"Ми горимо. Я вас люблю". Як люди рятувалися і гинули в Кемерові

  1. "Можливо, прощайте"
  2. "Загалом ... не встигли"
  3. "Такого не було ніколи"
  4. "Якщо сигналізація хоча б пискнув"

Єлизавета Фохт, Сергій Горяшко, Анастасія Голубєва Російська служба Бі-бі-сі, Кемерово - Москва

Image caption У Кемеровській області з вівторка оголошений триденний траур

Неділя повинна стати для другокласниці Дарини відмінним днем ​​- вона йшла на день народження до своєї подруги. На свято, яке відзначали в торговому центрі "Зимова вишня", дівчинку привела її мама Ірина. Вони з Дариною часто ходили туди по вихідним.

Свою дочку Ірина залишила на четвертому поверсі - відзначати свято з іншими дітьми, а сама пішла на другий за покупками.

"Спочатку ми сиділи, а потім я побачила вогонь, потім сказали, що треба виходити. Ми себе спокійно вели", - розповідає Дарина, соромливо посміхаючись. Дитина говорить, що пожежа почалася з батутними кімнати: "Там стрибали два хлопчика". Потім вона загорілася.

"Я прийшла на другий поверх, а там кричать:" Пожежа, я повертаюся, а мене не пускають, народу багато ", - переказує події неділі мама Дарини.

Іменинницю Елю і її друзів, які прийшли на день народження, встигли вивести батьки, які влаштовували свято. Мама Дарини знайшла доньку вже на першому поверсі: "Найперші вискочили звідти. Дитина у мене бачив це все".

"Ми спокійно вийшли, а ось Соня кудись поділася, і ми плакали", - згадує Дарина. Її подружка, яка теж була на дні народження, загубилася в метушні, але залишилася жива. "Знайшлася, подзвонили, її мама сама приїхала, по зустрічній за три хвилини дісталася і сама знайшла дочку", - розповідає Ірина.

За її словами, ті, хто спускався хвилинами пізніше, виходили з торгового центру чорними від кіптяви і диму.

Image caption Пожежа в торговому центрі "Зимова вишня" спалахнув вдень у неділю

"Можливо, прощайте"

Перші повідомлення про пожежу в "Зимовій вишні", одному з головних кемеровських торгово-розважальних центрів, надійшло близько чотирьох годин дня за місцевим часом. Спочатку здавалося, що мова йде про звичайний задимлення. Багато очевидців, які перебували в торговому центрі, зізнаються, що навіть під час евакуації не могли припустити, що 26 березня стане одним з найстрашніших днів в історії Кемерова.

Ірина згадує, що сигналізації, що свідчить про пожежу, не було. "Я спочатку думала, що взагалі пожартували", - говорить жінка. "Дівчатка-школярки бачили, що горів батут. І подумали, що це такі спецефекти!" - вторить їй родичка по імені Лія.

Тепер ні Ірина, ні її дочка не хочуть і близько підходити до ТЦ. Дівчинка запитує, чи не могли б ми поспілкуватися "в іншому місці".

Олена в неділю прийшла в торговий центр з десятирічним сином Єгором - це була їх щотижнева сімейна традиція. У той час, як почалася пожежа, вони перебували близько до виходу і змогли вибігти одними з перших. У колеги, з яким працює Олена, в торговому центрі загинула вся сім'я - дружина і діти.

Як розповідають городяни, ТРЦ "Зимова вишня" був одним з головних центрів сімейного дозвілля. Діти завжди прагнули на четвертий поверх комплексу, де були дитячий майданчик, батутними, атракціони і, звичайно, кінотеатр. Багато дорослих воліли залишати молодших нагорі, а самі йшли відпочивати нижче - наприклад, в кафе або боулінг.

Ваш пристрій не підтримує відтворення

Пожежа в Кемерові: запис камер відеоспостереження в ТЦ "Зимова вишня"

Притягував дітей і контактний зоопарк "Малятам про звірят", де жило понад 200 тварин - лисиця, кози, їжаки, змії. За словами Олени, її син Єгор насамперед запитав її, що через пожежу трапиться з тваринами. Відвівши дитину додому, жінка зателефонувала адміністраторам зоопарку, але ті лише розвели руками - рятувальники веліли їм терміново евакуюватися. Всі їхні підопічні залишилися в дерев'яних загонах і загинули.

