Створення корпоративного сайту на замовлення

Адресована ця стаття перш за все керівникам різних рівнів, які прийшли до висновку, що їх компанії (фірмі, підрозділу, філії, відділу і так далі) потрібно своє веб-представництво, однак у них зараз немає ніякого розуміння про те, як це взагалі все буде виглядати, а головне - кому це все замовити і що врешті-решт вони хочуть отримати Адресована ця стаття перш за все керівникам різних рівнів, які прийшли до висновку, що їх компанії (фірмі, підрозділу, філії, відділу і так далі) потрібно своє веб-представництво, однак у них зараз немає ніякого розуміння про те, як це взагалі все буде виглядати, а головне - кому це все замовити і що врешті-решт вони хочуть отримати.

Навіщо створюється корпоративний сайт

Більшість рекламних текстів різних дизайнерських фірм рясніють оголошеннями з серії: "Створимо ваше представництво в Інтернеті", "Зробимо вашу електронну вітрину", "Фірма без сайту - як птах без крила", "Корпоративний сайт за два дні" і так далі і тому подібне .

Коли нещасний керівник (або менеджер за завданням керівника) звертається в подібну дизайнерську контору, на нього, як правило, обрушується шалений потік інформації, з якої людина без спеціальної підготовки може зрозуміти максимум відсотків п'ять, та й то якщо встиг перед розмовою випити чашку еспресо.

Тим часом, перш ніж звертатися до кого-небудь з проханням розробити корпоративний сайт, слід самому розібратися в тому, для чого він створюється і що собою повинен представляти.

Навіщо зазвичай створюються сайти (сторінки) фірм? Які завдання вони при цьому вирішують? Давайте перерахуємо.

1. Для іміджу

Як, загалом, цілком справедливо зауважують дизайнерські контори, в наш час фірмі не мати власного сайту - навіть якось непристойно. Якщо на корпоративній візитці немає чарівної фрази "наш сайт - www.ахкакаяунасхорошаяфірма.ru" - таку візитку навіть соромно давати в руки. Тому одна з головних первинних (підкреслюю) причин створення сайту - чисто іміджева: "Шоби усе було як у людей". І тільки потім, коли сайт буде так-сяк створений, керівництво замислюється над тим, що все треба було робити по-іншому і що завдання, які повинен вирішувати сайт, виходять далеко за рамки "шоб було".

2. Інформація для клієнтів

Ось це вже по-діловому. Навіть якщо на сайті просто будуть розміщені схема проїзду і докладні рекомендації із серії "як нас знайти" - це вже цілком корисна інформація, яка дозволить вивільнити відчутний час у людей, що мають нещастя відповідати на телефонні дзвінки. А якщо на сайті викладається актуальний прайс-лист і надається всіляка довідкова інформація про діяльність фірми, то це може привести до появи цілого ряду нових клієнтів.

3. Інформація для потенційних партнерів

За допомогою грамотного і якісного сайту в Інтернеті можна знайти нових партнерів. Багато з них ніколи б не дізналися про вашу фірму, якби випадково не натрапили на ваше представництво в Інтернеті - за допомогою реклами, пошукової системи або випадкової посилання.

4. Створення нового ринку продажів

Звучить пафосно, але це так і є - Інтернет зараз є вельми перспективним і швидкозростаючим ринком. Звичайно, рівень продажів дуже сильно залежить від того, наскільки ваш товар або послуга розраховані на реалізацію через Мережу, але у багатьох фірм через Інтернет реалізується 5, 10, 15 і навіть 20 відсотків їх продукції. А це вже солідний шматочок, чи не так?

5. Взаємодія зі своїми відділеннями та філіями

Якщо мова йде про великій фірмі, то без серйозного і багатофункціонального корпоративного сайту неможливо собі уявити швидкий і ефективний обмін даними і документами між різними відділеннями, офісами і філіями. Таким чином, сайт може вирішувати і внутрішньокорпоративні завдання.

Види корпоративних сайтів

Корпоративні сайти (сторінки фірм) можна умовно поділити на кілька загальних категорій.

1. Візитка

Це найпростіший вид сайту. Щось на кшталт "персональної сторінки Васі Пупкіна", але для фірми. Сайт-візитка зазвичай робиться для того, щоб на його сторінках (або навіть сторінці) можна було дізнатися про види послуг, що надаються фірмою, подивитися схему проїзду і знайти контактні телефони.

