Реанімація Windows. Бібліотека I2R. Про стабільність Windows складено чимало анекдотів. Та й який навчений досвідом користувач не розповість пару-трійку історій про те, як у нього злітала "вісь", наверталися програми і скільки потім доводилося мучитися. Добре ще, якщо це сталося вдома

Про стабільність Windows складено чимало анекдотів Про стабільність Windows складено чимало анекдотів. Та й який навчений досвідом користувач не розповість пару-трійку історій про те, як у нього злітала «вісь», наверталися програми і скільки потім доводилося мучитися. Добре ще, якщо це сталося вдома - всього-то пара вечорів зіпсованого часу, втрата з таким трудом здобутих успіхів в іграх та біганина по друзях - заново позичати диски з програмами. Інша справа - проблеми на роботі. Любителі інсталювати що потрапило на робочих машинах завжди ризикують, і не тільки тим, що їх застукає за цією справою начальство, а й більш плачевними наслідками - перевірка незнайомого софта в дії не завжди закінчується вдало. І нехай розробники клятвено обіцяють, що їх творіння самим неймовірним чином оптимізують, прискорюють, покращують, додають досі небачені і найкорисніші можливості і т. Д. І т. П. КОМП'ЮТЕРА, притому абсолютно безкоштовно. Рано чи пізно розплата приходить - добита до ручки «оптімізаторством», «улучшательством» і «прикрашення» операційна система ледве повзає, а потім і взагалі не запускається. І тут, як на зло, через півгодини повинен з'явитися начальник, якому потрібно надати підготовлений звіт, контракт або ж ... заяву про звільнення.

Однак вищенаведеної ситуації можна легко уникнути, вірніше - виправити, навіть в тому випадку, якщо після найризикованіших експериментів ви залишилися з повністю розгромленої ОС. Стан роботи Windows, втім, як і більшості встановлених програм, піддається відновленню. Але можливо це лише в тому випадку, якщо заходи були прийняті заздалегідь, - ще під час нормальної роботи ОС і додатків.

Стабільність Windows обумовлюється коректністю її системних файлів і установок реєстру. Проблеми з'являються, коли та чи інша програма вносить в систему некоректні зміни або вони виникають при апаратних проблемах і збої в роботі самої ОС. Як правило, щоб відновити роботу Windows, досить відновити всього-то з десяток файлів, а не встановлювати заново всю систему і всі додатки до неї. Ще краще, якщо повернути на місце і копії каталогів Windows і Program Files. Проте кожного разу поштучно копіювати файли системи, а потім так само їх вставляти на місце - це морока навіть для професіоналів. Але все можна спростити! Вам не обов'язково знати, де знаходяться файли системи, для чого вони потрібні, вам і бачити їх не обов'язково - достатньо скористатися спеціалізованими утилітами, які все зроблять за вас. Вони зберігають, як правило на зазначеному користувачем носії, файли конфігурації системи. У більшості випадків зберігаються системні файли навіть архівуються, чим досягається зменшення обсягу резервованій інформації. Потім резервну копію можна буде відновити за допомогою цієї ж програми за допомогою завантаження її або її модуля з-під DOS. Деякі утиліти створюють власну дискету. Крім того, користувач має можливість вибирати навіть ступінь збереження системи. Таким мінімальним набором може бути резервна копія лише основних системних файлів. Однак у вас буде менше сумнівів і головного болю, якщо ви заодно збережіть і системний каталог Windows і Programs Files. Природно, буде потрібно додаткове місце на носії для резервної копії, тим більше що резервних копій зазвичай доводиться створювати кілька - на різних стадіях конфігурації ОС і установки ПО. Ну а найнадійніший спосіб - створити резервну копію всього диска, на якому встановлено Windows, програми та де зберігається інформація. В останньому випадку ви вже точно нічого не втратите, а відновлення системи пройде досить швидко, зайнявши від сили півгодини. А, враховуючи розміри сучасних вінчестерів, проблема з місцем виявляється не такою вже й актуальною.

