Спец-Сервіс. Ремонт будь-якої електроніки


Материнська плата (від англ. Motherboard, скорочено MB, зустрічається назва mainboard - головна плата) - основа будь-якого комп'ютера або ноутбука. Фізично є багатошаровою друковану плату на якій встановлюються основні компоненти комп'ютерної системи - процесор, пам'ять, відеокарта, різні контролери та ін. Містить роз'єми для підключення периферійних пристроїв, а також підключення додаткових контролерів, для яких зазвичай використовуються шини USB, PCI і PCI-Express . Багато сучасні материнські плати підтримують бездротові пристрої, що використовують протоколи IrDA, Bluetooth, Wi-Fi.

Найбільш значущою частиною материнської плати є чіпсет, який представляє з себе набір мікросхем системної логіки. Як правило, складається з двох мікросхем - Memory Controller Hub або північний міст (англ. Northbridge) і I / O Controller Hub або південний міст (англ. Southbridge). Зустрічаються менш поширені рішення з об'єднаними мостами в одному чіпі. Північний міст (швидка мікросхема), забезпечує взамодействия процесора з пам'яттю і графічною системою. Є готові рішення з інтегрованою в північній міст видеоподсистемой. Південний міст (повільна мікросхема), забезпечує взаємодію між процесором і жорстким диском, картами PCI, інтерфейсами IDE, SATA, USB і ін. Саме північний і південний мости, в основному, визначають характеристики материнської плати і підтримувані нею пристрою.

Ми виробляємо ремонт материнських плат будь-яких моделей, виробників і призначення, включаючи ноутбучні, серверні і промислові. Використання професійного досвіду, обладнання та сучасних матеріалів дозволяє нам виробляти весь спектр робіт по ремонту материнських плат - від мікропайкі SMD компонентів до реболлінга BGA чіпів. Перелік робіт включає в себе безліч найменувань, найбільш поширені:

  • Заміна, перепайка (реболлінг) північних і південних мостів
  • Заміна, перепайка будь-яких BGA і SMD компонентів материнської плати
  • Перепрошивка, заміна мікросхем BIOS, установка панелі
  • Відновлення пошкоджених струмоведучих доріжок
  • Ремонт ланцюгів живлення процесора, пам'яті, AGP, PCI, PCI-E і ін.
  • Заміна, перепайка сокетов, слотів AGP, PCI-E, слотів пам'яті, ін. Слотів розширення
  • Заміна роз'ємів живлення, IDE, SATA, PS / 2, USB, COM, LPT, LAN і ін.
Найменування робіт Вартість (руб.) Ремонт материнських плат

300-3500

Ремонт серверних материнських плат від 1000 Ремонт материнських плат останніх моделей 800-6500 Ремонт материнських плат промислового призначення договірна прошивка BIOS (Без пайки / с пайкою, вкл. Установку панелі і заміну мікросхеми) від 300 Діагностика без ремонту
300-500 Терміновий ремонт будь-якого виробу + 50%

* Крім ЮМ, СМ, контролерів

Деякі поради по ремонту материнських плат

У зв'язку з великою кількістю питань з боку ентузіастів, які віддають перевагу незалежно від рентабельності, все робити своїми руками, ми вирішили на прикладі відомої, свого часу, материнської плати Intel D865PERL допомогти розібратися в шаманських діях під назвою - ремонт материнської плати. Зрозуміло, викладений тут матеріал не охоплює всі секрети, пов'язані з ремонтом материнських плат і наведені поради не вирішать завдання покрокового керівництва для новачка, але, тим не менш, дадуть інформацію до роздумів і деякі базові точки, які в умілих руках будуть непоганою підмогою в справі ремонту материнських плат. Отже:

1. Перед включенням материнської плати необхідно провести її попередній огляд. Особливо це стосується галузі харчування CPU, так як при несправності VRM CPU існує ризик вигоряння процесора. Якщо пошкоджений один з транзисторів Q3B3, Q3B2, Q3B1, Q2B2, Q2B3, Q2B1, Q1B1, Q1B3, мікросхем U2B1, U3B1, ADP3168, то таку плату включати не можна. При підозрах на непрацездатність цих елементів необхідно заміряти опору між керуючими ніжками транзисторів і землею. Ці опору у верхніх транзисторів (їх ліві ніжки) повинні бути однаковими, так само, як і у всіх нижніх транзисторів (праві ніжки) опору повинні бути однаковими (тут і далі верхом буде називатися сторона плати, ближня до зовнішніх роз'ємів COM, USB і т .буд .; низом - сторона роз'ємів IDE; право - сторона CPU). При несправності VRM вищевказані опору мають явні відхилення і зазвичай мають дуже малі значення. Треба відзначити, що несправності VRM на материнських платах Intel зустрічаються досить рідко.
Якщо VRM справні, можна зробити установку CPU, POST-карти і включення плати. Тестування необхідно проводити з процесором Celeron D або Prescott. Слід зазначити, що на деяких старих ревізіях материнських плат Intel присутній ворожий блокуючий резистор, який не дає запускати мати з Prescott або Celeron D. На D865PERL він розташовується трохи вище роз'єму J4B1 (12V харчування CPU), на 5 мм вище написи C4B2, і являє собою самотньо стоїть 0-омное опір, що зв'язує землю з однією з ніжок CPU. Цю «вражину» необхідно відразу видалити. У таких платах, як правило, крім цього ще зашита стара версія BIOS, що не дає використовувати Celeron D, тому дуже корисно оновити BIOS (див. Далі).

