Що таке файл | Комп'ютер для чайників

 1. ім'я файлу
 2. Розширення файлу
 3. розмір файлу
 4. Ще по темі:

Поняття файлу має особливе значення в будь-якій операційній системі, включаючи найпоширенішу систему Windows . Кожен, хто починає вивчати комп'ютер з нуля, стикається з цим комп'ютерним термінів в числі найперших досліджуваних. Що ж таке файл? Візьмемо аналогію з людиною, який всю інформацію розділяє на частини для зручності її зберігання, пошуку і використання. Як приклад можна привести бібліотеку, де кожна книга об'єднана загальним змістом змісту, має певну кількість сторінок, своє місце зберігання і розставлена ​​на полицях за жанрами. Комп'ютер же оперує різного роду інформацією (тексти, фотографії, відео і т.д.) у вигляді нулів і одиниць, зрозумілому тільки йому. Людина в такому вигляді сприймати інформацію не може. Тому для повноцінного взаєморозуміння ввели поняття файлу. до змісту ↑

Файл являє собою подобу контейнера, в якому зберігатися будь-яка інформація. Це може бути той же текст, фотографія, фільм, або ж набір даних, потрібних для роботи певною програмою або самій операційній системі. Таким чином, з файлів складаються всі програми і дані, наявні на комп'ютері. Фільм, що зберігається на жорсткому диску або іншому носії - це файл, два фільми - це два файли. Фотографія - це файл, дві фотографії - це два файли і т.п. За аналогією з бібліотекою, жорсткий диск або інший носій - це свого роду сховище файлів, які мають свої місця зберігання, імена та розміри. Звідси ми підходимо до того, що файли мають певні властивості. Основні властивості - це ім'я файлу, розмір файлу, розширення.

до змісту ↑

ім'я файлу

Щоб відрізнити один файл від іншого він має ім'я, яке може складатися з малих або великих літер, цифр або всіх разом. Файл не слід починати з точки, також в імені файлу уникайте використовувати квадратні і фігурні дужки, неприпустимі спецсимволи / \ | : *? "<>. При помилковому найменуванні файлів з використанням цих знаків, операційна система відмовиться прийняти ім'я, вказавши при цьому на помилку. Файл не повинно містити більше 255 символів, хоча цілком достатньо 10-30 символів.

Хто або що дає імена файлів? Імена дають програми і сама операційна система для своїх службових даних, які не можна перейменовувати щоб уникнути збоїв в їх роботі. Ті файли, які ви самі створюєте за допомогою програм, ви називаєте самі, дотримуючись вищепереліченими обмеженнями. Наприклад, створивши тестовий документ в будь-якому текстовому редакторі ви можете назвати його «мій документ» або по іншому.

Наприклад, створивши тестовий документ в будь-якому текстовому редакторі ви можете назвати його «мій документ» або по іншому

Чи можуть бути два або кілька однакових імен файлу в одному місці на носії, і якщо можуть, то як зрозуміти, яка інформація в них зберігається? Так можуть, але в разі різного їх розширення.

до змісту ↑

Розширення файлу

Розширення є частиною імені файлу і вказується після точки. приклад:

 1. Readme.txt
 2. Readme.avi
 3. Readme.jpeg
 4. Readme.mp3

Тут однакові імена, але з різними розширеннями і вони можуть перебувати в одному місці. Розширення файлу необхідно для того, щоб комп'ютер знав, за допомогою якої програми йому потрібно обробити файл. Якщо двічі клацнути мишкою на файлі з розширенням txt, то Windows запустить програму «Блокнот» і автоматично завантажить в нього текст, що міститься у файлі.

Крім того, по розширенню користувач швидко зрозуміє, що за інформація зберігається в файлі. Для простоти розуміння візьміть аналогію з людиною, уявіть, що розширення - це прізвище. Тобто маючи список з однаковими іменами людей, ви відрізните їх на прізвище. Найпоширеніші розширення, з якими ви будете працювати - це:

 • .txt - простий текстовий документ;
 • .doc, .docx, .docm, .rtx - форматований текстовий документ;
 • .xls, .xlsx, .xlsm, .ods - електронні таблиці;
 • .jpg, .jpeg, .gif, .png - графічні;
 • .mp3, .ogg, .wma - аудіофайли;
 • .mpeg, .264, .avi - відео;
 • .rar, .zip, .tg - архіви;
 • .exe, .cmd, .bat - виконувані файли.

Розширення ще називають типом файлу. Регістр розширення не має значення: txt і TXT - це одне і те ж розширення.

до змісту ↑

розмір файлу

Кожен файл займає місце на жорсткому диску або іншому носії. Займане місце визначається розміром файлу, який вимірюється в одиницях інформації - байтах, кілобайтах, мегабайтах і гігабайтах, а в майбутньому можливо і в терабайт. Можна навести аналогію з вагою: грам, кілограм, центнер, тонна. До речі, часто на комп'ютерному жаргоні можна почути «фільм (гра) важить 2 гіга». Це означає, що файл з фільмом має розмір 2 гігабайти. Для комп'ютера найменший розмір обчислюється в 1 біт, але в ньому практично не вимірюють, настільки він малий. Обчислення починають з байта, який містить 8 біт і далі:

 • 1 Кілобайтів (КБ) = 1024 байта
 • 1 Мегабайт (Мб) = 1024 кб (кілобайт)
 • 1 Гігабайт (Гб) = 1024 мб (мегабайти)
 • 1 Терабайт (Тб) = 1024 Гб (гігабайти)

Кратність 1024 утворюється з основних принципів довічного числення. Що б дізнатися розмір файлу в стандартному вікні провідника Windows, потрібно навести курсор миші на значок нашого файлу, натиснути правою кнопкою мишки і з випав списку вибрати пункт «Властивості». Вікно покаже не тільки розмір, але і інші властивості документа.

Крім імені, розширення і розміру, файл має ще ряд властивостей, які становлять інтерес для просунутих користувачів. для комп'ютерних чайників , які вивчають комп'ютер з нуля , В перший час буде досить вищеперелічених.

Поділитися.
до змісту ↑

Ще по темі:

 • Що таке буфер обміну? Практично всі комп'ютерні чайники, стикаючись з поняттям «буфер обміну» насилу розуміють, що це таке і яка від нього користь. Почуті від більш просунутих користувачів такі [...]
 • Як виділити файли і папки Виділення файлів і папок в операційній системі - одна з найпоширеніших операцій. Необхідність в даній операції виникає при копіюванні, переміщенні, створення резервної копії, видалення [...]
 • Архівація файлів засобами Windows Щоб зменшити розміри файлу або всіх файлів, що знаходяться в папці, їх можна стиснути або по-іншому - архівувати. Зазвичай ця методика застосовується в тих випадках, коли файли пересилаються по [...]
 • Доступ до недавно відкривався файлів і папок Якщо потрібно знайти файл, відкрити його і продовжити роботу з недавно відкривався файлом, скористайтеся можливістю швидкого доступу, що надається Windows. Відкрийте меню кнопки «Пуск» і [...]
 • Організація даних в Windows Грамотна організація даних полягає в впорядкування файлів шляхом їх зберігання в окремих папках. У Windows файли і папки впорядковуються певним чином. За допомогою заздалегідь [...]

Що ж таке файл?
Файл не слід починати з точки, також в імені файлу уникайте використовувати квадратні і фігурні дужки, неприпустимі спецсимволи / \ | : *?
Хто або що дає імена файлів?
Чи можуть бути два або кілька однакових імен файлу в одному місці на носії, і якщо можуть, то як зрозуміти, яка інформація в них зберігається?