Сам торговий центр переробили зі старої кондитерської фабрики. Місцеві жителі згадують, що навіть після його закриття біля будівлі на проспекті Леніна пахло солодощами. Заводські приміщення не стали сильно перебудовувати і влаштували в ньому розважальний молл.

"Все одно що в'язницю в школу переробляти", - сумно зауважує один з місцевих жителів на наступний день після пожежі. Думка, що фабрика зовсім не підходила для того, щоб приймати велику кількість відвідувачів, в ці дні поділяють багато жителів міста.

Вогонь в неділю спалахнув саме на четвертому поверсі, де в той момент було найбільше дітей. Основних версій зараз дві: загоряння в батутними кімнаті (можливо, саме його і побачила маленька Дарина) і коротке замикання. У мережі з'явився запис перших хвилин пожежі: на кадрах видно, як чорний дим повністю заповнив приміщення за лічені секунди.

У двох з трьох кінозалах в цей момент йшли мультфільми - "Шерлок Гномс" і "Кролик Пітер". Спеціально на один із сеансів приїхала група школярів із селища Трещевскій Кемеровської області: діти прийшли на сеанс всім 5-м "А". Однак вчителька і батьки мультфільм дивитися не захотіли і з залу вийшли. Дітям, коли почалася пожежа, зробити цього не вдалося.

Ще в день трагедії в соцмережах почали з'являтися повідомлення, які діти, що опинилися в пастці, слали своїх близьких на прощання. "Ми горимо. Я вас люблю. Всіх. Можливо, прощайте", - написала школярка Марія Мороз. Її вдалося евакуювати з торгового центру. У понеділок вона померла в лікарні, не приходячи до тями.

Image caption Люди несуть квіти, іграшки, свічки та ікони до стихійного меморіалу

"Загалом ... не встигли"

До цих пір неясно, чому двері, які вели в кінозал, виявилися замкненими. У ЗМІ з'являлися різні версії: деякі видання писали, що дітей нібито могла замкнути вчителька, яка залишила їх дивитися мультфільм і пішла за покупками. За іншою інформацією, яка з'являлася в ЗМІ, керівництво кінозалів нібито побоювалося "безбілетників" і закривало двері під час сеансів.

Анну Заречневу пожежа застала якраз в кінотеатрі. На фільм вона прийшла з чоловіком і дитиною. Їм пощастило - двері в їх зал не були замкнені: "В середині сеансу відчинилися двері, вбігла жінка і почала кричати:" Пожежа, пожежа "! Сказати, що цей голос було сильно чути - не можна. Сеанс тривав, було вимкнено світло. Але, незважаючи на це, ми все піднялися і почали тікати звідти. Якби не ця жінка, ми залишилися б там ".

Вискочивши з залу, Анна побачила, що поверх вже завалило густим димом. Вона побігла до виходу, а її чоловік залишився позаду: він і кілька інших чоловіків пропускали жінок і дітей вперед.

Сигналізація, система гасіння, таблички, які вказують на вихід - все це не працювало, згадує Ганна, - слабку сирену вона почула тільки на першому поверсі. Її чоловік піднявся на четвертий поверх і намагався допомогти іншому чоловікові, який кричав, що в замкненому кінозалі у нього залишилися діти.

"Чоловік намагався допомогти, вони шапку водою намочили, намагалися пройти, але дим був настільки їдким і так швидко поширювався ... Не встигли, в загальному".

Олена, вибігши з сином Єгором, відразу побачила пожежні машини - їх було три. Однак, згадує жінка, одна з них приїхала без води, а у інших, за словами очевидців, погано працювали сходи, за допомогою яких людей повинні були рятувати з вікон.

