А як у них? Телеком в Великобританії

Порівнювати цілі країни, особливо ті, в яких населення перевищує 50 мільйонів - справа невдячна, але якісь загальні риси помічені усіма давно. Наприклад, американці - ділові, німці - пунктуальні, китайці - працьовиті, іспанці - емоційні, російські - довірливі і відкриті і т.д. Про британців говорять, що вони дуже консервативні і прагматичні, раціональні і безбашенних. Те ж саме я можу сказати і про місцеву телеком галузі. То який же він, телеком Туманного Альбіону?

За рівнем проникнення мобільного зв'язку, Інтернету, платного телебачення і фіксованої телефонії Великобританія займає одне з провідних місць як в Європі, так і в усьому світі. На початок 2013 року послугами мобільного зв'язку користувалося близько 83 млн абонентів, 53 млн британців (проникнення 86%) мали можливість користуватися фіксованим Інтернетом, 37 млн ​​домогосподарств дивилися телебачення (проникнення 90%). Максимальне проникнення послуг Інтернету серед населення в Лондоні - 90%, а мінімальне - 79% в Північній Ірландії.

При цьому 67% користувачів виходять в Інтернет зі своїх ноутбуків, 49% - зі стаціонарних комп'ютерів, 36% - зі смартфонів, 13% - з планшетів, 8% - ігрових консолей і ще 12% - з телевізорів, музичних плеєрів, електронних книг і телефонів.

За кілька останніх років на місцевому ринку спостерігалося безпрецедентне кількість угод M & A. Склалося негласне правило, хочеш вижити, об'єднайся з конкурентом, ну або з ким-небудь ще. Кількість операторів за цей час скоротилося на 30%.

У Британії працює близько десяти великих операторів, серед яких Virgin Media, BSkyB, EE, TalkTalk і Vodafone. Але, мабуть, найголовнішим і найбільшим з них продовжує залишатися British Telecom Group. Свою історію компанія бере з моменту створення в Лондоні першої телеграфної станції в 1846 році. Довгий час British Telecom був єдиною телекомунікаційною компанією країни. В даний час оператор представлений у всіх без винятків сегментах ринку, включаючи власну службу технічних фахівців, монтажників і роздрібну мережу центрів обслуговування клієнтів. Компанія працює під брендом «BT» на фіксованому ринку, також Plusnet (альтернативний провайдер, який був куплений в 2007 році). Крім того, до 2005 року British Telecom був власником мобільного оператора O2.

Virgin Media - другий за величиною гравець. При цьому в сегменті платного ТБ Virgin Media обходить BT. Свою роботу на британському ринку компанія почала внаслідок об'єднання двох операторів - NTL і Telewest в 2006 році. У лютому 2007 року з'явився нинішній бренд Vergin Media. Новий гравець став першим в країні, хто почав надавати послуги Quarto Play (телебачення, Інтернет, мобільний і фіксований зв'язок). Крім того, оператор мало не поодинці розвиває фіксований Інтернет за технологіями FTTx.

Третім телеком-оператором Британії за кількістю абонентів є Everything Everywhere (бренд EE). Це відносно молода компанія. Хоча якщо подивитися її історію, це зовсім не так. Нова компанія і сам бренд EE виникли в 2010 році в розпал фінансової кризи, коли Deutsche Telekom and Orange SA прийняли рішення об'єднати свої британські підрозділи T-Mobile UK і Orange UK в єдину структуру. Це повинно було знизити витрати власників та підвищити прибуток. В результаті з'явився найбільший в Великобританії стільниковий оператор з абонентською базою близько 30 млн абонентів. Крім мобільного бізнесу EE надає послуги фіксованого Інтернету на масовому і корпоративному ринку.

Ще один великий гравець ринку - третій за кількістю абонентів в Великобританії стільниковий оператор Vodafon UK. Компанія працює на ринку з середини 80-х років минулого століття і продовжує працювати в цьому сегменті.

А ось компанія TalkTalk, створена 10 років тому, як підрозділ найбільшого рітейлера Британії CarphoneWarehouse, навпаки, завдяки диверсифікації бізнесу зуміла потрапити в п'ятірку найбільших телекомів. Оператор працює за схемою Quarto Play, використовуючи при цьому як власну інфраструктуру (телебачення і Інтернеті), так і партнерство з іншими гравцями ринку (мобільний і фіксований зв'язок).

широкосмуговий Інтернет

Великобританія є досить консервативною країною в плані технологій широкосмугового доступу. Тут, як і в багатьох інших європейських державах, базової і найпоширенішою технологією є ADSL2 +. На FTTx припадає лише 1,6% всіх підключень, що становить близько 600 тис. Абонентів. Найбільших успіхів в просуванні FTTx домігся оператор Virgin Media. Саме його абоненти фіксують найбільші швидкості передачі і прийому даних - в середньому 28 Мбіт / с. Активно в розвиток оптичних ліній зв'язку до будинків включився і BT.