2. Вітрина

Якщо фірма пропонує набір певних послуг або якихось товарів, то їй цілком має сенс створити інтернет-вітрину, на якій була б представлена ​​вся інформація, необхідна клієнтам і партнерам: прайс-лист, каталог з докладним описом і фотографіями, наявність на складі і так далі.

3. Інтернет-магазин

Вітрина дозволяє отримати інформацію, але якщо до неї додати систему збору замовлень і їх доставки, то сайт перетворюється в повноцінний інтернет-магазин.

4. Сайт-представництво

Сайт-представництво відрізняється від сайту-візитки кількістю інформації, рівнем виконання і сервісом. Якщо проводити аналогії, то сайт-візитка - це звичайна візитка, а сайт-представництво - це рекламний буклет. І як буклети бувають шикарні і убогі, так і сайти-представництва бувають значні і кошмарні.

Правильний підхід до створення корпоративного сайту

Як зазвичай відбувається процес створення корпоративного сайту в середньостатистичної фірмі? Дуже просто. У якийсь момент начальник приходить до висновку, що відсутність рядки з адресою сайту негативно позначається на його візитці, ну або ж, як я вже говорив, з'являється думка, що все повинно бути "як у всіх", після чого подальший розвиток подій йде по одному з двох напрямків.

Напрям перший - начальник вимовляє коронну фразу: "Це ... А хто у нас там займається цими ... як їх ... комп'ютерами? Димон? Скажіть Димону, щоб він терміново зробив цей ... як його ... наш корпоративний сторінок в Інтернет. Ну, цей ... сайт щоб він зробив. Швидко. штоп до завтра був ". Димону передають побажання начальства, після чого хлопець, який насправді працює "енікейщік" на ролях "подай, віднеси, заправ картридж в принтері", за пару годин (днів, тижнів) у FrontPage ліпить щось неймовірне (а що ще він може сваять , якщо хлопець і гадки не має, що таке веб-дизайн?), після чого цей шматок кошмару показують начальнику, той отримує легкий серцевий напад, і, поки він знаходиться в лікарні, вся контора відтягується відчайдушно.

Після виходу з лікарні начальник знищує сайт разом з Димоном, хоча той-то ні в чому не винен, і звертається в якусь дизайнерську контору. Яка, зауважу, швидше за все, теж нічого доброго не зробить, але зате візьме за це дуже солідні гроші.

Напрямок другий - начальник відразу звертається в якусь першу-ліпшу дизайнерську контору. Ті надсилають представника, який години дві полоще начальнику мізки, вимовляючи коронні фрази про імідж, "бі-ту-бі" і "бі-ту-сі", інтернет-маркетингу (загадковий термін, який насправді в природі не існує як клас ) та інших spaghetti on ears, в результаті чого начальник викладає солідну суму грошей (її розмір залежить виключно від нахабства представника дизайнерської фірми) і дає напуття з серії: "Зробіть, шоб було красиво". В результаті він отримає якийсь вишукування збудженої уяви одного з найбільш психоделічного розробників даної дизайнерської фірми, ну або ж сумну штампування, яку фірма запозичила з набору стандартних дизайнів. Тобто в будь-якому випадку ні до чого хорошого це все не призведе. Чому?

Та тому що в будь-якому непростій справі (а створення корпоративного сайту - справа непроста, тому що воно залежить від маси всіляких факторів і вихідних даних) потрібен системний підхід. Тобто спочатку потрібно визначитися, а потім діяти. Причому діяти - за чітким планом.

як визначитися

Під терміном "визначитися" я розумію те, що ви (а точніше, той чоловік, який прийняв рішення про створення сайту) повинні самі для себе зрозуміти, що за сайт ви хочете отримати, яка інформація і які сервіси там мають бути присутні. Не можна весь цей кораблик світлої корпоративної мети відпускати плисти по хвилях фантазії дизайнерської контори - це в корені хибний підхід. Навіть якщо вам надішлють постановника задач (а його повинні надіслати), він все одно ніколи не зрозуміє, що вам потрібно, поки ви самі це не зрозумієте і не висловите - хоч в якихось термінах.

