Стилі архітектури: давньоруська архітектура, бароко, рококо, класицизм, авангард.

 1. Давньоруська хрестово-купольна архітектура
 2. Давньоруська шатрова архітектура
 3. бароко
 4. рококо
 5. класицизм
 6. історизм
 7. модерн
 8. Авангард
 9. Сталінська неокласика
 10. Типова архітектура хрущовського та брежнєвського часу

Е льдар Рязанов в картині «Іронія долі, або З легким паром!» дещо перебільшив то, наскільки російські вулиці схожі один на одного. Однак будівлі одних і тих же архітектурних напрямків є в багатьох російських містах. «Культура.РФ» склала короткий путівник по основним стилям, які можна побачити практично в будь-якому місті нашої країни.

Давньоруська хрестово-купольна архітектура

Е льдар Рязанов  в картині «Іронія долі, або З легким паром

Софійський собор, Великий Новгород. Фотографія: Зазеліна Марина / фотобанк «Лорі»

Фотографія: Зазеліна Марина / фотобанк «Лорі»

Храм Покрова на Нерлі, Володимир. Фотографія: Яків Філімонов / фотобанк «Лорі»

Цивільних пам'яток XI-XVII століть збереглося вкрай мало, проте церкви цього періоду можна побачити в містах старше 400 років. Як правило, це прямокутні будівлі, стіни яких орієнтовані по сторонах світу. Вінчають церкви купола, кількість яких може варіюватися, найбільш часто зустрічаються одно-, п'яти-, дев'яти- і трінадцатіглавой храми. наприклад, Софійський собор у Великому Новгороді - п'ятибанний, а храм Покрова на Нерлі вінчає один купол. Але скільки б не було у храму куполів , Завжди є один головний: він піднятий на спеціальному підставі - барабані.

Давньоруська шатрова архітектура

Церква Вознесіння, Коломенське. Фотографія: panoramio.com

com

Шатрова дзвіниця, Кижи. Фотографія: streamphoto.ru

У XVI столітті на зміну куполів прийшло чисто російський винахід, що не має аналогів в церковній архітектурі інших країн: шатер - завершення храму у вигляді багатогранної піраміди, а не купола. Ймовірно, поява шатрового зодчества пов'язане з технічними складнощами: багато церков на Русі будували з дерева, а зробити купол з цього матеріалу непросто. Пізніше ця архітектурна особливість поширилася і на кам'яне будівництво. Щоб уявити собі шатровий храм, досить згадати церква Вознесіння в Коломенському і шатрову дзвіницю в Кіжах .

бароко

Зимовий Палац, Санкт-Петербург. Фотографія: Vitas / фотобанк «Лорі»

Фотографія: Vitas / фотобанк «Лорі»

Церква Знамення, Дубровиці. Фотографія: gooper.ru

Цей архітектурний стиль прийшов в Росію в самому кінці XVII століття. Перші будівлі з'явилися в Москві, потім бароковими будівлями активно забудовувався Петербург. стиль бароко визначити просто: його головні особливості - складні форми і велика кількість прикрас. Власне, сам термін «бароко» в перекладі з італійської означає «химерний, дивний». Серед прикладів - Зимовий палац в Петербурзі і церква Знамення в Дубровиці в Підмосков'ї .

рококо

Китайський палац, Санкт-Петербург. Фотографія: Литвяк Ігор / фотобанк «Лорі»

Фотографія: Литвяк Ігор / фотобанк «Лорі»

Катального гірка, Санкт-Петербург. Фотографія: Литвяк Ігор / фотобанк «Лорі»

В цілому популярний у другій половині XVIII століття стиль рококо має багато спільного з бароко. Головні відмінності криються в деталях. Будинки в стилі рококо рясно прикрашені скульптурним декором - вазами і квітковими гірляндами, масками або просто милими завитками. Подібних будівель в Росії збереглося небагато. До них відносяться Китайський палац і павільйон «Катальна гора» в Ораниенбауме .

