Установка Linux поруч з Windows 10

  1. трохи теорії
  2. Підготовка диска в Windows
  3. Підготовка диска в Linux
  4. Установка Linux поруч з Windows 10
  5. Установка Linux поруч з Windows 10 UEFI
  6. завершення установки
  7. висновки

Припустимо, ви прочитали в інтернеті кілька статей і зацікавилися вільної операційною системою Linux. Можливо, навіть поставили її собі на віртуальну машину або завантажилися в Live-режимі і спробували, як все виглядає і працює. Вам сподобалося, і тепер ви хочете встановити її собі на комп'ютер і почати користуватися. Але при цьому втрачати вже встановлену Windows не бажаєте, щоб в разі непередбаченої ситуації можна було повернутися в повністю робочу систему, та й улюблені ігри і потрібні програми завжди будуть під рукою. Є можливість встановити Linux і Windows 10 на одному комп'ютері. Свого часу для мене, як і для багатьох інших користувачів, це було ідеальним варіантом.

У цій інструкції ми розглянемо, як встановити Linux поруч з Windows 10. Я кажу Windows 10 тому, що це найновіша операційна система від Microsoft, але ці інструкції також підійдуть для більш ранніх версій, таких як Windwos 7, 8 і 8.1.

Я припускаю, що у вас вже є встановлена ​​Windows, ви знайшли і визначилися, від якого диска відокремити трохи місця для Linux, тільки не знаєте, як правильно це зробити. Тут ви отримаєте докладну відповідь на це питання. Торкнемося ще одну важливу тему - UEFI. Ця технологія використовується на всіх нових ноутбуках з Windows, і багатьох користувачів цікавить, як встановити Linux на UEFI і які при цьому можуть виникнути проблеми.

Зміст статті:

трохи теорії

Для установки операційної системи Linux поруч з Windows 10 вам знадобиться створити кілька додаткових розділів диска. Мінімальна кількість - три розділи. Linux не прийнято встановлювати на один розділ як Windows, хоча такий варіант можливий. Linux настільки гнучкий, що дозволяє розмістити систему, файли користувача і налаштування на різних розділах. Це дуже вигідно під час перевстановлення. Ви перевстановлюєте систему в системному розділі, а всі ваші файли на робочому столі і налаштування робочого оточення залишаться на місці.

Ось ці три розділи:

  • системний;
  • Домашній;
  • Розділ підкачки.

Мінімальні вимоги обсягу під системний розділ в різних дистрибутивах варіюються від семи до двадцяти Гігабайт. Але цього вистачить для установки самої системи і декількох додаткових програм. Якщо ж ви збираєтеся використовувати багато програм та ігор, особливо якщо вони займають багато місця, необхідно взяти ще пару десятків Гігабайт про запас. Я рекомендую використовувати під системний розділ Linux так само, як і для диска C Windows, 30-40 Гігабайт.

Розділ підкачки використовується, коли системі не вистачає оперативної пам'яті. При певному відсотку заповнення Linux потроху починає скидати невикористовувані дані в цей файл. Тому для даного розділу підійде обсяг в два рази менше, ніж розмір вашої ОЗУ. Але якщо ви плануєте використовувати сплячий режим або гібернацію, то під розділ підкачки потрібно виділити обсяг дискового простору, що дорівнює розміру ОЗУ, тому що в цих режимах все вміст оперативної пам'яті комп'ютера переноситься на диск. Домашній розділ - це розділ з вашими файлами, фільмами, музикою, завантаженнями. Прикиньте, скільки вам потрібно.

Підготовка диска в Windows

Щоб встановити Linux поруч з уже використовується Windows 10, потрібно буде "відрізати" простір від системного диска. Тому перед рішучими діями важливо створити резервну копію системи або хоча б важливих файлів. Якщо все пройде добре, нічого страшного не трапиться ні з файлами, ні з системою, але через будь-якого збою, наприклад, відключення електрики, файлова система може бути пошкоджена. Ви і самі по неуважності можете зробити щось не так і видалити не те, що потрібно.

