"Райське досьє": українські бандити і апартаменти в Лондоні

  1. Підставні офшорні компанії
  2. Квартири з видом на річку
  3. Початківець кінематографіст і квартира за 12,5 млн фунтів
  4. вихідний документ
  5. вихідний документ
  6. Професіонали
  7. Бухгалтер і мер
  8. фінансові регулятори
  9. вихідний документ
  10. Британська репутація

Image caption Чотири квартири в будинку 199 в Найтсбріджі пов'язували з бандою

Українське кримінальне угруповання використовувала офшорні компанії для анонімних багатомільйонних інвестицій в Британію, з'ясували журналісти програми ВВС "Панорама".

Учасники банди і, в деяких випадках, члени їх сімей скуповували елітну нерухомість у престижних районах Лондона, включаючи квартиру за 12,5 млн фунтів (17,5 млн доларів).

Дочка людини, якого називають одеським кримінальним авторитетом, є офіційним власником трьох апартаментів в елітному багатоповерховому будинку.

Значна частина цієї інформації стала надбанням громадськості завдяки розслідуванню архіву офшорній документації - Paradise Papers ( "Райське досьє") - міжнародним консорціумом журналістів.

Злочинна група діяла в Одесі, а сфера її інтересів лежала в нафтовій галузі.

Увагу британських правоохоронців вона привернула ще в кінці 1990-х років, коли її членів запідозрили в контрабанді наркотиків і зброї. З пострадянського хаосу банда затіяла експансію в Європу, вибравши в якості бази Італію.

Поліція слідувала по п'ятах. Протягом чотирьох років співробітники, що спеціалізуються на боротьбі з мафією, відстежували їх переміщення по континенту і прослуховували телефони. Бесіди бандитів приводили в жах навіть поліцейських.

"Вони розповідали про вбивства з особливою жорстокістю." Я бив його по голові, поки черепушка не тріснула ... Я забив його до смерті ", - розповідає заступник комісара італійської поліції Нунція Савіно. - Їх відрізняла неймовірна жорстокість".

Банда була організована за класичними правилами мафіозного угрупування. Кожному була відведена своя роль.

Італійська поліція стежила за бандою протягом багатьох років, аж до 2002 року, і підготувала розслідування про діяльність злочинної організації. Копія розслідування є в розпорядженні ВВС. Також його публікувала міжнародна організація журналістів-розслідувачів - OCCRP.

У звіті містяться докладні відомості про дев'ять передбачуваних високопоставлених членів банди: дані про їх пересування, паспорта, номера телефонів, банківські картки та навіть відомості про їх розмовах.

У банду, згідно зі звітом поліції, входили:

  • Олександр Ангерт. У поліцейському розслідуванні йдеться, що на ньому може триматися вся організована злочинність в Одесі.
  • Микола Фомічов. Поліція називає його "жорстоким озброєною людиною".
  • Геннадій Труханов. За словами Савіно, ця людина навчав членів банди "рукопашного бою та снайперської стрільби з високоточної зброї". Зараз він - мер Одеси.

Image caption Геннадій Труханов - один з фігурантів доповіді італійської поліції від 1998 року

Незважаючи на всі докази, більшості членів злочинного угруповання офіційних звинувачень не висунули, бо злочини, в яких вони підозрювалися, були здійснені за межами Італії. В кінцевому рахунку розслідування згорнули.

Ні Ангерт, ні Фомічов, ні Труханів не були визнані винними в яких би то не було злочинах, пов'язаних з бандитизмом.

Труханів всі звинувачення на свою адресу заперечує. У відповідь на лист ВВС він заявив, що ні він, ні його родина не мають відношення до того, в чому їх підозрюють. Зв'язатися з Олександром Ангерт ВВС не вдалося. Микола Фомічов помер в 2017 році.

Image caption Чотири квартири в будинку 199 в Найтсбріджі пов'язували з бандою   Українське кримінальне угруповання використовувала офшорні компанії для анонімних багатомільйонних інвестицій в Британію, з'ясували журналісти програми ВВС Панорама

Ваш пристрій не підтримує відтворення

Кореспондента Бі-бі-сі збили з ніг, коли він намагався запитати мера Одеси про корупцію

Підставні офшорні компанії

Лондонський ринок нерухомості, мабуть, здався Трухановому, Фомічова та Ангерт відмінною можливістю для інвестицій.

Їм вдалося зберегти анонімність завдяки використанню офшорних компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах.

Одну з них, East Corner Properties, контролював Ангерт. Через неї була придбана квартира у фешенебельному лондонському районі Кенсінгтон - в вікторіанському будинку, де колись жив поет Томас Еліот.

Квартири з видом на річку

У 2001 році ще одна офшорна компанія, Matelot Real Estate Incorporated, заплатила трохи більше 1 млн фунтів за квартиру в новому житловому комплексі на березі Темзи в престижному районі центрального Лондона. Вона була продана в 2006 році.

