Я б сказав, що сайтостроєніє - особливий рід діяльності, де немає ніяких гарантій, канонів, але є гроші. Причому заробляти їх може і веб-майстер, який щодня працює над «Допилювання» СДЛ і юзер з сіткою дорвеев, що витрачається при цьому мінімум часу і зусиль. Саме гроші або жаданий «пасивний дохід» штовхає людей на занурення в нову, складну і неоднозначну середу.
У цій «замальовці» я хотів би поділитися особистим досвідом і думками на тему створення сайтів. Сподіваюся, викладені мною букви комусь знадобляться
Розгорнути / Згорнути
1. Підготовка
- бюджет
- ніша
- оцінка конкуренції
- Семантика і структура
- ТЗ для копірайтерів
- CMS і шаблон
- Хостинг і домен
2. Оформлення контенту
3. Структура сторінки
4. Перші результати
5. Монетизація
6. Якщо щось пішло не так
7. Подієві сайти
8. Марафони
9. Масштабування
10. Купівля-продаж
11. Прокрастинація
12. Підсумки
підготовка
За кожною хоч трохи корисним сайтом криється тривала підготовка, яка включає в себе кілька етапів:
підбір тематики, аналіз ситуації в ніші (оцінка конкуренції), збір ядра і створення структури сайту, створення ТЗ для копірайтерів, вибір движка, пошук теми або створення з нуля, підбір домена і хостингу. Кожен етап потрібно пройти з максимальною віддачею, тільки тоді можна сподіватися на хороший результат.
бюджет
Назвати точну суму витрат на створення інформаційного сайту складно, т.к все залежить від переваги вебмастера. Хтось купує круті теми на themeforest за 40-60 баксів, інші беруть фрі шаблони і переробляють їх. На сайт знадобиться десь 50-100к (тема, контент, оплата редактору і контент-менеджеру, домен, хостинг і т.д), хоча ці цифри дуже приблизні.
Цілком можна зробити сайт з мінімальним бюджетом (хостинг і домен). Якщо у Вас є час, знання азів сайтобудування, бажання писати корисні статті, то варто спробувати.
ніша
Для багатьох веб-майстрів проблеми починаються вже на першому етапі. На форумі постійно виникають топіки де люди просять допомоги з вибором тематики. «Може зробити аналог« Какпросто »або« Ктонановенького »? Хоча ні, краще запив свій пошуковик або соціальну мережу. Зроблю покруче ніж на всяких там Фейсбук і вконтактіке ».
Цей крок має особливу важливість, тому що від вибору тематики безпосередньо залежить рівень доходу з сайту. Наприклад, та ж ігрова ніша може приносити і $ 1k в місяць, і $ 10 в місяць. Все залежить від монетизації. Ті, хто в темі, знають, що ігрові сайти на Адсенсе далеко не поїдуть (авторські права, низька ціна за клік), тому потрібно шукати альтернативні способи монетизації: тізеркі, CPA, партнерки з відеорекламою і т.д.
У число найбільш «грошових ніш» входять всі, які пов'язані з комерцією, а також околокоммерческіе напрямки. Наприклад, сайти про роботу (онлайн, офлайн), авто, юридична тематика, фінанси, сайти про різні послуги і т.д.
Дуже часто радять робити сайти по темі, в якій ви нормально розбираєтеся або яка подобається. Але ж далеко не всі ніші можна нормально монетизувати. Я б радив вибирати нішу з низькою конкуренцією, де необов'язково профільне технічна освіта або багаторічний досвід. Найголовніше - це бажання, а освоїти ази тематики цілком реально.
оцінка конкуренції
Після проходження першого етапу - вибір ніші, потрібно оцінити конкуренцію. Для цього слід проаналізувати топ (можна зібрати невелику семантичне ядро і робити аналіз топа по ньому). Наприклад, якщо ви хочете зробити сайт про мобільні телефони певної марки, а в топі по багатьом запитам вже є 4 і більше конкурентів, то шанси вийти на хороший трафік знижуються. Хоча якщо у багатьох з них погана внутрішня оптимізація, Переспа по ключам, що не дуже хороший контент, то можна спробувати обійти їх у видачі.
