"Книжечок" більше не буде: Чому українцям треба йти за ID-паспортом

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заборонив оформляти паспорт громадянина України з використанням бланка в формі книжки Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заборонив оформляти паспорт громадянина України з використанням бланка в формі книжки   Таке рішення було прийнято на засіданні Кабміну 21-го березня з внесенням відповідних змін до постанови Про затвердження зразка бланка, технічного опису та порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України

Таке рішення було прийнято на засіданні Кабміну 21-го березня з внесенням відповідних змін до постанови "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України". Раніше українцям могли видавати традиційні "книжечки" до завершення робіт із забезпечення територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для ID-паспортів (карток). Сьогодні уряд це положення виключило, оскільки терподразделенія міграційної служби вже забезпечені необхідними технічними ресурсами в повному обсязі.

Це означає, що українці, які втратять "книжечку", які вирішать замінити фото або просто будуть отримувати перший паспорт, будуть переходити на посвідчення у вигляді стильної пластикової карти.

Що за ID-паспорт

Внутрішній паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм в формі ID-карти українці могли добровільно оформляти ще з 2016-го року. Тоді вступив в силу Закон України №1474-VIII , Який передбачав оформлення ID-карти, зокрема з 14-річного віку, як в більшості розвинених країн. На той час планувалося, що українцям дозволять користуватися паперовими "книжечками" ще протягом чотирьох років. Зараз про терміни ані слова. У Міграційної служби прогнозували, що повний перехід України на ID-карти станеться до 2022 року.

Першу ID-картку українець може безкоштовно отримати за місцем реєстрації в терподразделеніі ДМС України по досягненню 14 років, зібравши необхідні документи . Видається така карта на 4 роки. Починаючи з 18 років, картку видають вже на 10 років. У разі втрати паспорта, при бажанні обміняти свою "книжечку" на модну карту доведеться сплатити адміністративний збір в ГМС в розмірі 279 гривень (192 - вартість бланка). Місцеві органи влади уповноважені частково або повністю звільняти певні категорії своїх жителів від оплати послуги.

На ID-картку наноситься податковий номер, який ми звикли називати ІПН, як на електронний чіп, так і графічно. А також всі інші дані про сімейний стан, місце проживання, реєстрації, дітей. І змінюється ця інформація дуже легко, без ненависної біганини за довідками.

Крім цього, ще влітку 2017 го розповідалося, що ID-паспорти видаватимуть з вбудованою цифровим підписом.

ID-карта є ключем громадянина до державних послуг в електронному вигляді. І для всіх відносин з державою буде досить одного документа. Важлива перевага - це захищеність. Такий документ практично неможливо підробити, завдяки внесеним в нього відбитками пальців.

Тільки за 2017-й рік ГМС видала 1,1 млн ID-карт. Додаткова перевага такого документа в тому, що з ним можна поїхати в Туреччину, що раніше було неможливим зі звичайною "книжечкою" без закордонного паспорта або біометричного паспорта. Звичайно, в цілому подорожувати країнами з ID-картою буде неможливо - потрібно оформляти біометричний паспорт. Оскільки ID-картка - це внутрішній паспорт. А біометричний, відповідно, - зовнішній.

зарубіжний досвід

Аналогічні ID-карти видаються в 16 країнах світу, піонером серед яких став Сінгапур - місто-держава з високим рівнем розвитку електронних послуг уряду.

У ряді європейських країн біометричні ID-карти вже прийшли на заміну звичайним ламінованим картками, які посвідчують особу, але без біометричного чіпа. У країнах, де подібний документ вже використовується, ID-карти з біометрією отримують як громадяни, так і власники постійного виду на проживання, а також студенти. Для європейця його ID-карта - достатній документ для вільного переміщення по Шенгенській зоні і навіть за її межі. Українському студенту для цього потрібен біометричний паспорт.

Найбільш цікавим є приклад Естонії. Громадяни цієї країни отримали можливість голосувати через Інтернет за допомогою своїх ID-карт і брати участь у виборах на будь-якій ділянці також завдяки можливості ідентифікувати громадянина цифровим способом. Звичайно, тут справа не тільки в пластиці з чіпом, але і в софті, який закупило держава, - все обійшлося в 60 млн євро. Документообіг в країні відбувається в Інтернеті, а для того, щоб отримати доступ до електронних послуг в країні, необхідна ID-карта і пристрій, що зчитує. Крім цього Естонія дає можливість отримувати електронне громадянство. Воно не дає прав на проживання або привілеї для отримання візи, зате дозволяє реєструвати свій бізнес в цій країні і платити податки в її скарбницю будь-кому.

У Китаї ID-карта є повноцінною банківською картою. Крім прописки, фото, відбитків пальців власника вона може містити в зашифрованому у вигляді будь-яку необхідну китайцеві інформацію, навіть його медичну картку.

Чому це круто

Рішення не видавати більше "книжечки" прискорить відхід нашої країни від паперової тяганини. Часи, коли потрібно буде носити з собою ідентифікаційний код та інші довідки, поступово відійдуть в минуле. Адже набагато зручніше і сучасніше мати всю потрібну інформацію на захищеному чипі, з якого дуже швидко в будь-якому місці в потрібний момент її можна вважати. Головне, щоб вистачало необхідного обладнання. До того ж ID-картка не так швидко псується, як застарілий паперовий документ.

Дополнительная информация

rss
Карта