7 способів виправити поведінку дитини без покарання. Частина 1

  1. Для чого ми караємо?
  2. Покарання чи помста?
  3. результати покарання
  4. Як змінити поведінку дитини без покарань
  5. Метод 1. Позбутися
  6. Метод 2. угашения:

Автор: Галина Дятлова .

Для чого ми караємо?

Всі ми хочемо прищепити нашим дітям корисні звички, навчити їх піклуватися про себе, вести себе в суспільстві, і багатьом іншим необхідним речам.

І для більшості батьків є актуальним питання: як впливати на дитину, коли він наполегливо веде себе неправильно? Якщо він не бажає підкорятися нашим справедливим вимогам?
Для більшості батьків відповідь очевидна: якщо не допомагають пояснення і прохання, то немає іншого виходу, крім покарань. Адже інакше дитина не навчиться поводитися правильно, робити те що потрібно і не робити те, чого робити не можна.
Всі ми звикли до ідеї покарання, вона відображена в класиці: "Злочин і покарання". Раз людина скоїла щось погане, він повинен бути покараний.

Якого ефекту ми чекаємо від покарання? Тут може бути кілька відповідей:

  1. щоб людина зрозуміла, що так робити погано і небезпечно - чекає покарання, і більше не робив;
  2. щоб відновити справедливість;
  3. щоб той, хто вважає дану поведінку неправильним, потворним і обурливим, зміг би відреагувати свої негативні почуття.

Покарання чи помста?

Як бачите, в 2 випадках з 3 покарання - це спосіб не виховання, а, скоріше, помсти, хоча навряд чи в цьому хтось зізнається навіть собі.
Зрозуміло, ми, як люблячі батьки в першу чергу керуємося першої ідеєю - щоб наша дитина зрозумів свою помилку і більше так не робив.
І ми рідко замислюємося, чи дійсно покарання є ефективним способом навчити людину поводитися інакше?
Згадайте всі випадки, коли ви карали або лаяли дитини за неправильне, з вашої точки зору, поведінку, а воно повторювалося знову. Було таке?
Думаю, було.
І так відбувається зовсім не тільки у вихованні дітей. Це ж ми бачимо і з дорослими людьми. Наприклад, людину можуть регулярно карати і лаяти за запізнення, а він продовжує спізнюватися. Напевно ви знаєте безліч випадків, коли автомобілісти платять штрафи за перевищення швидкості і все ж продовжують іноді перевищувати, кожен раз сподіваючись, що зараз не зловлять.
Якби покарання були ефективні, то тюрми не були б сповнені злочинців - рецидивістів.
Я вже порівнювала покарання з помстою, і вони мають ще одна схожість: і покарання і помста породжують посилення ворожнечі. Пам'ятайте історії про кровну помсту? Вони по замкнутому колу переходять з покоління в покоління, тільки посилюючись і завдаючи все більше страждань.

В результаті покарання дитина може відчувати несправедливість і образу. А ці почуття, як ви розумієте, не сприятимуть поліпшенню поведінки. Ось вам і замкнене коло вендети. До речі, схожість триває ще й тим, що вашим внукам теж дістанеться. Адже діти копіюють виховні прийоми своїх батьків, а потім застосовують на власних дітях.

Адже діти копіюють виховні прийоми своїх батьків, а потім застосовують на власних дітях

Головною причиною, чому покарання не ефективні, є те, що вони не збігаються за часом з поведінкою, на яке ви хочете вплинути.

Уявіть собі, що дитина отримала зауваження або погану оцінку в школі. І коли ми караємо його за це, він уже ніяк не може змінити те, що сталося. Він ніяк не може запобігти покаранню. Він і так засмучений, а тут ще ми додамо.
В результаті дитина відчуває себе безпорадним і нещасним. А ці почуття в свою чергу викликають в ньому гнів або депресію, а зовсім не бажання виправитися.

До речі, психологічні дослідження абсолютно точно показують, що коли людина охоплена сильними емоціями, такими як гнів і образа, його здатність до сприйняття різко знижується. Тобто дитина навіть погано розуміє вас, коли ви його вичитуєте.

Зрозуміло, можна застосувати сверхсильное покарання, наприклад, як пропонують деякі древні закони, наприклад, за крадіжку - відрубувати руку. Коли людина знає, що в разі невдачі йому дійсно доведеться заплатити таку жахливу і не співставний злочину ціну, це може змінити його мотивацію, і він побоїться вкрасти.
Але ж такі способи незастосовні до наших дітей.

результати покарання

  1. Страх. Покарання вчать боятися того, хто карає. В даному випадку, нас - батьків.
  2. Хитрість. Покарання вчать спритнішим приховувати свої проступки. Адже «не спійманий - не злодій».
  3. Безвідповідальність. Отримав покарання, і совість чиста. Людині здається, що якщо його покарали, то він вже цим спокутував свій поганий вчинок. «Грішу і каюсь, каюсь і грішу».