Якось я аналізував схожу нішу, де лідирує «вилизаний» з точки зору юзабіліті 3-річний сайт, з постійним оновленням (2-3 новини кожен день), хорошою внутрішньою оптимізацією, ключем в домені, жирної посилальної масою, непоганим дизайном. Відкритої статистики відвідуваності у сайту немає, але за допомогою сервісів можна дізнатися, що він має посещалку приблизно 23 тисячі уникав на добу. Крім нього в ніші є ще 3+ конкурента, але всі вони погано оновлюються і навіть близько не дотягують до планки відвідуваності головного конкурента (300- 2к уникав на добу). Один з них, добре ранжируется за деякими трафіковий запитам, але при цьому має 26 сторінок в індексі (відповідно охоплення ядра маленький). Сервіси показують, що відвідуваність дотягує приблизно до 800 уникав на добу, хоча сайт оновлювався 2 роки тому. Ресурс має 38 беклінків, ТИЦ 20, 3-річний вік, ключ в домені. При цьому немає внутрішньої оптимізації, статті короткі. У таку нішу можна спробувати «влитися» і з часом зайняти місце в топі, отримуючи непоганий трафік (навіть якщо не вдасться обійти головного конкурента).
За аналізом сайтів-конкурентів можна зробити для себе висновки і вирішити, чи варто лізти в цю нішу чи ні. У цій справі відмінно допомагають два сервісу:
- Keys.so. Показує приблизні дані відвідуваності з Яндекса, сторінки з найбільшим обхватом ключових запитів, конкурентів з перетином ключових слів (можна знайти одного конкурента, а інші можуть бути присутніми в цій таблиці, якщо пощастить), топові запити з частотка. Найголовніша функція - вивантаження семантики сайту (ів). Поверхневі дані можна отримати безкоштовно, а ось більш «смачна інфа» коштує грошей: 1500р. стартовий тариф і 4800р. базовий. Останній тариф дає можливість знайти домени, які мають загальний ідентифікатор Google Adsense і інших систем монетизації. Тобто можна оцінити сайти одного вебмастера і «взяти на замітку» якісь фішки з тактики просування. З мінусів: цифри відвідуваності можуть бути далекі від істини.
- Similarweb.com. Надає більш точні цифри відвідуваності з помісячною деталізацією, доступна статистика розподілу трафіку по країнах і топові запити з пошуку.
Існують і інші сервіси з анологично функціоналом, наприклад, Spywords, але про них сказати нічого, користувався тільки двома вищепереліченими. До речі, на форумі є користувачі, які пропонують вивантаження інформації з keys.so за 50-100р., Тому можна взагалі не купувати до нього доступ.
Семантичне ядро і структура
Насправді інструментів для створення ядра дуже багато. Можна делегувати це завдання семантики, скористатися автоматизованими сервісами (хоча ручна разгруппировка ядра поза конкуренцією). Для підготовки ядра я використовую KeyCollector. Налаштування та інші корисні фішки за даною програмою можна легко знайти в мережі (на тому ж офф.сайте софта є величезна інструкція). Процес створення СЯ можна розділити на кілька етапів:
- Збір опорних слів для подальшого парсинга Wordstat'a і Adwords.
- Додавання в ядро «ключів» з різних сервісів (keys.so і т.д).
- Парсинг ключів на основі зібраних запитів з пункту 2.
- Аналіз СЯ, вибірка окремих запитів з отриманого ядра в пункті 3, повторний парсинг.
- Парсинг пошукових підказок.
- Чистка від неявних дублів і т.д.
- Збір частотка (використовую тільки «!»).
- Фільтрація запитів - видалення ключів з частотка «!» Менше 2 (кожен вибирає своє значення).