Нам достеменно не відомо, хто стоїть за покупкою цієї квартири, тому що в момент реєстрації у компанії Matelot були фіктивні директора і анонімний власник.

Однак завдяки "Райському досьє" стало відомо, що в 2010 році бенефіціаром компанії був Микола Фомічов, якого італійська поліція називає одним з членів злочинного угруповання.

В спільне розслідування з OCCRP програма "Панорама" вивчила документи, отримані з компанії Appleby, яка виявилася в центрі скандалу з "Райським досьє".

У грудні 2015 року Appleby Group виділила офшорний бізнес по управлінню активами і адміністративними послугами в нову компанію Estera, залишивши собі юридичні послуги. Зараз у Appleby і Estera - різні власники.

Крім подробиць про зв'язок Фомічова з Matelot в "Райському досьє" повідомляється, що ще двома квартирами в будівлі володіла інша офшорна компанія, пов'язана з української злочинним угрупованням.

Початківець кінематографіст і квартира за 12,5 млн фунтів

Ім'я Фомічова спливає в зв'язку з іншими апартаментами: приблизно в 3 км на північ від Темзи, в одному з найдорожчих районів світу. Будинок 199 в Найтсбріджі, де вони знаходяться, нагадує шикарний готель. Біля входу стоїть охорона.

Дві квартири в будинку придбали офшорні компанії Brightside Properties Number 3 і 4. Цифри в назвах і номера квартир не пов'язані.

У документах повідомляється, що до 2010 року обидві компанії були власністю Фомічова.

вихідний документ

Image caption Документ, що зв'язує Фомічова з компанією, що купила квартиру в будинку 199 в Найтсбріджі

У 2015 році компанія Brightside продала квартири молодому кінематографістові на ім'я Аня Ангерт. Вона - дочка Олександра Ангерта. Вартість лише однієї з квартир склала 12,5 млн фунтів.

Неясно, звідки у Ангерт взялися гроші на таку покупку. Зараз вона володіє трьома квартирами в будинку за адресою Найтсбридж, 199.

вихідний документ

Також нам вдалося з'ясувати, що з угрупованням була пов'язана і четверта квартира в цьому ж будинку.

Директор британського національного агентства по боротьбі зі злочинністю Дональд Тун розповів, що у нього "безумовно є привід для підозри, <...> що в наявності легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом".

"В таких умовах необхідно визначити, яка частина цих даних в нинішньому вигляді може бути використана в суді як доказ", - додав він.

Професіонали

Для роботи з офшорними компаніями потрібна допомога добре знають цю сферу професіоналів.

Олександр Попівкер зі свого офісу в лондонському Фінчлі зареєстрував і керував десятками офшорних компаній, відомих як Rubicon Group. У цьому йому допомагала Appleby.

Деякі з цих компаній використовувала одеська банда.

Для запобігання відмиванню злочинних грошей міжнародні компанії на кшталт Appleby зобов'язані проводити детальну перевірку всіх своїх клієнтів.

Але для проведення перевірок вони можуть вдаватися до послуг інших професіоналів.

Компанія зробила Попівкера правомочним представником, що дозволяло йому приводити в Appleby нові компанії і ручатися за їх власників.

Image caption У Олександра Попівкера офіс в Лондоні

Це законно. Але система буде діяти лише в разі, якщо рекомендатель скрупульозний і незалежний.

Попівкер одружений на сестрі Олександра Ангерта, якого італійська поліція називає одним з лідерів злочинного угруповання.

Бухгалтер і мер

Перевірки на відмивання грошей необхідно проводити особливо ретельно, коли на чолі компанії стоїть політик чи громадський діяч (для таких осіб є спеціальний термін - politically exposed person - PEP).

Image caption На адресу Труханова звучали звинувачення в корупції

З "Райського досьє" видно, що Геннадій Труханов - основний акціонер в чотирьох офшорних компаніях, якими керувала Appleby.

Довгий час Appleby, здавалося, не помічала, що він став політиком. Коли вона звернулася до Попівкеру із запитом про походження коштів, він відповів їй: "Геннадій Труханов нам не відомий".

Але документи в архіві Appleby вказують, що це не відповідає дійсності.

Коли "Панорама" зв'язалася з Попівкером, він сказав, що не мав справ з мером, додавши, що "ніколи не мав з ним справи ні в якій якості".

Потім Попівкер повідомив нам: "Ніколи і ні за яких обставин ні моя компанія, ні особисто я не працювали, ні раніше, ні в даний час, з клієнтом або групою клієнтів в умовах, коли порядність клієнта, джерело його доходу або характер пропонованих транзакцій викликали хоч якась підозра в тому, що стосується правомірності їх законності ".

На Труханова на Україні заведено кримінальну справу за підозрою в корупції.

Національне антикорупційне бюро України повідомило, що співробітники відомства вивчать матеріали ВВС про передбачуване майні мера Одеси в Великобританії - в межах своєї компетенції.