Середня ж швидкість фіксованого Інтернету в Великобританії на початок 2013 року дорівнювала 12 Мбіт / с ( Ofcom ).

Варто відзначити, що щомісячна абонентська плата на безлімітних тарифах становить від 12 до 40 фунтів в залежності від швидкості і провайдера. В абонентську плату може входити збір за телефонну лінію (характерно для ADSL2 + провайдерів і для пакетних тарифів з голосовими дзвінками), яка, зазвичай, дорівнює 15 фунтам на місяць, і, власне, сам тариф за Інтернет. Підключення до Мережі, якщо у вас відсутній телефонна лінія, платне - близько 30 фунтів (1500 рублів). В інших випадках - безкоштовне. Підключення оптики до будинку або квартирі обійдеться в 30 фунтів.

Найбільшими перепонами популярними провайдерами Інтернету в Великобританії є BT, EE, Sky, Virgin Media, O2, TalkTalk, Plusnet (BT), BE (Sky). Нижче наведені актуальні тарифи на Інтернет.

Приклади діючих контрактних тарифів на фіксований ШПД в 2013 році у Великобританії. Ціни вказані з урахуванням ПДВ 20% в рублях за курсом 50 рублів за фунт.

Ціни вказані з урахуванням ПДВ 20% в рублях за курсом 50 рублів за фунт

Варто зазначити, що через використання ADSL і його модифікацій, по-справжньому високошвидкісний Інтернет є виключно у великих містах, хоча і це не гарантія. Заявлені по тарифу швидкості витримуються тільки в кожному третьому випадку, в інших швидкість нижче. Дослідження на цю тему можна подивитися тут .

Британські провайдери підключають абонентів на контрактній основі. При цьому мінімальний термін контракту - 12 місяців. Якщо клієнт з тієї чи іншої причини хоче розірвати договір, то він піддається штрафу в розмірі абонентської плати за час, що залишився кількість місяців до повного року. Однак передбачена можливість тимчасового призупинення обслуговування.

телебачення

Що стосується ринку телебачення, то тут є три варіанти отримання сигналу кінцевими користувачами. Перший - супутник, другий - цифрове ефірне телебачення, третій - цифрове кабельне телебачення.

Аналогове телебачення в Великобританії повністю припинило своє мовлення в жовтні 2012 року. Основними тут стали стандарти DVB-T і DVB-T2 (для HD). Цифрове ефірне телебачення доступне жителям багатьох великих міст країни, при цьому у населення є можливість дивитися 50 безкоштовних каналів і 24 радіостанції через ТБ, що підтримує відповідний стандарт, або через ресивер. Трансляцію цифрового сигналу здійснюють оператори Sky (платна підписка) і Freesat (безкоштовно). Virgin Media доставляє сигнал до кінцевих абонентів по кабельних лініях.

Середня вартість пакета з 70-80 каналів, частина з яких в HD, обходяться в 20 фунтів (1000 рублів).

Найбільші оператори цифрового телебачення Британії за підсумками другого кварталу 2013 року

Найбільші оператори цифрового телебачення Британії за підсумками другого кварталу 2013 року

мобільний зв'язок

В даний час у Великобританії працюють чотири національних оператори. Це EE (Orange / T-Mobile), O2, Vodafone і Three. Стандарти зв'язку аналогічні з усією рештою Європи і Росією. Це GSM-900, GSM-1800, UMTS-2100, а також LTE-800/1800/2600. 97% території країни знаходиться в зоні покриття 2G, 78% - 3G і 1% - 4G.

Крім національних операторів велику популярність мають віртуальні оператори (MVNO). Найвідомішими з них є Talkmobile, Virgin Mobile, Talk Talk, Tesco Mobile і інші.

На початок 2013 року кількість зареєстрованих абонентів мобільного зв'язку в Великобританії становило 83 млн. 22% абонентів користуються стільниковим зв'язком по передоплаті (Pay as you go) і 78% - на контрактній основі. В останньому випадку абонент може купити телефон або смартфон з суттєвою знижкою, або взагалі безкоштовно.

EE (Orange / T-Mobile) - 26,1 млн (31,4%)
O2 - 23 млн (27,7%)
Vodafone - 19,5 млн (23,5%)
Three - 9,1 млн (10,9%)
MVNO - 5,3 млн (6,5%)

Контракт на послуги мобільного зв'язку полягає на 12-24 місяців в залежності від оператора і тарифу (у деяких операторів є спеціальні пропозиції на 30 днів). Так тариф, підключений на місяць і рік, буде коштувати по-різному. Річний контракт в середньому на 15-20% дешевше щомісячного.

