- Перевірка зображень в пошукових системах
- Перевірка в соцмережах
- Перевірка по картам
- Для просунутого пошуку в Google
- Пошук по архівах і скриншотам
Головний біль справжнього журналіста - якісно зроблений фейк, на розпізнавання якого може піти більше часу, ніж є на підготовку оперативного правдивого матеріалу. У той же час, дезінформація поширюється найчастіше швидше об'єктивної картини подій. Якщо у вас немає такого штату і можливостей, як у BuzzFeed або VICE, але фейки від правди відрізняти все одно треба, добірка пропонованих плагінів допоможе вам справити з цим завданням.
Перевірка зображень в пошукових системах
Після установки даних плагінів в контекстному меню з'явиться додаткове поле пошуку по зображеннях. У разі BlackTrack є ще можливість вибрати пошукову систему - Google, Bing, TinEye і інші. До речі, у TinEye є свої плагіни з великою функціональністю для Chrome , Firefox , Safari .
Перевірка в соцмережах
Storyful Multisearch для Chrome - інструмент для перевірки контенту з соціальних мереж. Після установки цього плагіна біля адресного рядка з'явиться кнопка пошуку. Там можна вписати ключове слово і отримати інформацію відразу по декількох соцмережах - Twitter, YouTube, Tumblr, Instagram і Spokeo.
Додайте ще до цього зручний Facebook Search (доданий ще пошук по LinkedIn) для Chrome і ви отримаєте повний набір пошуку соціального контенту в двох кнопках.
Email Hunter для Chrome - для пошуку електронних адрес, доступних в інтернеті на будь-яких ресурсах.
Перевірка по картам
Якщо інформація, яку вам належить перевірити, пов'язана з місцем розташування, на цей випадок теж є свої плагіни для перевірки достовірності за картками.
- Tools Google Maps для Chrome - для вимірювання відстаней, а також для створення скріншотів і перевірки в повноекранному режимі
- Quick Maps для Chrome і Firefox - зручний плагін для швидкого перегляду карти за певною адресою. Досить навести курсор мишки на адресу, після чого з'явитися спливаюче вікно з картою цієї місцевості.
Для просунутого пошуку в Google
Fast Advanced Google Search для Chrome - щоб провести розширений пошук матеріалів в заданому відрізку часу або по певному колу ресурсів.
Пошук по архівах і скриншотам
Wayback Machine для Chrome , Opera , Firefox - для пошуку і перегляду всіх попередніх версій конкретного сайту або сторінки в Мережі.
Боротьба з фейк і зміною версій тексту може вестися за допомогою створення скріншотів із зазначенням часу і місця. Для цієї мети можна використовувати такі плагіни:
- Archive.is для Chrome - створює не просто скріншот, а архівну версію сторінки цілком. Це особливо корисно в разі динамічних сторінок (наприклад, соцмереж)
- Screenshot capture для Chrome ( 1 , 2 ),
- Paparazzi! для Safari
- Fireshot для Firefox
Це - лише базові плагіни для виявлення фейків в соцмережах і на новинних сайтах. Але навіть цей набір інструментів може полегшити життя журналісту-новинарів.
джерело: StopFake