російське рококо

класицизм

Таврійський палац, Санкт-Петербург. Фотографія: Катерина Овсянникова / фотобанк «Лорі»

Фотографія: Катерина Овсянникова / фотобанк «Лорі»

Великий театр, Москва. Фотографія: Геннадій Соловйов / фотобанк «Лорі»

Будинки в стилі класицизм можна знайти в багатьох російських містах. Це архітектурне напрямок було поширене в кінці XVIII - першій половині XIX століття. У класичному стилі будували палаци і садиби, театри і навіть склади. Ключова деталь, по якій можна без праці впізнати пам'ятник епохи класицизму, - це колона. Точніше, багато колон. Також будівлі в цьому стилі відрізняються стриманістю, симметричностью і лаконічним декором. Такі, наприклад, Таврійський палац в Петербурзі і Великий театр у Москві.

російський класицизм

історизм

Храм Христа Спасителя, Москва. Фотографія: strinplus.ru

ru

Садиба Царицино, Москва. Фотографія: Юрій Губін / фотобанк «Лорі»

Будівлі в цьому архітектурному стилі, який з'явився в середині XIX століття, найбільш різноманітні. Головна особливість історизму - звернення архітектора до спадщини минулого. Минуле могло бути, наприклад, візантійським - тоді з'являлися будівлі в неорусском стилі, як храм Христа Спасителя . Могло бути готичним - так була зведена садиба Царицино у Москві. А могло бути осмисленням спадщини епохи ренесанс - як Московський і Ленінградський вокзали . Ключові зовнішні особливості історизму сформулювати досить складно: споруди цього стилю несхожі. Якщо ви бачите будівлю, яке «хоче здаватися старше, ніж є насправді» - ймовірно, це пам'ятник історизму.

модерн

Будинок компанії «Зінгер», Санкт-Петербург. Фотографія: spb-guide.ru

ru

Готель «Метрополь», Москва. Фотографія: liveinmsk.ru

Будинки в архітектурному стилі модерн з'явилися в кінці XIX - початку XX століття. Велика кількість скла і заліза, використання мозаїки і розписи на фасадах, незвичайні вигнуті лінії і асиметрія - все це прикмети модерну. Будинок компанії «Зінгер» в Петербурзі або готель «Метрополь» в Москві - найбільш характерні будівлі в цьому стилі.

Авангард

Будинок культури імені Русакова, Москва. Фотографія: Bala-Kate / фотобанк «Лорі»

Фотографія: Bala-Kate / фотобанк «Лорі»

Універмаг Мосторг на Красній Пресні. Фотографія: Дмитро Данилкін / фотобанк «Лорі»

У 1920-ті в Радянській державі з'явився такий же революційний, як і нова влада, архітектурний стиль. Прості конструкції і відсутність декору, скло і бетон - такими будували авангардні будівлі. Для архітекторів-авангардистів була важлива функціональність споруди, а не її естетична цінність. Не дивно, що у стилю, крім прихильників, були і затяті противники, які називали авангардні будівлі «бетонними пухлинами» на тілі Москви. Так, наприклад, сучасники оцінили Мельниківська Будинок культури імені Русакова. Універмаг Мосторг на Красній Пресні - інший відомий приклад авангарду - зустріли спокійніше.

Сталінська неокласика

Центральний академічний театр російської армії, Москва. Фотографія: Альошина Оксана / фотобанк «Лорі»

Фотографія: Альошина Оксана / фотобанк «Лорі»

Головна будівля МДУ на Воробйових горах, Москва. Фотографія: Денис Ларкін / фотобанк «Лорі»

У сталінські часи архітектори стали знову звертатися до класичної спадщини, хоча і в дещо іншому сенсі. Будинки 1930-40-х років були величними і помпезними - з колонами і ліпниною, настінними розписами і кількістю декору з радянською символікою. В моду знову увійшли колони. Одним з цікавих осмислень стилю класицизм в сталінські часи стали Центральний академічний театр Російської армії у формі п'ятикутної зірки та Головна будівля МДУ на Воробйових горах .

Типова архітектура хрущовського та брежнєвського часу

Типова архітектура часів Хрущова. Фотографія: kp.ru

ru

Типова архітектура часів Брежнєва. Бізнес-центр «Смоленський», м.Санкт-Петербург. Фотографія: mhi-russia.ru

Разом з епохою Сталіна закінчилася і епоха «архітектурних надмірностей» і монументалізму. Однакові невиразні будівлі за типовими проектами можна зустріти як в житловій забудові того часу , Так і в суспільному архітектурі - такими стали кінотеатри, школи, лікарні. У спальному районі будь-якого російського міста так звані хрущовки, швидше за все, будуть основою місцевого пейзажу.

Автор: Лідія Утёмова

Дополнительная информация

rss
Карта