Установка SSD в ноутбук. Інтерфейси підключення дисків

 1. HDD vs SSD
 2. SATA, mSATA, M.2
 3. SATA
 4. mSATA
 5. M.2
 6. Вибір і установка SSD в ноутбук
 7. висновок
 8. Варіант 1
 9. Варіант 2
 10. варіант 3


Нещодавно я придбав ноутбук ASUS K501UX, розповів про його пристрої тут і на ютубі, і мені було поставлено питання, а чи можна в ньому замінити звичайний HDD диск сучасним, істотно більш продуктивним SSD-диском? Звичайно можна, але навіщо? Не в тому сенсі, що я чомусь противник нових технологій, але, як мені здається, вже сформувався стереотип мислення: жорсткий диск викинути, встановити на його місце твердотільний накопичувач, і настане благодать. Так то воно так, але все трохи цікавіше. Установка SSD в ноутбук може бути проведена кількома способами. Давайте розберемося. Розглянемо інтерфейси жорстких дисків ноутбука, їх варіанти і можливості.

HDD vs SSD

Описувати переваги твердотільних дисків перед звичайними вінчестерами сенсу немає ніякого Описувати переваги твердотільних дисків перед звичайними вінчестерами сенсу немає ніякого. Переваги і недоліки кожного добре відомі будь-кому, хто відрізняє «ноту до від ноти фа», або, в перекладенні до комп'ютерної тематики, процесорний сокет від інтерфейсу підключення дисків. Мова хочу повести трохи про інше. Щоб не бути голослівним, візьмемо для прикладу пару-трійку сучасних SSD-накопичувачів, що відносяться до різних класів, від бюджетного до топового продуктивного пристрою. Ну і для компанії - звичайний жорсткий диск, просто для порівняння.

Відразу обмовлюся, що SSD-диски я виберу ємністю 256 Гб, бо вважаю, що на даний момент це оптимальний обсяг як по грошах, так і щодо достатності місця для установки операційної системи, потрібних програм. Вінчестер ж візьму ємністю 1 Тб. Для нашої розмови ємність диска не важлива. Я відразу наведу деякі характеристики кожної моделі, зокрема, пікову швидкість читання / запису. Інші параметри в даний момент нас не цікавлять.

Отже:

Тип HDD SSD Модель HGST Travelstar 7K1000 SanDisk Plus Samsung 850 EVO PNY EP7011 Ємність, Гб 1000 240 250 240 Макс. швидкість послідовного читання, Мбайт / зі 120 530 540 525 Макс. швидкість послідовного запису, Мбайт / зі 120 440 520 490 Орієнтовна вартість. 4600 3940 6700 14500

Помітили закономірність у всіх твердотільних дисків? Максимальна швидкість читання / запису практично однакова у всіх. При тому, що ціни різняться в кілька разів. Звичайно, інші параметри дисків, як то: використовувані контролери, тип встановленої флеш-пам'яті, швидкість випадкового читання / запису на блоках різного розміру і т. П. Будуть відрізнятися. Чому так?

Відповідь криється в інтерфейсі, використовуваному для підключення накопичувача, будь то вінчестер або SSD для ноутбука або стаціонарного комп'ютера. Про інтерфейси і піде далі мова.

SATA, mSATA, M.2

Сучасні ноутбуки, як і стаціонарні комп'ютери, як мінімум мають один, але частіше, кілька SATA-роз'ємів для підключення Сучасні ноутбуки, як і стаціонарні комп'ютери, як мінімум мають один, але частіше, кілька SATA-роз'ємів для підключення. Можна зустріти і mSATA роз'єм, або M.2. Чим вони відрізняються, що можуть запропонувати в плані швидкісних показників і зручності використання? Трохи теорії.

Попереджу відразу, оперувати буде зразковими цифрами, що дають вірне уявлення по можливості інтерфейсу, але не ускладнюють розрахунки. Для простоти будемо вважати в кілобайті 1000 байт.

SATA

Цей інтерфейс прийшов на зміну вже пішов в історію PATA Цей інтерфейс прийшов на зміну вже пішов в історію PATA. Зараз вже існує третя версія цього інтерфейсу. Коротко згадаємо характеристики кожної версії:

 1. SATA 1. Специфікація представлена ​​в 2003-му році. Частота шини, на якій працював контролер, становила 1.5 ГГц. Це дозволило досягти пропускної здатності 1.5 Гбіт / с, або приблизно 150 Мбайт / с.
 2. SATA 2. Частота шини була подвоєна, до 3 ГГц, що подвоїло і пропускну здатність до 3 Гбіт / с, або 300 Мбайт / с.
 3. SATA 3. Частота шини контролера знову збільшилася і досягла 6 ГГц. Пропускна здатність - 6 Гбіт / с, приблизно 550-600 Мбайт / с.

