toha.name »icq

У цій замітці я напишу про те, як не треба робити інтерфейси програм, про те, як не продумані можуть бути сучасні програми, і чому користувач вибирає на користь альтернативного софта, а не офіційного.

Як відомо, давнє нововведення від компанії Mail.Ru - Агент@Mail.Ru отримав велику популярність в сфері Інтернет-пейджерів (IM). Агент@Mail.Ru є програмою аналогічну найпопулярнішому Інтернет-пейджера - ICQ, з аналогічними функціями, тільки ось спілкування відбувається не між певними номерами мережі ICQ, а між поштовими акаунтами в системі Mail.Ru. Причому, пересилання та отримання коротких текстових повідомлень відбувається моментально, і в цьому не задіюється сама пошта e-mail. Але давайте розглянемо що за продукт для спілкування пропонує Mail.Ru під назвою Агент@Mail.Ru.

У мене накопичилося багато претензій за якістю цього програмного забезпечення. По-перше, розглянемо як виглядає контакт-лист цієї програми. Мій лист в "Агента" зовсім не великий, але це не робить його коротким, подивіться на скріншот, в здається велике вікно влазить всього кілька контактів, а для того, щоб знайти решту доведеться скористатися смугою прокрутки.

Мій лист в Агента зовсім не великий, але це не робить його коротким, подивіться на скріншот, в здається велике вікно влазить всього кілька контактів, а для того, щоб знайти решту доведеться скористатися смугою прокрутки

Більш того, для чогось дизайн вікон був зроблений таким, що вони стає ну дуже громіздкими, і займають зайвого корисну площу, а ефекту нуль - широкі поля вікна нічим не зайнята, а тільки заважають.

По-друге, розглянемо саме вікно чату:

Тут дизайн полів той же - занадто багато непотрібного. Якщо подивитися детальніше, то можна побачити тут ще не потрібні елементи, такі, як моя аватарка і пропозиція її змінити. Велике питання для чого це потрібно. Якщо аватарка співрозмовника має значення, то моя аватарка абсолютно ні до чого, переплутати тут щось і написати не там де треба не можливо. Не дивлячись на те, що обидві аватарки можна приховати, але власну аватарку відібрати сенсу немає, тим більше таким ось, окремим чином. Перейдемо до самого текстового поля - подивіться які великі прогалини прідесмотрелі розробники між повідомленнями, більше того, повідомлення і нік на різних рядках, набагато б зручніше було, якщо це було б на одному рядку. Подивимося правіше - для чого це місце під аватарки співрозмовника, невже не можна було зробити так, щоб цього не було, або, навпаки, зайняти те місце чому-небудь. Але, з огляду на, що деякі будуть закривати аватарку співрозмовника, то, мабуть, тому там нічого і немає більше корисного, крім як, аватарка і пусте місце під нею. Вообщем, погодьтеся, все занадто не продумане, і я б радив розробникам "Агента" переглянути повністю інтерфейс і дизайн свого ПО.

За функціональністю, звичайно, "Агент" дуже хороша програма - вона вміє відправляти не тільки просто текст співрозмовникам в інших "Агентах", але і SMS, причому, не важливо кому, отримувати відповіді на SMS прямо в "Агент", при цьому не " світячи "свій справжній номер мобільного телефону, а користуючись коротким номером компанії Mail.Ru. Але є достаток - відправляти можна тільки одне SMS за одну хвилину. Далі, "Агент" вміє відправляти і графічну інформацію - смайлики, само собою, в т.ч. анімовані, мультфільми, правда, досить обмежений вибір, а також є можливість, спілкуватися зі співрозмовником за допомогою голосу і веб-камери. І ще в "Агента" можна грати в он-лайн-ігри і відправляти файли співрозмовнику, причому, з досить великою швидкістю, чого часто немає в мережі ICQ. Хоча обидві мережі використовують принцип peer-2-peer, але, мабуть, в Mail.Ru його реалізували краще За функціональністю, звичайно, Агент дуже хороша програма - вона вміє відправляти не тільки просто текст співрозмовникам в інших Агентах, але і SMS, причому, не важливо кому, отримувати відповіді на SMS прямо в Агент, при цьому не  світячи свій справжній номер мобільного телефону, а користуючись коротким номером компанії Mail

