«Скорочення» хвилі допоможуть збільшити пропускну здатність Wi-Fi і TV

Оскільки телекомунікаційна галузь останнім часом розвивається дуже швидко, виробники починають відчувати брак частотного спектра. Однак професор Бо Тайд зі Шведського інституту фізики простору і його колеги з Італії сподіваються змінити такий стан речей шляхом переходу на абсолютно новий механізм, що дозволяє збільшити в десятки разів число незалежних каналів в одному і тому ж вузькому частотному діапазоні.

Команда дослідників провела у Венеції демонстрацію інноваційної технології, що дозволяє збільшити інформаційну ємність радіохвиль, в якій використовується «орбітальний кутовий момент» обертових хвиль. Оскільки телекомунікаційна галузь останнім часом розвивається дуже швидко, виробники починають відчувати брак частотного спектра

(Cхема досвіду. Для правильного прийому закрученої радіохвилі використовувалися дві прийомні антени)

Варіація цих обертань дозволяє поміщати кілька потоків даних в той розкид по частоті, який зараз використовується тільки для одного потоку. Такий підхід можна застосувати до трансляції радіо, Wi-Fi і телебаченню.

Сегменти електромагнітного спектра, які використовуються для всіх трьох напрямків, діляться приблизно таким чином: для кожного каналу виділяється свій розкид по частоті. Тобто, кожен канал містить певну смугу пропускання.

Ключова особливість технології лежить у відмінності між орбітальним і спінові моментом імпульсу електромагнітних хвиль. Прекрасний приклад, який ілюструє наведений вище термін: Земля і Сонце. Земля обертається навколо своєї осі - це спіновий момент імпульсу, і в той же час обертається по орбіті навколо Сонця - орбітальний кутовий момент.

Для частинок світла - фотонів - характерні як орбітальний кутовий момент, так і спіновий момент імпульсу. До речі, спіновий момент імпульсу фотонів більше відомий як ефект поляризації, який використовується в сонцезахисних і 3D-окулярах.

Подібно до того, як сигнали для правого і лівого ока в 3-D-окулярах можна закодувати за двома різними поляризациями, екстрасігнали можна встановити з різними сумами орбітального кутового моменту.

Професор Тайд і його колеги аналізували цю ідею на протязі багатьох років; в минулому році вони опублікували статтю в журналі Nature Physics , В якій пояснювали, що обертаються чорні діри можуть генерувати подібний «кручений» світло.

Перший практичний експеримент команда вчених провела у Венеції, їм вдалося передати сигнал на відстані 442 метри c острова Сан-Георгіо в Палац дожів на площі Сан-Марко. «Це якраз те саме місце, на якому Галілео вперше демонстрував свій телескоп 400 років тому», - зазначив проф. Тайд.

У найпростішому випадку обертання електромагнітних хвиль досягається звичайним поворотом тарілки-антени, що передає сигнал. Вчені розділили стандартну сателітні антени по радіусу і отримали в результаті дві окремих кромки. В цьому випадку антена нагадує штопор.

У 2011 році (ця подія широко висвітлювалося в пресі) вчені використовували стандартну антену і модифіковану антену власної розробки для передачі двох аудіосигналів на частоті 2,4 ГГц (діапазон Wi-Fi) в такій ширині спектра, яка зазвичай дозволяла відправку тільки одного сигналу. Під час експерименту не було б нічого незвичайного, якби обидва канали не працювали одночасно на одній частоті (2,414 ГГц), при цьому використовувалися два однакових Wi-Fi-FM-передавача кожен потужністю 2 Вт. Відрізнялися ж тільки передавальні антени. Вони дозволили по-різному «закодувати» дві однакові майже у всіх відносинах радіохвилі. Пізніше вони повторили той же експеримент для двох телевізійних сигналів.

Пізніше вони повторили той же експеримент для двох телевізійних сигналів

Для генерації радіовіхря використовувався випромінювач (зліва) з гелікоідной чашею (вчені зробили її з пари звичайних 80-сантиметрових антен-тарілок), а для відправки традиційного «плоского» сигналу - антена Уда-Яги (праворуч).

На практиці нескінченне число каналів отримати не можна. Але провідний автор роботи Фабріціо Тамбуріні (Fabrizio Tamburini) стверджує: «У розумних економічних кордонах можна використовувати стану орбітального моменту від -5 до +5, в тому числі нескрученную хвилю. У цьому випадку ми можемо мати 11 каналів на одному частотному діапазоні. Якщо ще використовувати мультиплексування, як в цифровому ТБ, на кожному з них, то можна отримати 55 каналів в одному частотному діапазоні ».

Професор Тайд і його колеги зараз працюють з виробниками обладнання над розробкою системи, яка здатна передавати понад двох частотних діапазонів з різним орбітальним кутовим моментом.

Подробиці нового принципу кодування і деталі самого досвіду можна знайти в статті в видання New Journal of Physics.

Дополнительная информация

rss
Карта