Так як реанімувати Windows доводиться з DOS'a, то цей самий DOS потрібно звідкись брати, хоча б на час відновлювальних робіт. Найчастіше для цього використовуються завантажувальні дискети. В установках BIOS попередньо виставляється завантаження з флоппі-приводу. Тоді комп'ютер завантажується з дискети, на якій записаний DOS, можливо, в дещо скороченому вигляді. Таку дискету можна зробити, наприклад, скориставшись компакт-диском з популярної серії Reanimator. В цьому випадку при завантаженні відразу ж відкривається Volkov Commander, що спрощує подальшу роботу. Можна зробити і завантажувальний системну дискету з Windows 9х (Пуск / Панель управління / Установка і видалення програм / Завантажувальний диск). Однак тут не буде ніякої графічної оболонки, доведеться працювати в командному режимі DOS, набираючи все команди вручну. Інший шлях дістати дискету - завантажити інсталяційний файл з Інтернету. Звідси доступний так званий Emergency Master Rescue Disk - російська розробка - завантажувальний диск з докладним російським інтерфейсом, масою пояснень, довідкою та деякими можливостями для з'ясування несправностей з підтримкою Windows. Заявлена ​​підтримка Windows аж до ХР і файлової системи NTFS. Ложкою дьогтю стане лише, що з недавніх пір за інсталяційний файл для цього диска вимагають гроші.

Коли потрібно архівувати систему? Перший раз має сенс зберегти системні файли відразу після установки Windows. Таким чином, Windows завжди можна буде відновити в його первісному вигляді. Однак чи багато користі від голої ОС? Якщо комп'ютер вам знаком і конфліктів з апаратною частиною і драйверами не передбачається, то спочатку установки Windows можна не копіювати. Наступний крок - інсталяція програм-додатків. Тут потрібно спочатку встановити основний набір ПО, в надійності якого ви повністю впевнені: офісні програми, всілякі редактори і т. Д. - після чого зберегти системи. Тепер, у разі виникнення проблем, ви завжди зможете відновити робочий стан системи, укомплектованої основним набором програмного забезпечення. Надалі систему варто регулярно архівувати в нові каталоги. Робити це доцільно перед кожною інсталяцією програм, працездатність яких на вашому комп'ютері раніше не перевіряв; перед змінами апаратної конфігурації і установкою нових драйверів. І просто для профілактики. Таким чином, при виникненні проблем з новим ПО або залізом ви завжди зможете зробити відкат - повернутися до попереднього стану системи. Само собою зрозуміло, резервному збереженню підлягає тільки нормально працює система.

При збої в роботі програм, некоректних зміни в системних файлах і реєстрі даний спосіб відновлення працює надійно. Гірше йдуть справи при шкідливої ​​діяльності вірусів. У більшості випадків віруси не зачіпають незнайомі каталоги, в яких зарезервовані системні установки. І якщо інформація на диску залишається доступною, то після сеансу противірусного лікування можна приступити до відновлення системи з цих каталогів. Ще краще, якщо резервні копії були збережені на знімних носіях. Однак потрібно враховувати, що як раз віруси дуже люблять Похабов зміст системного каталогу Windows і каталогу програм - Programs Files. Тому, якщо навіть будуть відновлені одні тільки системні файли і реєстр, немає гарантії коректної роботи програм і драйверів. Але і цього можна уникнути, якщо при резервуванні разом з системними установками конфігурації були збережені основні каталоги - перш за все, Windows і Program Files.

Ось тепер, ознайомившись зі стратегічним планом оборони Windows, перейдемо до відпрацювання тактичних прийомів на прикладах конкретних утиліт.

Ось тепер, ознайомившись зі стратегічним планом оборони Windows, перейдемо до відпрацювання тактичних прийомів на прикладах конкретних утиліт

Почнемо ми своє знайомство з вітчизняної розробки, вельми просунутої програми для відновлення Windows - Ultimate Backup v.2.0 (Рис. 1). Програма дозволяє відновити працездатність Windows і додатків менш ніж за 5 хвилин і не вимагає інсталяції. Вільно поширюється її демо-версія, функціональність якої лише незначно обмежена. Програма забезпечена докладним російським Help'ом, і з її освоєнням ні у кого не повинно виникнути проблем.

