Лист, який ви відправляєте від свого імені (або від імені своєї компанії) - це «точка контакту», що формує враження. Ось і думайте самі, яке враження ви бажаєте про себе сформувати, і що для цього робите.
У діловому листуванні «питають» за кожне слово. Офіційний лист - це документ, а не просто текст.
Існують різні форми листів ділового листування. Зараз ми поговоримо про друковані листах. Думаю, наступного разу я підготую окремий матеріал по тонкощам ділової email-листування, бо там є свої специфічні моменти.
Перед вами - стаття, яка увійшла в матеріали моєї нової книги «Бізнес-копірайтинг», над якою я зараз дуже щільно і ретельно працюю. Бажаємо приємного читання і корисного впровадження.
Отже, зустрічайте 50 золотих правил ділового листування:
- Лист повинен відправлятися на офіційному бланку.
- Офіційні листи не повинні бути «креативними».
- У шапці листа вказуйте не тільки логотип і назву компанії, але і реквізити (поштові - завжди, платіжні - при необхідності).
- Лист повинен мати чітку і точну дату.
- Дотримуйтесь правило «один лист - один інформаційний привід».
- Вихідний номер вітається, особливо в «дуже офіційної» листуванні.
- Якщо ваш лист є відповіддю на лист одержувача - про це потрібно вказати в частині з вихідним номером (наприклад, «№ _______ від ________ у відповідь на лист № _____ від ________»).
- Підбирайте добре читабельний шрифт, уникайте фрагментів тексту в дрібному шрифті при цьому використовуйте стандартні шрифти, не займайтеся експериментами.
- Завжди вітайтеся в тексті з одержувачем листи.
- Тричі перевіряйте назва компанії, посада та ПІБ одержувача.
- Ніколи не використовуйте в тексті листа місця для заповнення від руки (наприклад «Шановний ______________!»).
- При зверненні до одержувача точно визначайте її стать, не потрібно гратися з варіантом в стилі «Шановний (а) ...».
- Неформальне спілкування залиште для особистого листування.
- У ділових колах прийнято відповідати на офіційний лист протягом 10 днів.
- Написання слів прописними (великими) буквами в офіційних документах - нетактовне вчинок.
- Знак оклику - ворог офіційної ділової переписки.
- До конкретній людині прийнято звертатися на «Ви», а не на «ви».
- Навіть якщо одержувач - ваш хороший друг, в офіційному листуванні не прийнято показувати «панібратство».
- Якщо ваш лист - відповідь на інший лист, згадайте про це на самому початку.
- Довгі листи ніхто читати не любить; якщо вам потрібно відправити великий обсяг інформації - використовуйте формат: основний текст (максимум 1,5 сторінки) + додатки.
- Не пишіть в наступних тонах - зайве впевнений, наказовий, благальний і загрозливий.
- Вітається короткий заголовок на початку тексту листа (перед зверненням і привітанням), повідомляє коротко мета листа.
- Класична структура будь-якого листа передбачає три елементи: вступна частина (причини і мета листа), основна частина (суть і головна думка звернення), заключна частина (вказівки, висновки, прохання, пропозиції, інформація про бажане дії і т.д.).
- Ніхто не забороняє в діловому листі використовувати підзаголовки, чітко виділяють структуру письма.
- Пишіть так, щоб абзац не перевищував 4-5 рядків.
- Використовуйте широкі поля, не сильно великий розрив між рядками, між абзацами - «новий рядок» або порожній рядок.
- Перерахування оформляйте в нумеровані і маркіровані списки.
- У друкованій офіційному листуванні не використовуйте інтернет-сленг (типу «Доброго времени суток») і не прикрашайте його смайликами.
- У ділових офіційних листах немає місця таким «штучок»: жаргонізми, народний сленг, анекдоти (втім, будь-який гумор), прислів'я, афоризми та метафори.
- Намагайтеся мінімізувати кількість слів іншомовного походження - замінюйте їх російськими синонімами.
- Акуратніше з абревіатурами і скороченнями - вони повинні бути зрозумілі для одержувача.
