- Очищення від пилу. Інструкція для чайників
- заміна термопасти
- Очищення від пилу
- Відкриваємо ноутбук: чистка від пилу і заміна термопасти
- Термопаста
- Проблема 2. Засмітилася операційна система
- Очищення операційної системи
- До речі: Очищення тимчасових файлів в Windows 10!
- Проблема 3. Фрагментація файлів на диску
- Дефрагментація файлів на диску комп'ютера
- Проблема 4. Програма-антивірус і проблеми з нею
- Рейтинг антивірусів за 2016 рік
- Проблема 5. Шкідливе програмне забезпечення на комп'ютері
- Проблема 6. Програмне забезпечення від виробника
- Проблема 7. Проблеми з жорстким диском
- просто проблеми
- Жорсткий диск вмирає
У цій статті зібрані практичні поради з особистого досвіду, які допоможуть звичайному користувачеві почистити і налаштувати свій комп'ютер так, щоб він став працювати швидше. Може, не в рази швидше (і не вірте програмам, які обіцяють кратний приріст), але стане відчутно чутливіший. Поради орієнтовані на користувачів, які не мають особливо глибоких пізнань по роботі з комп'ютером (або ноутбуком - принципи ті ж).
Часто доводиться стикатися з однотипними завданнями щодо прискорення роботи комп'ютера. Зазвичай це доводиться робити у клієнтів з, начебто, потужною машиною, де на борту свіжий процесор Core i3-i5 і 4-8 ГБ оперативної пам'яті. І те, і інше - пристойна конфігурація. Але тільки працює такий комп'ютер зовсім нешвидко. Типові приклади:
- запуск Windows займає близько декількох хвилин;
- візуально помітні «гальма» при спілкуванні з папками і менюшками;
- дуже вже неквапливий запуск програм, браузера;
- Word відкривається по півхвилини.
Все це для зазначеної потужності комп'ютера трохи дивно. Виправляються подібні пригальмовування швидко. Головне, потрібно знати де копати. Ось я і розповім вам, де саме ...
У цій статті описані часті проблеми, при усуненні яких Windows почне в хорошому сенсі «літати» і радувати, як і раніше - ніби тільки при покупці / збірці. Інструкція розрахована на звичайного користувача. Кожен пункт нижче можна розписати до окремої статті, але, як правило, таке детальне поглиблення не потрібно, щоб комп'ютер працював швидше.
Отже, розберемо часті причини через які комп'ютер починає гальмувати, один по одному.
Зазвичай ваш улюбленець починає надто вже грітися через пару років експлуатації. Відбувається це може з кількох причин: через пил погано функціонує система охолодження, або висохла термопаста на процесорі. В результаті процесор перегрівається, і в складних завданнях і знижується його продуктивність. CPU «пропускає» деякі обчислення, працює вхолосту, щоб охолодитися самостійно.
вгоруОчищення від пилу. Інструкція для чайників
Потрібно зняти кришку комп'ютера і перевірити наявність пилу на радіаторі в центрі плати (радіатор ЦП). Якщо така є, то її потрібно продути. Продувати бажано тонкою і потужним струменем повітря, отримати таку можна з пилососа. Втім, пилососом можна і всмоктувати, але це менш ефективно ... Перед процедурою очистіть пилозбірник пилососа, щоб він дув могутніше.
Замість пилососа можна використовувати гумову грушу. Та й не у всіх пилососів є режим видування. Заходьте в аптеку і купуєте грушу від клізми.
Ще можна використовувати звичайний фен з вузькою насадкою.
Важливо! Будьте обережні, не захоплюйтеся і не зашкодить нічого на платі в процесі видування або всмоктування!
заміна термопасти
Якщо комп'ютер працює без зміни процесора вже більше пари років, то потрібно замінити термопасту. Це в'язка «прокладка» між кришкою процесора і радіатором. Завдання термопасти - ефективна передача процесорного спека на радіатор-охолоджувач.
Для цього потрібно мати в наявності термопасту або придбати таку. Найкраще брати АлСіл-3, TITAN-Серебрянка, або найдешевшу з ebay - HY510. Ціна питання - 3-4 долара за шприц ємністю 3-5 грам. Цієї кількості достатньо мастил на 5, не менше. Заодно можна замінити термопасту і на відеокарті, хоча ця процедура дещо складніше, ніж з процесором.
Хоча в інтернеті ходять поради на тему «не купуйте КПТ-8 - хорошою вона була раніше», це не зовсім так. Її вартість - в районі 110-140 рублів за шприц. Вона, звичайно, гірше більш сучасних аналогів, але різниця виражається в 2-4 градусах Цельсія (і, мабуть, в недовговічності - її вистачить на рік-другий, а потім доведеться змащувати знову).