- Розгруповування ключових слів на статті. Угруповання запитів здійснюється за змістом (приклад групи на цю статтю: скріншот на huawei, як зробити скріншот на Хуавей, швидкий скріншот huawei, як зробити скріншот на телефоні Хуавей). Рекомендую робити в проекті папки, щоб забезпечити зручну навігацію по ядру. Приклад структури СЯ по смартфонам наведено нижче. Не забувайте відзначати якимись знаками групи, на які вже складені ТЗ і написані статті (наприклад, «+» - є ТЗ, «++» - стаття написана).
[Attachment = 27783: 1.jpg]
- Вивантаження ядра в Excel.
Декілька порад:
- Не варто уникати мікро НЧ запитів. За рахунок «жирного пулу» таких ключових слів можна отримати додатковий трафік.
- Періодично варто оновлювати ядро, тому що можуть з'являтися нові запити. До того ж, охопити всі аспекти ніші відразу дуже складно. Не забувайте зберігати ідеї по ключам, розширення ядра - додатковий трафік.
- Що стосується структури сайту, то вона робиться на основі готової семантики. Для створення наочної схеми можна використовувати програму Xmind (приклад MindMap для інформаціонніка присутній на скріншоті).
[Attachment = 27786: 4.jpg]
У технічному завданні на статтю необхідно максимально докладно викласти вимоги до тексту. Хтось включає всі в один файл, інші веб-майстри роблять два документа: файл із загальними вимогами і ТЗ на конкретну статтю. Зазвичай ТЗ включає в себе наступну інформацію:
- Назва статті.
- Структура тексту (опціонально).
- Список ключових слів з кількістю входжень.
- Обсяг статті (діапазон).
- Додаткові умови: унікальність по різних сервісів, показники «води» і «нудоти» (опціонально).
- Побажання по стилю викладу і т.п.
Рекомендую робити упор на корисність контенту для людей, а не думати тільки про «набиванні» статті ключами. Все ТЗ краще складати в одне місце і ділити на дві папки: «Відпрацьовані ТЗ» та «Не готові ТЗ».
CMS і шаблон
Всі сайти я роблю на Wordpress - безкоштовний і функціональний движок з купою красивих тем. У список musthave плагінів входять:
- Cyr to lat - автоматична конвертація url статей в латиницю.
- Yoast SEO - інструмент для SEO прокачування сайту (метатеги, закриття від індексації сторінок пагінацію, тайтли і дескріпшени для рубрик, видалення «category» зі структури url і т.д).
- Captcha by BestWebSoft (опціонально) - захист від спаму (вбудовування капчи в форму комментов, авторизації і т.п).
- Simple WP Sitemap - плагін для управління картою сайту (можна використовувати будь-який інший).
- WP-PostRatings - вбудовування рейтингу в статті з мікророзмітки в Гуглі (Яндекс не завжди приймає).
- Shortcodes Ultimate (опціонально) - кнопки, таблиці, спойлери, вкладки, акордеони та інші смачні фішки всього в кілька кліків.
- Democracy Poll (опціонально) - система опитувань для сайту.
- Dave's WordPress Live Search - «живий пошук» (ідентичний стандартного функціоналу в CMS DLE). Дозволяє шукати контент без переадресації на нову сторінку. Доведеться «допілівать» форму під шаблон (зазвичай вистачає простого підгону розмірів).
- Lightbox - збільшення картинки / відео по кліку (можна вибрати будь-який з бібліотеки плагінів).
Чим менше плагінів на сайті тим краще, багато що можна реалізувати через php, наприклад, мікророзмітки хлібних крихт, кількість переглядів сторінки і інші нюанси легко вирішуються правкою functions.php конкретної теми і подальшим виведенням в потрібному файлі.
Кілька рекомендацій:
- Адаптивність - наше все. Частка «мобільних користувачів» стає дедалі більше, тому варто вибирати або замовляти адаптивний шаблон, а також періодично тестувати його на помилки і правити їх.