На очах жінки з вікна четвертого поверху виштовхнули хлопчика - він вдарився об козирок, отримав множинні травми і зараз перебуває в реанімації. 11-річний підліток прийшов в ТЦ з батьками та молодшою ​​сестрою - за шапкою. З вікна його виштовхнув власний батько. Хлопчик залишився сиротою.

Image caption Багато місцевих жителів до цих пір не можуть повірити в те, що сталося

"Такого не було ніколи"

Пожежа ще не загасили, а у торгового центру вже з'явився стихійний меморіал. Люди несли до нього квіти, іграшки, свічки, ікони і повітряні кулі з написами "Вибачте нас, діти" всю ніч і весь наступний день.

З квітами в центр міста люди приходили сім'ями, в тому числі зі своїми дітьми, чиї ровесники не встигли вийти з палаючих кінозалів.

"Там все двері заблоковані були, тому всі і згоріли", - переконував свою маму хлопчик років п'яти. Через дорогу кілька братів з оберемками жовтих троянд навперебій запитували у свого батька, "все на світі пожежники приїхали гасити" Зимову вишню ".

У понеділок і в розпал робочого дня, і за кілька хвилин до півночі біля меморіалу і раніше продовжували стояти десятки людей. В основному, люди, які приходять вшанувати пам'ять загиблих, мовчать: незважаючи на натовп, поруч з торговим центром зловісно тихо. В повітрі тут відчутно пахне гаром.

"Всією сім'єю прийшли. Взагалі ніколи [такого не було]. Я дуже співчуваю, доторкнися таке горе мене, я не пережила б", - говорить кемеровчанка Валентина. До меморіалу вона прийшла з мамою і дочкою. "Це загальне наше горе. Подивіться, скільки народу сюди прийшов", - мешканка Кемерово Вікторія показує на юрбу, що оточила гору квітів і дитячих іграшок. Трагедія, вважає вона, об'єднала все місто.

Сама вулиця перед торговим центром повністю оточена рятувальниками: з місця подій досі вивезли не всі тіла, там триває розбір завалів. У будівлі чергує і швидка допомога, на борту якої написано "Дорогі земляки! Здоров'я Вам і благополуччя! З повагою, губернатор області А.Г. Тулєєв". Сам Тулєєв до "Зимової вишні" так і не приїхав.

"Тулєєв же заборонив розголошувати інформацію повністю, так не повинно бути. Багато чуток, люди кажуть, що загиблих більше, ніж за офіційною інформацією", - сказав ВВС житель Кемерова Валентин. Він, як і сотні інших городян, прийшов до стихійного меморіалу у ТЦ.

Знаходяться в натовпі і ті, хто захищає губернатора, який керує регіоном уже 18 років. "За всіма чиновниками та бізнесменами він встежити не може, а якщо претензії, то треба в суд подавати, у нас таки не сталінські часи", - говорить немолодий чоловік, навколо якого зібралася група слухачів. Він упевнений, що як мінімум 64 людини в ТЦ загинули через те, що власники через жагу наживи знехтували безпекою людей. З ним активно погоджуються кілька людей навколо.

Працівниця "Зимової вишні" Поліна впевнена, що загиблих більше, ніж повідомляє влада. "Дітей на четвертому поверсі було дуже багато. Почалися шкільні канікули, діти приїхали з сусідніх міст на автобусах подивитися кіно", - пояснює вона. На її думку, про велику кількість загиблих говорить те, що на кладовищі "почали копати нову алею в п'ять кілометрів".

З'явилися в соцмережах повідомлення від "знайомих з МНС" про те, що в морзі закінчилися місця і мішки для трупів, а від родичів загиблих і очевидців вимагають підписку про нерозголошення, напівголосно обговорюють багато прийшли до меморіалу.

Кілька людей, які були присутні в ТЦ в день пожежі, сказали ВВС, що влада ніяк не контактували з ними після того, що сталося. За кілька годин роботи в Кемерові даних, що підтверджують, що влада дійсно сильно занизили число жертв, кореспонденти ВВС не знайшли.

