якого можна швидко запускати віджети із загального списку. Крім того, можна відразу перейти до завантаження додаткових модулів з Мережі, а також викликати менеджер управління віджетами. У його панелі знаходиться повний список завантажених модулів з можливістю конфігурації кожного елемента списку. Всі завантажувані модулі поміщаються в загальний кеш, що значно прискорює повторне завантаження робочого столу і окремих його елементів.

Завантаження нових робочих столів доступна з панелі DesktopX Welcome. До складу дистрибутива входить кілька відносно строгих робочих столів, а також відверті стилізації під популярні ігри та операційні системи.

Робочий стіл, представлений на першій ілюстрації, містить панель задач, об'єднану з системним лотком і викликом Головного меню. Всі доступні віджети, програми та системні операції можуть запускатися з єдиного меню, розташованого в лівій частині екрана. Ви обираєте будь-який з елементів списку, після чого в правій частині екрана відкривається кругле вікно, на якому відображається вміст обраного пункту.

Віджети можуть передбачати погоду, показувати час, програвати музику, зберігати ваші замітки, допомагати в пошуку правильних слів (онлайн-словники), відображатися стрічки RSS-новин, шукати інформацію в інтернеті, вести статистику і відображати графіки завантаження процесора, оперативної пам'яті і будь-яких розділів жорстких дисків. І це тільки мала частина можливостей віджетів, що входять в дистрибутив DesktopX. При цьому не варто забувати, що список може розростатися завдяки завантаженню нових модулів з Мережі.

Програма практично не містить будь-яких явних помилок, що ставлять користувача в скрутне становище. Не зовсім зручно реалізована альтернативна панель задач - запущені програми відображаються тільки у вигляді значків. Без звичних текстових заголовків часом важко здогадатися про вміст робочих вікон. Незважаючи на це, DesktopX, як мінімум, цікавий і яскравий програмний продукт.

До змісту HoverDesk 2.50

Офіційний сайт: www.hoverdesk.net
Розмір: 3541 КБ
Ціна: 24.95 $
Призначення: альтернативний робочий стіл

HoverDesk

HoverDesk - це справжній альтернативний робочий стіл, без будь-яких компромісів. Від звичних елементів інтерфейсу Windows не залишається і сліду - всі тягар взаємодії з користувачем бере на себе дана програма.

HoverDesk володіє дуже компактним для свого класу продуктів дистрибутивом і швидко встановлюється на жорсткий диск. І, попереджаючи під час першого старту про тридцятиденне випробувальному терміні, занурює вас в темні фарби теми оформлення, що використовується за умовчанням.

Панель завдань HoverDesk використовується для відображення списку запущених процесів і є притулком системного лотка. Головне меню викликається за допомогою клацання правою кнопкою миші на вільному місці робочого столу. Крім можливості виклику всіх встановлених в системі програм, основний інструмент інтерфейсу Windows містить Вибране браузера Internet Explorer разом з викликом декількох пошукових серверів, інструмент навігації по локальній файловій системі за допомогою структури вкладених меню, інструменти конфігурації оболонки, а також кілька системних функцій.

Якщо ви клацніть мишею по заголовку будь-якого меню, воно перетвориться на незалежне вікно і буде перебувати на робочому столі до тих пір, поки ви його не закриєте вручну. Подібний механізм роботи реалізований в бібліотеці GTK, має високу популярність у світі відкритого програмного забезпечення.

HoverDesk має менеджер віртуальних робочих столів. Однак його функції досить примітивні - ви лише можете перемикатися між чотирма столами за допомогою клацання мишею по відповідним піктограм. Багато з альтернативних оболонок, розглянутих в попередній статті, дозволяли переглядати мініатюри вікон, вручну переміщати їх між столами, бачити їх зменшене вміст. Нічого подібного в героєві даного огляду немає.

Тема, яка встановлюється за умовчанням, має бічну панель з безліччю сервісних функцій. HoverDesk має модульну структуру, ви можете закривати будь-який з активних компонентів, а також запускати додаткові плагіни. На бічній панелі відображається поточний час в різних містах світу, час безперервної роботи системи, ступінь завантаження пам'яті, процесора і файлу підкачки.