- Не забувайте про соц.кнопках і коментарях. Коменти і репости в соціальних мережах - непоганий поштовх для просування сторінки. Можна залишити стандартні коментарі Wordpress і «прикрутити» віджет від ВК або ж скористатися системами коментування типу Cackle або Disqus.
- Використовуйте віджети. Список популярних постів, опитування, список останніх комментов, рейтинги та інше. Все це дозволить збільшити час перебування на сайті, а відповідно і поліпшить поведінкові чинники.
- JS подгрузка контенту. Сторінки з великою кількістю медіаконтенту будуть завантажуватися дуже довго, тому є сенс налаштувати поступову подгрузку блоків інформації при прокручуванні, щоб збільшити швидкість завантаження.
- Постійно працюйте над поліпшенням сайту. Впровадження нових фішок: рейтинги, калькулятори тощо позитивно впливають на ПФ.
- Обмежте доступ до адмінки (wp-login.php і т.д). Можна поставити обмеження в .htaccess і дозволити доступ тільки з вашого IP.
- Використовуйте плагіни кешування (рекомендується для відвідуваних сайтів), це дозволить знизити навантаження на сервер і збільшити швидкість завантаження сторінок.
Що стосується шаблону, то якщо замовляти його з нуля, то ціна стартує від 10 тисяч рублів (залежить від рівня дизайну та інших булочок). В тренді Flat і мінімалістіка. Тема повинна бути продуманою з точки зору юзабіліті. Приклади хороших шаблонів:
- lookfornotebook.ru
- seonews.ru
- ferra.ru
- vc.ru
Вибрати майданчик для розміщення сайтів новачкові важко, тому що мережу рясніє повідомленнями про крутих хостингах. Серед перевірених хостерів можна виділити Beget, Fornex, Fozzy і Timeweb. Особливо привабливі тарифи у Таймвеб'а, за 189 рублів на місяць Ви можете розмістити 10 сайтів. При оплаті за рік вдасться заощадити 480 рублів і отримати в подарунок домен. Один з важливих параметрів, яким варто приділити особливу увагу - «навантаження на сервер». Згодом відвідуваність сайтів може вирости, і в один прекрасний момент Вам запропонують мігрувати на більш дорогий тариф.
За вибором домену є купа статей, можна годинами міркувати на цю тему, але основних варіантів всього два:
- Підбирати доменне ім'я відповідно до тематики, наприклад: androeed.ru, lookfornotebook.ru, gameguru.ru і т.д.
- Брати домен не пов'язаний з тематикою сайту, наприклад, ferra.ru, kanobu.ru, telderi.ru.
Поради:
- Чим коротше доменне ім'я, тим краще.
- Намагайтеся не використовувати в доменах тире.
- Не зазначати доменні імена з входженнями торгових марок, наприклад, fornokia.ru.
Контент є одним з найважливіших факторів успішного просування сайту. «Сухий» текст ніхто не любить, додавайте медіаконтент (картинки, відео, гифки), статистичні дані та цифри краще оформляти у вигляді графіків / таблиць, створюйте тематичні блоки, наприклад, для сайту про смартфони, в категорії оглядів була виведений ось такий рейтинг ( докладніше на скріншоті), який не тільки звертає на себе увагу користувача, але і є частиною сниппета в Гуглі.
[Attachment = 27787: 5.jpg]
структура сторінки
Чим цікавіше буде оформлена сторінка, тим краще. Наприклад, для сайту з оглядами смартфонів було зроблено кілька варіантів виведення контенту в single.php:
- Звичайні статті, які відносяться до категорії новин або інструкцій оснащені рейтингом (через WP-PostRatings) і кнопками соціальних мереж (блок від Яндекса).
- У статті-огляди впроваджена таблиця з оцінками пристрої і кнопки соц.сетей.
Для цього був використаний код на php, який визначає приналежність статті певної рубриці і виводить потрібний фрагмент коду.
код
<? Php if (in_category (array (id рубрик через кому))):?>
<? Php if (function_exists ( 'the_ratings')) {the_ratings (); }?> // функція виведення рейтингу
<? Php endif;?>
У видачі ПС статті відображаються з мікророзмітки, а це в свою чергу впливає на кликабельность.