Незадоволені діями влади у вівторок о дев'ятій годині ранку мають намір зібратися на мітингу в центрі міста. "Чому будівлю пропустили в експлуатацію? Чому двері кінотеатрів були заблоковані? Чому 40 хвилин МНС не знімало людей з даху?" - такий заклик поширюють організатори в місцевих паблік.

У мерії Кемерова офіційно заявили, що на площі Рад, куди кличуть незадоволених, проводити мітинг не можна, але бажаючих прийти пообіцяли не затримувати.

Image caption Пожежні намагалися впоратися з вогнем майже добу

"Якщо сигналізація хоча б пискнув"

Вранці Слідчий комітет Росії повідомив про затримання чотирьох осіб у справі про пожежу. У їх числі орендар приміщення, в якому, імовірно, знаходився епіцентр загоряння, а також керівник управляючої компанії, яка обслуговувала "Зимову вишню". ЗМІ також називали в числі затриманих директора ТЦ Надію Судденок, колишнього депутата райради від "Єдиної Росії".

Її син підтвердив на своїй сторінці "ВКонтакте", що слідчі відвезли Надію на допит, але заперечував, що вона володіє торговим центром. Він порахував, що "хтось дуже зручно для себе почав все переводити на неї". Свою сторінку "ВКонтакте" син Судденок пізніше видалив.

Увечері з'явився і п'ятий фігурант справи про пожежу в ТЦ - ним став співробітник Чопа, який, за даними слідства, відключив систему оповіщення, отримавши сигнал про початок пожежі. Всі очевидці, з якими поспілкувалися кореспонденти ВВС, стверджували, що сигналу пожежної тривоги в ТЦ вони так і не почули.

Незабаром після цього телеграм-канал Mash опублікував слова начальника ЧОП "Центр захисту" Євгена Олександровича. "Мій колега Антюшін якраз сидів на пульті охорони. Він єдиний міг би відключити сигналізацію. Антюшін подзвонив мені і сказав, що спрацювала тривога. Я прийшов до нього, він нічого не відключав, та й я теж не чіпав", - повідомив він.

Більшість охоронців - пенсіонери, каже працівниця центру Ганна Лаврова. "Якщо сигналізація хоча б пискнув ... Я не знаю. До цього вона кричала періодично, ми ходили питали, що відбувається. Вони говорили:" Та щось вона погнала ". Може бути, ще тоді її відключили. За моїми відчуттями, якби вона була, було б набагато менше загиблих ", - ділиться враженнями дівчина.

За даними "Спарк-Інтерфакс", власниками ЧОП "Центр захисту" є Павло і Сергій Блинкова, які також володіють іншим Кемеровським ПОП "Фучоу". Ці два Чопа мали безліч контрактів з бюджетними установами Кемеровської області.

По телефону, зазначеному в картці ЧОП "Центр-захисту" в "Спарк", трубку взяв чоловік, який представився колишнім директором компанії. Він відмовився давати коментарі з приводу трагедії, але підтвердив, що ЧОП працював з ТЦ "Зимова вишня". За його словами, "Центр захисту" уклав контракт з ТЦ з 1 січня 2018 року.

Колишній співробітник ЧОП "Центр Захисту" розповів Російській службі Бі-бі-сі, що одночасно в "Зимовій Вишні" працювали кілька різних охоронних організацій - так як орендарі приміщень самостійно наймали охорону.

У галузевій профспілці "Координаційна рада недержавної сфери безпеки" заявили, що більшість охоронців торгового центру "Зимова вишня" не мали ліцензій і не були співробітниками охоронних фірм.

Поки СКР шукає винних, в місцевому морзі триває упізнання загиблих. Приїхала в Кемерово глава мінохоронздоров'я Вероніка Скворцова сказала, що для впізнання деяких тел доведеться провести генетичну експертизу: "З 20 збережених тел зовнішні ознаки для впізнання мають не більше трьох".

Перші похорони загиблих пройдуть в Кемерові в середу.

Слідкуйте за нашими новинами в Twitter і Telegram

Quot;Чому будівлю пропустили в експлуатацію?
Чому двері кінотеатрів були заблоковані?
Чому 40 хвилин МНС не знімало людей з даху?

Дополнительная информация

rss
Карта