2. Можна робити включення блоку живлення. Блок живлення включається тільки при встановленому CPU. Якщо материнська плата включає блок живлення, то перевіряється наявність наступних величин:
- напруги на 3.3V STDBY;
- напруги на ніжках кварцу XY7H2 32kHz;
- опору між 3.3V блоку живлення (помаранчевий провід і землею) при висмикнути з мами блоці живлення, знятому CPU і RAM.
Необхідно перевірити, чи не гріються будь-які елементи, особливо Super I / O (U1J1) і південний міст. Можливо, плата включиться при висмикнути штирьком харчування 12В CPU (J4B1). Перевірити, чи включається плата примусово шляхом замикання зеленого і чорного проводів блоку живлення, якщо включається знову перевірити, чи не гріються вищевказані елементи.

3. Якщо материнська плата при включенні не виводить ніяких кодів на POST карту або знаходиться в RESET, необхідно перевірити наявність:
- напруги живлення CPU (нижній висновок котушок L3B1, L1B1);
- напруги на нижньому виведення Q6E4 (~ 2.4V);
- напруги на лівому виведення Q6E2 (~ 1.5V);
- напруги на правому виведення Q5B5, якщо такий є;
- напруги на підкладці U9B3;
- напруги на верхньому виведення L6H1 (~ 2.6V);
- напруги на нижньому виведення будь-якого з 56-омних резисторних збірок під роз'ємами DDR;
- напруги на кнопці RESET (один провід сидить на землі, цікавить напруга на другому виведенні);
- напруги на ніжках кварцу XY7H2 32kHz;
- напруги на 15-му зверху правом контакті будь-якого PCI роз'єму;
- постійної напруги на ногах 43, 44 генератора (повинно бути однаковим).
Перевірити, чи не гріються будь-які елементи, особливо Super I / O, південний міст, LAN (U6A1), BIOS (U7J1).
А також цього вимкнути платі:
- опору між 3.3V STDBY (підкладка регулятора U9B3) і землею;
- опору між лівою ніжкою Q6E2 і землею;
- опору між 3.3V блоку живлення (помаранчевий провід і землею) при висмикнути з мами блоці живлення, знятому CPU і RAM.

4. Далі оглянути плати, особливо в області провідників, що з'єднують північний міст з CPU і північний міст з південним мостом. Чи не замкнуті між собою контакти в роз'ємах PCI, DDR. Провести переустановку CPU, перевірити на запуск при сильно притиснутому CPU, притиснутих кутах південного моста, сильно притиснутому BIOS, при будь-яких легких вигинах плати.

5. Далі необхідно перевірити, чи бачить материнська плата пам'ять (в обох каналах). Без пам'яті вона повинна пищати, з пам'яттю - йти далі. На несправність пам'яті вказує код D3, D4 (перевіряти обидва банки). При несправності пам'яті потрібно:
- заміряти напругу на верхньому виведення L6H1 (~ 2.6V);
- заміряти напругу на нижньому виведення будь-який з 56-омних резисторних збірок під роз'ємами DDR;
При вимкненому платі:
- заміряти опір між верхнім правим контактом AGP (A1) і 12В блоку живлення (жовтий провід) - має бути 0 ом; якщо 12В не доходить до контакту A1, то при вставленої відеокарти зазвичай код D3; також необхідно перевірити цілісність роз'єму AGP;
- заміряти опір між ніжками 91 та 92 (зазвичай підписано) роз'єму DDR ​​і землею;
- візуально перевірити цілісність провідників від північного мосту до несправного банку пам'яті, а також цілісність резисторних збірок і самих роз'ємів DDR.

6. Якщо материнська плата не бачить відеокарт AGP, необхідно перевірити наявність:
- напруги на контакті A1 AGP (правий верхній);
- напруги на нижніх контактах роз'єму AGP;
- напруги на лівому виведення Q6E2 (~ 1.5V);
- опору між лівою ніжкою Q6E2 і землею (без використання плати);
- перевірити цілісність роз'єму AGP, присутність всіх ніжок;
- перевірити цілісність провідників від AGP до сівши. мосту.
Можливо, відеокарта побачиться, якщо злегка відігнути її верхній або нижній кут або переткнуть карту кілька разів (часто буває).