[Attachment = 27795: Безимянний.jpg]
перші результати
У перші 3 місяці після старту наповнення ресурсу не варто чекати величезного трафіку. Якщо за цей час сайт набрав ~ 300 уникав на добу, то це вже цілком непогано. Шукати помилки, робити аудити і т.д. варто тільки якщо, наприклад, через рік на на сайті опубліковано 200 статей, а відвідуваність не перевищує 600 уникав на добу (хоча все залежить від частотності запитів в ядрі і інших чинників).
монетизація
Після того, як на сайті з'явиться стабільний трафік (хоча б 300+ уникав), можна переходити до встановлення та налаштування рекламних блоків. Найбільш популярні системи монетизації: Adsense і РМЯ. Раніше в партнерську мережу Яндекса було важко потрапити, але зараз ніби як беруть майже всіх (на форумах / блогах по SEO часто мелькає ця інфа). Для монетизації через РСЯ потрібно буде укласти партнерську угоду, а ось при роботі з Адсенс знадобиться заповнити профіль і підтвердити аккаунт за допомогою Пін-коду (приходить по оффлайн поштою).
Використовувати тізеркі для монетизації ресурсу можна, але варто підійти до вибору партнерської програми (ПП) дуже відповідально. За використання нав'язливої реклами (всякі там клікандери) можна легко заробити фільтр. Радити якусь ПП з цієї сфери не буду, тому що особливого досвіду роботи з тізеркамі немає.
На сайтах-обзорщіках (та й не тільки) можна розміщувати товарні віджети від CPA мереж (Admitad і т.д) або використовувати шопінг-сервіси типу Socialmart з оплатою за клік. Рекламні блоки виглядають цілком симпатично, кабінет користувача на сервісі зручний, хоч і має деякі недоробки. В налаштуваннях можна вибрати категорії виводяться товарів, наприклад, якщо у Вас сайт з певною моделлю телевізорів, то потрібно просто поставити відповідні налаштування фільтрів. Ціна кліка стартує від 1 рубля, приклад рекламного блоку розміщений нижче.
[Attachment = 27785: 3.jpg]
Чи не Варто «захаращуватися» Сторінки рекламою, максимум 1 блок на «екран» тексту. Для кликабельности рекомендується попрацюваті над оформленням блоків, щоб смороду впісуваліся в Загальну цветовух схему.
Если Щось пішло не так
Санкції з боку пошукових систем далеко не рідкісне явіще. Если це сталося, то нужно відразу проаналізуваті ресурс, щоб віявіті причини накладення фільтра. Если обмеження від Яндекса, то однозначно Варто Написати «Платон» и у ввічлівій форме Задати питання. Дочекатіся зворотнього зв'язку від Гугла набагато складніше; не забудьте відвідаті розділ «Заходи вжіті вручну» в Google Webmaster.
Якось на один СДЛьний фінансовий сайтик Яндекс наклав АГС, після чого трафік зменшився десь на 50% (спочатку було 4к / добу). Після перевірки аудитори зробили висновок, що швидше за все справа в покупних посиланнях і контенті. Зняти фільтр вдалося через півроку. Що робилося на сайті:
- Зняли частина посилань.
- Наповнили контентом не під ключі (інтерв'ю, огляди і т.д).
- Оптимізували деякі моменти по SEO (оновлення мета-тегів, видалення дублів).
- Закупили коментарі на біржах (рівномірно по 1-2 коммент в день).
Важливу роль в знятті АГС зіграло спілкування з «Платон». Запити на підтримку відправлялися приблизно кожен місяць.
подієві сайти
Це окремий тип ресурсів, які робляться під конкретну подію (вихід фільму, гри і т.д). Якщо Ви знаєте, що, гра вийде через пів року, то робити сайт потрібно не за два місяці до релізу, а як можна раніше.