Програма забезпечена докладним російським Help'ом, і з її освоєнням ні у кого не повинно виникнути проблем

За допомогою Ultimate Backup v.2.0 можна зберігати установки системи за кількома схемами (рис. 2). При виборі схеми збереження в лівій частині вікна програми праворуч ви відразу ж бачите короткий перелік зберігаються компонентів. Режим призначеного для користувача вибору дає можливість заархівувати для подальшого відновлення будь-які зазначені каталоги, а також ключі реєстру. При виборі схеми збереження «Файли конфігурації» будуть збережені лише основні системні файли і ключі реєстру. Цей архів може зайняти близько мегабайта, такий режим доцільно використовувати для економії дискового простору. Найбільш надійним стане вибір схеми «Вся система», куди крім системних файлів і реєстру увійдуть каталоги Windows і Programs Files. Тут вже розмір архіву для відновлення потягне більш ніж на сотню мегабайт. Можна заархівувати і весь диск.

Створення резервної копії здійснюється з-під Windows, архів має розширення * .bpf, і може бути заданий будь-який шлях для його розташування. При вказівці імен створюваних архівів можна використовувати російські букви і знаки, які не сприймаються DOS'ом, оскільки відновлення системи автор програми рекомендує проводити саме з-під DOS'a. Хоча запуск на відновлення можливий і з-під Windows, все ж цей варіант не бажаний. Якщо навіть Windows і знаходиться в щодо працездатному стані і запуск програми в його середовищі можливий, то немає гарантії, що робота програми по заміні системних установок пройде коректно. Навіть якщо відновлення з-під Windows сталося, то при перезавантаженні, швидше за все, Windows помітить зміна системних установок і відправить систему на перезавантаження повторно для чергового циклу відновлення системних файлів, вже з власної старої копії. Таким чином, стараннями Windows будуть повернуті деякі установки глючить до того системи.

Для запуску програми відновлення з-під DOS'a вам знадобиться завантажувальний диск власне з самим DOS'ом, адже ця ОС на вінчестері нині - велика рідкість. Перед відновленням системи потрібно змінити назву існуючого каталогу Windows на будь-яке інше або просто видалити його. Далі запускайте програму ubackup.exe, і перед вами з'явиться нехитра оболонка, звідки можна буде вказати шлях до архіву з відновлюваної резервною копією. У DOS'e програма відновлює файли і каталоги, крім тих, які мають довгі імена або російські букви, потім відбувається перезавантаження комп'ютера і автоматичний запуск подальшого відновлення файлів з довгими і російськими іменами вже в Windows. Після наступного перезавантаження ви отримаєте відновлений Windows з проинсталлировать раніше додатками, на що піде всього лише кілька хвилин.

Після наступного перезавантаження ви отримаєте відновлений Windows з проинсталлировать раніше додатками, на що піде всього лише кілька хвилин

Інша корисна програма - « універсальний Backup », Вільно доступна з Мережі в версії v.1.1, по функціональності нагадує щойно описану, проте володіє і деякими додатковими можливостями (рис. 3). Тут також пропонуються різні варіанти вибору збереження системних установок (рис. 4). Рекомендованим є «Звичайний» спосіб, під яким мається на увазі архівування системних файлів, каталогів Windows і Program Files. Якщо місця на диску мало, то можете вибрати спосіб резервування простіше - «Налаштування системи», куди увійдуть тільки системні файли і деякі ключі реєстру, що в середньому займає близько 2 Мбайт місця на диску. Також є можливість зарезервувати для відновлення весь диск або тільки дані на свій розсуд. Резервування системи ведеться звичайним способом, архівний файл створюється з розширенням * .uba.

uba

Відновлення системи з DOS'a можливо за допомогою запуску файлу UB_DOS.exe. Незважаючи на те, що програма в DOS'e володіє найменший графічним інтерфейсом і можливістю вибору налаштувань, розробники все ж рекомендують запускати її з додатковими ключами, що визначають її подальшу функціональність, причому при відновленні Windows 95/98 / Me або Windows NT / 2000 / XP використовуються різні набори ключів. Складнощів тут особливих не повинно бути, тому що всі кроки докладно описані в інструкції програми. При типовому відновленні Win 9X командний рядок має вигляд: ub_dos [.exe] / rs / reboot arcname.uba. Останнім в рядку йде ім'я відновлюваного архіву, який за замовчуванням повинен знаходиться в папці Archives, що в каталозі Backup. Якщо ви зберігали зарезервовані архіви в іншому місці, то спочатку їх потрібно скопіювати в зазначену папку, імена повинні бути англійською, не більше 8-ми символів. Папка зберігання архівів може бути змінена в налаштуваннях програми Опції / Настройки / Каталоги, що попередньо проводиться з-під Windows. Перед початком відновлення всього диска рекомендується спочатку його відформатувати (не обов'язково), в разі ж відновлення всієї системи (спосіб «Звичайний») необхідно видалити або перейменувати старий каталог Windows.