Далі, потрібно зняти радіатор з центрального процесора, стерти з нього стару термопасту (звичайної ватою), намазати нову і встановити радіатор назад. Сам процесор при цьому витягувати не обов'язково. Як це робиться дивіться на відео:
вгоруОчищення від пилу
C ноутбуків все трохи складніше, тому для повноцінного очищення його потрібно відкрити (розібрати). Один із прикладів як це зробити дивіться у відео нижче.
А така інструкція для домогосподарок, але варто зауважити - вона працює, нехай і не в 100% випадків:
- Відключаємо ноутбук і відкриваємо його (або не закриваємо).
- Знаходимо отвір для вентиляції. Як правило воно розташоване з лівого боку.
- Набираємо побільше повітря в ваші легені і дуже різко дуємо в нього. Так-так, дуємо ротом! Також дути можна пилососом, надівши насадку для видування (вона звужує потік повітря і робить його сильніше)
- Якщо початку вилітати пил, то все правильно робите і дуйте поки не втомитеся - треба продути як слід. Якщо пилу немає, то або ноут чистий, або треба дути в інший отвір.
Відкриваємо ноутбук: чистка від пилу і заміна термопасти
Кожен ноутбук відкривається по різному, але дещо спільне все ж є. Будь ноутбук розрахований, щоб його можна було легко чистити. Тому у нього є така кришка, яку легко зняти (відкрутивши кілька шурупів) і після зняття у вас з'явиться доступ до вентилятора (кулера) і до процесора.
Тобто щоб почистити ноутбук і поміняти термопасту, потрібно зняти кришку і все почистити. Приклад того, як це робиться, дивіться на відео нижче. Для інших моделей ноутбуків все робиться аналогічно.
Термопаста
Для ноутбука потрібна термопаста краще. Я б рекомендував «Ice Therm-2», «Arctic Cooling MX-4», «Arctic Cooling MX-3», «Arctic Cooling MX-2». КПТ-8? Вона морально застаріла, але більш-менш працює. Далеко не найкращий варіант, але - через брак під рукою нічого цікавіше, впорається і вона.
вгору
Проблема 2. Засмітилася операційна система
У чому, власне, проблема? При повсякденному користуванні комп'ютером, дуже багато наших дій зберігається на на диску, в системних файлах і т.д. Наприклад, ми зайшли на сайт, картинки, дані cookies з цього сайту збереглися в тимчасові файли. Теж саме можна сказати наприклад про Word або про багатьох інших програмах - всі вони щось кудись зберігають, на час. Оновилася улюблена програма? З диска були стерті і знову записані сотні файлів - і не всі з них коректним чином. Помилки і засмічення накопичуються, як в звичайній зливної труби. І ось, через кілька років використання комп'ютера такі тимчасові сховища переповнюються (або помилок стає критично багато), і працювати системі стає складно - звідси і гальма.
вгору
Очищення операційної системи
завантажуєте програму CCleaner . Альтернатив безліч, але це начебто «стандарту де-факто» - не гірше лідерів, але простіше і доступніше. Cкачать можна free (безкоштовну) версію або Professional (встановити як пробну версію).
Далі, встановлюємо її і запускаємо. Заходимо в розділ «Очищення» і тиснемо кнопку Аналіз, чекаємо і бачимо скільки всього можна видалити без остраху щось зіпсувати.
Знайдено тимчасових файлів на 34 ГБ
Також можна перевірити такі вкладки:
- «Реєстр> Пошук проблем»;
- «Сервіс> Видалення програм»;
- «Сервіс> Автомат».
Не варто сильно захоплюватися очищенням і видаленням всього, що лежало раніше. Якщо сумніваєтеся, наприклад, при видаленні програми, про яку ви нічого не знаєте, то краще нехай лежить, ніж потім кусати лікті, що ви просто не знали і віддалена програма, як з'ясовувалося, потрібна вам для роботи ...
Така проста і базова очищення може відчутно збільшити працездатність комп'ютера. Про подібного роду очищення можна багато говорити, але це, мабуть найшвидший і ефективний спосіб по-швидкому почистити комп'ютер від тимчасових файлів. Професіонали роблять багато подібні речі виключно вручну, не довіряючи програмами - але для рядового користувача піде саме такий спосіб.
До речі: Очищення тимчасових файлів в Windows 10!
У Windows 10 з'явилася нова функція - «Очищення тимчасових файлів». Для користування потрібно зайти в: Пуск> Параметри> Система> Сховище> Диск С (де встановлений Windows)> Тимчасові файли
Тимчасові файли в Wondows 10. Їх можна видалити прямо з системи без використання сторонніх програм.
