Що робити, якщо ви потрапили в неофіційний чорний список банків

Банкіри обходять правила формування єдиних списків недобросовісних позичальників і всупереч вимогам закону орієнтуються на свої внутрішні розпорядження.

Російські банки практично перестали здавати звітність про недобросовісних клієнтів в Росфінмоніторинг і Банк Росії. Так звані чорні списки, як і раніше існують, але ... всередині самих банків. Назовні ці документи не виходять.

Чому це погано для потенційних позичальників? Всі ми можемо потрапити в якийсь чорний список - хтось пару раз прострочив виплату по кредиту, а хтось, наприклад, чисто зовні не сподобався банківського клерка. Розуміючи це, російські фінансові влади розробили дворівневий механізм реабілітації клієнтів. Для цього був створений реєстр недобросовісних користувачів Росфінмоніторингу і Банку Росії. Малося на увазі, що до реєстру підуть всі чорні списки, після чого включені туди громадяни зможуть запустити процедуру «обілення» себе.

І що ви думаєте? Система запрацювала! Громадяни дійсно стали активно звертатися в банки з проханням виключити їх зі списку. На першому етапі банк сам може прийняти рішення, але якщо він відмовить потенційному позичальникові в поверненні світлого імені, клієнти можуть звернутися в Банк Росії і спробувати щастя там. Банк, зрозуміло, схильний відмовити - не для того людині перекривали можливість співпраці, щоб знову розкрити йому обійми. І тоді Росфінмоніторинг і регулятор збирають спеціальну комісію, члени якої приймають рішення. За кожного клієнта.

Говорячи простою мовою, це означає, що представники фінансової влади проведуть позачергову перевірку діяльності банку: зрозуміло, що кредитним організаціям таке щастя зовсім не потрібно. В результаті банки змушені виключати з НС людей по першому їх заявою, або ж ... складати неофіційні списки, які в порушення закону не відправляються в Росфінмоніторинг.

Як розповіли EG.RU на умовах анонімності співробітники великих банків, виключити своє прізвище з неофіційного чорного списку практично не представляється можливим. По-перше, банки відмовляються пояснити причину потрапляння до переліку, по-друге, не зовсім зрозумілий механізм оскарження цього рішення. Для виключення свого прізвища в РФ потрібні, як прийнято у нас говорити - зв'язку. Але не у всіх вони є.

Але не у всіх вони є

Фото: pixabay.com

Що робити громадянам, яким відмовляють у отриманні кредитів?

- Найголовніше - люди повинні вимагати у банків документального підтвердження про те, що їм відмовляють у отриманні кредиту. У цьому випадку виключається ситуація, при якій ви можете потрапити в неофіційний чорний список. З цим документом ви зможете розраховувати на реабілітацію. Єдине, що тут варто враховувати - якщо ви потрапили в чорні списки декількох банків, то реабілітацію доведеться проходити в кожному з них, - розповіла EG.RU старший юрист одного з великих російських банків Світлана Іванова.

Таким чином, в разі відмови необхідно вимагати офіційний документ. Але і тут не все так просто. Банки все одно зроблять позначки про вас. Після наполегливих вимог жаданої папірці напроти вашого прізвища неодмінно з'явиться характеристика: «скандальний клієнт». Навряд чи після такого ви зможете розраховувати на отримання кредиту, причому не тільки в цьому банку, але і в які співпрацюють з ним ( «чорний ринок» обміну банківською інформацією в обхід контролюючих структур успішно функціонує).

Якщо ви вже потрапили в чорний список банків, то, за словами Іванової, дізнатися причину цього фактично неможливо. Більш того, клієнт, не маючи на руках документів, навіть не зрозуміє, в якому з реєстрів він складається - неофіційному банківському або легальному, пересилається в органи моніторингу. Втім, здогадатися неважко: потік інформації про «поганих» позичальників з банків в Росфінмоніторинг, і спершу-то не дуже бурхливий, практично вичерпався.

Втішає лише те, що відмова в отриманні кредиту - не завжди погана новина. У квітні Національне бюро кредитних історій призвело статистику , Згідно з якою в Росії знову спостерігається кредитний бум. Жителі країни стали набагато частіше оформляти кредитні картки. У першому кварталі 2018 року в РФ видали 2,09 мільйона кредитних карт - це на 64,6% більше, ніж за такий же проміжок 2017 роки (1,27 мільйона)! Але не у всіх громадян виходить вчасно платити за кредитами, тим самим вони заганяють себе в рабство: відсотки ростуть, нараховується пеня, не дають спокійно жити колектори. Так що потрапляння в чорний список може бути і порятунком від потенційної кабали. Якщо інший отримує кредити, то невідомо, кому повезло.

Чому це погано для потенційних позичальників?
І що ви думаєте?

Дополнительная информация

rss
Карта