- Як ви стали підприємцем? Йшли до цього свідомо чи випадково так вийшло?
- Який проект запустили першим?
- А коли почали займатися чимось, пов'язаним з інтернет-рекламою?
- Як у 2004 році виглядав український ринок інтернет-реклами, чи складно було увійти на ринок? Скільки...
- Як з'явилася ідея створення Uamaster, звідки взялася ідея, гроші на запуск?
- Як знаходили перших клієнтів, коли компанія вийшла "в нуль"?
- Криза якось вплинув на операційну діяльність компанії?
- C якими найбільшими труднощами вам довелося зіткнутися під час розвитку вашого бізнесу? Зараз багато...
- Чи багато ви зараз часу приділяєте компанії? Чи плануєте стати просто власником і відійти від оперативного...
27 Ноября 2012, 11:05
1949
Засновник рекламного агентства UaMaster Євген Шевченко почав заробляти ще в школі, продаючи футболки з символікою київського "Динамо". Ще тоді він сформулював для себе прості правила ведення бізнесу: "знайди попит, купи дешевше - продай дорожче". Перший сайт - для комп'ютерного клубу - запустив ще в 2000 році.
Як ви стали підприємцем? Йшли до цього свідомо чи випадково так вийшло?
У біографії багатьох бізнесменів можна знайти факт, що перші гроші вони заробили ще в школі, продаючи однокласникам жуйки, готові домашні завдання і ін. Так само вийшло і в мене. Я випадково виявив єдину на той час точку в Києві, де продавали футболки «Динамо Київ». Купив собі «фамільну» з десятим номером, потім однокласники попросили такі ж. Їм я продав без накрутки, а коли прийшли бажаючі з інших класів, то на них уже заробляв по парі доларів. Напевно, ще тоді відклалися в голові прості правила бізнесу: знайди попит, купи дешевше - продай дорожче, якщо маєш унікальне знання - не поспішай їм ділитися.
На першому курсі університету був підробіток, пов'язані з маркетингом: рекрутер в дослідницькій компанії, дзвінки до конкурентів для автодилера і ін. Нормальна робота почалася після першого курсу.
Який проект запустили першим?
Перший онлайновий досвід отримав, будучи заступником директора комп'ютерного клубу. Коли прийшов туди працювати, у клубу був страшненький сайт з пари сторінок. Ми спробували через нього залучати нових клієнтів, але виходило погано.
Вирішили: треба робити новий, красивий і функціональний сайт. Знайшли програміста і дизайнера, які взялися реалізувати це завдання віддалено. І отримали 2000 року дуже крутий на той момент веб-ресурс: з новинами, формою онлайн-бронювання, фотогалереєю, голосуванням, форумом та інтерв'ю з відомими відвідувачами клубу. Навіть конкурси там проводили. Просували через банерообмінні мережі, міські
портали і навіть спробували накручувати показники «лічильників» лівим трафіком. Перше і друге принесло користь і нових клієнтів. І стало зрозуміло, що накрутка для продають сайтів - заняття безглузде.
Після цього до нас звернулося кілька партнерів, які теж захотіли створити свої представництва в онлайні. Вищезазначені програміст і дизайнер погодилися продовжити роботу, а я займався проекти віртуальної веб-студії. Було створено ще кілька сайтів, я отримав перший досвід в веб-розробці.
А коли почали займатися чимось, пов'язаним з інтернет-рекламою?
Після веб-студії я змінив кілька місць роботи, де інтернет-рекламі приділялася епізодичне увагу (або взагалі обходилися без неї). У якийсь момент поєднувати роботу і навчання на стаціонарі стало досить важко. Звільнився, щоб нормально написати дипломну роботу. Буквально через пару днів після цього мене запросили в «Український антивірусний центр», запропонували там займатися маркетингом. Підкупила можливість повного управління всіма маркетинговими комунікаціями компанії, і я погодився.
На візитці було написано «маркетинг-директор», хоча в перший рік я був єдиною людиною в компанії, який займався виключно маркетингом. Тому доводилося працювати і головою, і руками. як уже розповідав читачам AIN, завдяки специфіці товару і наданої свободи дій, у мене з'явилася можливість активно вивчати і використовувати інтернет-рекламу, всі існуючі на той момент інструменти. Робили офлайновую рекламу, розміщували банера і прес-релізи, вийшли в ТОР пошукових систем по тематичних запитах, партизанили по форумам, зробили «незалежний» інформаційний сайт і форум з проблематики. Антивірус в онлайні рекламували на 20 країн світу, що теж стало цікавим і корисним досвідом.