вгору
Проблема 3. Фрагментація файлів на диску
У двох словах фрагментація файлу - це поділ єдиного файлу на численні фрагменти, які лежать далеко один від одного на диску. Справа в тому, що великі файли зберігаються на диск не як єдина послідовність даних, а як безліч маленьких частин цілого файлу.
А у накопичувача є сам магнітний диск (тут зберігаються дані) і - що зчитує з цього диска головка. Так ось, якщо частини одного файлу в безладді розкидані по диску (а так буває часто!), То для прочитання файлу цілком зчитує голівці доводиться «бігати» туди-сюди по диску і збирати частини файлу воєдино. Таке «бігання» займає час. А тепер уявіть що таких файлів велике безліч (наприклад 5000) і, кожен розділений на 500-2000 фрагментів, які розкидані по диску. Наприклад, ви відкрили Word і при відкритті потрібно зібрати 1000 різних фрагментованих системних файлів. Невесело ні для голівки, що зчитує, ні для швидкості роботи комп'ютера.
Коли частини файлу лежать в різних місцях диска, тоді говориться що файл фрагментований - розділений на фрагменти. Хоча, технічно він завжди розділений на фрагменти, просто зазвичай всі ці фрагменти лежати поруч, один за одним, і голівці не доводиться бігати по диску збираючи всі фрагменти.
Щоб прискорити работку комп'ютера в цьому випадку, потрібно дефрагментувати файли - зібрати всі фрагменти і розмістити з друг за другом.
вгоруДефрагментація файлів на диску комп'ютера
Для дефрагментації файлів викачуємо програму Defraggler (Хороші і альтернативи - Auslogics Disc Defrag, та й вбудована в усі версії Windows утиліта дефрагментації працює непогано). Встановлюємо і запускаємо її. Далі, вибираємо системний диск (зазвичай це диск С) і натискаємо кнопку «Аналіз», після аналізу тиснемо кнопку «дефрагментірован».
На цій картинці системний диск твердотільний - SSD. Для нього дефрагментація не потрібна ... Але для HDD картинка виглядає також, тільки замість кнопки Оптимізувати, буде дефрагментувати.
Дефрагментація процес дуже довгий (іноді - 2-5 годин, якщо виконувати раз в тиждень-місяць, то - півгодини-годину), тому цю процедуру краще ставити коли комп'ютер не використовується (на ніч).
вгоруПроблема 4. Програма-антивірус і проблеми з нею
Антивірусні програми колись сильно гальмували систему. На нинішніх потужних комп'ютерах таких проблем немає, але справа в іншому: коли на комп'ютері працюють відразу дві антивірусні програми.
Навіть офіційно куплені програми-антивіруси (Касперський / НОД 32 і т.д.) можуть гальмувати роботу комп'ютера. Але, як правило, це відбувається не відразу, а через пару років експлуатації. Тому, якщо у вас гальмувати комп. і ви виконали всі кроки вище, а гальма залишилися, то рекомендую перевстановити антивірус. Потрібно повністю видалити програму і встановити її знову. Бажано при цьому заходи останній реліз програми з офіційного сайту.
Як видалити програму в Windows 7, 8.1, 10:
Windows 10: Пуск> Всі програми> права кнопка миші (ПКМ) по непотрібному ПО> Видалити
Windows 10: Пуск> Параметри> Система> Програми та можливості> ПКМ по непотрібному ПО> Видалити
Windows 7: Пуск> Панель управління> Програми та засоби> ПКМ на непотрібному ПО> Видалити
Ще про гальма і антивіруси. Старі антивіруси дуже часто гальмують систему. Тому їх як і будь-які інші програми рекомендується оновлювати до останньої версії, хоча б раз на рік. На практиці антивіруси: Norton security, McAfee і Avast (до 2012-15г.) Викликали гальма майже завжди!
Головне! Переконайтеся, що на вашому комп'ютері не встановлено відразу дві антивірусні програми! Тому що якщо це так, то тепер гальма і ваш комп'ютер - це одне ціле. Обов'язково видаліть один антивірус - на комп'ютері повинен стояти і працювати всього одні антивірус!
Рейтинг антивірусів за 2016 рік
Можливо ви захочете поміняти антивірус, тоді рейтинг нижче буде як-не можна до речі ...
Кращі антивіруси за 2016 рік за версією anti-malware.ru :
Рейтинг антивірусів за 2016 рік. Зверху вниз, зліва направо.
