Все буде Coca-Cola!

Джон Сміт Пембертон - саме так звали людину, що придумав Кока-колу. Це він подарував нам можливість розпивати цей напій з величезних пластикових пляшок з червоною етикеткою за новорічним столом під звуки пісні «Свято до нас приходить», насолоджуватися коктейлем «віскі-кола», кидати в колу ментос і так далі. Словом, Кока-кола, культовий напій, зведений американцями мало не в ранг національного надбання, прижилася і в Росії. Сьогодні навряд чи можна уявити без неї полки наших магазин або меню фаст-фудів (та й не фаст-фудів теж). Так давайте ж подивимося, як народився бренд, який вважається найдорожчим в світі.

Як все починалося

Коричневий напій був придуманий за чотирнадцять років до кінця 19 століття в Атланті. Вважається, що його рецепт винайшов фармацевт Пембертон, але, звичайно ж, є версія про те, що рецепт був їм вкрадений. У будь-якому випадку, давайте залишимо цю історію на совісті Джона. Історія свідчить, що в результаті експериментів він отримав солодкий і в'язкий сироп, з якого, при додаванні води, і виходила Кока-кола.

Історія свідчить, що в результаті експериментів він отримав солодкий і в'язкий сироп, з якого, при додаванні води, і виходила Кока-кола

Оригінальний рецепт напою включає в себе листя коки і горіхи тропічного дерева коли. До речі кажучи, листя коки прославилися як джерело ще одного воістину епохального речовини: кокаїну. Таким чином, у складі Кока-коли перебував наркотик, ще не був тоді поза законом, аж до 1904 року. У пляшці містилося 60 мг. Назва для напою придумав бухгалтер Пембертона, Френк Робертсон, який ще й логотип намалював, бо відмінно володів мистецтвом каліграфії.

Пембертон заявив, що його напій - ліки від нервового перенапруження. Ще до лікувальних властивостях напою він відносив позбавлення від імпотенції і залежно від морфію. Скоро Кока-кола почала продаватися через автомат у найбільшій аптеці Атланти. Ціна за стакан становила приблизно п'ять центів. І спочатку продажу не пішли - напій купували мало і неохоче (максимум 10 чоловік в день), а в кінці першого року продажів виручка становила всього-на-всього п'ятдесят доларів (тоді як на виробництво було витрачено сімдесят). Але з часом напій все-таки завоював певну популярність і навіть придбав одну з найосновніших своїх характеристик - він став газованим. За легендою, якийсь замучений похміллям южанин заглянув в аптеку і замовив собі склянку сиропу. Продавцю було ліньки йти через весь зал до водопроводу, і він запропонував розбавити сироп шипучою содової; южанин погодився. Випивши напій, клієнт залишився в такому захваті, що скоро все аптеки стали продавати сироп Кока-коли тільки в поєднанні з газованою водою.

В цей час Пембертон продає права на виробництво Кока-коли свого знайомого бізнесмена всього за два тисячі доларів. Трохи пізніше Пембертон вмирає в злиднях, а бізнесмен, Аса Кендлер, засновує компанію The Coca-Cola Company, яка існує і понині.

Кендлер вважав Кока-колу ідеальним безалкогольним напоєм і панацеєю від усіх хвороб. Зовсім скоро він перейшов на рецептуру, яка зазнала деякі якісні зміни: тепер з листя коки, що використовувалися для виробництва, був уже екстрагувати кокаїн.

Вісім довгих років виробники Кока-коли продавали напій на розлив: вручну змішували в стаканах сироп і содову. Але в штаті Міссісіпі пішли далі і придумали продавати пляшки з напоєм. Тари були схожі на бульбашки для ліків і називалися по імені свого розробника: пляшки Хатчінсона.

Історія легендарної пляшки

В кінці століття Кока-кола почала випускатися в пляшках коричневого скла з витягнутим шийкою. Втім, вони все ще мало нагадували сьогоднішні.

А в 1915 році пляшка Кока-коли набуває оригінальність і фірмовий лиск: словом, стає дуже схожою на нинішню.

«Пляшка, яку можна було б відрізнити навіть в темряві, і такої форми, щоб навіть за її осколкам можна було б відразу сказати, що це таке» - це те, що хотіли і отримали виробники напоїв від дизайнера Ерла Діна. Необхідність створення такої пляшки була обумовлена ​​зростаючою кількістю підробок, які випускали підпільні організації по всій Америці.

Вважається, що Дін підгледів ідею майбутньої пляшки в енциклопедії, переплутавши назву рослин. Так, дизайнер надихався зовсім не формою листя коки (coca), а видом плода какао (cocoa). Початкові ескізи містили ще й поздовжні борозенки по всій довжині пляшки, але вони не прижилися, тоді як форма залишилася незмінною.

Є ще одна версія, згідно з якою дизайн пляшки був обумовлений модою тих років на розкльошені сукні, перехоплені ремінцем в районі талії. І пляшку називають «пляшка з талією».

Як би там не було, після затвердження макету Ерлу Діну запропонували два варіанти оплати: або виплату 500 доларів, що на ті часи було чималою сумою, або гарантоване довічне місце роботи в Root Glass Company, яка займалася розробкою пляшки. Дін вибрав друге.

Цікаво, що Ерл Дін зберіг перший зразок пляшки, і не так давно він був проданий його нащадками за 240 тисяч доларів.