Крім відновлення Windows, «Універсальний Backup» можна використовувати для інших корисних цілей - сканування і порівняння станів системи. Таким чином, запросто з'ясовується, які зміни вносить в систему інсталяція тієї чи іншої програми. Для цього до інсталяції цікавить програми потрібно вибрати в заголовному вікні програми режим сканування. Після сканування системи створюється файл звіту, що зберігається в папці Reports. Далі інсталюємо програму і скануємо ще раз, після чого запускаємо режим порівняння. При порівнянні Backup видасть список створених, віддалених і змінених файлів, каталогів, ключів і змінних реєстру. Крім того, для ручного налаштування системи в «Універсальному Backup'e» є вкладка «Програми», звідки можна скористатися редакторами реєстру і системних файлів і деякими іншими інструментами.

Ще одна програма для реанімації Windows так і називається - « реаніматор Windows ». Остання її версія v.1.4 може використовуватися для відновлення Windows 95/98, має російський інтерфейс, докладний help і вільно доступна з Інтернету. Правда, її можливості слабкіше, ніж у аналогів. Вибір зберігаються компонентів з боку користувача відсутня, в архіві за замовчуванням зберігаються основні системні файли і файли реєстру. Причому ступінь стиснення архіву дуже слабка, тому для нього може знадобитися близько 4 Мбайт. Програма вимагає попередньої інсталяції.

Програма вимагає попередньої інсталяції

Збереження системних установок проводиться з Windows, відновлення - з DOS'a. Для збереження установок потрібно запустити проинсталлировать програму і натиснути відповідну кнопку (рис. 5). Можливості вибору каталогу для резервування системних файлів не передбачено - програма зберігає всі у власному каталозі Rean, що знаходиться в папці Windows. Може бути збережено до десяти копій системних установок. Кількість копій вказується на вкладці «Архівація» і за замовчуванням дорівнює восьми. Має сенс відразу ж вказати тут максимальне значення, так як при зміні цієї установки вже після початку сеансів збереження помічені збої - програма не завжди приймає нове кількість збережених копій.

У програмі також присутні деякі елементи автоматизації, як-то: сканування системи через певні проміжки часу (вкладка «Сканування»), автоматичне збереження через встановлену кількість днів (вкладка «Збереження»).

Відновлення системних установок проводиться з DOS'a, для чого передбачено створення спеціальної дискети (вкладка «Завантажувальний диск») тільки для цієї програми. Використовувати дискету дуже зручно - вам залишається лише вибрати відновлювану копію із запропонованого списку, хоча можна обійтися і без оригінальної дискети, завантажившись будь-яким іншим способом. В останньому випадку потрібно запустити файл Rean.bat, що знаходиться в каталозі Windows.

Але все ж найнадійнішим способом збереження системи і даних є повна архівація вмісту всього жорсткого диска або його логічних дисків. Таку можливість надає утиліта Norton Ghost від відомого розробника програмного забезпечення Symantec. Це ПЗ не безкоштовно, проте Norton Ghost іноді поставляється в комплекті з деякими материнськими платами як бонус. Norton Ghost створює образ диска, при цьому в файл образу архівується не весь диск, а тільки кластери, що містять дані. Диск може бути відновлений з усім своїм вмістом з образу, підтримується відновлення різних операційних систем.