- Agnitum, Росія
- Avast Software, Чехія
- AVG Technologies, Чехія
- Avira, Німеччина
- BitDefender, Румунія
- Доктор Веб, Росія
- Emsisoft, Австрія
- Eset, Словаччина
- F-Secure, Фінляндія
- Лабораторія Касперського, Росія
- McAfee, США
- Microsoft, США
- Panda Security, Іспанія
- Check Point, Ізраїль
- Comodo, США
Рейтинг антивірусів за версією softcatalog.info :
- Avast Free Antivirus - безкоштовний
- 360 Total Security - безкоштовний
- Panda Antivirus Pro - платний
- AVG Anti-Virus Free - безкоштовний
- ESET NOD32 Smart Security - платний
- Avira Free Antivirus - безкоштовний
- Bitdefender Antivirus Free Edition - безкоштовний
- Comodo Antivirus - безкоштовний
Проблема 5. Шкідливе програмне забезпечення на комп'ютері
Незважаючи на те, що це очевидний пункт, на моїй практиці, він ігнорувався неодноразово. Навіть при заходах на сторінки в браузері вилазила реклама будь-яких казино і онлайн ігор, перекидали на «ліві» сторінки, користувачі як і раніше нічого не робили і продовжували обурюватися з приводу гальм на ноутбуці.
Якщо ви спостерігаєте на робочому столі купи незрозумілих іконок, а в браузері всяку «азартну рекламу» та пропозиції виграти мільярд, то це і є причина гальм. Вам терміново потрібно встановити антивірус і перевірити весь комп'ютер на віруси.
вгоруПроблема 6. Програмне забезпечення від виробника
Цей пункт найбільш актуальний для для ноутбуків Samsung, Asus, Acer, Lenovo.
На комп'ютері присутні програми які встановлені не вами, а виробником або тим хто встановлював OC (операційну систему). Таких програм часом буває багато і дуже часто вони не потрібні! Але вони запускаються під час старту системи і працюють завжди, ніж гальмують роботу комп'ютера. Йдеться про всяких: YAC, regoptimizer, Аміго та т.д.
Рекомендую просто видалити подібні непотрібні програми і позбавити комп'ютер від зайвих обчислень, а він в свою чергу стане спритніше.
вгору
Проблема 7. Проблеми з жорстким диском
Ця тема досить обширна і заслуговує на окрему статтю, а тут ми поговорить на неї дуже коротко.
Проблеми тут діляться на 2 типу:
просто проблеми
Такі проблеми зазвичай не супроводжуються симптомами описаними нижче, коли диск «вмирає». Але при цьому ви помічаєте гальма при відкритті папок, можливо часте зависання системи. Це не завжди симптом фатальною несправності диска, і це іноді можна вилікувати.
Такі проблеми зазвичай вирішуються так:
- Заходьте в «Мій комп'ютер» і наводите мишку на диск С:
- Тиснете праву кнопку миші> Властивості> Сервіс> Виконати перевірку.
- Чекаєте поки комп'ютер перезавантажиться і в процесі перезавантаження перевірить диск на помилки. Помилки будуть виправлені автоматично. Цей процес не швидкий і займає від 0,5 до 5 годин.
Жорсткий диск вмирає
Цей пункт відноситься до того сумного моменту, коли ваш жорсткий диск (хард) прийшов в несправність і поступово вмирає. Щось зробити можна, але це швидше за все тимчасово і не надійно. Кращий і напевно єдиний рецепт в цьому випадку - копіювання даних на робочий диск і заміна неробочого.
Симптоми, серйозної несправності диска, коли його потрібно міняти:
- Періодичне «повне зависання» системи, його ще називають «мертве зависання». Це коли система просто застигає і не працює нічого абсолютно: ні «Ctrl + Shift + Esc», ні «Ctrl + Alt + Del». Найнадійніший спосіб перевірити чи дійсно система заснула мертвим сном, це натиснути клавішу «Caps Lock» і подивитися на лампочки на клавіатурі, якщо жодна з них не реагує, то це «повний кінець» і виручає тут тільки кнопка «Reset» на системному блоці , яка насильно перезавантажить систему.
- Клацання, сильні шуми, скрипи, дзижчання, дзвін «хард-року». Коли жорсткий диск справний, він може трохи шуміти, але ніяк не дзижчати або скрипіти.
- Сильний перегрів диска. У нормальному стані хард повинен бути трохи теплим або теплим якщо ви щось копіюєте з нього, але ніяк не гарячим. Якщо корпус гарячий, то це серйозно і жорсткий диск швидше за все несправний. Проблему можна вирішити установкою додаткового охолодження (вентилятора). Але все це тимчасово, тому що перегрів це явна ознака серйозної несправності десь всередині диска.
ВАЖЛИВО! Якщо ви спостерігаєте описані вище симптоми, то терміново копіюйте всі файли на робочий жорсткий диск, тому що втратити дані ви можете в будь-яку секунду.
ВАЖЛИВО! Не намагайтеся відкрити і лагодити жорсткий диск - це просто марне заняття, тому що там в 99% випадків нічого зробити не можна, особливо без спеціального обладнання і спеціальних умов.
КПТ-8?Оновилася улюблена програма?