Ви можете організовувати на панелі ярлики улюблених програм. Швидше за все, набір, пропонований авторами, не збігається з вашими пріоритетами. Клацання правою кнопкою миші по будь-якому з ярликів відкриває його властивості. Ви можете налаштовувати безліч тонких параметрів запуску додатків, а також гнучко управляти дизайном кожного елемента. І, нарешті, в нижній частині бічної панелі знаходяться основні сервісні інструменти Windows. Мій комп'ютер, Панель Управління, пошук файлів, запуск програм, мінімізація всіх вікон (в Aston дана команда реалізована інакше, за допомогою функції «показати робочий стіл»; вікна при цьому не мінімізуються).

Інші теми, що входять в дистрибутив, пропонують лише інше розташування і дизайн описаних вище елементів. Серйозних функціональних відмінностей між темами оформлення немає.

Налаштування HoverDesk здійснюється за допомогою єдиного інструменту. Ви можете, наприклад, задати поєднання клавіш, яке приховує / показує значки на робочому столі. Велика кількість налаштувань пов'язано з різними дизайнерськими тонкощами. Допускається регулювання прозорості багатьох елементів, яскравості, контрасту і навіть колірної насиченості. Ви можете з точністю до пікселя регулювати розміри всіх елементів інтерфейсу, задавати шрифти, текстури. Багато «альтернативні» продукти мають дивну особливість - можливість дуже гнучкого управління великою кількістю параметрів роботи прорамми. Можна, звичайно, сказати, що кашу маслом не зіпсуєш, але більшість користувачів ставлять програми не для того, щоб витрачати свій час на нескінченне вивчення тонкощів роботи кожного елемента. Велика кількість налаштувань в таких місцях, де в цьому немає необхідності - скоріше мінус, ніж плюс. HoverDesk - прекрасний робочий стіл, це єдина в даному огляді програма, в роботі якої так і не вдалося знайти явних недоліків. Але автори явно переоцінили ентузіазм потенційних користувачів. При виклику властивостей ярлика вам необхідно вивчити вікно, в якому три вкладки і тільки на першій з них 26 (!) Опцій. Для порівняння: аналогічний стандартне вікно explorer.exe має лише 7 опцій. Причому, позиція «мене це не стосується» в даному випадку не спрацьовує. Ви ж не збираєтеся мати на робочому столі набір посилань на відсутні в системі програми.

HoverDesk - потужний, оригінальний, надійний робочий стіл. Але якби автори більше уваги приділили ергономіці, простоті конфігурації, популярність продукту була б набагато вище.

До змісту MyClean Desktop 2.1.1

Офіційний сайт: www.turbokat.com
Розмір: 2985 КБ
Ціна: 9.95 $
Призначення: універсальна панель запуску додатків

MyClean Desktop

Спроби поліпшити стандартний інтерфейс Windows робилися ще на початку 90-х років, за часів 16-бітових систем. Першою ластівкою, першою спробою кардинальної зміни принципів взаємодії системи і користувача стала розробка програми Dashboard компанією Starfish Software. Програма додавала на робочий стіл нову панель, за допомогою якої користувач міг організовувати групи швидкого запуску додатків, що було набагато зручніше, ніж блукати по вікнах Program Manager. Однак поява на ринку Windows 95 з її новим інтерфейсом позбавило колишньої привабливості популярну раніше програму. Настав час уніфікованого інтерфейсу explorer, розбавляємо лише невеликою кількістю спроб створити альтернативні робочі столи.

MyClean Desktop відправляє нас в далеке минуле, змушуючи згадати давно забуті технологічні напрацювання. Після установки продукту в верхній частині екрану з'являється нова багатофункціональна панель.

Всі додатки розділені на вісім категорій. Вибравши будь-яку із запропонованих груп, ви відкриваєте вікно з єдиним порожнім елементом, який можна відразу видалити. Розробники не стали пропонувати набір додатків за замовчуванням, дозволивши користувачам зробити самостійний вибір. Вам достатньо лише підчепити мишею будь-який ярлик і перенести його всередину вікна поточної групи додатків.

Панель MyClean Desktop містить два додаткових сервісних модуля. За допомогою календаря ви можете також планувати завдання. Досить клацнути мишею на будь-яку дату, щоб відкрити вікно введення умов майбутньої події. Календар володіє двома режимами відображення інформації - по місяцях і по тижнях. У другому випадку навпаки кожного дня показується список призначених завдань і подій.

Другий модуль дозволяє створювати невеликі текстові записи. Ви вводите довільний текст, зберігаєте його. Якщо клацнути по кнопці виклику модуля правою кнопкою миші, то відбудеться перемикання на наступну записку.