У моєму випадки версія Norton Ghost 6.03 з комплекту Soltek Йшла у виде двох папок: Write_Only и Read_Only, причому и в тій и в іншій папці знаходівся файл з одним и тім же назв и розміром. Альо запуск файлу з Write_Only виробляти до создания образу диска, а з Read_Only - его відновленню, хоча в других версіях ЦІ возможности могут буті и об'єднані в одному файлі. Програма може запускатися з Windows, проте переходить у вікно DOS'а. Її інтерфейс простий і зрозумілий. Спочатку вибираємо, образ чого ми створюємо - всього жорсткого диска (Local / Disk) або одного з його логічних дисків (Local / Partition) (рис. 6). Потім знаходимо потрібний диск із запропонованого списку, вказуємо ім'я і шлях розташування для створюваного образу. Далі починається створення образу. Програма запитує необхідність компресії даних і її ступінь. Образ створюється за вказаною шляху у вигляді архіву з розширенням * .gho (рис. 7).

Запуск же файлу з папки Read_Only призводить до відновлення даних з раніше створених образів. Принцип той же - спочатку вказуємо, що ми відновлюємо, і вибираємо шлях до місця розташування його образу. Потім визначаємо той диск, на який обраний образ повинен бути відновлений. Після ряду перевірок починається відновлення даних з образу.

Аналогічно Norton Ghost працює і інша утиліта - Disk Image v1.0 beta. Йдеться про російській програмі, яка є безкоштовною і вільно доступна в Інтернеті за вже відомим нам адресою ( http://www.hgroup.dax.ru/ ). Відновленню може піддаватися будь-яка ОС, аби вона базувалася на FAT16 або FAT32. У програмі є деякі обмеження. Так, обсяг даних на резервовану диску повинен бути не більше 4 Гбайт. Крім того, якщо ємність фізичного жорсткого диска перевищує 8,2 Гбайта, то образ може бути знятий тільки з першого логічного диска, при цьому його розмір не повинен бути вище 8,2 Гбайт.

Крім того, якщо ємність фізичного жорсткого диска перевищує 8,2 Гбайта, то образ може бути знятий тільки з першого логічного диска, при цьому його розмір не повинен бути вище 8,2 Гбайт

Для створення образу Disk Image може бути запущений з-під Windows, при цьому він буде працювати у вікні DOS (рис. 8). Після запуску на створення образу (Create) програма видасть список доступних логічних дисків. Врахуйте, що файл образу створюється в тому ж каталозі, в якому знаходиться і здійсненний файл програми. Відновлення образу здійснюється після запуску Disk Image в DOS і вибору пункту Restore. Файл образу знову ж повинен знаходитися в одному каталозі разом з виконуваним файлом Disk Image.

Norton Ghost і Disk Image підійдуть, коли для створення образу є досить вільного місця на вінчестері або збереження ведеться на інший ємний носій. Їх використання - одне з найбільш надійних засобів резервного збереження системи і даних. Однак тут треба враховувати деякі особливості: при відновленні інформації з допомогою цих програм відбувається оновлення файлової структури розділу, що рівносильно форматування. Вся стара інформація знищується, на її місце записуються дані з образу. Та інформація, яка з'явилася вже після створення образу диска, буде втрачена. Тому перед відновленням потрібно обов'язково переписати всі потрібні дані на інший диск.

Варто додати, що в Windows 2000 з'явилися деякі власні кошти архівації та відновлення системи. Якщо ви відкриєте меню Пуск / Програми / Стандартні / Службові / Архівація даних, то опинитеся в програмі архівації, звідки можливо і резервування системних установок. Крім того, якщо при завантаженні Windows 2000 натиснути F8, то виберете пункт завантаження ОС з установками останньої вдало працювала конфігурації.

Дещо по-іншому виглядає процес відновлення системи за допомогою Ultimate Backup, «Універсального Backup'а» і «Реаніматора Windows». Тут можуть відновлюватися тільки збережені в архіві файли і каталоги. Все ж нові, що з'явилися з часу резервування, залишаються при відновленні на своїх місцях.

Але який би метод збереження ви не вибрали, перед створенням резервної копії системи перевірте диски на наявність вірусів і обов'язково запустіть на зберігаються дисках ScanDisk або іншу подібну утиліту, оскільки всі помилки повинні бути виправлені до резервування даних. А наостанок залишається лише побажати, щоб відновлювати систему вищеописаними способами вам доводилося якомога рідше.

Коли потрібно архівувати систему?
Однак чи багато користі від голої ОС?

Дополнительная информация

rss
Карта