Російська піч: традиції, прикмети, змови пов'язані з піччю.

  1. Навіщо в російську піч садили дітей
  2. Як дізнатися прогноз погоди у російської печі
  3. Як на печі заклинали мороз
  4. прабабуся мультиварки

П ечка на Русі зігріває, годує, висвітлює, пере, сушить, лікує, прогнозує погоду і заклинає мороз. П ечка на Русі зігріває, годує, висвітлює, пере, сушить, лікує, прогнозує погоду і заклинає мороз

Російська піч. Фото: С. Яковлєв / Фотобанк «Лорі»

Вчені обчислюють вік предка російської печі багатьма тисячоліттями. Вперше людина помістив вогонь під глиняний звід ще в кам'яному столітті. На Русі глинобитні склепінні печі будувалися в X-XI століттях, а свій звичний, традиційний вигляд вони знайшли до XVIII століття.

Починаючи зводити хату, спочатку визначали, де скласти піч, і лише після цього робили планування інших приміщень. Звідси і пішли знамениті прислів'я і приказки: «Танцювати від грубки» і «Догадливий селянин - на печі хату поставив». Грубку будували на настилі масивного зрубу - опечье, а під ним залишали порожнє місце - подпечье. На опечье зберігали всю пічну начиння: рогачі, кочерги, лопати для випічки хліба. У подпечье взимку садили курей, щоб вони грілися і краще несли яйця.

Навіщо в російську піч садили дітей

Миття в грубці. Гравюра, XIX століття

Гравюра, XIX століття

Історичний інтер'єр житла. Фотографія: Ю. Брикайло / фотобанк «Лорі»

Брикайло / фотобанк «Лорі»

Мама вчить дочку виймати з печі чавунець

Російські печі традиційно будувалися великих розмірів, навколо них зосереджувалася основна домашня діяльність і протікав сімейний відпочинок. Піч не тільки гріла і варила - в ній було достатньо місця, щоб паритися. Митися в печах воліли молоді дівчата, які побоювалися «банної нечисті». З давніх-давен вважалося, що пічної пар зцілює від багатьох хвороб. Не дарма говорили: будь-яка хвороба відчепиться, якщо прогріти свої кісточки в печі. Наші предки вигрібали з протопленій печі вугілля і золу, а потім садили на лопатах в топку прогріватися хворих дітей. Пічна зола на Русі була обов'язковим компонентом мазей і відварів.

Як дізнатися прогноз погоди у російської печі

Чавунці в осередку російської печі. Фотографія: Н. Король / фотобанк «Лорі»

Король / фотобанк «Лорі»

Російська піч. Фотографія: В. Саломатніков / фотобанк «Лорі»

Саломатніков / фотобанк «Лорі»

Дим з пічної труби. Фотографія: А. Матвійчук / фотобанк «Лорі»

Сільські жителі вміли по печі передбачати погоду. Існував цілий звід народних прикмет, за яким селяни помічали різні деталі, а потім тлумачили їх значення.

Якщо дрова в печі горять з тріском - буде мороз, а якщо з гуде шумом - чекай бурану.

Дрова горять мляво або гаснуть - в найближчі дні настане відлига.

Дрова в печі добре розпалюються і горять з легким потріскуванням, а дим з труби піднімається вгору - вірна ознака сонячного і тихого дня.

Дим вигинається коромислом і стелиться по землі - підтвердження майбутнього негоди.

Як на печі заклинали мороз

Російська піч. Фотографія: С. Тарасов / фотобанк «Лорі»

Тарасов / фотобанк «Лорі»

Житлова кімната з піччю в російській хаті. Будинок селянина Сергєєва. Острів Кижи. Фотографія: О. Ліпунова / фотобанк «Лорі»

Ліпунова / фотобанк «Лорі»

Піч в будинку на Російському півночі. Будинок Єлізарова, острів Кижи. Фотографія: Igor Lijashkov / фотобанк «Лорі»

Справжнім випробуванням для печей ставали міцні морози матінки зими - Нікольський, різдвяні, василівські або хрещенські. В цей час ставало зрозуміло, чи достатньо довго піч тримає тепло і багато спеку дають заготовлені дрова. Не меншу роль грала і пічна труба. Тепло і чистота повітря в будинку залежали від того, відкриті або закриті в ній засувки і заслінки. Відкриєш заслінку - гар і дим зникнуть, закриєш - довше збережеш тепло.

Зазвичай пічні стінки мають товщину 25-40 сантиметрів, і завдяки цьому створюється хороша теплоакумуляцією і виникає ефект термоса. Перевага справжньої російської грубки - в рівномірному розподілі спека. Навіть у найлютіший мороз вона може з одного протопки підтримувати тепло в хаті протягом доби.

Для захисту озимих культур і фруктових дерев від вимерзання за допомогою відкритої пічної труби або волоковимі вікна селяни за традицією здійснювали обряд закляття морозу.

прабабуся мультиварки

Дівчина біля печі. Фотографія: Н. Гернет / фотобанк «Лорі»

Гернет / фотобанк «Лорі»

Чугунок з тушкованим м'ясом і овочами, приготованими в російській печі. Фотографія: Н. Король / фотобанк «Лорі»

Король / фотобанк «Лорі»

Жінки з сільською їжею. Фотографія: Я. Філімонов / фотобанк «Лорі»

Селяни на печі сушили гриби, ягоди і дрібну рибку. До середини ХIХ століття на Русі улюбленим овочевим блюдом були парена ріпа або гарбуз. Оскільки ріпа готувалася дуже легко, виникло вираз «простіше простого». Вимитими репамі набивали чавунний горщик і ставили його на ніч в теплу піч. Готову страву з сіллю або без з задоволенням їли всі члени сім'ї. Гарбуз воліли без насіння запікати на металевих листах отвором вниз, а потім їли її з молоком і хлібом.

Традиційна російська піч дозволяє приготувати практично все що завгодно. На відміну від сучасних духовок вона дозволяє надати стравам особливий аромат і національну своєрідність. На розтопленої вранці печі можна готувати весь день.

Пироги з піднявся за ніч тесту з фруктовою або овочевий начинкою від пічного спека стають пухкими, пишними і неймовірно смачними. Звідси пішла і російська прислів'я: «Красна хата кутами, а піч - пирогами».

Дополнительная информация

rss
Карта