До складу MyClean Desktop входить також програвач музики в форматі MP3. Плеєр має лише найнеобхіднішими функціями, помітно поступаючись в плані сервісних можливостей більшості незалежних продуктів.

У правій частині панелі відображається ступінь завантаження процесора і оперативної пам'яті.

Налаштування MyClean Desktop дозволяють змінювати набір кнопок, встановлений за замовчуванням. Всі групи ярликів, що використовуються в панелі, є папками на жорсткому диску. Ви можете вказувати довільні папки, змінюючи набори посилань на додатки в пакетному режимі.

Панель MyClean Desktop не дуже зручною для через не зовсім оптимального розміру по вертикалі, через велику займаної площі на робочому столі. Календар викликається тільки один раз, після чого кнопка виклику перестає реагувати на будь-які дії. Питання дизайну, здебільшого, є відображенням індивідуального сприйняття, проте все ж варто зауважити вкрай низький рівень роботи художника проекту. На тлі яскравих, стильних, багатоликих конкурентів, даний продукт виглядає, м'яко кажучи, негарно.

З іншого боку, панель MyClean Desktop дозволяє швидко і зручно групувати додатки для подальшого запуску. Це «класика жанру», відома ще з початку 90-х років, і про неї варто було розповісти в рамках даної статті.

До змісту ObjectDock Plus 1.5

Офіційний сайт: www.objectdock.com
Розмір: 9302 КБ
Ціна: 19.95 $
Призначення: заміна стандартної панелі задач

ObjectDock Plus

ObjectDock Plus багато в чому копіює компонент DockBar операційної системи Mac OS X. Замість єдиної традиційної панелі завдань Windows, програма дозволяє створювати окремі доки, які можна наповнювати різноманітною інформацією.

Після установки ObjectDock Plus на робочому столі з'являється дві нові панелі - дока. У нижній частині екрана знаходиться головний док з вкладками, в який поміщається основний набір інструментів. Справа створюється додатковий док, що відповідає за замовчуванням за відображення значків в системному лотку і панель швидкого запуску додатків.

Як елементи доків можуть виступати ярлики додатків, віджети (в програмі використовується термін «docklet»), список запущених завдань, системний лоток, панель швидкого запуску додатків.

При наведенні мишею на док, який не має вкладок, ярлики, що знаходяться під курсором, починають різко збільшуватися в розмірах. Якщо ви проведете покажчик миші по списку запущених процесів, то замість звичайного масштабування побачите мініатюри робочих вікон додатків із зазначенням їх заголовків і значків.

Додавання нових елементів в доки здійснюється з контекстного меню, що містить список всіх доступних віджетів, а також посилання на всі інші типи елементів. Кожному ярлику можна задавати власну картинку з великою галереї, що входить до складу дистрибутива, а також завантажувати графіку з жорсткого диска.

Виклик Головного меню - окремий віджет. Ви клацаєте мишею по кнопці з зображенням портфеля, після чого відкривається основний елемент інтерфейсу Windows, виконаний в класичному дизайні. Ви не можете управляти структурою головного меню, тобто видаляти, сортувати і переміщати елементи. Але ObjectDock Plus - всього лише додаток, так що, в разі необхідності, викликати штатний Головне меню Windows не складе великих проблем.

Усередині доків може відображатися календар, аналоговий годинник, прогноз погоди (сервіс www.weather.com), ступінь зарядки батареї акумулятора ноутбука, індикатор стану MSN Messanger, рядок введення пошукових запитів Google, а також інші віджети, які можна завантажити з Мережі. Будь-який елемент являє собою значок. Одинарний клацання мишею відкриває додаткові його властивості.

Всі настройки продукту зосереджені в єдиному центрі управління - Властивості ObjectDock. Програма передбачає зміну тим оформлення, проте в дистрибутив включений лише один пункт. Ви можете позиціонувати доки, вибираючи для них будь-який з восьми положень - чотири кути плюс чотири межі екрану.

Будь-док може бути постійно видимим або автоматично ховатися за межі робочого стола. Якщо ви працюєте з вкладками, то після процедури приховування, на екрані залишається лише вузька смуга, на якій відображаються їх заголовки. Будь-док може відображатися поверх всіх вікон.

Ви можете регулювати ступінь «розпухання» значків при наведенні на них курсора миші. Дана опція не працює в доках, що мають вкладки. Кожна вкладка може мати задається користувачем колір, стиль, ім'я заголовка.