Таким чином, ми не вчимо дитину, як виправити наслідки поганого вчинку. Навіщо? Покарали, покаявся, і ти вільний. Тобто дитина не звикає нести відповідальність за свої вчинки.
Отже, покарання неефективні з точки зору зміни поведінки. Однак при цьому мають досить неприємні побічні ефекти.
Все це означає, що якщо ми хочемо навчити нашу дитину бути гідною людиною, нам не треба його карати.
Чому ж ми лаємо і караємо своїх дітей і близьких раз по раз? З простої причини - це дає можливість емоційної розрядки нашому праведному гніву. Нас просто зашкалюють емоції і несуть зовсім не туди, куди нам потрібно.
Тому, якщо вам здається, що необхідно покарати дитину, перш за все, чесно відповідайте на питання: навіщо вам це? Що це вам дасть, окрім можливості випустити гнів?
Отже, карати сенсу немає. Але що ж робити, щоб змінити поведінку дитини?


Як змінити поведінку дитини без покарань

На наших тренінгах Курсів «Управління Майбутнім» ми не використовуємо покарання. Ми використовуємо інші методи, які надихають хлопців. Тому їм цікаво і весело вчитися у нас.
Взагалі, всі способи вплинути на поведінку іншої людини можна умовно розділити на 7, з яких можна виділити "злі" і "добрі" способи.
Зрозуміло, якісь методи корисніше в одних ситуаціях, інші - інших.
Ми з вами розберемо всі методи, щоб зрозуміти, що і як працює. Ось вони:

  1. позбутися;
  2. Угашение небажаного поведінки;
  3. Підкріплення (позитивне і негативне);
  4. Поведінка, несумісне з небажаним;
  5. Домогтися, щоб небажану поведінку відбувалося за сигналом;
  6. Підкріплення зміни поведінки;
  7. Зміна мотивації.

Метод 1. Позбутися

Усуньте людину або ситуацію, яка заважає вам жити. Це спрацює напевно. І ви будете позбавлені від небажаної поведінки цієї людини.

Уявіть собі:
1. Ваша дитина зв'язався з поганою компанією у дворі. Ви можете переїхати в інший район або навіть місто. А може бути, вам вдасться відправити хуліганів в колонію.
Ви нічому не навчите дитину, можливо він знайде нову компанію ще гірше, але від цих конкретних хуліганів ви точно позбудетеся.
2. Підліток грубіянить, краде у вас гроші і, в цілому, веде себе нестерпно. Надішліть його вчитися в інтернат, або як тимчасове рішення - в дитячий табір на канікули. Відпочиньте один від одного.
3. Чоловік або начальник переводять вас нескінченними причіпками і скандалами. Розведіть, вибачте. Це не гарантує, що наступний буде краще, але цей вас точно вже не буде мучити.
4. Злочинець здійснює свої чорні справи. Посадіть злочинця до в'язниці. Ви можете бути впевнені, що поки злочинець у в'язниці, він вам не небезпечний.

Цей метод нічому не вчить, але позбавляє вас назавжди або на час від небажаного поведінки
Цей метод нічому не вчить, але позбавляє вас назавжди або на час від небажаного поведінки.


Метод 2. угашения:

Небажану поведінку припиниться само, оскільки воно не приносить результату.
Наприклад, ви не дозволили дитині грати в комп'ютер, поки він не зробив уроки. А він намагається ниттям випросити у вас дозвіл. Як зробити, щоб дитина припинив нити?
У цій ситуації вам не потрібно ніяк реагувати на його ниття. Займіться своїми справами. Не добившись результату, дитина з часом переключиться на щось інше.
Але треба враховувати важливий момент: можливо, вам буде потрібно велика витримка. Тому що дитина, не отримуючи вашої реакції, буде посилювати натиск, може почати плакати або кричати і вимагати. Вам же треба ніяк на це не реагувати - ні задовольняти прохання, ні дратуватися. Можна сказати дитині, що на вас його ниття не діє. І дуже спокійно повторювати цю фразу, якщо дитина продовжує спроби вас дістати.
До речі, діти самі теж із задоволенням виявляють, що вони можуть припинити знущання і насмішки над собою з боку однолітків, просто не реагуючи на них.
Тобто не підкріплені їх глузування. Адже мучителям потрібна саме реакція жертви.
Це дуже суттєвий момент. Підкріплення - негативне і позитивне - важливо не плутати з покаранням і заохоченням.

Але докладніше ми обговоримо, як діє підкріплення, у другій частині цієї статті. А також ви дізнаєтеся про те, як вплинути на поведінку дитини «добрими» методами.

На тренінгах для дітей і підлітків ми застосовуємо переважно «добрі» методи. Тому діти ходять до нас з великим задоволенням і досягають помітних успіхів. Під час вибору програми за віком Вашої дитини!

А на тренінгах для батьків ви зможете істотно розвинути своє батьківське майстерність за допомогою досвідчених тренерів. Приєднуйтесь!

Для чого ми караємо?
Покарання чи помста?
Для чого ми караємо?
І для більшості батьків є актуальним питання: як впливати на дитину, коли він наполегливо веде себе неправильно?
Якщо він не бажає підкорятися нашим справедливим вимогам?
Якого ефекту ми чекаємо від покарання?
Покарання чи помста?
І ми рідко замислюємося, чи дійсно покарання є ефективним способом навчити людину поводитися інакше?
Було таке?
Пам'ятайте історії про кровну помсту?

Дополнительная информация

rss
Карта