Тому, якщо будете працювати з системним диском, скопіюйте важливі файли на зовнішній носій, і, якщо є можливість, створіть резервну копію операційної системи за допомогою відповідного пункту панелі управління:

При роботі з не системним розділом, наприклад, D, E, F і т д, досить просто скопіювати файли звідти.

Тепер переходимо безпосередньо до підготовки диска для установки Windows 10 і Linux. Найпростіше це зробити за допомогою стандартної утиліти управління дисками в Windows. Клацніть правою кнопкою по значку "Цей комп'ютер" на робочому столі і відкрийте пункт "Управління":

Клацніть правою кнопкою по значку Цей комп'ютер на робочому столі і відкрийте пункт Управління:

Далі нам потрібна утиліта Управління дисками:

Далі нам потрібна утиліта Управління дисками:

Тут внизу вікна ми бачимо два диска: C (системний) і D (звичайний). Я наведу приклад, як змінити розмір диска D. Для диска C всі дії аналогічні.

Клацніть по потрібному диску правою кнопкою і виберіть опцію Стиснути том:

Відкриється ось таке вікно, в якому потрібно ввести розмір створюваного тому в поле розмір стискання:

Зверніть увагу, ви не можете вказати розмір більше, ніж кількість вільного місця на диску. Тому спочатку звільніть місце, якщо ще цього не зробили. Кількома на кнопку стиснути. Після цього з'явиться розділеного простору, з якого можна створити потрібні розділи:

От і все. Тепер у вас є місце для установки Linux поруч з Windows 10. Виконувати подальшу розмітку диска в утиліті Windows не бачу сенсу, оскільки всі небезпечні операції, які могли пошкодити систему, ми вже зробили, а розділи для Linux найкраще і налаштовувати засобами Linux.

Підготовка диска в Linux

Це не наступний пункт установки Linux разом з Windows 10. Це альтернативний варіант розмітки диска без використання Windows. Якщо ви з яких-небудь причин не хочете використовувати стандартну утиліту Windows для виділення потрібного простору, це також можна зробити за допомогою будь-якого LiveCD дистрибутива Linux з попередньо встановленою програмою для керування дисками Gparted. Наприклад, того ж Ubuntu.

Завантажити з диска Ubuntu, в пошуку Dash наберіть Gparted:

Відкриється ось таке вікно програми для управління дисками в Linux:

Тут важливо зауважити, що розділи диска в Linux називаються інакше ніж в Windows. Тут диски - це просто адреси файлів у віртуальній файлової системи dev. Пізніше ви зрозумієте, що це таке, а зараз важливо тільки, що ім'я кожного розділу починається з / dev / sd. Далі йде буква, що означає фізичний диск (sda, sdb, sdc, sdd і так далі). За нею цифра, що позначає номер розділу на диску, наприклад: sda1, sda2.

У вікні утиліти, крім імені розділу диска, ми можемо бачити файлову систему, розмір і вільне місце на диску. Тепер за розміром і файлової системи ми можемо зрозуміти на якому диску у нас розташована система.

У моєму прикладі / dev / sdb1 - це диск С в Windows, а / dev / sdb2 - D. Ми будемо робити те ж, що і в попередньому прикладі. Давайте зменшимо розмір розділу / dev / sdb2 (D) до 10 Гігабайт щоб на звільнилися просторі виконати установку Linux на Windows 10. Для цього клікніть по розділу правою кнопкою і виберіть пункт Resize / Move:

У вікні можна ввести потрібний розмір вручну в поле New size або скористатися повзунком:

Потім натисніть кнопку Resize / Move.

Як бачите, з'явився вільний простір, але реальних змін на диску ще немає. Для того щоб записати все на диск, натисніть зелену галочку, або в меню Edit виберіть пункт Apply All Operations:

Процес зміни розміру файлової системи може зайняти трохи часу:

Тепер ви можете бачити, що розділ / dev / sdb2 зменшився, і з'явилося вільне місце:

Для системного розділу операції ті ж, тільки є одне зауваження: не чіпайте початок розділу. Ви можете спокійно зменшувати розмір розділу, додаючи вільний простір після нього, але не намагайтеся це зробити до нього, ось так:

Так робити не потрібно, інакше буде пошкоджений завантажувач Windows, його дуже легко відновити, але вирішувати ці проблеми на самому початку знайомства з Linux вам, думаю, нема чого.