Під час укладання договору клієнт зобов'язаний надати дані банківського рахунку, з якого щомісяця автоматично буде списуватися абонентська плата у відповідність з обраним тарифом. У разі якщо ліміт хвилин розмови або мобільного інтернету вичерпаний раніше, можливо поповнити баланс внесенням додаткових коштів.

Контрактні тарифи мають мінімальний щомісячний платіж або абонентську плату. У ці гроші, як правило, входять великі пакети голосових послуг, або безлімітні дзвінки по Великобританії. Крім того, є пакет безкоштовних SMS та інтернет трафіку.

Середня вартість контрактного тарифу з голосовим безлімітом на рік становить 25 фунтів.

Вартість дзвінка за кордон на стаціонарні та мобільні телефони може відрізнятися більш низьким тарифом при виклику на стаціонарні телефони.

Що стосується ціни на мобільні пристрої, то отримати їх можна безкоштовно, правда, залоченние і з контрактом. Однак є і класичні в російському розумінні схеми продажу мобільників - без контрактів, без зобов'язань і обмежень. Великими незалежними ритейлерами Великобританії є Carphone Warehouse і Phones4U за аналогією з нашими «Евросетью» і «Зв'язковим».

Приклади діючих тарифів на умовах контракту чи передплатної системи розрахунків на мобільний зв'язок в 2013 році у Великобританії. Ціни вказані з урахуванням ПДВ 20% в рублях за курсом 50 рублів за фунт.

Як показують дані таблиці, мобільний зв'язок в Великобританії в два-три рази дорожче, ніж в Росії. Дзвонити з мобільного в Росію дорого: хвилина вихідного зв'язку коштує близько 1 фунта. Для дзвінків на батьківщину дешевше купити спеціальні картки з певною кількістю хвилин розмови. Або скористатися улюбленою програмою всіх емігрантів - скайп, що дозволяє розмовляти безкоштовно і з використанням відеозв'язку.

Мобільний інтернет

Мобільний Інтернет доступний тільки пакетами. Безлімітних тарифів у британців немає. У Росії за таку самодіяльність операторів давно б уже публічно присоромили, а в Великобританії все працює. Ніхто не обурюється навіть!

Інтернетом можна користуватися подобово блоками по 200 Мбайт - абонентська плата 2 фунта (100 рублів) на добу або щомісяця: 2 Гбайта за 15 фунтів (750 рублів) на місяць або 15 Гбайт за 25 фунтів (1250 рублів). При цьому у вигляді бонусу деякі оператори надають безкоштовний безлімітний Wi-Fi в міських мережах хот-спотів.

До речі, саме такий формат надання Wi-Fi в Великобританії називається безкоштовним. Тобто ви платите вашому мобільному оператору за мобільний Інтернет і отримуєте в подарунок безлімітний Wi-Fi в кафе, ресторанах, аеропортах, вокзалах і т.п. Людина з вулиці при інших рівних умовах такої безліміт-халяву отримати не може. Ось такий формат бізнесу склався.

Середня швидкість 3G Інтернету в Лондоні досягає 0,9 Мбіт / с (download). У оператора Three - 1,9 Мбіт / с.

У 2013 році британські оператори включилися в процес запуску 4G. Однак, як і в Росії, у місцевих сотовиков виникли проблеми з частотами, сумісністю з існуючими мережами, відсутність пристроїв, що працюють з LTE і т.п. Так оператор EE займається рефармінг і підготовкою до використання існуючого діапазону 1800 МГц. У компанії обіцяють запустити в комерційну експлуатацію перші сегменти мереж у вересні 2013 року.

O2 і Vodafone будуть використовувати частоти 2600 МГц і 800 МГц. Обидві компанії планували старт LTE на літо цього року, однак все терміни пройшли, а оператори оголосили, що мережі будуть готові тільки у вересні-жовтні. Оператор Three планує запустити свою 4G мережу в грудні 2013 року.

Приклади діючих тарифів на мобільний Інтернет в 2013 році у Великобританії. Ціни вказані з урахуванням ПДВ 20% в рублях за курсом 50 рублів за фунт.

Проаналізувавши всю інформацію по телеком-ринку Британії, можу відзначити, що тарифи на мобільний зв'язок, Інтернет і телебачення в цій країні в середньому в три рази вище, ніж в Росії. Після цього хтось може почати пишається за Росію і весь російський телеком. Незважаючи на те, що у нас немає королеви, агента 007 або якісного футболу, нам дійсно є, чим здивувати. Ще б рівень життя, як в Британії, і було б взагалі чудово.

То який же він, телеком Туманного Альбіону?

Дополнительная информация

rss
Карта