Тому спочатку визначте для себе дві речі: мета і вид сайту. З якою метою ви його створюєте, і що він собою являтиме. Трохи вище ми говорили про цілі і видах - перечитайте цей розділ ще раз, відкиньтеся в кріслі, закрийте очі і спробуйте застосувати це все для своєї фірми. Для чого? Для іміджу? Для інформації? Робимо сайт-візитку, вітрину або представництво?

Вибачте за тимчасові незручності там буде? Контакти, як доїхати, історія фірми (ви впевнені, що це комусь потрібно?), Прайс-лист, каталог товарів і послуг, книга відгуків, демонстраційний ролик, бланк замовлення? Ну ось, вже добре, вже щось прояснюється.

Після того як ви визначитеся з метою і видом сайту, можна приступати до реалізації строго плану дій.

як діяти

Процес створення сайту зазвичай укладається в кілька етапів. Але перш ніж ми про них поговоримо, потрібно чітко визначитися з тим, кому саме ви довірите таку важливу і, в общем-то, інтимна справа, як створення вашого корпоративного сайту. І ось тут слід чітко усвідомити один момент.

Увага! Корпоративний сайт повинні робити професіонали!

Неймовірно, але це факт. Тому створення навіть сайту-візитки можна довіряти Димону або Коляну, які щось там таке роблять (або роблять вигляд, що роблять) в вашому комп'ютерному відділі. Тому що Димон або Колян не є і не можуть бути веб-дизайнерами, в іншому випадку вони не сиділи б у вашому комп'ютерному відділі, почитували пошту, пострілів в іграшки і лаючи з бухгалтерією, у якій принтер в черговий раз відмовляється друкувати. У будь-якому випадку їх і за версту не можна підпускати до цієї справи, навіть якщо вони вам продемонструють власні домашні сторінки, на яких розміщені фотографії літніх походів і п'ять відеокліпів з тремтіння дупи Дженніфер Лопес.

Однак тут виникає друге питання: якій фірмі довірити створення власного корпоративного сайту? Хто цим взагалі займається?

Веб-дизайном займаються відповідні фірми, а точніше - дизайнерські студії, як вони себе люблять називати. Як правило, студії надають повний спектр послуг: створення сайту, його супровід і розкручування (рекламування сайту в Інтернеті).

Фірми ці - дуже різні. Є відомі студії, назва яких у всіх на слуху, - "Студія Лебедєва" , Defa Gruppe і так далі. У багатьох випадках при зверненні до подібних відомим брендам ви платите не тільки за якість виконання - яке, взагалі кажучи, навіть у одній студії може бути дуже і дуже різним, - а й за ім'я як таке.

Крім того, певні клієнти замовляють дизайн у тій же "Студії Лебедєва" за дуже солідні гроші (це може коштувати 10, 20, 30, 50 тисяч доларів і навіть більше) багато в чому і для того, щоб знизу на сайті як своєрідний знак якості красувався логотип Art.Lebedev, і цим клієнтам вже не дуже важливо те, як виглядає сам сайт. Вони вважають, що наявність модного і брендового лейбла вже знімає всі питання. Втім, в цьому є певна проста правда, тому що бренд - він же не просто так з'являється, тому, коли клієнт звертається до дуже відомій фірмі, він має право розраховувати на якісний результат. А ось чи має сенс платити серйозні гроші за розкрученість бренду як такого (іноді це підвищує вартість розробки в два, три і навіть п'ять разів) - це кожен сам вирішує для себе.

Сайт DVD-техніки BBK, виконаний Студією Лебедєва
Сайт DVD-техніки BBK, виконаний "Студією Лебедєва"

Однак ми в даному випадку припускаємо, що ви не готові витрачати 10, 20, 30 тисяч доларів і більше на створення корпоративного сайту, тому вам доведеться звертатися до менш пафосним конторам, а при цьому можливі абсолютно різні варіанти. Втім, не будемо забігати вперед, давайте чітко пройдемося по етапах створення корпоративного сайту.

Етап 1. Цілі і завдання

На першому етапі визначаємося з тим, що взагалі собою повинен представляти корпоративний сайт, з якою метою він створюється і яке завдання має вирішувати.