Створювати розділи для Linux тут ми теж не будемо, краще все це зробити під час установки, спеціально призначеної для цього необхідні інструменти.

Установка Linux поруч з Windows 10

Я не буду тут докладно розглядати, як встановити Linux, все це вже докладно розглянуто в моїх статтях окремо для різних дистрибутивів. Розглянемо лише кілька аспектів розмітки диска. Візьмемо Ubuntu, як найпопулярнішу ОС для новачків, але в інших дистрибутивах все майже так само.

На етапі вибору способу розмітки я раджу брати ручний варіант. Оскільки так ви краще розберетеся, як встановлювати систему:

Оскільки так ви краще розберетеся, як встановлювати систему:

Тут ви зі звільненого раніше місця створюєте ті розділи, про які ми говорили на самому початку статті. Для кореневого розділу точку монтування потрібно вибрати /, для домашнього - / home, а для розділу підкачки точка монтування не вказується.

Далі діємо все як завжди - за інструкцією для певного дистрибутива, і установка Linux поруч з Windows 10 буде виконана успішно.

Установка Linux поруч з Windows 10 UEFI

На всіх сучасних ноутбуках, що випускаються з Windows 8, 8.1, 10 використовується технологія UEFI. Це нова прогресивна технологія, яка прийшла на зміну застарілої BIOS. Перше важливе і саме помітне зміна - використання таблиці розділів GPT, замість застарілої MBR, а також створення окремого розділу диска для загрузчиков операційних систем. Багато користувачів бояться, що UEFI ускладнить установку Linux з Windows 10 на їх ноутбук. І дарма - в більшості випадків немає нічого складного. Якщо у вас вже встановлена ​​Windows, то, швидше за все, розділ efi вже був створений, і під час розмітки диска потрібно просто вибрати його для установки завантажувача. Розділ efi, як правило, створюється з файлової системою fat32 і займає близько 30 Мегабайт пам'яті:

Якщо ж у вас чистий вінчестер, потрібно створити таблицю розділів GPT. Це можна зробити за допомогою тієї ж Gparted, відкривши меню Devices -> Create Partition Table:

Далі необхідно створити efi розділ, робимо теж за допомогою Gparted, створюємо звичайний розділ, з файлової системою fat32 і міткою EFI:

Потім вказуємо цей розділ під час установки Linux разом з windows 10, для нього потрібно вказати точку монтування / boot / EFI. Ось і всі складнощі з установкою в UEFI. Взагалі, установку в UEFI підтримують всі дистрибутиви, що працюють в Grub2.

завершення установки

Багатьох нових користувачів цікавить: "Як же завантажити потім мою Windows?" Не турбуйтеся, завантажувач Grub автоматично знайде завантажувач Windows і перед запуском комп'ютера запропонує вам меню, де ви зможете вибрати операційну систему:

Таким чином, подвійна завантаження Windows 10 і Linux буде налаштована автоматично.

Якщо щось піде не за планом, хоча таке навряд чи може статися, все дуже легко налаштувати. Так що, якщо все зроблено правильно, ви обов'язково отримаєте доступ до своєї Windows після установки Linux.

висновки

Сьогодні ми розглянули, як встановити Linux на Windows 10. Розібралися, як виконати розмітку, як вибрати розділи і що робити, якщо на вашому ноутбуці використовується UEFI. Щодо розміщення будь-якого певного дистрибутива Linux разом Windows 10, говорити безглуздо, так як, по-перше, всі дії схожі, і, по-друге, ви можете знайти докладні інструкції у відповідних статтях. Ще хотілося б зауважити: для комфортної роботи Windows 10 з Linux на одному комп'ютері потрібно відключити Windows FastBoot, інакше ви не зможете підключити системний розділ Windows в Linux . Якщо залишилися питання, питайте в коментарях!

Дополнительная информация

rss
Карта