До мене почали звертатися за допомогою компанії, які я консультував у вільний час. У якийсь момент зрозумів, що знаю більше, ніж потрібно моєму роботодавцю, і вирішив ці знання застосовувати на благо відразу багатьох бізнесів - створити своє інтернет-агентство.
Як у 2004 році виглядав український ринок інтернет-реклами, чи складно було увійти на ринок? Скільки приблизно грошей коштувало тоді запустити таку компанію?
В той момент ринку не було. Грошей на інтернет-рекламу витрачали дуже мало: не знали, не вміли, та й аудиторія була маленькою. До 2004 року в Україні було менше десятка інтернет-агентств. Найбільшими були Internet Expert і Mediacom, які згодом стали кузнею кадрів: їх екс-співробітники заснували кілька конкуруючих компаній. Ще кілька невеликих агентств працювало на локальному ринку, і пара компаній продавала SEO на захід.
У 2004-2006 рр. з'явилося кілька десятків нових гравців, які також хотіли заробити на онлайн-рекламі. Я чомусь вирішив, що у мене це теж вийде.
Як з'явилася ідея створення Uamaster, звідки взялася ідея, гроші на запуск?
У серпні 2004 року UaMaster був створений на голому ентузіазмі і всупереч всім бізнес-правилами: без глибокого аналізу ринку та бізнес-плану. Використовували модну в той момент на Заході фішку: називатися не просто інтернет-агентством, а «інтернет-маркетинговим агентством». Це підкреслювало наше позиціонування в момент запуску: перша в Україні компанія, яка пропонує комплексний підхід до інтернет-маркетингу. Через 8 років ми й досі залишаємося однією з небагатьох українських компаній, що спеціалізуються на
комплексних рішеннях в цій галузі.
У 2004 році нашими ключовими активами були досвід роботи на стороні рекламодавця, розуміння його бачення, вимог; а також велика база знань по інтернет-рекламі. Грошей вистачило на обладнання пари робочих місць, побутові потреби, представницькі витрати, візитки і оплату послуг задіяних на перших порах фрілансерів. На старті витратили кілька тисяч доларів зі своєї кишені. Частина витрат перекривалася за рахунок бартеру або партнерства: оренда офісу, інтернет, хостинг.
Як знаходили перших клієнтів, коли компанія вийшла "в нуль"?
За перші чотири місяці роботи у нас з'явилося більше десятка клієнтів різного калібру, з місячним чеком від $ 50 до кількох тисяч доларів, і ми вийшли в нуль. Зароблені пізніше гроші відразу ж прямували на розвиток: потрібно було обладнати робочі місця для нових співробітників, запускати нові продукти, переїхати в окремий офіс.
Спочатку працювали з українським малим і середнім бізнесом. На старті завдання і інструменти були досить банальні (створення сайтів, розміщення банерів та прес-релізів, пошукова оптимізація). У 2005 р уклали контракт з першим закордонним клієнтом (з США).
У тому ж 2005 році створили для «Українського Антивірусного Центру» флеш-банер з автоматично оновлюється вмістом: демонстрували щоденні оновлення вірусної бази, щоб було конкурентною перевагою продукту. Реклама розміщувалася на зарубіжних IT-сайтах, націлених на Європу і США, показала хорошу ефективність. Оскільки механіка була інноваційної для України, ми подалися на КМФР, але робота не потрапила навіть до шорт-лист. Стало зрозуміло, що для отримання призу не завжди достатньо придумати і реалізувати класну концепцію, потрібно вміти пояснити її журі. Зробили висновки, і через п'ять років, в 2011 році, наш банер для «Retail страхування», теж використовує механіку автообновления, став єдиною роботою, нагородженої в номінації «медійна реклама» на конкурсі «Propeller Digital».