Етап 2. Створення чорнового технічного завдання

Тепер вам (вашим заступнику, якомусь співробітнику) потрібно буде викласти на папері все міркування з першого етапу. Зрозуміло, що все це, в принципі, можна просто озвучити представнику дизайнерської фірми, але тоді частина побажань піде в пісок або повисне в повітрі - так завжди буває. Тому не ігноруйте даний етап, він насправді майже обов'язковий. Просто візьміть аркуш паперу і на ньому в абсолютно вільної і вільній формі викласти все, що ви думаєте з приводу сайту: яким ви його хочете бачити, що там буде представлено, які сервіси і можливості ви там хочете отримати.

Етап 3. Визначитися з механізмом

"Який такий механізм?" - питав персонаж одного зі старих анекдотів. Пояснюю. Більшість сайтів в Інтернеті за зовнішнім фасадом приховують якийсь програмний механізм (його ще часто називають "движок" або "публікатор"), який дозволяє оновлювати інформацію на сайті швидко, легко і зручно. Наприклад, "Майстерня користувача" на сайті Narod.ru - це і є той самий механізм-публікатор. З його допомогою матеріали сайту зможе оновлювати і додавати не веб-дизайнер, не фахівець з HTML, а практично хто завгодно - хоч распоследній блондинка. З точки зору користувача внутрішній механізм сайту зазвичай виглядає як якась форма, що розташовується за певним інтернетівському адресою, в яку можна додавати текст, набраний в Word, або ж набирати текст, прикрашати його і постачати картинками прямо в цій формі, причому чисто технологічно виглядає це все точно так же, як і в Word.

Обробка тексту в механізмі сайту
Обробка тексту в механізмі сайту

Причому після того як текст змінений або доданий, залишається натиснути кнопку - і ці зміни тут же відображаються на сайті!

Як би це виглядало в разі, якби на сайті не було механізму-публіктора? Ну, наприклад, вам потрібно додати статтю на такий сайт ...

Спочатку інформація готується в якомусь текстовому вигляді. Потім передається співробітнику, який володіє HTML і вміє працювати з якимось HTML-редактором. Далі співробітник оформляє статтю і вставляє її в локальну копію сайту. Після цього запускає FTP-клієнт і закачує поновлення на сайт. Зручно? По-моєму, повний кошмар. По-перше, для цього доведеться тримати співробітника, який добре володіє HTML і відповідними редакторами. По-друге, всі оновлення будуть проводитися тільки за посередництва однієї людини, а це може значно затягнути сам процес. Ну і по-третє, що ви будете робити, якщо цей співробітник піде у відпустку або захворіє? Ну і ще уявіть ситуацію, що у вас на сайті десятки рубрик, за кожну з яких відповідає свій співробітник (менеджер), причому ці рубрики оновлюються мало не кожен день. Що буде з цим нещасним знавцем HTML, коли до нього кожен день почнуть вдаватися менеджери, вимагаючи негайно оновити інформацію на сайті? Він або повіситься, або навіки забуде HTML.

Тому закон тут простий ...

Якщо сайт вимагає періодичного оновлення інформації, тоді для нього знадобиться механізм-публікатор.

Не потрібно боятися цього терміна - механізм-публікатор. Нехай перед вашими очима не встає величезна машина з десятками і сотнями шестерень. В даному випадку мова йде про звичайну програмою, що реалізує деякі функції. І якщо на вашому сайті потрібно оновлювати пару-трійку постійних рубрик, то цей механізм буде представляти собою буквально пару скриптів і дорого в будь-якому випадку не обійдеться.

Інша справа, якщо ваш сайт буде містити десятки і сотні рубрик, більшість з яких будуть оновлюватися майже кожен день, причому найрізноманітнішими співробітниками, - в такому разі механізм може бути досить складним, але це цілком виправдано.

Ну і ще зауважу, що найрізноманітніші сервіси, що вимагають введення від відвідувачів сайту (гостьова книга, форум, онлайнові замовлення), - це теж частина внутрішнього механізму сайту.

Так що з механізмом теж потрібно визначитися заздалегідь, причому питання, на які ви самі собі повинні відповісти, прості:

  1. Чи потрібен механізм взагалі?

  2. Які саме рубрики (розділи сайту) будуть внесені зміни і як часто?

  3. Хто саме буде оновлювати / додавати інформацію?