Не дивлячись на весь свій функціонал, мені найбільше не подобався інтерфейс чату в цій програмі, саме те, чим доводиться користуватися найчастіше в ній. А оскільки "Агент" - вже досить стара програма, то багатьма були розроблені альтернативні клієнти для цієї мережі. Але це скоріше не окремі клієнти, а надбудови в існуючі, такі надбудови є для QIP і Miranda, можливо, ще для якихось, але мені про це не відомо. Я давній шанувальник Miranda, користуючись їй з 2006 року, я зрозумів, що це найкраща програма. Це сама модульна і сама відмовостійка програма, якої мені доводилося користуватися. Вона цілком може бути перебудована під потреби користувача, мінімальний пакет включає тільки найнеобхідніші функції, такі як, наприклад, протокол ICQ і контакт-лист, але і це може бути відключено таким чином, що Miranda може використовуватися для спілкування не тільки в мережі ICQ, але і Jabber, Mail.Ru, MSN, Google Talk, Yahoo! та інші. Користувач сам вибирає, що йому потрібно з цих мереж, а що ні, так, що ICQ, наприклад, він може відключити і користуватися іншим клієнтом, але може і підключити відразу два, три і більше номерів. Вся перенастроювання програми проводиться найелементарнішим чином - в папку з плагінами закидається нова надбудова (плагін), програма перезапускается, і в меню з'являється меню для цієї надбудови, і вже можна працювати, видаляється все таким же чином. Можна довго розповідати про переваги Miranda, але якщо сказати в кратце, то ця гнучка програма - у ній можна налаштувати абсолютно все під себе, а необхідних функцій довстроіть стільки багато, що не можна уявити навіщо так багато потрібно.

І ось мною було вирішено вбудувати протокол "Агента" під кодовою назвою MRA в Miranda. Для того, щоб все оптимально працювало, довелося оновити кілька плагінів в Miranda з часів 2006 року на більш нові. Ну, а оскільки в "Агента" була ще й третя функція показу погоди, то я вирішив ще й вбудувати плагін погоди в Miranda під кодовою назвою протокол Weather. Тепер при запуску однієї програми у мене запускається відразу і ICQ, і MRA, і Weather. Ось як виглядає це (низ мого контакт-листа):

Ось як виглядає це (низ мого контакт-листа):

Тобто в одному аркуші у мене і контакти від ICQ, і від MRA, але мають різні значки так, щоб їх можна було розрізнити. Звичайно, все можна переналаштувати і зробити групу для MRA, і групу для ICQ, не забувайте, що я писав вище - Miranda найгнучкіша програма. Але мені подобається саме так, коли все, а точніше все, в купі Тобто  в одному аркуші у мене і контакти від ICQ, і від MRA, але мають різні значки так, щоб їх можна було розрізнити Сам чат в MRA виглядає так:

Але мені подобається саме так, коли все, а точніше все, в купі   Сам чат в MRA виглядає так:

Тут я спеціально відкрив вікно смайликів - вони абсолютно такі ж, як в самому "Агента", тут же і є мультфільми, що було в "Агента", на одному з них наведена мишка (там, де підпис "Ух ти!" - це назва мультфільму). На скріншоті я чатілся сам з собою, щоб продемонструвати всі функції. Правда, є і один мінус - мультфільми не анімовані, і музики ніякої не буде, це тільки лише картинки як смайлики. В іншому зручності всі ті ж - можна відправляти SMS і отримувати відповіді, причому, використовується SMS-номер ICQ від Rambler. Хоча не можна грати в он-лайн ігри, немає функції спілкування через мікрофон і веб-камеру. Не знаю, чи є плагіни під це для Miranda, але мене це не сильно разочеровал, так як, за допомогою мікрофона я спілкувався через "Агент" всього один раз, а в інших випадках використовую Skype, який, до речі, теж можна вбудувати в Miranda , а в он-лайн гру намагався один раз пограти, але вона так і не запрацювала у співрозмовника. У Miranda і раніше можна відправляти і приймати файли в MRA, причому, нітрохи не впала швидкість, можливо, тільки став довше процес початку передачі, але не виключено, що справа в налаштуваннях передачі файлів в Miranda.

Можливо, вікно чату в Miranda у мене виглядає дещо суворо, але це все не обов'язково так, ви можете налаштувати дизайн під себе, в т.ч. поміняти повністю оформлення і кольору вікон програми. Вікна чату в ICQ, до речі, виглядає також:

У мене зроблено так, що для кожного контакту - окреме вікно, але, звичайно ж, можна зробити все в одному контейнері.

Вообщем, вибравши Miranda IM кілька років тому, як альтернативу для ICQ - я ані трохи не переживаю, а тільки все більше і більше задоволений своїм вибором. До речі, QIP зі своїми загонами по оновленню версії на последнию, а також з відсутністю модульности буде набагато більш убого виглядати, ніж Miranda. Не виключаю, що QIP більше підійде для користувачів, які мало тямлять в програмах і налаштування їх, Miranda - більш широко настроюється програма, тому часто може виявитися складним для непідготовленого користувача, але пошук Яндекса завжди вирішить такі питання Вообщем, вибравши Miranda IM кілька років тому, як альтернативу для ICQ - я ані трохи не переживаю, а тільки все більше і більше задоволений своїм вибором Якщо після цієї замітки, ви вирішили скористатися Miranda, то офіційний сайт програми - miranda-im.org, але не забудьте, що на оф. сайті лише мінімальна збірка програми, розширені збірки треба шукати в Інтернет, які викладають користувачі Miranda. Для цих цілей рекомендую використовувати Яндекс, а також можна подивитися на сайтах miranda.im і lemnews.com. Не подумайте, що це реклама якихось сайтів, це реклама Miranda, але клієнт по істині хороший, а хороший товар реклами не потребує