У жовтні минулого року в будинку Труханова і офісах в Одесі були проведені обшуки. У лютому він був заарештований і звинувачений в розтраті, але йому дозволили залишитися мером.

"Ми підозрюємо, що мер Одеси вкрав гроші у міста Одеси", - заявив український антикорупційний прокурор Назар Холодницький.

Труханів відкидає всі звинувачення.

Також він відкидає всі твердження програми "Панорама". За його словами, програма поширює неправдиву інформацію, яка "ганьбить його честь, гідність і репутацію".

фінансові регулятори

Appleby виявлялася в центрі уваги і раніше. Майже 10 років офіс компанії на Віргінських островах не помічав, що компанія реєструвала і управляла фірмами, які використовувалися бандитами для відмивання грошей.

У лютому 2009 року начальник відділу з нагляду звернув увагу, що Appleby не проводить всіх необхідних перевірок.

вихідний документ

Image caption Звіт 2009 року

У тому ж звіті відсутність належних перевірок було продемонстровано на прикладі однієї з компаній Попівкера.

У 2011 році співробітник Appleby зауважив серйозні проблеми з урахуванням в компаніях Попівкера.

Віргінські офісом Appleby зацікавилися місцеві влади. У 2012 році острівної регулятор сфери фінансових послуг FSC виявив прогалини в обов'язковій звітності.

На наступний рік чиновники вказали керуючому партнеру групи Appleby на "неодноразові і суттєві порушення", а в 2014 році прийшли до висновку, що Appleby BVI порушила норми, що регулюють боротьбу з відмиванням грошей.

"І хоча в доповіді FSC від 2014 року дійсно було зазначено, що з деяких питань спостерігається поліпшення, - повідомила Appleby, - компанія до того моменту вже зробила ряд дій для виправлення ситуації".

Appleby додала, що документи, на яких засновано наше розслідування, були вкрадені.

З Попівкером Appleby BVI розпрощалася в 2015 році. Тоді влада Віргінських островів, які розслідували факти відмивання грошей, зажадали розкрити кінцевих бенефіціарів однієї з компаній, інтереси яких представляв Попівкер.

Appleby наполягає, що мала повне законне право покладатися на результати перевірок клієнтів на відповідність нормам антивідмивного законодавства, які проводив Попівкер, і зазначає, що з 2015 року взагалі відмовилася від практики роботи з повноважними представниками, яка позбавляє від необхідності проводити власну перевірку.

У тому ж році всі шість десятків компаній Rubicon Group змінили офшорного партнера.

Британська репутація

Злочинцям не складає труднощів переводити брудні гроші в Великобританію, вважає Transparency International, яка допомагала цього розслідування.

"Корупціонерам складніше розкрадати казну, коли немає можливості вивести вкрадене і приховати в безпечному місці", - говорить Рейчел Девіс Тека з Transparency.

"Анонімні компанії дозволяють виводити гроші, а британські активи на кшталт нерухомості - надійно ховати їх".

Британія стала великою пральні для сумнівних капіталів з усього світу, журиться один з лідерів британської опозиції, друга людина в партії лейбористів Джон Макдоннелл.

"Страждає наша репутація ... Занадто часто в останні роки ми чуємо про те, як брудні гроші потрапляють в лондонський Сіті. Закриваючи на це очі, ми фактично стаємо помічниками і посібниками злочинців", - сказав він.

Уряд обіцяв створити відкритий реєстр і зробити надбанням громадськості дані про реальних власників нерухомості, записаної на офшори.

Британський міністр з питань безпеки та економічних злочинів Бен Уоллес каже, що сповнений рішучості покласти край відмиванню злочинних доходів: "Ми прийдемо за ними, за їхньою власністю і грошима. Я твердо має намір застосувати всі наявні в нашому розпорядженні інструменти для боротьби із загрозою, яку представляють незаконно нажиті гроші ".

Нещодавно британська влада отримала нові повноваження в цій сфері, включаючи право виписувати "ордер на багатство неясного походження" - заморожувати активи на суму від 50 тисяч фунтів і вище, а також заводити справу, в разі якщо їх власник не може пояснити, на яких законних підставах вони були отримані.

Національне агентство по боротьбі зі злочинністю Великобританії повідомило, що потенційно новий інструмент може бути використаний для конфіскації лондонських квартир, власники яких пов'язані з українською організованою злочинністю.

"Райське досьє" - це величезний архів документів, які "витекли" в основному з офшорної юридичної фірми Appleby. Туди входять також корпоративні реєстри в 19 податкових юрисдикціях, в яких розкриваються фінансові відносини політиків, знаменитостей, корпоративних гігантів і бізнес-лідерів.

Досьє з 13,4 мільйона записів було передано німецькій газеті Süddeutsche Zeitung, а потім в Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). ВВ виступила партнером в глобальному розслідуванні, в якому взяли участь близько 100 інших ЗМІ в 67 країнах, включаючи газету The Guardian. ВВС не володіє даними про те, хто став джерелом витоку.

Дополнительная информация

rss
Карта