Може виникнути питання, якщо в байті 8 біт, то і пропускна здатність повинна бути вище, ніж вказано, адже якщо розділити 6 Гбіт на 8 вийде 750 Мбайт / с. Справа в тому, що при передачі даних використовується система кодування «8b / 10b», при якій кожен байт даних супроводжується двома бітами службової інформації.

З огляду на, що SATA 3 активно витісняє старі версії, найбільш цікавий саме він. Якщо уважно придивитися до наведених характеристикам пропускної здатності, то можна помітити одну цікаву річ: вона приблизно дорівнює швидкості читання SSD-дисків. Вірніше, сказати треба навпаки - сучасні SSD-диски при операції послідовного читання досягли стелі можливостей інтерфейсу SATA 3.

Що стосується звичайних жорстких дисків, то для них і версії SATA 2, насправді, багато. Жоден вінчестер не в змозі досягти його межі з передачі даних. Що вже говорити про SATA 3. Доцільність його використання полягає тільки при читанні / запису в буфер вінчестера. Механіка все одно не дозволяє досягти таких швидкостей передачі.

mSATA

Це якась модифікація звичайного SATA для застосування в ноутбуках і інших подібних пристроях Це якась модифікація звичайного SATA для застосування в ноутбуках і інших подібних пристроях. Він дозволяє підключити компактний SSD накопичувач. Принципово нічим не відрізняється від того ж SATA 3, використовуючи той же контролер з тими ж характеристиками. Його наявність в ноутбуці дозволяє підключити додатковий твердотільний накопичувач в пару зі звичайним вінчестером або замінюють його 2.5-дюймовим твердотілим. Установка SSD в ноутбук цього форм-фактора все одно дасть помітний виграш в швидкості, і може виявитися досить корисною процедурою для не самих сучасних комп'ютерів.

M.2

Ось на цьому інтерфейсі підключення накопичувачів зупинимося трохи докладніше Ось на цьому інтерфейсі підключення накопичувачів зупинимося трохи докладніше. Він прийшов на зміну mSATA, має інший роз'єм, і служить для тих же цілей - підключення компактних SSD накопичувачів. До речі сказати, не тільки їх, цей інтерфейс придатний для установки карт розширення, наприклад, Wi-fi модулів, Bluetooth адаптерів і т. П. Зараз нас цікавить підключення дисків.

І цікавить тому, що хоч до нього і підключаються накопичувачі, від SATA він відрізняється істотно. І не тільки роз'ємом. Все принадність у тому, що крім контролера SATA використовується і більш потужна в плані швидкісних характеристик шина PCI-Express. Ця шина також дісталася до третьої версії, що дає можливість інтерфейсу M.2 використовувати 4 лінії шини PCI-Express.

Якщо переводити це в цифри, то:

 • PCI Express 2.0 з двома лініями (PCI-E 2.0 x2) забезпечує пропускну здатність 8 Гбіт / с, або приблизно 800 Мбайт / с.
 • PCI Express 3.0 з чотирма лініями (PCI-E 3.0 x4) дає 32 Гбіт / с, що відповідає приблизно 3.2 Гбайт / с.

Як видно, істотна різниця в порівнянні з SATA. Правда, слід зазначити. Підключається диск може використовувати як інтерфейс SATA, так і один з варіантів PCI-Express. До того ж важливо, щоб виробник материнської плати забезпечив виконання вимоги специфікацій цього інтерфейсу.

Що це дає? Щоб не бути голослівним, подивимося на конкретних прикладах. Візьмемо пару моделей SSD-дисків формату M.2.

Модель Plextor PX-256M7VG Kingston HyperX Predator Ємність, Гб 256 240 Інтерфейс SATA 3 PCI-E x4 Макс. швидкість послідовного читання, Мбайт / с 560 1290 Макс. швидкість послідовного запису, Мбайт / з 530 600 Орієнтовна вартість. 6100 11100

Пояснимо таблицю. Диск від Plextor використовує інтерфейс SATA, що накладає свої обмеження на швидкість обміну накопичувача з контролером. Можливості використовуються повністю. Kingston же працює на інший шині, PCI-E, що помітно позначається на продуктивності. На жаль, і на ціні теж, але це вже інша тема.

Продовжуючи розмову про інтерфейс M.2, не можна не сказати про відмінності роз'ємів цього інтерфейсу, які полягають в варіантах розташування ключів, т. Е. Вирізів. Формат роз'єму буває наступних видів:

Відповідно, SSD-диски мають коннектори також кількох типів:

Як видно, SSD-накопичувачі випускаються не тільки з B або M, а й з універсальним M & B ключем, який дозволяє встановлювати такий диск в будь-який контакт із ключем B або M.

Відразу стає зрозуміло, чому роз'єм M.2 краще SATA, до якого ми всі вже звикли. Назва останнього говорить сама за себе - інтерфейс підключення дисків тільки один, SATA, і варіантів бути не може. У той же час M.2, володіючи всіма характеристиками цього інтерфейсу, здатний працювати і на інший шині, т. Е. PCI-Express, а це вже, як то кажуть, зовсім інші гроші. Вірніше, зовсім інші швидкості.