  4. Чи потрібна система поділу доступу для співробітників, що працюють з сайтом?

  5. Чи потрібна система контролю за співробітниками, що працюють з сайтом, з боку якихось інших менеджерів або вас?

  6. Чи потрібна система створення резервної копії сайту?

  7. Які сервіси необхідно включити в сайт: опитування, форум, чат, гостьова книга, онлайнові замовлення, зв'язок з конкретним менеджером?

Після того як ви з усім цим визначитеся, візьміть своє технічне завдання і внесіть туди всі побажання, що стосуються движка (публікатора).

Ну і зауважу, що не буде потрібно механізм тільки в разі створення сайту, інформація на якому буде змінюватися вкрай рідко (раз в декілька місяців), - тоді явно не потрібно городити город з двигуном. У всіх інших випадках якийсь движок необхідний.

Етап 4. Вибір виконавця

Це дуже складний і пікантний момент. Від виконавця залежить дуже багато, тим більше що мова йде про таке поняття, як дизайн, а тут замовники і клієнти нерідко входять в непереборні протиріччя, як Том Круз з Ніколь Кідман.

Втім, до протіріч ще далеко, смороду почнут Вже в процесі роботи, а зараз вам нужно зрозуміті, кому ви будете замовляті свій сайт. Критерії підбору дизайн-студії (вони називаються по-різному: студії, фірми, контори, групи і так далі, але ми для універсальності їх все будемо називати просто студія), в загальному, такі ж, як і при вирішенні інших завдань - наприклад, проведення ремонту.

1. Поговоріть із знайомими - можливо, вони вам порекомендують якусь студію, яка робила їм сайт. Особисті рекомендації - вони ніколи нікому не заважали.

2. Зайдіть на сайт цієї студії (якщо у дизайнерській студії немає свого сайту - це все одно як у тесляра немає рук), подивіться на оформлення цього сайту (пояснення поганого дизайну із серії "швець без чобіт" тут не підходить, тому що для дизайнерської студії свій сайт - це той самий товар, який потрібно показувати особою). Далі знайдіть рубрику "Портфоліо" (роботи студії) і уважно походіть по сайтах, які ця фірма створила. Приклади зазвичай досить показові.

3. Зверніть увагу на тексти сайту. Якщо інформації достатньо, вона акуратно, докладно і грамотно викладена - ви маєте справу не з "Васями Пупкін", тобто з доморослої студією, а з професіоналами (швидше за все). Якщо ж тексти рясніють помилками і являють собою тільки недолугу рекламу власних послуг без будь-якої конкретики - швидше за все, це якісь дітлахи грають у "дизайн-студію" - таких теж досить багато. Відсутність на сайті виразного портфоліо, що містить мінімум десятка робіт, - теж ознака непрофесіоналізму.

4. Подивіться на тарифи і ціни. Якщо там є вказівки з серії: "Сайт-візитка - $ 200, сайт-представництво - $ 500, корпоративний сайт - $ 1000." - відразу покидайте сайт і більше про нього не згадуйте. У справі створення сайтів неможливо заздалегідь сказати, скільки коштуватиме та чи інша розробка, - це залежить від дуже великої кількості факторів. Звичайно, орієнтовно щось сказати можна, але тільки орієнтовно, щоб клієнт зрозумів порядок цін. Чіткі прайс-листи на розробку сайту - це або штампувальники (студії, використовують готові шаблони дизайнів, підкладають під них готові простенькі механізми-публікатори), або все ті ж "Васі Пупкіна", які намагаються вийти на ринок.

5. Якщо вас все більш-менш влаштує (є рекомендації, дизайн сайту і тексти на ньому виробляють солідне враження, портфоліо містить не один десяток робіт) - приступайте до етапу первинного спілкування.

6. У будь-якому випадку постарайтеся підібрати кілька студій - якісь з них потім відсіється на наступному етапі, а вам як замовнику буде мати сенс порівняти їх підхід до справи і ціни.

Етап 5. Первинне спілкування з виконавцем

Отже, ви більш-менш - так би мовити, начорно - визначилися зі студіями, яким можете довірити таку важливу справу, як створення вашого корпоративного сайту. Тепер вам потрібно влаштувати між ними тендер - змагання на тему, хто вам з них найбільше сподобається на даному етапі. Не соромтеся, це звичайний підхід: в кінці кінців, ви платите гроші, тому немає нічого поганого в тому, що ви намагаєтеся вибрати найкращий варіант.