Не дивно, адже ця пляшка вважається еталоном успішного комерційного дизайну:

«Пляшка Coca-Cola - найяскравіший шедевр епохи промислової упаковки» - Раймонд Лоуі, промисловий дизайнер, автор безлічі логотипів

У 1902 році Кока-кола стає найпопулярнішим напоєм в Сполучених штатах. Її феномен знаходить відображення і в літературі: знаменитий Герберт Уеллс пише роман «Тоно-Бенг», в якому висміює феномен поширення Кока-коли. У книзі йдеться про студента, який допомагає з просуванням напою, що позиціонується, як ліки від усіх хвороб, а на ділі опиняється небезпечним для здоров'я стимулятором.

В середині 90-х років на тому самому місці, де розташовувався офіс Root Glass Company, була встановлена ​​табличка, що сповіщає кожного проходить про те, що саме на цьому самому місці Ерл Дін, Чапмен Рут, Клайд Едвардс і Олександр Самуельсон створили легендарну пляшку Кока коли.

Але і сьогодні автора пляшки не залишають у спокої: його другий син, Норман Дін, в 2010 році випустив книгу, присвячену його батькові і створення цієї пляшки. Книга називається «The Man Behind The Bottle», і на російський її поки не перевели.

З 1915 року, коли пляшка Кока-коли була запатентовано, продано понад 300 мільярдів пляшок.

У 1916 році було задоволено понад 150 позовів The Coca-Cola Company проти імітаторів їх продукції, таких як Candy Cola, Cold Cola та інших з подібними назвами.

Популярність бренду

Але от невдача: через тридцять чотири роки всього лише близько 1% американців могли дізнатися Кока-колу по її пляшці. Але через рік ситуація змінилася: журнал Time опублікував на обкладинці замість портрета президента компанії Coca-cola веселий малюнок, на якому планета Земля з задоволенням п'є Кока-колу з фірмовою пляшки. Так як журнал був і залишається неймовірно популярний, пляшку відразу почали впізнавати, і через деякий час вона стала одним із символів Америки. Сьогодні 94% всіх жителів планети так чи інакше чули про Кока-колі, і приблизно 90% можуть дізнатися її пляшку. Кожну секунду в світі випивають вісім тисяч склянок Кока-коли.

Перед Другою світовою війною кока-кола продавалася вже в 44 країнах. З початком військових дій куди б не відправлялися солдати армії США, Кока-кола коштувала для них 5 центів. Більше 5 мільйонів пляшок напою було поставлено на фронт.

У 1960 році компанія стала виробляти Кока-колу в жерстяних банках. Це було зроблено для зручності армії. А в 1970-х роках було налагоджено виробництво пластикових дволітрових пляшок.

Coca-Cola в Росії

The Coca-Cola Company найдовше в світі спонсорує Олімпійські ігри (з 1928 року). У 1980 році Кока-кола стала офіційним напоєм Олімпійських ігор в Москві. Так для компанії відкрився новий прибутковий ринок - радянський. З 1988 році напій виробляли на Москворецькому пивоварному заводі. До речі кажучи, Coca-Cola Company була першою іноземною компанією, що розмістила свій рекламний банер на Пушкінській площі в Москві.

До речі кажучи, Coca-Cola Company була першою іноземною компанією, що розмістила свій рекламний банер на Пушкінській площі в Москві

Ще один цікавий факт з життя Кока-коли в Росії: на особисте прохання маршала Георгія Костянтиновича Жукова була розроблена і випущена партія безбарвної кока-коли. Вся справа в тому, що розпивання оригінального напою в громадських місцях в СРСР могло сприйматися, як поклоніння американцям. 50 ящиків напою випустили спеціально для маршала в прозорих пляшках з червоною зіркою на кришці.

Тиск конкурентів з усього світу посилювалося, і скоро Coca-Cola почали випускати кока-колу без кофеїну і без цукру. Вважається, що в одній банці дієтичної Кока-коли міститься тільки одна калорія.

Найбільше Кока-коли в середньому випивають в Ісландії і Мексиці. Чому саме в цих двох країнах, не знає ніхто.

Сьогодні The Coca-Cola Company виробляє близько 200 видів напоїв, серед яких всіма улюблені Фанта і Спрайт. До речі кажучи, в світі існує цілих 90 сортів Фанти з різними смаками. Більшість з них - регіональні. Так, існує Фанта зі смаком ананаса, абрикоса, банана, напою «Буратіно» (за нею доведеться їхати в Узбекистан або Казахстан), ківі, груші, лайма і лимона, маракуї, мандарина, молока (за таким дуже оригінальним продуктом доведеться відправитися в Японію ), яблука та іншого.

Coca-Cola надихає

Пляшка Кока-коли була і залишається джерелом натхнення для багатьох діячів мистецтва. Так, мабуть, найвідомішим її оспівувачем можна назвати творця поп-арту, Енді Уорхола, який в 60-их роках створив чимало полотен з цією пляшкою.

Так, мабуть, найвідомішим її оспівувачем можна назвати творця поп-арту, Енді Уорхола, який в 60-их роках створив чимало полотен з цією пляшкою

«Головний ефект Coca-Cola полягає в її демократичності. Президент п'є точно таку ж Coca-Cola, як і ти. Не можна за великі гроші купити кращу Coca-Cola. Вона завжди і для всіх однаково хороша. І для тебе, і для президента »- говорив Енді Уорхол.

До того ж, маловідомим є факт про те, що навіть сам Сальвадор Далі застосував образ пляшки Кока-коли у своїй картині «Поезія Америки».

Та й всередині компанії продовжують креативити. Так, кілька років Та й всередині компанії продовжують креативити назад на пляжах Колумбії в рамках рекламної акції можна було придбати Кока-колу в пляшках з льоду. А зовсім недавно стартувала рекламна кампанія «Kissed By», в рамках якої демонструються фотографії знаменитостей (Мерилін Монро, Елвіс Преслі), знятих з пляшкою Кока-коли.

Дополнительная информация

rss
Карта