7. У всіх інших випадках, якщо материнська плата виконує будь-які коди, але не доходить до завантаження операційної системи, необхідно спробувати прошити BIOS. BIOS також необхідно прошивати і у робочих плат, чим досягається гарантована впевненість в подальшій відсутності глюків з боку BIOS. Особливо чіткими ознаками необхідності прошивки BIOS є коди 03 (значить зашитий старий BIOS, який знає вставленого CPU) і E9 (BIOS checksum error). Код E9 виникає особливо часто через відсутнього або поганого контакту в джампер J7H2 BIOS CONFIG, при цьому відбувається звернення до FDD.
Прошивка BIOS здійснюється дуже просто. На чисту отформатированную дискету записується файл з образом BIOS даної плати (розширення .BIO), дискета вставляється в FDD, знімається джампер BIOS CONFIG, включається плата, всі дії по перезапису BIOS плата виконує сама і потім вимикається. Це дія нетривало і супроводжується магічними звуками. Клавіатура, відеокарта при цьому не використовується. Рекомендується використовувати для прошивки BIOS v19, тому що він гарантовано робочий, з більш сучасними версіями можливі «заморочки».
Взагалі, корисно взяти за правило - при будь-якому ремонті материнської плати прошивати BIOS.

8. Далі здійснюється завантаження операційної системи, тестування периферійних пристроїв, перевірка на стабільність роботи. Перевірку на стабільність необхідно здійснити, виконавши кілька циклів тесту 3Dmark2001. Материнські плати D865PERL дуже рідко глючат. Якщо сталася завантаження операційної системи, то> 99% ймовірність, що все буде працювати стабільно. Частими причинами різного роду глюків можуть бути здуття електролітів харчування CPU, а також перегрів CPU через характерного для Intel кріплення кулера CPU. Кріплення кулера може з часом розбовтуватися і "ходити" в мамці, не забезпечуючи належної жорсткості (легко проконтролювати руками), при цьому кулер притягнеться до кріплення, а вони вдвох відтягнутися від CPU, в результаті чого кулер залишиться відносно холодним, а CPU розжаритися і буде поводитися непередбачувано. Температуру CPU можна спробувати рукою зі зворотного боку плати (під CPU), або в BIOS (пункт Hardware monitoring). Якщо відбувається перегрів, необхідно, використовувати нову термопасту і замінити кріплення кулера.
Для плат, в яких присутній якийсь невеликий дефект, і його вдалося усунути (наприклад, BIOS checksum error), можливе проведення меншої кількості тестів 3Dmark. І навпаки, для плат з сумнівним поведінкою бажано кількість тестів збільшити.
Якщо все ж глюки відбуваються, то необхідно відключити в BIOS якомога більшу кількість пристроїв (USB, звук, LPT і тд) і спробувати прогнати тести без них - можливо глюків не буде. Якщо це не допомогло, то необхідно, для себе, відзначити частоту появи збоїв, спонтанність (в одному і тому ж місці або при різних обставинах) і додатково перевірити:
- напруга живлення CPU (нижній висновок котушок L3B1, L1B1);
- напруга на лівому виведення Q6E2 (~ 1.5V);
- напруга на верхньому виведення L6H1 (~ 2.6V);
А також цього вимкнути платі:
- опір між лівою ніжкою Q6E2 і землею.

9. Тестування плати також включає в себе перевірку наступних пристроїв:
a) батарейки - не скидається чи CMOS після відключення блоку живлення з мережі на 5-10 сек. Якщо таке відбувається - заміряти напругу батарейки, при необхідності замінити або підігнути контакти;
б) обох банків DDR (див. раніше);
в) PS2 клавіатури і миші;
г) USB (досить тільки підключення USB пристрою і визначення його в Windows). Можливий дефект - відключено в BIOS;
д) LAN (досить тільки визначення LAN в Windows і «детект» підключення мережевого кабелю). Можливий дефект - відключено в BIOS;
е) звукового виходу на 2 канали стерео. Якщо звуку немає в одному або двох каналах, то перевірити, чи не відключений чи AC97 кодек в BIOS, «Детектив» чи кодек взагалі в Windows, чи присутні 2 джампера на роз'ємі J7A1. Чути чи клацання в колонках при доторканні до цих джамперів?
ж) fireware (досить тільки визначення в Windows);
з) FDD (тестується одночасно з прошивкою BIOS);
і) SATA (досить тільки правильне визначення HDD);
к) обох IDE. З деякими HDD іноді відбувається сумна річ - вони геть відмовляються детектив. Причому це досить випадковий процес, і простий скидання CMOS при цьому не допомагає. Необхідно зайти в BIOS, пункт Drive configuration, змінити там режим роботи HDD каналів c Enchanced на Legacy і вибрати будь-які три канали, які будуть використовуватися. Після перезавантаження HDD визначиться;
л) PCI шини (можна не тестувати, якщо відбувається правильне визначення LAN або fireware, так як вони абоненти PCI шини, а також, якщо відбувається стандартна правильна робота POST карти).

Автори: О. Міщенко, Iterov aka Terg
Опубліковано: 30.11.07

1. Чути чи клацання в колонках при доторканні до цих джамперів?

Дополнительная информация

rss
Карта