З 2006 року в портфоліо почали з'являтися відомі українські та світові бренди. Першим, і дуже важливим для нашого розвитку, клієнтом такого рівня став Lexmark. Ми працювали з київським офісом, але все рекламні кампанії перед стартом візував хедофіс у Франції. Схвалення в такій ситуації дає розуміння, що ми робимо як мінімум не гірше, ніж «у них там». Це хороший психологічний мотиватор для всієї команди.
Через пару років в схожих умовах провели кампанію для британського офісу Dell. Замовником виступило їх Діджитал-агентство, тому спочатку ми захищали проект перед англійськими колегами, а потім вони його стверджували з клієнтом. Виявилося, що різниця між клієнтами з різних країн не настільки істотна.
Криза якось вплинув на операційну діяльність компанії?
У 2008 році подумали, що з таким досвідом і рівнем проектів нам пора відмовлятися від малого і середнього бізнесу, працювати тільки з великими рекламодавцями. Але, всупереч нашому бажанню, черга з бренд-менеджерів топ-компаній, що бажають довірити нам свої рекламні бюджети, все ніяк не з'являлася під нашим офісом. Вони приходили по одному, та й то не кожен день. А потім сталася і зовсім не прогнозована ситуація: з осені 2008 по літо 2009 більшість наших великих клієнтів через кризу суттєво знизили або зовсім зупинили рекламні активності. У цей момент ми пораділи, що SMB як і раніше з нами, і вони свої бюджети не переглянули. Завдяки їм ми нормально пережили кризу, і навіть трохи зросли.
До цього дня працюємо з абсолютно різними рекламодавцями. Пишаємося, що серед наших клієнтів 2 з 10 найбільших компаній України (згідно з рейтингом Forbes Україна), 2 українських офісу компаній, що входять в ТОР-50 рейтингу Fortune 500, а також ряд відомих брендів. У той же час робимо рекламу для представників малого та середнього бізнесу.
C якими найбільшими труднощами вам довелося зіткнутися під час розвитку вашого бізнесу? Зараз багато говорять про те, що в Україні важко вести бізнес - яка ваша думка з цього приводу?
Труднощі в чому залежать від амбіцій і цілей компанії. Якщо хочеш бути серед лідерів ринку, потрібно не тільки розвиватися разом з ним, а й намагатися випереджати його. А розвиток в свою чергу постійно з'їдає ресурси - фінансові і часові.
Одна з головних проблем - мала кількість кваліфікованих фахівців на ринку. Як наслідок, здобувачі з посередніми знаннями і поганим розумінням інструментів інтернет-маркетингу часто володіють завищеними амбіціями. Тому пошук фахівця належного рівня може займати кілька місяців, а в деяких випадках простіше, швидше і дешевше людини навчити «з нуля».
UaMaster - мій перший бізнес. Відсутність досвіду керівництва компанією, особливо на перших порах, уповільнювало швидкість прийняття управлінських рішень. З ростом команди з'являються нові завдання, з якими не доводилося стикатися раніше. До сих пір вчуся управління.
Решта проблем? типові для усередненої компанії в Україні, що працює на новому, швидко зростаючому ринку.
Чи багато ви зараз часу приділяєте компанії? Чи плануєте стати просто власником і відійти від оперативного управління?
Зараз працюю від 4 до 10 годин на день, в залежності від сезону і навантаження. З кожним роком в моїй роботі все менше оперативного управління, і більше - стратегічного. Сподіваюся, що через рік зможу працювати 2-4 години в день.
Друга робота-хобі? викладання. Читаю інтернет-рекламу в Київському Національному Торгово-Економічному Університеті, Міжнародної Академії Маркетингу, а також «гостьові» лекції в МВА, ікрі, Be First Marketing School.
Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.
Як ви стали підприємцем?Йшли до цього свідомо чи випадково так вийшло?
Який проект запустили першим?
А коли почали займатися чимось, пов'язаним з інтернет-рекламою?
Як у 2004 році виглядав український ринок інтернет-реклами, чи складно було увійти на ринок?
Як з'явилася ідея створення Uamaster, звідки взялася ідея, гроші на запуск?
Як знаходили перших клієнтів, коли компанія вийшла "в нуль"?
Криза якось вплинув на операційну діяльність компанії?
C якими найбільшими труднощами вам довелося зіткнутися під час розвитку вашого бізнесу?
Чи багато ви зараз часу приділяєте компанії?