- Важливу думку тексту виділяйте (напівжирний шрифт або підкреслення) - бажано цим в листі не зловживати.
- Якщо ви відповідаєте на конкретне лист, можете цитувати відправника в своїй відповіді - це допоможе йому згадати важливі моменти.
- Ніколи не діліться в листі делікатною інформацією - пам'ятайте, текст випадково може виявитися в руках людини, якому не адресований.
- Використовуйте три варіанти викладу в листах - від загального до конкретного, від часткового до загального і хронологічний порядок.
- В кінці листа вказуйте свою контактну інформацію - вказуйте дані, за якими ви швидко відповідаєте.
- Не вживайте в завершальній стадії слова і фрази, які можна порахувати маніпуляціями ( «сподіваємося на взаємовигідне співробітництво», «заранее спасибо за ответ», «будемо чекати вашого листа-» і т.д.).
- У діловому листуванні не прийнято використовувати постскриптум.
- Уважно перевірте документ на помилки і помилки - сумно буде, якщо маленька необережність матиме сумні наслідки.
- Підписуйте текст від імені перших осіб компанії (уповноважених його підписувати).
- Підпис має бути «мокрою», ніякого факсиміле - і краще підпишіть його синьою ручкою: на тлі друкованого чорного тексту вона буде виглядати достовірно.
- Офіційний лист бажано скріплювати мокрою печаткою (навіть якщо при наявності тексту на офіційному бланку за законодавством цього не потрібно).
- Нумерація сторінок здійснюється в нижньому правому куті.
- Якщо до вашого листа є додатки - повідомляйте про них в головному тексті і обов'язково використовуйте в додатках назви і точну нумерацію.
- Роздруковуйте документ на хорошій щільному папері.
- Офіційні листи роздруковуються тільки на папері формату А4; навіть якщо вони короткі і запросто поміщаються в форматі А5 - роздруковуйте на А4.
- Переконайтеся, що в принтері досить фарби для чіткої друку - ваш лист не повинно містити розмитість, сліди від друку та інші візуальні ознаки неохайності.
- Не зайвим будемо за допомогою скріпки приєднати до листа свою візитну картку, тільки не забудьте загнути її правий верхній куточок - це підкаже, що візитка залишена особисто вами.
- Маленька хитрість - вкладіть документ в фірмовий «файлик», так ви зможете до «файлик» приклеїти якусь сторонню важливу інформацію; більш того, мало хто взагалі використовує «файл» в конвертах, це покаже вашу турботу.
- Ще одна маленька хитрість - спробуйте важливий лист написати «від руки»: гарантуємо, ви справите дуже серйозне враження, і одержувач уважно ознайомиться з усім листом, а також буде його ставити в приклад.
І останнє - підійміть листи, які ви отримували від інших людей (компаній). Вивчіть їх і зверніть увагу на моменти, які особисто у вас викликали обурення. Намагайтеся в своїх листах не використовувати такі шорсткості. Якщо вас цікавлять види листів ділового листування, вони перераховані в описі наданих нами послуг.
При перепис цієї статті просимо вказувати посилання на першоджерело. Це наш офіційний документ в електронному вигляді. Якщо він «один в один» з'явиться від вашого імені (імені компанії, спільноти і т.д.) - подумайте, яке він тоді сформує про вас враження ...
І маленький бонус для тих, хто уважно читав цю статтю. Пропонуємо вам її в PDF-форматі, щоб можна було використовувати цей матеріал в якості чек-листа.
Качайте, роздруковуйте і працюйте!
Бажаємо, щоб ваші нові листи допомагали формувати серйозне враження і викликати довіру.
І так, якщо вашої компанії потрібен пакет листів для офіційного листування (запити, повідомлення, повідомлення і т.д.) - ми готові його для вас підготувати на найвищому і серйозному рівні. Їх можна буде сміливо відправити хоч Президенту.
P. S. Ваша Студія Дениса Каплунова - ділитися «фішками» завжди готова.
Сподобалося? Поділіться з друзями!
Сподобалося?