Як проводиться тендер? Ви зв'язуєтеся з представниками цих дизайнерських студій і говорите, що, можливо, замовите розробку корпоративного сайту. Домовтеся модельними студіями про зустріч: найкраще, якщо вони надішлють до вас свого представника - постановника задач, але можна і з'їздити до них в офіс.

При зустрічі розкажіть своїми словами те, що ви хочете отримати, передайте своє технічне завдання і попросіть через якийсь час дати вам відповідь на наступні питання:

1. Як буде будуватися робота, в разі якщо вони візьмуться за дане замовлення?

2. У скільки приблизно обійдеться кінцевий результат - сайт плюс механізм?

Від того, що вони вам в кінцевому підсумку дадуть, залежить ваше рішення.

Що вони повинні відповісти? За ідеєю, процес створення корпоративного сайту (зараз, звичайно, мова йде не про простенькому сайті-візитці) з боку дизайнерської студії ділиться на наступні кроки.

1. Перша зустріч

Перша зустріч з клієнтом і з'ясування того, що йому, власне кажучи, потрібно.

2. Ухвалення рішення

Ухвалення рішення про те, чи буде студія виконувати це замовлення чи ні.

3. Ціна і терміни

Озвучування клієнту зразкової ціни за роботу і зразкових термінів. (При цьому ми вважаємо, що клієнт більш-менш уявляє, що саме він хоче отримати, і в стані це якимось чином викласти.) Якщо домовилися щодо термінів і ціною - далі наступний крок.

4. Постановка завдання

Постановник задач працює з клієнтом над складанням професійного технічного завдання на розробку сайту. Те, що виклав клієнт (якщо виклав), - це не технічне завдання, а всього лише побажання, викладені на папірці. За ним потрібно зробити детальне технічне завдання, в якому будуть викладені всі вимоги до дизайну, навігації, вмісту і механізму. Складання грамотного технічного завдання - непроста справа, яким повинен займатися професіонал. Правильне технічне завдання - 70% успіху при створенні сайту і гарантія того, що тертя між клієнтом і замовником будуть мінімальними. Зазвичай студії за роботу зі складання технічного завдання вже вимагають якихось грошей (наприклад, близько $ 200-500) - це цілком розумно. Навіть якщо ви потім відмовитеся працювати з цією фірмою, у вас залишиться професійне технічне завдання на розробку сайту.

5. Підписання ТЗ і встановлення остаточної ціни

Після складання остаточного технічного завдання (воно може досить сильно відрізнятися від початкових побажань замовника) студія визначається з остаточною ціною на розробку дизайну і механізму. Якщо клієнта ціна влаштовує, проводиться підписання технічного завдання, за яким працюватиме студія, також узгоджується графік робіт - наприклад, два тижні на дизайн, місяць на розробку движка, два тижні на тестування і доведення.

6. Підписання договору на розробку

Всі подальші ваші кроки повинні бути розписані в відповідному договорі, який підписується до початку розробки дизайну і движка. Крім звичайних речей - етапи розробки та зобов'язання сторін, - в ньому повинні бути розписані різні специфічні для процесу створення сайту моменти, наприклад: що робити в разі, якщо замовнику категорично не сподобається жоден студією варіантів дизайну, і так далі.

7. Розробка і узгодження дизайну

Це теж важливий і пікантний етап, тому що він пов'язаний з таким важко формалізованих питанням, як дизайн. Також ситуація ускладнюється тим, що у замовника (вас) і у дизайнера, який розробляє зовнішній вигляд сайту, можуть бути принципово різні естетичні концепції та підхід до того, як взагалі має виглядати сайт. І ось тут доведеться шукати розумний компроміс. Тому що, з одного боку, хто платить, то і замовляє музику, але, з іншого, ви ж і платите фахівцям, щоб вони порадили вам, як саме це все повинно виглядати. Так що спочатку ви викладаєте студії свої побажання (варіант із серії "мені подобається, як виглядають такий-то і такий-то сайти" цілком правомочний), а потім вони пропонують вам якісь варіанти.