Слід сказати, що роз'єм M.2 вельми універсальний, і застосовується для підключення найрізноманітніших пристроїв. Тип пристрою визначається розташуванням ключа, що запобігає установку непідтримуваного пристрою в даний роз'єм. Наприклад, M.2 з ключем E (контакти 24-31), як і ключ A (контакти 8-15) використовується для підключення Wi-fi і Bluetooth адаптерів, ряду інших пристроїв, але не призначений для підключення SSD дисків.

Мало того, в специфікації зарезервовані ключі, які не використовуються в даний момент, але можуть виявитися затребуваними в майбутньому. Ключ F запланований для використання з майбутніми інтерфейсами пам'яті, передбачені також ключі C, D, G і т. Д.

Закінчуючи про маркування, згадаємо і таку: в специфікації роз'єму на материнській платі часто стоять цифри, наприклад, «підтримує пристрої 2242, 2260, 2280». Нічого страшного в цій маркуванні немає. Все просто. Це габарити диска, для яких є кріплення, т. Е. Майданчик, в яку закручується гвинт для фіксації накопичувача. Виходить, якщо декларована підтримка накопичувачів 2280, це означає, що їх розміри повинні бути 22 мм в ширину і 80 мм в довжину.

Вибір і установка SSD в ноутбук

На що звернути увагу при виборі твердотільного диска формату M На що звернути увагу при виборі твердотільного диска формату M.2?

По-перше, на тип ключа, хоча більшість моделей пропонується з універсальним M & B.

По-друге, використовуваний диском інтерфейс. Якщо це SATA 3, то швидкість обміну приблизно 550 Мбайт / с - це стеля. Якщо використовується PCI Express, то тут вже цікавіше, але і дорожче.

Питання про те, який контролер краще, яка пам'ять використовується, наявність підтримки команд TRIM та інші характеристики конкретних накопичувачів - тема окремої розмови.

висновок

Підведемо підсумки. Ноутбуки, в силу своєї компактності, великого вибору в апгрейде дискової системи не надають. Завжди можна було замінити встановлений диск на більш ємний, продуктивний, або взагалі замінити його твердотілим, програвши в ємності, але істотно виграв в швидкості.

Наявність в ноутбуці роз'єму M.2 - приємний бонус, що дає цікаву можливість змінити конфігурацію і, головне, істотно збільшити швидкість обміну з накопичувачами. Можливі кілька варіантів.

Варіант 1

Жорсткий диск, особливо якщо у нього ємність 1 Тб або навіть вище, не чіпати, а ось в якості системного встановити SSD-диск форм-фактора M.2 (або mSATA). Що отримуємо? Після перенесення на цей диск системи маємо швидкий завантажувальний носій з повним набором програм, критичних до продуктивності дискових операцій. Це можуть бути і графічні пакети, і програми для монтажу відео, і навіть «важкі» ігри. Жорсткий диск залишається в якості файлопомойка і для установки програм, котрі мають потреби в великій швидкості обміну з накопичувачем. Таким чином, заодно бережемо ресурс SSD диска.

Що в мінусах такого варіанту? Як не дивно, збільшене енергоспоживання. Це актуально для тих, хто часто працює автономно, без підключення до мережі. Здавалося б, чи багато споживає SSD? Трохи, але справа в іншому. Жорсткий диск то нікуди не дівається, і все одно «їсть» батарею. Заміна його на твердотільний трохи, але збільшує тривалість роботи від акумулятора. Зате зменшує корисну ємність дисків.

На мій погляд - найоптимальніше рішення. Установка SSD в ноутбук виконується як доповнення до жорсткого диска ще і SSD. Саме так я і вчинив.

Варіант 2

Використовувати найменший за обсягом SSD для кешування дискових операцій. Бюджетне рішення, якась напівзахід, але комп'ютер стане працювати спритніше.

Має право на існування.

варіант 3

Встановити SSD формату M.2, але не робити його системним, а використовувати для роботи програм, яким необхідна висока продуктивність дисків.

M.2, можливо, в якійсь мірі також перехідний етап в очікуванні наступного покоління інтерфейсу підключення накопичувачів. Ну а поки ... Поки слід скористатися тим що є, використовувати роз'єм M.2 для установки SSD диска, з яким цілком під силу обігнати найкрутіший 2.5-дюймовий накопичувач, який можна поставити замість традиційного жорсткого диска. Інтерфейс це дозволяє!

Звичайно можна, але навіщо?
Помітили закономірність у всіх твердотільних дисків?
Чому так?
2. Чим вони відрізняються, що можуть запропонувати в плані швидкісних показників і зручності використання?
Що це дає?
Що отримуємо?
Що в мінусах такого варіанту?
Здавалося б, чи багато споживає SSD?

Дополнительная информация

rss
Карта