Виклик інструменту «Мої доки» дозволяє гнучко налаштувати кожну панель окремо. При цьому в новому вікні з'явиться список доступних доків, викликаючи властивості яких можна виробляти необхідні корективи. Крім того, даний інструмент дозволяє створювати нові доки, а також видаляти вже існуючі елементи.

Істотне нарікання в работе програми пов'язано з постійною Втрата налаштування. Ві вказуєте Автоматичне пріховування Певного доку. Через Деяк годину панель застігає на робочому столі и не хоче ховати за его Межі. Виклик налаштування - там опція вимкнено. Це, мабуть, єдина серйозна недоробка програми. Звичайно, є й інші дрібниці. Наприклад, при збільшенні розмірів стандартних значків (16x16 і 32x32) зображення сильно розмивається. Втім, якщо в настройках ярликів ви будете вказувати власні графічні елементи, які мають більш високу лінійне дозвіл, то даної проблеми не виникає, і прогулянка курсору миші по доку викликає величезне естетичне задоволення.

ObjectDock Plus - дуже гарна програма. Хоча робота в стилі Mac OS X спочатку здається дуже незвичною, освоєння нових прийомів відбувається досить швидко.

до змісту SphereXP 1.1.626

Офіційний сайт: www.spheresite.com
Розмір: 7284 КБ
Ціна: 14.95 $
Призначення: тривимірний робочий стіл

SphereXP

Незважаючи на те, що вже минуло вже 10 років з моменту появи на ринку першого масового графічного 3D-акселератора, інтерфейси популярних операційних систем ніяк не вийдуть за межі метафори плоского робочого столу. Сучасні відеокарти задіюються на повну потужність лише в іграх і вузькій ніші спеціалізованих додатків.

SphereXP пропонує новий тривимірний робочий стіл для операційної системи Windows XP. Програма замінює стандартні елементи робочого столу, замінюючи їх своїми тривимірними аналогами. Недоторканою залишається лише панель завдань.

Після установки SphereXP робочий стіл більше не є плоским об'єктом, представляючи собою сферу, кулю. Ви віртуально перебуваєте в центрі цієї кулі, бачачи через екран монітора лише невелику його зону. Кожна програма може бути розміщено в будь-якій точці сфери. Обертаючи сферичну карту, ви можете охоплювати своїм поглядом все нові і нові додатки. Всі ярлики робочого столу є віртуальним «полюсом» кулі, на який можна повернутися в будь-який момент.

Для того щоб перевести активне застосування в тривимірний режим, достатньо натиснути мишею за межами його робочого вікна або натиснути Ctrl + W. Після цього ви можете вільно переміщати об'єкт по сфері за допомогою лівої кнопки миші, а також наближати / видаляти його, утримуючи праву кнопку. Над заголовками робочих вікон з'являються нові інструменти, за допомогою яких допускається масштабування і обертання вікон в трьох змінах.

Вміст вікон, що знаходяться всередині сфери, можна оновлювати вручну з контекстного меню. Також ви можете викликати велику карту интерфейсного кулі, за допомогою якої набагато зручніше здійснювати кругосвітні подорожі. Після запуску другого десятка додатків, навігація сильно ускладнюється, і велика карта стає справжнім компасом, порятунком в океані тривимірного інтерфейсу.

Всі вікна додатків грамотно перекриваються, згідно їх віртуальному розташуванню в просторі. Якщо ви будете наближати робоче вікно програми, частково перекритий більшим об'єктом, рано чи пізно воно виявиться на передньому плані. SphereXP дозволяє автоматично розташовувати всі робочі вікна черепицею або мозаїкою.

Налаштування програма дозволяють змінювати клавішу відправки додатки в сферу, регулювати якість текстур, максимальну глибину віртуального простору, ширину кута огляду сфери. Ви можете також задавати інтервал оновлення вмісту сфери, а також вибирати індивідуальний колір інтерфейсу і текстуру для сферичної панорами шпалер.

Сьогодні стає нормою, що платний продукт можна вільно завантажити з Мережі і використовувати протягом декількох днів. Після завершення терміну ознайомлення, програма перестає працювати. Розробники SphereXP надійшли трохи інакше - програма довільно закривається кожні 5-10 хвилин. При цьому виводиться повідомлення про те, що дана версія не зареєстрована. Іншими словами, все зроблено так, щоб працювати з продуктом без реєстрації було неможливо.

SphereXP вимагає наявність відеокарти з пам'яттю не менше 64МБ і запускається лише в системах з встановленим пакетом .NET Framework 2.0.

до змісту