Як правило, клієнту пропонуються кілька (два-три) варіантів дизайну його сайту - у вигляді ескізів. Якщо клієнтові щось сподобалося (будемо сподіватися, що йому дійсно хоча б щось сподобається), то дизайнер малює вже нормальний прототип дизайну головної сторінки і значущих внутрішніх сторінок (значущих - це тих, які по дизайну відрізняються один від одного). Далі цей варіант показується клієнту, який робить свої уточнення, і після внесення змін дизайн також підписується обома сторонами.

8. Розробка механізму

Студія розробляє механізм і, коли його вже можна тестувати, демонструє замовнику. Той тестує механізм, висловлює свої побажання, розробник налагоджує механізм, і після етапу всебічного тестування замовник приймає механізм - підписує відповідні папери.

9. Остаточна здача проекту

Після того як все буде готово, виконавець надає замовнику працює сайт і документацію до движку. Замовник тестує роботу механізму і сайту, після чого підписує акт здачі-приймання. Всі подальші доопрацювання, якщо вони будуть потрібні, узгоджуються окремо.

Це, так би мовити, правильний варіант процесу розробки сайту. Коли ви питаєте дизайнерську студію про те, як буде йти робота, вони вам повинні викласти саме таку схему (можливо, з незначними варіаціями). Якщо ж представник студії на питання про те, як буде йти процес створення сайту, відповість щось на кшталт: "Так як зазвичай: переводите гроші, ми через пару місяців покажемо, що вийшло" - женіть такого представника квітчастими ганчірку, бо це не студія, а якісь дітлахи нерозумні.

Я розумію, що для вас розписаний вище процес може здатися занадто бюрократичним - якісь підписання, акти здачі-приймання, - проте всі ці папери і акти придумані не дарма: вони допомагають значно знизити ризик виникнення різних проблем між вами і виконавцем.

Тут потрібно добре розуміти, що ви обидва - замовник і виконавець - ризикуєте: ви можете заплатити гроші і отримати продукт, який вас не влаштовує, а виконавець може витратити купу сил на розробку, яку не прийме замовник. Всі ці можливі варіанти (а точніше, дії в разі їх виникнення) потрібно обов'язково описати в договорі, щоб і ви, і виконавець чітко уявляли, чим це загрожує.

От і все. Таким чином, подальші етапи я вже розписав, тому ми їх просто перелічимо.

Етап 6. Вибір конкретного виконавця.

Етап 7. Складання технічного завдання представником студії після консультацій з вами.

Етап 8. Підписання ТЗ, твердження цін і термінів.

Етап 9. Підписання договору на розробку.

Етап 10. Узгодження ескізу дизайну.

Етап 11. Затвердження прототипу дизайну.

Етап 12. Тестування механізму.

Етап 13. Затвердження механізму.

Етап 14. Тестування готового сайту.

Етап 15. Остаточний прийом роботи.

Бачите, як просто? Ну, тобто як складно. А нікуди не дітися, тому що процес створення корпоративного сайту - він за визначенням непростий, в іншому випадку над вами (фірмою) сміятися будуть.

І ще один раз, для вірності, я хотів би звернути вашу увагу на один вкрай важливий момент.

Увага! Розробляти корпоративний сайт без докладного технічного завдання - абсолютно безглуздо!

Причому відсутність ТЗ бумерангом вдарить і по вам, замовнику, і по розробнику. Тому що ви в процесі складання професійного ТЗ самі чітко зрозумієте і що вам потрібно, і що ви зможете отримати, і розробнику при наявності підписаного вами ТЗ буде цілком зрозуміло, що саме має бути зроблено і скільки за це вимагати грошей. Якщо ж розробник говорить: "Так навіщо нам це ТЗ? В процесі все узгодимо" - знову шукайте квітчасті ганчірки і знову женіть цього розробника в усі вікна та двері.

Навіщо зазвичай створюються сайти (сторінки) фірм?
Які завдання вони при цьому вирішують?
А це вже солідний шматочок, чи не так?
Комп'ютерами?
Димон?
А що ще він може сваять , якщо хлопець і гадки не має, що таке веб-дизайн?
Чому?
Для чого?
Для іміджу?
Для інформації?

Дополнительная информация

rss
Карта