приклад
Мою увагу привернув один лот на Telderi, після «аналізу» вийшла дуже цікава інфа. Восени 2016 року відбувся реліз однієї популярної гри, практично по всіх ключових запитах лідирує самий «старий сайт» (домен зареган в серпні 2015 року, деякі записи датовані січнем 2016 року).
Параметри ресурсу:
Лот виставлявся на Telderi з оптимальною ціною 500 тисяч рублів. Решта конкурентів сильно не дотягують до показників відвідуваності сайту-прикладу (максимальна посещалка в межах 2к уникав)
Особливою оптимізації у «топового» сайту немає, в мета-тегах головної сторінки відсутня ключ "скачати гру», тільки назва. На сторінках рубрик є опис на ~ 500 символів, наповнення не щоденна, але часте. Сторінки з модами включають в себе текст, картинки і відео (опціонально) + кнопка скачати. Є інструкції, але за обсягом вони не перевищують 2 тисячі символів. Основна «завантажувальний» сторінка з грою складається з ~ 1,5 К символів тексту, 2-х картинок, 2-х відео та посилань на скачування.
З усього сказаного вище можна зробити висновок, що головні чинники успіху даного сайту: вік, активність в соц.сетях, ключ в домені, часте оновлення.
марафони
Так звані марафони з інформаційних сайтів вже деякий час в «тренді», але далеко не всі веб-майстри брали в них участь. Нічого поганого сказати про дані заходи не можу, знайомився з декількома уроками, корисна інфа є. Вартість подібного курсу стартує від ~ 15 тисяч рублів. Для новачка марафон може стати хорошим стартом в «кар'єрі» вебмастера.
масштабування
Збирати команду рано чи пізно доводиться всім, хто хоче делегувати роботу над сайтами і лише контролювати результати. Співробітники можуть працювати як віддалено, так і в офісі.
Приклад стандартної команди:
- Один або кілька копірайтерів.
- Редактор.
- Контент менеджер.
- Семантик (опціонально). Можна просто замовляти ядро у перевіреного партнера.
- Програміст (краще завжди мати «під рукою» перевіреного фахівця, який швидко вирішить проблему з сайтами).
Завдяки налагодженій роботі всіх співробітників можна створити повноцінний «конвеєр», який буде створювати корисні СДЛ.
Купівля продаж
Сайти давно стали своєрідним бізнесом, найчастіше схема роботи має вигляд покупка -розвиток - продаж. У блозі Telderi є чимало прикладів. Наприклад, сайт купили за 31,5 тис. Рублів, а через два місяці продали за 139 тисяч. Начебто все виглядає круто, але тут теж є купа нюансів (можна купити сайт, який в підсумку стане збитковим). Лізти в сферу покупки-продажу без досвіду не варто.
По цій темі є багато корисної інформації в блозі Євгена Кошкіна и его книзі «Як купувати сайти» .
прокрастинація
Це дуже поширена проблема серед вебмайстрів. Сайти приносять стабільний дохід, крім оплати хостингу і доменів більше робити нічого не хочеться, відповідно зростання ніякого немає. По даній темі є купа книжок, безліч методик і т.д. Насправді все просто - якщо Ви не хочете працювати, то Ви не будете працювати. Все це планування, завдання на день, тайм-менеджмент та інші «фішки» не допоможуть, якщо немає бажання працювати і рости.
Підсумки
Сайтостроєніє відкриває для нас величезні можливості. Ви можете працювати скільки захочете, влаштовувати вихідні коли завгодно, і при цьому заробляти не виходячи з дому. Це прекрасно, чи не так?
Я постарався торкнутися багато аспектів сайтобудування, але можливо щось опустив, тому можете задавати питання по темі, постараюся дати на них відповіді.
PS З Новим роком та Різдвом всіх. добра
Повідомлення відредагував Mistic - 7.1.2017, 22:38
Php if (in_category (array (id рубрик через кому))):?
Php if (function_exists ( 'the_ratings')) {the_ratings (); }?
Php endif;?
Це прекрасно, чи не так?